برچسب ها

شکلات شونیز - تاریخچه و معرفی محصولات

شکلات شونیز - تاریخچه و معرفی محصولات

شونیز

برند شونیز یکی از مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین برندهای تولیدکننده انواع شکلات و شیرینی در کشور است. شکلات شونیز در شرکت داداش برادر (شونیز) تولید می‌شود. این شرکت علاوه بر انواع شکلات با برند شونیز، محصولات دیگری مثل بیسکویت، آدامس، پشمک، ویفر شکلاتی، قرص نعنا، تافی، پاستیل، آب‌نبات و اسنک نیز تولید می‌کند.

تاریخچه‌ی شرکت داداش برادر

سرآغاز شرکت داداش برادر به سال 1323 بازمی‌گردد. زمانی که دو برادر با نام‌های داداش و غائب‌علی بیوک با کوله‌باری از تجربه در زمینه ساخت و تولید انواع شیرینی از روسیه به ایران بازگشته و در کارگاهی واقع در شهر تبریز فعالیت خود را با تولید نوعی تافی شیری که "ریس" نام داشت و به‌صورت دست‌ساز تولید می‌شد و نیز نوعی آب‌نبات رنگی در شکل‌های مختلف، آغاز کردند.
در سال 1341، برادران بیوک شرکت داداش برادر را به‌صورت رسمی به ثبت رسانده و با به‌کارگیری ماشین‌آلات جدید و پیشرفته ظرفیت تولیدی کارخانه را افزایش دادند. این اقدام با هدف ایجاد تنوع محصولات و کسب سهم بیشتر از بازار صورت گرفت.
اولین تغییر در ترکیب سهام شرکت داداش برادر در سال 1353 رخ داد. در این سال آقای داداش صفری سهام خود را به آقای رسول بیوک و برادرش پرویز بیوک (پسران غائب‌علی بیوک) واگذار کرد و از شرکت جدا شد.
در سال 1362 نیز آقای غائب‌علی بیوک، سهام خود را به پسران خود، رسول و پرویز بیوک واگذار کرد و از شرکت خارج شد. در همین سال علامت تجاری آیدین را برای محصولات تولید شده در شرکت داداش برادر انتخاب کردند. تا سال 1388 تمام محصولات شرکت داداش برادر با نام آیدین به بازار عرضه می‌شد.
در سال 1388 دو برادر، یعنی پرویز و رسول بیوک از هم جدا شده و هر کدام دو واحد مستقل تولیدی را راه‌اندازی کردند.

برادران بیوک شرکت داداش برادر

دلایل جدایی دو برادرشرکت شونیز

درکنار موفقیت‌ها‌‌‌‌‌‌‌ی بسیار، روزهای سختی هم در کارخانه و گروه صنعتی داداش برادر وجود داشته است. بی‌شک سخت‌ترین آن مربوط به تحولات سال ۱۳۸۸ و جدایی دو برادر از یکدیگر و شروع مجدد برای هر دوی آنها ‌‌‌‌‌‌‌بوده است.
پرویز بیوک در گفت‌وگویی درباره دلیل جدایی دو برادر و کارخانه‌ها‌‌‌‌‌‌‌یشان گفته: "بقا و توسعه مجموعه پدری که باتوجه‌به توسعه و ‏گسترش روز آفرین آن ایجاد دو شرکت مستقل را ضروری می‌‌‌‌‌‌ساخت از یک سو و همچنین وجود تفکرات مدیریتی و رفع ‏موانع سلیقه‌ای در توسعه شرکت، ما را بر آن داشت تا با تفکیک مجموعه تولیدی پدری – که در سال ۱۳۲۴ از سوی ‏پدر و عمویمان تأسیس شد - به دو واحد در سال ۸۸، شرایط را برای دو مدیریت مستقل (به‌جای دو مدیریت هم‌زمان) فراهم سازیم تا با اتخاذ این راهکار، زمینه‌ی رشد واحد تولیدی‌مان بیش از ‏گذشته امکان‌پذیر شود. ‏"
در این تغییر و تحولات رسول بیوک برادر کوچک‌تر مسئولیت کارخانه آیدین، برند قدیمی خانوادگی را برعهده گرفت و پرویز بیوک شرکت جدیدی را با برند شونیز راه‌اندازی کرد. البته هردوی آنها ‌‌‌‌‌‌‌ همچنان نام گروه صنعتی داداش برادر را بر مجموعه‌ی خود نهاده‌اند و در سایت‌شان از آن استفاده می‌کنند. با این تفاوت که یکی داداش برادر (آیدین) است و دیگری داداش برادر( شونیز). هر دو کارخانه در صنعت شکلات و شیرینی ایران شهره و البته رقیب هم هستند. تا جایی که هرکدام بیش از ۲۰ درصد از سهم بازار تولید محصولات شکلات و شیرینی صنعتی در کشور را در اختیار دارند و تلاش می‌‌‌‌‌‌کنند تا سهم بیشتری را به دست بیاورند.

