خبر فوری :


پاستیل Horibo

برند Haribo

Haribo یک شرکت آلمانی است که در زمینه صنعت شیرینی است که در سال 1920 تاسیس شد. شرکت هاریبو انواع آبنبات های پاستیلی شامل پاستیل نوشابه ای، پاستیل هلو، پاستیل گیلاس و پاستیل توت را تولید می کند، اما بیشتر شهرت این شرکت برای تولید پاستیل خرسی طلایی(Haribo Gold Bears) است. هاریبو اولین شرکت تولیدکننده پاستیل خرسی بود و امروزه این پاستیل در سراسر جهان وجود دارند.
شعار هاریبو « کوچک و بزرگ عاشقش هستند، دنیای شاد هاریبو» است و ترجمه ی آن در بیشتر جاهای دنیا همین است.  شرکت هاریبو در تمام جهان به طور منسجم بر سادگی کودکانه‌ی محصولاتش تمرکز دارد تا همه حتی افراد حرفه ای از آن لذت ببرند.
 

ایده ی پاستیل خرسی

هیچ اشتباهی اتفاق نیافتاده بود، خود هانس ریگل اولین پاستیل های خرسی را ایجاد کرد. اما چطور به این ایده رسید؟
او وقتی از  فروش آبنبات در نمایشگاه های خیابانی نتیجه ای نگرفت، تصمیم گرفت که برای کمک به افزایش فروش پاستیل خرسی درست کند. در این نمایشگاه های اروپایی خرس نماد رایجی بود. شاید باورتان نشود اما در آن دوران به خرس ها لباس می پوشاندند و آن ها را برای سرگرم کردن کودکان و بزرگسالان می رقصاندند. پس چه راهی بهتر اینکه برای تحریک کودکان برای خرید آبنبات ها آن را شبیه خطرناک ترین چیز دنیا درست کنیم؟
در هر صورت، ایده ی تولید پاستیل های خرسی باعث شد که هاریبو امروز به یک شرکت فوق العاده که ما می شناسیم تبدیل شود. اگرچه موانعی در این مسیر وجود داشت اما امروز هر شرکت تولید کننده ی آبنباتی از روی این پاستیل خرسی ها تقلید می کند. اما محصول هیچکدام قابلیت رقابت با پاستیل خرسی های طلایی هاریبو را ندارند.
 

چرا Haribo؟

آقای هانس ریگل Hanse Riegel شرکت هاریبو را در سال 1920 راه اندازی کرد. ریگل اولین کارخانه ی تولیدی خود را درحیات خلوت خانه ی خود راه انداخت. منابعی که او برای شروع کارش در اختیار داشت تنها یک کیسه شکر، یک سنگ مرمر، یک چارپایه، یک اجاق آجری، یک کتری مسی و یک وردنه بود. آنجا بود که هاریبوی فوق العاده موفق امروز به دنیا آمد.
ریگل اولین آبنبات پاستیلی را در سال 1922 کشف کرد. او چیزی که کشف کرده بود را Gummibarche(به معنی خرس پاستیلی کوچک) نامید، همچنین از آن به عنوان Gummibar به معنای پاستیل خرسی نیز یاد می‌شد. او این نام را از ماده ی اولیه ی ضخیم کننده ای گرفته بود که از آن برای تهیه این محصول استفاده کرد بود، این ماده صمغ عربی بود.
نام هاریبو در واقع مخففی از نام ریگل و شهری که در آن زندگی می کرد است( HAns RIegel Bonn). او این نام را در سامانه ثبت تجارت شهر بن آلمان به سال 1920 ثبت کرد و هنوز هم همین نام را دارد.

گسترش برند

پاستیل خرسی های ریگل از همان ابتدا بسیار مشهور شد. ریگل و همسرش( اولین کارمند هاریبو) در سال های اولیه کار خود محصولات را با دوچرخه درب منازل تحویل می‌دادند تا اینکه بعدها یک ماشین خریدند و چند کارمند استخدام کردند.
هاریبو از سال 1960 به بعد شروع به گسترش کار خود به صورت بین المللی کرد و در دهه ی 80 قرن 20 میلادی در آمریکا گسترش یافت. محصولات هاریبو پیش از این نیز در آمریکا فروخته میشد اما در آن زمان به عنوان فروش انحصاری کالای وارداتی  ویک شیرنی لذیذ انجام می شود درحالیکه این هدف اصلی فروش آنها نبود. وقتی چند سال بعد تولید هاریبو در آمریکا آغاز شد، بالاخره آبنبات های پاستیلی هاریبو با تولید انبوه به بازار آمریکا معرفی شد.
شهرت این محصول در سال اول آنقدر بود که آن ها در برآوردن نیاز بازار مشکل داشتند. بازار آمریکا خیلی زود از محصولات رقیبانی مثل Trolli  و Black Forest  نیز پر شد اما خرس های طلایی هاریبو همچنان مشهورترین پاستیل خرسی های جهان باقی مانده اند. در آمریکا این پاستیل های خرسی در 5 طعم متفاوت عرضه می شوند: تمشک، پرتقال، توت فرنگی( که در واقع خرس سبز است)، آناناس و لیمو. هم اکنون این شرکت 7000 نیرو در سراسر جهان و 9 مرکز تولیدی نیز در کشورهای اروپایی دارد.
 

من فکر می کنم همه ی ما از ریگل به خاطر کشف پاستیل های طلایی ممنون باشیم. پاستیل مورد علاقه ی شما کدام است؟ 
برای خواندن داستان برند هاریبو از شما متشکرم.
 

فائزه محبت‌دار

فائزه محبت‌دار

مجله اینترنتی شیرینیتا

مطلب قبلی

سرگذشت عجیب شکلات نوتلا nutella

مطلب بعدی

تارت شیرینی سنتی اروپایی

نظر کاربران

نظر خود را بنویسید

برای خبرنامه ثبت نام کنید

به خبرنامه ما بپیوندید و اخبار جدید ما را دنبال کنید.