گاناش شکلاتی

طرز تهیه گاناش شکلاتی برای انواع دسر

  • زمان آماده سازی 20 دقیقه
  • زمان پخت 0 دقیقه

گاناش شکلاتی

طرز تهیه گاناش شکلاتی بسیار آسان است و می توانید با کمترین مواد یک گاناش بسیار خوشمزه درست کنید. فقط کافی است نکات مهم را در دستور گاناش شکلاتی رعایت کنید. ما در اینجا به شما کمک می کنیم تا در خانه بهترین گاناش شکلاتی را تهیه کنید. گاناش ترکیب یک به یک شکلات و شیر گرم است. مخلوط این دو تا زمانی که یک خامه صاف، ابریشمی و براق تبدیل نشود، ادامه دارد. گاناش یکی از مواد اصلی در آشپزخانه هر شیرینی پزی است. طرز تهیه گاناش نه تنها آسان و سریع، بلکه منحصر به فرد است. گاناش شکلاتی می تواند یک نوع مایه میانی کیک، تزیین یا روکش و لایه ای در کیک باشد. کاربردهای آن در شیرینی پزی بی پایان است به همین دلیل در ادامه آموزش تهیه گاناش شکلاتی را برای شما آورده ایم.

موارد مصرف گاناش شکلاتی

•    بهترین رویه برای کیک تولد یا کیک های اسفنجی بدون پخت
•    برای پر کردن کیک های لایه ای
•    برای لایه کیک موزی و شکلاتی 
•    برای کیک های براونی، کیک پوندی، کیک وانیلی یا بستنی
•    برای پر کردن پای های شکلاتی
•    ترکیبی خوب برای توت فرنگی و سایر میوه ها برای تهیه دسر
•    برای استفاده در کیک موس شکلاتی
•    لایه ای در چیز کیک های کوچک
•    مخلوطی برای کرپ و پای های مختلف
•    پر کردن کوکی های کره پرتقال و کلوچه های مختلف 

 

موارد مصرف گاناش شکلاتی

 

 

مواد لازم برای طرز تهیه گاناش شکلاتی 

ردیف نام مواد مقدار
1 شکلات خرد شده 250 گرم
2 شیر نصف لیوان
3 وانیل یک پنس (به مقدار ماده خشک که با دو انگشت سبابه و شست دست برداشته میشود پنس میگویند)
4 کره 20 گرم

طرز تهیه گاناش شکلاتی

 

- شکلات ریز خرد شده را در یک کاسه شیشه ای یا فلزی ضد حرارت قرار دهید. 
- کرم یا خامه ای که از قبل تهیه کردید را روی اجاق گاز گرم کنید تا فقط به جوش برسد. اگر زیاد جوش بیاید، خامه خیلی داغ می شود و می تواند شکلات ها را از هم جدا کند یا حتی بسوزاند. 
- هنگامی که جوش های کمی در لبه ها دیدید، حرارت را خاموش کنید و بلافاصله خامه گرم را روی شکلات بریزید. قبل از هم زدن خامه و شکلات بگذارید این مواد با هم دو دقیقه بمانند. پس از گذشت دو دقیقه مواد را هم بزنید. 
- گاناش شما آماده است. 

 

مراحل تهیه گاناش با شکلات

 

این مطلب را از دست ندهید: طرز تهیه شکلات بادام زمینی

 

گاناش های شکلاتی در اصل به ترکیب خامه و شکلات گفته می شود که پس از هم زدن فورا باید از آن استفاده کرد، تا روی کیک به راحتی پخش شود یا در لایه های کیک قرار بگیرد. در غیر این صورت باید حدود 2 ساعت صبر کنید و بگذارید مواد کاملاً خنک شود، پس از آن می توانید آن را با قاشق بر دارید، روی دسرها قرار دهید یا با قاشق به صورت تیکه ای که سر آن گرد است روی کیک یا دسر خود قرار دهید.
اگر برای دسرهای خود نیاز به شکلات ها لوله ای دارید، می توانید گاناش شکلاتی سرد شده را انتخاب کنید. بعد از خنک شدن و جا افتادن، می توانید آن را به لوله های شکلاتی مورد علاقه خود برای کاپ کیک شکلاتی تبدیل کنید. فقط حواستان باشد که شکلات سرد شده، بسیار شکننده است.

نکته مهم در تهیه گاناش  

در اینجا 2 نکته فوق العاده مهم را برای شما آورده ایم که طرز تهیه گاناش را خیلی ساده تر می کند.
1- شکلات را تا حد ممکن ریز خرد کنید. هرچه شکلات را ریزتر خرد کنید، سریعتر با خامه ذوب می شود. اگر شکلات به صورت تکه های بزرگ باشد، کاملا ذوب نمی شود.
2- خامه گرم را روی شکلات خرد شده بریزید و بگذارید قبل از هم زدن آن بماند. در این مدت، شکلات نرم شده و شروع به ذوب شدن می کند؛ بدین معنی که دیگر نیازی به هم زدن زیاد آن ندارید. اگر خامه شما داغ است بزارید زمان بیشتری با شکلات بماند هر چقدر زمان بیشتر باشد هم زدن کمتری نیاز دارد.