شرکت آیدین و شونیز از داداش برادر
 

انواع شکلات شونیز


شرکت شونیز اکنون 18 مدل مختلف شکلات در شکل‌ها و بسته‌بندی‌های مختلف تولید می‌کند که در زیر از آن‌ها نام می‌بریم:
1.    شکلات شونیز ملیسا به‌صورت میکس و با بسته‌بندی‌های فله و کادویی.
2.     شکلات شونیز پذیرایی میکس در بسته‌بندی‌های‌ کادویی، فله و کریستال.
3.     شکلات لویز تلخ.
4.     شکلات شونیز آندیس، بسته‌بندی‌های متفاوت فله‌ای، خانواده، کادویی و پرچمی دارد و با طعم‌های تلخ و میکس تولید می‌شود.
5.    . شکلات شونیز ملونه با بسته‌بندی متفاوت کادویی، فله و کریستال.
6.    . شکلات شونیز دمینکا در دو مدل بسته‌بندی فله و یک مدل کادویی روبان دار.
7.     شکلات شونیز تابلت تخته‌ای 85درصد و 78درصد.
8.    . شکلات شونیز تابلت 100 با طعم‌های شیری، کاپوچینو، فندقی و تلخ.
9.    . شکلات شونیز مینی‌تابلت با طعم‌های شیری و تلخ 78درصد.
10.    . شکلات شونیز قلب در سه طعم‌ شیری، تلخ 78درصد، تلخ 85درصد و با بسته‌بندی به‌صورت میکس فله و میکس کادویی تولید می‌شود.
11.    . شکلات شونیز طلایی با طعم‌های شیری و تلخ که در بسته‌بندی‌های فله، کادویی روبان دار و نیز بسته‌بندی سه عددی عرضه می‌شود.
12.     شکلات شونیز مربع نیز در مدل‌های تلخ کادویی، تلخ فله و میکس در فروشگاه‌ها موجود است.
13.     شکلات شونیز ایروکا در دو طعم تلخ و شیری تولید و به‌صورت فله‌ای عرضه می‌شود. مدل ایروکا فان هم در بسته‌بندی کارتنی و با طعم شیری در دسترس است.

شکلات شونیز
14.    . شکلات فارلین با مغز تافی که به دو صورت فله و با بسته‌بندی کادویی در بازار موجود است.
15.    . شکلات ملیکا نیز طعم‌های شیری و تلخ دارد و در بسته‌بندی‌های متفاوت کادویی و فله پنجره‌دار قابل تهیه است.
16.    . شکلات یونیکای تخم‌مرغی از دیگر محصولات شونیز است که با بسته‌بندی کارتنی فله‌ای به بازار عرضه می‌شود.
17.      شکلات کرم کاکائو رامند هم به‌صورت تیوپی و هم به‌عنوان شکلات صبحانه تک‌نفره در شرکت شونیز تولید می‌شود.
18.     شکلات خرگوشی شونیز، همان‌طور که از اسمش پیداست به شکل خرگوش و با روکش آلومینیومی با تصویر خرگوش عرضه شده تا برای کودکان جذاب‌تر باشد.

سایر محصولات شونیز

شونیز علاوه بر شکلات محصولات متنوع دیگری تولید می‌کند مثل: 

شوکوبار شونیز

شوکوبار در واقع شکلات‌های مغزدار شونیز است که در سه مدل نادو با مغز نوقا، تافیس با مغز میوه‌ای و باربارا با مغز نارگیل عرضه می‌شود. 

بیسکویت شونیز

شرکت شونیز تولیدکننده انواع بیسکویت در مدل‌های تالو، سیشل، پیک‌نیک، سمفونی و پناتون است.

ویفر شونیز

ویفر‌های تولیدی شونیز دو نوع است:
1.    روکش‌دار شکلاتی با نام‌های اترنو، بایکیت، مینی‌بایکیت.
2.     ویفرهای ساده با نام مارکیز در چهار طعم موز، پرتقال، توت‌فرنگی و کاکائو.

اسنک شونیز

اسنک‌های شونیز نوعی بیسکویت مغزدار شکلاتی است که رامتین و سوپر رامتین نام دارد. رامتین در سه طعم کاپوچینو، فندقی، نارگیلی تولید می‌شود. سوپر رامتین علاوه بر سه طعم قبلی، با مغز شکلات تلخ هم در بازار موجود است.

انواع محصولات شونیز

 آب‌نبات شونیز

شونیز تولیدکننده انواع آب‌نبات پودری و مغزدار میوه‌ای با طعم‌های توت‌فرنگی، انگور، پرتقال، سیب و هلو است که با برند کیش عرضه می‌شود. یک نوع آبنبات شیری با مغز خامه با نام شیر طلایی نیز از دیگر تولیدات شونیز است.

پاستیل شونیز

پاستیل تولیدی شونیز سورال نام دارد که با طعم‌های میکس و در سه بسته‌بندی متفاوت یک کیلویی، 130 گرمی و 80 گرمی در بازار موجود است.

پشمک شونیز

شرکت شونیز تولیدکننده پشمک در طعم‌های وانیلی و شکلاتی است که هم در بسته‌بندی‌‌های مجزا و هم به‌صورت مخلوط عرضه می‌شود.

آدامس شونیز

شونیز دو نوع آدامس تولید می‌کند که یکی دایناسور نام دارد و دیگری آدامسی نواری با اسم اسکیت (در طعم‌های موزی دارچین و نعناع) است.

قرص نعناع  شونیز

قرص‌های نعنایی که روی بسته‌بندی آن‌ها نام دکتر نامی درج شده است، تولید شرکت شونیز است. علاوه بر قرص نعناع ساده، قرص نعناع دارچین هم با برند دکتر نامی تولید می‌شود.

سخن پایانی در مورد شونیز

برند شونیز که در کنار برادر خود آیدین از شرکت پدری داداش برادر متولد شده است، از بزرگ‌ترین و پرمحصول‌ترین شرکت‌های صنعتی تولیدکننده شیرینی و شکلات در کشور است. این شرکت در زمینه صادرات هم بسیار موفق بوده و چندین سال متوالی به دلیل صادرات محصولات خود به 37 کشور دنیا، توانسته به‌عنوان یکی از صادرکنندگان نمونه کشوری انتخاب شود.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(27) 3.9

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

نظرات

  • مقاله خیلی خوب و کاملی بود..خیلی چیزا درباره شرکت و شکلات شونیز نمیدونستم

  • برند و شکلات شونیز خیلی از محصولات آیدین بهتر شده..هم کیفیت و هم بسته بندی

  • شونیز بی‌نظیر است و از آیدین و یا هر برند دیگری در ایران بهتر است هم از نظر طعم هم کیفیت .. مخصوصا شکلات هلی تلخ ش فوق العاده است با احترام به سلیقه و نظر همه عزیزان

  • ممنون بابت راهنمایی تان

نظر خود را بنویسید

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید