خبر فوری :


سرگذشت خوراکی خوشمزه: ماکارون

شاید ماکارون این خوراکی رنگارنگ و بالشتی با طعمی ملایم یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ ترین دسرهای فرانسوی باشد. این شیرینی میوه ای در طعم ها و رنگ های متنوعی عرضه می‌شود، از کارامل کلاسیک دل انگیز گرفته تا طعم لوندر، عسل و طعم بسیار شگفت انگیز انجیر و حتی جگر اردک. هر ساله بسیاری از طرفداران این خوراکی برای خرید این محصول به شرکت های Luduree و Herme مراجعه می کنند اما این خوراکی کوچک همیشه انقدر با ارزش نبود. در ادامه می توانید سرگذشت این شیرینی محبوب فرانسوی را بخوانید.

زادگاه ماکارون

قبل از همه بهتر است بگویم که لطفا ماکارون را با ماکاروون اشتباه نگیرید! ماکاروون ها در اصل توده های کوچک نارگیلی هستند که خیلی سریع درست می شوند و اغلب آن ها را به شکلات آغشته و صرف می کنند.

ماکاروون نارگیلی

اما ماکارون ها ساندویچ های لطیف کوچکی هستند که از تکه های میوه، آرد بادام زمینی و کره تهیه می شوند. خب، حال که تفاوت این دو را متوجه شدیم بهتر است به سراغ سرگذشت این خوراکی برویم.

سرگذشت ماکارون

اولین باری که ماکارون در اروپا معرفی شد، در قرون وسطا بود. ماکارونی که در آن زمان عرضه شده بود، یک شیرینی کوچک تهیه شده از بادام، سفیده ی تخم مرغ و شکر بود که بیرون آن ترد و درونش نرم بود. اگر چه فرانسوی ها ریشه ی ماکارون را فرانسه می دانند، اما گفته شده که کاترین مدیسی در قرن 16 میلادی این خوراکی(maccherone) را از کشور ایتالیا به فرانسه آورده است، در اصل این خوراکی در قرن 8 میلادی در صومعه های ونیزی تهیه شده بود، سپس به خاطر شکل این شیرینی به سادگی آن را ناف کشیش نامیدند.


به هر حال نقش فرانسه در سرگذشت این خوراکی را نمی توان دست کم گرفت، زیرا در همین کشور بود که تولید این شیرینی به شدت رونق گرفت. اولین دستورپخت ماکارون در قرن 17 میلادی در فرانسه نوشته شد و پس از آن نسخه های مختلفی از آن به وجود آمد. چیزی که اهمیت دارد این است که، پخت ماکارون بسیار سخت است زیرا طی پخت ممکن است به سادگی تغییر شکل بدهد یا پوسته‌ی آن ترک بخورد.

اولین تهیه کننده ماکارون

شهرت ماکارون


در سال 1792 میلادی، دو راهبه ی کارمیلی برای زنده ماندن در طول انقلاب فرانسه در شهر نانسی ماکارون پخته و فروختند، به همین خاطر این راهبه ها به نام خواهران ماکارون شهرت پیدا کردند. در سال 1952، شهر نانسی به افتخار این دو راهبه نام محلی که آن ها در آن ماکارون ها را می پختند به نام ایشان نام گذاری کرد. با گذشت زمان مناطق مختلف فرانسه، این دستور پخت را به عنوان غذایی خاص و بومی پذیرفتند. 

البته ماکارون های امروزی که متشکل از دو کوکی میوه ای هستند که با استفاده از کرمی لطیف و طعم دار کنار هم قرار می‌گیرند، در پایتخت فرانسه تولید شدند. در دهه ی 30 قرن 18 میلادی، قنادان پاریسی ماکارون های پاریسی را به جهان معرفی کردند. بیشتر شهرت این خوراکی بواسطه ی شرکت Laduree  بود. این شرکت معروف در سال 1862 توسط یک فرد متشخص به نام لوییس ارنست لادور که به خوبی می دانست چگونه یک شیرینی عالی تهیه کند تاسیس شد.

بسته های ماکارون

ماکارون تغییرات بی پایانی را در فرآیند تولید خود پشت سر گذاشته است و شکل ها، طعم ها و رنگ های مختلفی به خود دیده است. در ابتدای قرن 21 میلادی  قنادان شروع به استفاده از طعم های مختلف در میان کوکی ها کردند و اخیرا سرآشپز های معروف شیرینی پزی در ساختار سنتی این خوراکی تغییراتی ایجاد کردند و به استفاده از طعم های دل انگیز و خوشمزه ای (از جمله نعنا ریحان یا کاری تایلندی) روی آوردند.

بشقاب ماکاروننقشی که Sofia Coppola در سال 2006 در فیلم  Marie Antoinette بازی کرد که در آن دور تا دور ملکه را هرم هایی دل انگیز از ماکارون های رنگارنگ( که آن هارا Maison Ludree آماده کرده بود) گرفته بود باعث شد که ماکارون ها در سراسر جهان معروف شوند. بعد از اکران این فیلم ماکارون ها شهرت زیادی در آمریکای شمالی، چین، ژاپن و کره ی جنوبی پیدا کردند.

ماکارون بسته بندی

مهم تر از همه اینکه 20 مارس به عنوان روز ماکارون نام گذاری شده است. نام گذاری این روز توسط Pierre Herme دیگر شیرینی فروش معروف فرانسوی انجام شد. این روز در تمام جهان جشن گرفته می شود و در آن فروشگاه های ماکارون به مشتریانشان نمونه هایی رایگان از ماکارون های خود ارائه می کنند. این روز را به خاطر بسپارید و حتما برای خوردن شیرینی های خوشمزه بروید.

فائزه محبت‌دار

فائزه محبت‌دار

مجله اینترنتی شیرینیتا

مطلب قبلی

سرگذشت عجیب شکلات نوتلا nutella

مطلب بعدی

تاریخچه بیسکویت اوریو Oreo

نظر کاربران

نظر خود را بنویسید

برای خبرنامه ثبت نام کنید

به خبرنامه ما بپیوندید و اخبار جدید ما را دنبال کنید.