 

بهترین روکش شکلاتی کیک و دسر

 

این مطلب را از دست ندهید: طرز تهیه دسر تیرامیسو در خانه

 

مشکلات تهیه گاناش شکلاتی 

در بسیاری از موارد افراد در هنگام تهیه گاناش شکلاتی با مشکلاتی رو به رو می شوند که باعث می شود از ادامه کار دست بکشند. ما در اینجا برخی از این مشکلات را به همراه راه حلشان برای شما آورده ایم تا خیلی راحت بتوانید گانش شکلاتی خود را درست کنید. 
1. چرا شکلات ذوب نمی شود
 اگر شکلات ذوب نشود، به اندازه کافی ریز خرد نشده و یا کرم به اندازه کافی گرم نبود. شکلات را به قطعات بسیار ریز خرد کرده و کرم را گرم کنید تا فقط در حال جوش آمدن باشد. 
شکلات در مایکروویو مانند اجاق گاز به طور مساوی گرم نمی شود، بنابراین برای گرم شدن یکنواخت همیشه اجاق را توصیه می کنیم. اگر تکه های شکلات در خامه مانده اند، آن را در مایکروویو قرار ندهید. در عوض، مخلوط را در یک کاسه بزرگتر قرار دهید یا کاسه شیشه ای مخلوط را روی یک قابلمه کوچک آب در حال جوش قرار دهید. اجازه ندهید سطح آب در حال جوش خوردن کف کاسه شیشه ای را لمس کند. گاناش را مرتباً روی حرارت غیر مستقیم هم بزنید تا یکدست شود.

2. مخلوط نشدن شکلات
 وقتی شکلات را داخل خامه می ریزید، اگر خامه سرد باشد شکلات شکستنی می شود، یک شکلات ریز و جامد ایجاد می شود که با خامه ترکیب نمی شود و فقط در خامه خرد می شود. برای جلوگیری از این کار به زبان ساده، وقتی خامه را از روی حرارت بر داشتید، سریعا آن را به شکلات اضافه کنید. همچنین اگر از مایع دیگری بجز شیر استفاده کنید، شکلات شما هیچ وقت با آن مخلوط نمی شود.

 

مشکلات تهیه گاناش روی کیک

 

این مطلب را از دست ندهید: طرز تهیه موس شکلاتی خوشمزه

 

3. دانه ای شدن خامه 
- از یک کاسه شیشه ای یا فلزی استفاده کنید. یک کاسه پلاستیکی می تواند شما را با گاناش کسل کننده یا دانه ای ذوب نشده روبه رو کند که باعث خسته کردن شما می شود.
- از شکلات با کیفیت استفاده کنید؛ شکلات ارزان شکلاتی است که منجر به دانه ای شدن خامه می شود. با یک قاشق یا کفگیر کوچک لاستیکی شکلات و خامه گرم را هم بزنید.
- از همزن استفاده نکنید؛ همزن هوای زیادی را به شکلات ذوب شده وارد می کند، که باعث جدا شدن چربی و چرب شدن آن می شود.

طرز تهیه گاناش شکلاتی پایه ترافل شکلاتی 

آیا می دانید گاناش شکلات پایه ترافل شکلات است. در واقع وقتی ترافل شکلاتی درست می شود از خامه کمتری استفاده می شود در طرز تهیه گاناش شکلاتی برای ترافل شکلاتی به جای نسبت یک به یک مواد، از 8 اونس (227 گرم) شکلات و 3/2 فنجان (160 میلی لیتر) خامه، برای ترافل استفاده کنید.

 

1. کرم یا خامه سنگین
برای تهیه این کرم، از نصف لیوان شیر به همراه کمی وانیل استفاده کنید. اگر شیر شما پر چرب است دیگر نیازی به کره ندارید؛ اما اگر شیر کم چرب استفاده می کنید، کره را به ترکیب اضافه کنید. از مایعات دیگری به جای شیر استفاده نکنید، زیرا گاناش به درستی ترکیب نمی شود. برای یک گزینه غیر لبنی، از شیر نارگیل کنسرو شده استفاده کنید. 

2. شکلات خالص
 می توانید از شکلات نیمه شیرین، شکلات تلخ و شیرین، شکلات شیری یا شکلات سفید استفاده کنید. برای گاناش شکلاتی، بهتر است از شکلات های تخته ای استفاده کنید.

 

این مطلب را از دست ندهید: چرا شکلات تلخ مفید است؟

 

مواد مورد نیاز برای تهیه گاناش

 

نکته : در طرز تهیه گاناش خانگی، به خامه و شکلات به نسبت یک به یک نیاز دارید.

بهترین شکلات در طرز تهیه گاناش شکلاتی 

بهترین شکلات برای گاناش شکلاتی، یک تکه تخت شکلات خالص است، که از برند های با کیفیت باشد. از چیپس شکلات استفاده نکنید، زیرا در بهترین قوام، شکلات ها ذوب نمی شوند. اما اگر فقط چیپس شکلات در دسترس دارید، اول مطمئن شوید که چیپس شکلات، کیفیت بالایی دارد و شکلات نیمه شیرینی، با برندهای معتبر باشد. برای تهیه گاناش شکلاتی سنتی، استفاده از شکلات نیمه شیرین را توصیه می کنیم. شکلات نیمه شیرین حاوی 35 - 45٪ کاکائو است و معمولاً از انواع تلخ، شیرین تر و از شکلات شیری و شکلات سفید، تیره تر است.

نکته: بهترین ابزار برای خرد کردن شکلات ها چاقوی بزرگ دندانه دار است. دنده های این چاقو به تکه تکه کردن شکلات سخت کمک می کنند.

 

اگر این آموزش را دوست داشتید با دوستان خود به اشتراک بگذارید و نظرات خود را در قسمت نظر کاربران بنویسید و اگر سوالی دارید حتما بپرسید.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(2) 5/5

خوشحال میشویم نظرتان را با ما به اشتراک بزارید

نظرات

محمد بوستانی

۱۸ مهر ۱۴۰۰

ممنون از اموزش خوب

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید