طرز-تهیه-شکلات-تخته-ای-خانگی

طرز تهیه شکلات تخته ای خانگی

 • کالری 556
 • قند 48 گرم
 • نمک 6 میلی‌گرم
 • زمان آماده سازی 30 دقیقه
 • زمان پخت 10 دقیقه
 • کشور سوئیس

شکلات تخته ای چیست و چرا محبوب است؟ 

زیبایی ظاهری همیشه توانسته است، نگاه‌ها را سمت خود برگرداند، چه در صنعت مد و فشن و جراحی‌های زیبایی چه در صنعت آشپزی و شیرینی پزی. خیلی از افراد حتی با نگاه کردن به شیرینی‌های خوشمزه و ساده که ظاهر شکیلی ندارند از خوردن آنها امتناع می‌کنند و حاضر به امتحان نیستند.
به همین خاطر، موضوع تزیین شیرینی‌ها و کیک ها، امری غیرقابل چشم پوشی است. یکی از مواد کاربردی برای تزیین شیرینی ها و کیک ها، شکلات تخته ای است. این ماده غذایی کوچک و معجزه‌بخش کاربردهای متنوعی در صنعت شیرینی و شکلات دارد، مثلا به عنوان سس برای روی کیک و شیرینی، در تهیه دسرهای شکلاتی، برای طعم دادن به بستنی و تهیه شکلات صبحانه به کار می‌رود. 
در ادامه این مقاله به بررسی انواع شکلات تخته‌ای و تاریخچه ایجاد آن خواهیم پرداخت و طرز تهیه سه مدل شکلات تخته ای پرطرفدار را به شما آموزش خواهیم داد، با ما همراه باشید.

انواع شکلات تخته ای

شکلات از ترکیب چند ماده اولیه شامل، دانه کاکائو، کره کاکائو و شکر تهیه می شود که بسته به میزان به کار برده شده از هرکدام از این مواد، نوع شکلات متفاوتی بدست می آید که نام مخصوصی برای خود دارد.
شکلات تخته ای که به Baking Chocolate  معروف است، بیشتر برای تهیه و تزیین انواع کیک، بستنی و دسر استفاده می شود. این شکلات نسبت به سایر انواع آن، کیفیت پایین تری دارد و گاهی علاوه بر کره کاکائو از کره های دیگری نیز در تهیه آن استفاده می شود که همین امر موجب افزایش میزان چربی و آسان‌تر شدن استفاده آن می شود.
به طور کلی شکلات تخته ای به سه دسته شکلات شیری، شکلات تلخ یا Dark Chocolate و شکلات سفید تقسیم می شود که هر کدام از آن‌ها، تاریخچه، خواص، طرز تهیه و کاربردهای خاص خود را دارند. البته، از طعم انواع میوه مثل توت‌فرنگی، پرتقال، بلوبرب و آناناس نیز در تهیه شکلات تخته ای نیز استفاده می شود.

شکلات تلخ

شکلات تلخ قدمتی افسانه‌ای و عمری حدودا 3000 ساله دارد و به دوره مایاها در آمریکای مرکزی و جنوبی برمی‌گردد. مایاها از آن یک نوشیدنی خاص تهیه می‌کردند و برای سرو در مراسم مختلف بهره می‌بردند. 
زمانی که اسپانیایی‌ها به آمریکای جنوبی و حوزه دریای کارائیب هجوم بردند و آنجا را بخشی از مستعمره خود قلمداد کردند، هنگام گشت و گذار در آن، با شکلات تلخ مواجه شدند و آن را به عنوان دستاوردی جدید با خود به اروپا بردند و اروپاییان را با مزه و طعمی جدید آشنا کردند.
بعد از مدتی اروپاییان سعی کردند، کمی ترکیبات این شکلات نورسیده را تغییر بدهند و با افزودن نیشکر و عسل کمی طعم آن را شیرین کردند که این کار پایه‌های تولید شکلات شیری در آینده را رقم زد. آنها شیر را نیز به این ترکیبات اضافه کردند و سپس، سعی کردند تا تولید شکلات‌های مختلف و متنوع را به تولید انبوه برسانند و این روند را تا به امروز ادامه دهند.

