خبر فوری :


تاریخچه بیسکویت اوریو (Oreo)

بسیاری از مردم از کودکی با بیسکوئیت های اوریو بزرگ شده اند. "تغییر شکل دادن یا فروکردن آنها در نوشیدنی" بحثی است که دهها سال وجود داشته است و از یک طرف این ادعا مطرح می شود که بهترین شیوه خوردن این کوکی شکلاتی ساندویچی تقسیم کردن آن به دو نیمه است و از طرف دیگر این ادعا وجود دارد که این خوراکی ها باید با لذت خورده شوند به این صورت که آنها را مستقیم داخل یک لیوان شیر کنیم. صرف نظر از اینکه شما جزء کدام گروه هستید با قطعیت می توان گفت که اکثر مردم این بیسکوئیت را یک بیسکوئیت خوشمزه می دانند.
اوریوها به نمادی از فرهنگ قرن بیستم تبدیل شده اند. از رسپی های دسرهایی که با استفاده از اوریو آماده و در اینترنت منتشر می شوند گرفته، تا موارد برگزیده جشنواره که این کوکی دوست داشتنی را به نمایش می گذارند، همه و همه حکایت از آن دارد که دنیا علاقه وافری به این میان وعده معروف دارد و محبوبیت این کوکی از زمان اختراع آن در سال 1912 افزایش پیدا کرده است و این محصول در حال تبدیل شدن به پرفروش ترین کوکی ایالات متحده است. 
 

اوریوها معرفی می شوند

در سال 1898، چندین شرکت شیرینی پزی با یکدیگر ادغام شدند و شرکت ملی بیسکویت را که نبیسکو نیز نامیده می شود تشکیل دادند. این امر، آغاز به کار شرکتی بود که بیسکوئیت اوریو را پدید آورد. نبیسکو برای اولین بار در سال 1902 از کراکرهای حیوانات بارنوم (بیسکویت باغ وحش) رونمایی کرد و با فروش آنها در جعبه کوچکی که همانند قفس حیوانات سیرک طراحی شده بود باعث شهرت آنها شد. یک زنجیر نیز به این جعبه ها متصل بود که امکان آویزان کردن آنها به درخت های کریسمس را مهیا می کرد.

نبیسکو در سال 1912 به فکر یک بیسکویت جدید افتاد، گرچه که این ایده کاملا از آن او نبود. دو قرص شکلات با فیلینگ کرمی که بینشان قرار گرفته بود، قبلاً توسط شرکت بیسکویت سانشاین در سال 1908 عملی شده بود و کوکی هیدروکس نام گرفته بود. در حالی که نبیسکو هرگز از هیدروکس به عنوان منبع الهام خویش نام نبرده است، ولی کوکی اوریو که چهار سال پس از معرفی هیدروکس به جهان ،اختراع شده بود، شباهت بسیاری با بیسکویتی داشت که پیش از آن آمده بود، یعنی همان دو قرص شکلات تزئین شده با یک کرم سفید رنگ که بین آنها ساندویچ شده بود. 

علیرغم پیدایش قطعا مشکوک اوریو، این کوکی نام خود را بر سر زبان ها انداخت و به لحاظ محبوبیت خیلی سریع از رقیب خود پیشی گرفت. بلافاصله پس از ابداع این کوکی در 14 مارس 1912، نبیسکو در صدد ثبت یک علامت تجاری برای آن برآمد . در 12 آگوست 1913 با این درخواست موافقت گردید.
 