طرز-تهیه-شکلات-تخته-ای-در-خانه

شکلات شیری

«شکلات شیری» نوعی شکلات با طعم شیرین و کاراملی است که از درصد پایینی کاکائو، مقدار زیادی شکر و شیر جوشیده شده درست می‌شود. دنیل پیتر سوئیسی اولین کسی بود که فرمولاسیون شکلات شیری را ابداع کرد.
دنیل پیتر در سال 1852به همراه برادرش جولیان مدیریت کارخانه‌ی شمع سازی مادام کلمنت را به عهده داشت، آنها در کارشان موفق بودند اما کشف نفت در آمریکا و ورود نفت سفید به سوئیس، تاثیر منفی بر کارشان گذاشت. دنیل پس از بررسی و تحقیق متوجه شد وجود تقاضا در بازار شکلات افزایش یافته و تصمیم گرفت به شغل تولید و تجارت شکلات روی آورد.
در حدود سال 1843، هنری نستله در سوئیس ساکن شد و روابط دوستانه‌ای بین او و دنیل شکل گرفت. در آن زمان نستله برای تهیه غذای کودک از نوعی آرد شیری استفاده می‌کرد. او برای رقابت در عرصه تولید شکلات، از شیر برای تولید یک محصول جدید استفاده کرد و در نهایت سرانجام در سال 1875، توانست نخستین شکلات‌های شیری با ترکیب مناسب را راهی بازار کند که در سراسر اروپای غربی با استقبال روبرو شد.

آموزش-تهیه-شکلات-تخته-ای-در-خانه

شکلات سفید

کمپانی سوئیسی نستله (Nestle) در سال 1936، اولین شرکتی بود که پای شکلات شیری را به بازار باز کرد و بعد از آن، شرکت‌های دیگر هر کدام با تغییراتی در دستور تهیه این محصول، سعی کردند، خودی در بازار نشان دهند.
شکلات سفید ترکیبی از موادی است که نسبت به شکلات شیری و شکلات تلخ کمی متفاوت است و بسیاری از ترکیبات موجود در این دو نوع تلخ و شیری را ندارد و در واقع تنها حاوی شکر، شیر و کره کاکائو و شاید وانیل است، بدون اینکه اثری از خود کاکائو در آن دیده شود، به همین دلیل است که کمی رنگ و رو رفته به نظر می‌رسد و اگر دقت کنید می‌بینید که تاحدودی شبیه به رنگ عاج است.

مراحل-تهیه-شکلات-تخته-ای-در-خانه

مواد لازم برای تهیه شکلات تخته ای خانگی

ردیف نام مواد مقدار
1 پودر کاکائو 200 گرم
2 کره یا روغن مایع 100 گرم
3 پودر قند 50 گرم

طرز تهیه شکلات تخته ای

تهیه شکلات تخته‌ای به زمان زیادی احتیاج ندارد و مواد اولیه آن کاملا در دسترس و بسیار ساده است. 

 • مرحله اول

ابتدا کره را به روش بن ماری نرم کنید. در این روش، باید کتری یا ظرفی را از آب پر کنید، روی حرارت قراردهید و اجازه دهید تا به جوش بیاید سپس، ظرف حاوی کره را بر روی آن قرار دهید تا آهسته آهسته به کمک بخار آب ذوب شود. سپس، کره آب شده را از روی کتری بر می‌داریم و اجازه می‌دهیم خنک شود. 

طرز-تهیه-شکلات-تخته-ای-خانگی

 • مرحله دوم 

پودر قند، پودر کاکائو را الک کنید و هر دو را داخل ظرفی بریزید، کره ذوب شده یا روغن را به این دو اضافه کنید. مواد را به‌خوبی هم بزنید و مجدد روی بخار کتری قرار دهید تا مواد کاملا حل شوند. به مدت 2 دقیقه مواد را با قاشق هم بزنید و مواد آماده شده را درون قالب بریزید.

آموزش-تهیه-شکلات-تخته-ای-خانگی

 • مرحله سوم

قالب حاوی مواد را به مدت 30 دقیقه داخل فریزر قرار دهید و بعد از 30 دقیقه ظرف را از فریزر خارج کنید. شکلات تخته ای شما آماده است. در صورتی که شکلات‌ها از قالب جدا نشدند، می‌توانید برای چند ثانیه، قالب را داخل ظرف حاوی آب گرم قرار دهید و به پشت قالب ضربه بزنید تا سریع از آن جدا شود.

مراحل-طرز-تهیه-شکلات-تخته-ای-خانگی

مواد لازم برای تهیه شکلات تخته ای شیری بدون پودر کاکائو(3 عدد متوسط)

ردیف نام مواد مقدار
1 کره کاکائو 75 گرم
2 پودر قند الک شده 30 گرم
3 شیر خشک 2 قاشق غذاخوری
4 وانیل یک قاشق چایخوری
5 قالب سیلیکونی مخصوص شکلات تخته‌ای یک عدد

طرز تهیه شکلات تخته ای شیری بدون پودر کاکائو

 • مرحله اول

در تهیه شکلات شیری بدون پودر کاکائو باید به جای پودر کاکائو از کره کاکائو و شیر خشک استفاده کرد. ابتددا باید کره کاکائو را به روش بن ماری ذوب کنید، برای این کار ابتدا کره کاکائو را داخل یک کاسه‌ی پیرکس یا استیل بریزید. یک قابلمه یا کتری بردارید و 3/1 آن را پر از آب کنید. (اندازه کاسه باید متناسب با در قابلمه باشد). قابلمه را روی حرارت قرار دهید تا آب جوش بیاید. کاسه پیرکس یا استیل حاوی کره کاکائو را روی قابلمه قراردهید تا روی بخار آب قرار گیرد. کره کاکائو را به آرامی هم بزنید تا کاملا ذوب شود.

طرز-تهیه-شکلات-تخته-ای-شیری-بدون-پودر-کاکائو

 • مرحله دوم

بعد از اینکه کره کاکائو کاملا ذوب شد، پودر قند را به آن اضافه کنید. مواد را هم بزنید تا کاملا یکدست شود. شیرخشک و وانیل را هم به مواد اضافه کنید و 3 الی 4 دقیقه هم بزنید. ( مواد باید یکدست شده و قوام آمده باشد.) حالا گاز را خاموش کنید و ظرف را از روی بخار بردارید. مایع شکلات آماده شده را به کمک یک قاشق داخل قالب بریزید.پس از پر کردن مواد، قالب را تکان دهید تا مایع شکلات کاملا یکنواخت و بدون حباب درون قالب قرار گیرد.

آموزش-طرز-تهیه-شکلات-تخته-ای-شیری-بدون-پودر-کاکائو

 • مرحله سوم

قالب را به مدت 3 ساعت درون فریزر قرار دهید تا شکلات تخته‌ای شیری آماده شود. بعد از این مدت قالب‌ها را از فریزر بیرون بیاورید. شکلات‌ها را از قالب جدا کرده و درون ظرف سرو بچیند.

مراحل-طرز-تهیه-شکلات-تخته-ای-شیری-بدون-پودر-کاکائو

نکات تهیه شکلات تخته ای شیری با کره‌ کاکائو و شیر خشک

 • کره کاکائو نوعی کره گیاهی است که از دانه‌های کاکائو گرفته می‌شود و عطر و طعم شکلات را دارد. این کره با حرارت ذوب شده و در فریزر مجددا به حالت جامد در می‌آید. 
 • در صورتی که به کره کاکائو دسترسی ندارید می‌توانید کره معمولی را به نسبت مساوی با روغن نارگیل خوراکی ترکیب کرده و استفاده کنید، اگر از این روش استفاده می‌کنید باید از کمی وانیل و اسانس شکلات هم استفاده نمایید.