نام اسرارآمیز

هنگامی که این کوکی برای اولین بار در سال 1912 معرفی شد، با نام بیسکویت اوریو شناخته شد و در سال 1921 به ساندویچ اوریو تغییر نام داد. "ساندویچ کرم دار اوریو" یک تغییر نام دیگر بود که در سال 1937 رخ داد یعنی قبل از آن که شرکت روی نام " کوکی شکلاتی ساندویچی اوریو" در سال 1974 به توافق برسد. علیرغم این همه نوسان در تغییر یک نام رسمی، اکثر مردم همیشه این کوکی ها را "اوریو"ی خالی نامیده اند.    
پس، این نام "اوریو"  از کجا آمده است؟ مردم نبیسکو خیلی مطمئن نیستند. برخی بر این باورند که اسم این کوکی از کلمه فرانسوی معادل "طلا" گرفته شده است یا (رنگ اصلی بسته بندی اولیه اوریو).
برخی دیگر ادعا می کنند که این اسم نشات گرفته از نمونه آزمایشی تپه ای شکل این کوکی است که هرگز حتی به قفسه های فروشگاه هم راه نیافت ، نمونه اولیه این کوکی نام کلمه یونانی معادل کوه را گرفته است.
برخی این چنین گمانه زنی می کنند که این اسم  (oreo) ترکیبی از حروف "re" بر گرفته از کلمه لاتین "creme" به معنای کرم و ساندویچ کردن آن (دقیقا مانند خود کوکی) بین دو حرف"o" در کلمه لاتین "chocolate" به معنای شکلات است که حاصل آن "o-re-o" یا همان اوریو می شود. 
با این وجود، برخی دیگر به این توضیح اکتفا می کنند که این کوکی اوریو نامگذاری شده چون کلمه کوتاه و با حالی است و تلفظ آسانی هم دارد. 
اگرچه ممکن است فرایند واقعی نامگذاری این کوکی هرگز فاش نشود، ولی این مسئله فروش اوریو را تحت تاثیر قرار نداده است. این چنین تخمین زده شده که از سال 1912 تا سال 2019، 450 میلیارد بیسکوئیت اوریو به فروش رسیده و بدین ترتیب این محصول قاطعانه در صدر فروش بیسکوئیت ها قرار گرفته و میلیون ها نفر را شیفته خود کرده است.
 

تغییرات اوریو

دستور پخت اولیه و ظاهر اصلی اوریو تغییر زیادی نکرده است ولی سالهاست که نبیسکو ظاهرها و طعم های محدود جدیدی را در کنار نمونه کلاسیک این کوکی تولید می کند. با افزایش محبوبیت این کوکی، شرکت شروع به فروش نمونه های گوناگونی از آن کرد. نبیسکو اوریوهای کرم دار دوبل معروف خود را در سال 1975 عرضه کرد. چند مورد از سایر انواع و سبک های این کوکی که در طول این سالها بیشتر از همه مورد استقبال مردم قرار گرفته اند عبارتند از:
اوریو با روکش فاج (شیرینی کره ای نرم) در سال 1987 معرفی گردید
اوریوهای هالوین در سال 1991 معرفی شدند
اوریوهای کریسمس در سال 1995 معرفی شدند
با وجود طعم های جدید این بیسکوئیت، طراحی قرص های شکلات به غیر از تغییر رنگ آن ثابت و بدون تغییر بوده است. طراحی ویفر که در سال 1952 شکل گرفت مدتهاست همان طور مانده و از آن زمان تاکنون تغییری نکرده است. 
با توجه به رسپی اوریو، فیلینگ خوشمزه ای که در موفقیت این کوکی نقش مهمی ایفا کرده است دچار تغییر اندکی شده است.  این رسپی توسط "دانشمند اصلی" نبیسکو به نام سام پورسلو که اغلب او را "آقای اوریو" می نامند تهیه شده است. رسپی کرم کلاسیک وی به غیر از طعم هایی که بطور محدود تولید شده اند از سال 1912 تاکنون با تغییرات جزئی همراه بوده است. 
نبیسکو و جهان قبول دارند که هیچ خدشه ای به دستور پخت و طراحی اوریو وارد نیست، بنابراین نیازی به اصلاح آنها هم نخواهد بود. اوریو ها بیسکوئیت های محبوبی هستند و قطعا سالیان متمادی با ما خواهند بود. 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(2) 4/5
مطلب قبلی

سرگذشت عجیب شکلات نوتلا (nutella)

مطلب بعدی

آبنبات کوپیکو(Kopiko)، لذتی که احساساتتان را برمی انگیزد

نظر کاربران

نظر خود را بنویسید

برای خبرنامه ثبت نام کنید

به خبرنامه ما بپیوندید و اخبار جدید ما را دنبال کنید.