مواد لازم برای تهیه شکلات تخته ای شیری با کره و پودر شیر

ردیف نام مواد مقدار
1 کره به دمای محیط رسیده 4/1 پیمانه
2 پودر قند الک شده قاشق غذاخوری
3 پودر شیر 2 قاشق غذاخوری

طرز تهیه شکلات تخته ای شیری با کره و پودر شیر

 • مرحله اول

کره را به روش بن ماری ذوب کنید، برای این کار ابتدا کره را داخل یک کاسه‌ی پیرکس یا استیل بریزید. یک قابلمه یا کتری بردارید و 3/1 آن را پر از آب کنید. قابلمه را روی حرارت قرار دهید تا آب جوش بیاید. کاسه پیرکس یا استیل حاوی کره را روی قابلمه قراردهید تا روی بخار آب قرار گیرد. کره را به آرامی هم بزنید تا کاملا ذوب شود.

 • مرحله دوم

پودر قند را به کره اضافه کنید و مواد را مخلوط کنید تا کاملا یکدست شود. سپس پودر شیر را به مواد اضافه کنید و هم بزنید تا مواد کاملا مخلوط شود. بعد از یکدست شدن مواد، کاسه را از روی حرارت بردارید و مواد آماده شده را داخل قالب سیلیکونی بریزید. 

 • مرحله سوم 

روی مواد داخل قالب را با قاشق کاملا صاف کنید. با یک دستمال کاغذی، کره‌ی اضافی روی مواد را بگیرید و دور قالب را هم تمیز کنید. قالب را به مدت 2 ساعت داخل فریزر قرار دهید. بعد از 2 ساعت قالب را از یخچال خارج کرده و شکلات‌های شیری را جدا کنید. شکلات‌ها را داخل ظرف سرو بچینید.
نکته: در صورتی که می‌خواهید شکلات‌ها را  برای مدت طولانی نگهداری کنید، آن‌ها را درون ظرف در دار ریخته و داخل یخچال قرار دهید.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(18) 4.4

خوشحال میشویم نظرتان را با ما به اشتراک بزارید

نظرات

مینا

۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام آموزشاتون عالیه. میشه راهنماییم کنید که چیکار کنم شکلاتم مثل شکلاتای آماده بیرون سفت بشه؟

ادمین

۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام. خوشحالیم که از آموزش های ما راضی بودید. برای اینکه شکلات سفت تری داشته باشید می تونید کمی پودر ژلاتین به مخلوط شکلات اضافه کنید.

ادمین

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

می تونید برای سفت تر شدن شکلات هاتون کمی ژلاتین به ترکیب اضافه کنید.

راضیه

۲۹ مهر ۱۴۰۰

سلام بدون قالب هم میشه درستش کرد؟

ادمین

۲۹ مهر ۱۴۰۰

سلام میتونید بریزید توی هر ظرفی و بذارید یخچال تا سفت بشه ولی شکلات تخته ای بدون قالب ظاهر خوبی نداره!

سکینه شادیانی

۶ مهر ۱۴۰۰

کاربردی و مفید بود ممنونم

امیر

۱۶ تیر ۱۴۰۰

ممنون از اطلاعات خوبتون موفق باشید

مریم

۱۶ مرداد ۱۴۰۰

درست کردنش راحته و خوبیش اینه که می تونیم مقدار شکرش رو خودمون کنترل کنیم. ممنون از آموزش خوبتون.

ادمین

۷ مهر ۱۴۰۰

خوشحالیم که راضی هستید.

آوا

۱۶ شهریور ۱۴۰۱

ممنون از آموزش طرز تهیه شکلات تخته ای که گذاشتید..بسیار خوب بود.حتما درست می کنم و امیدوارم خوب بشه

ادمین

۱۷ شهریور ۱۴۰۱

سلام..خوشحالیم که آموزش طرز تهیه شکلات تخته ای واستون مفید بوده

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید