برچسب ها

شکلات تویکس | شکلات Twix

شکلات تویکس | شکلات Twix

تویکس چیست؟

تویکس(Twix) نوعی کوکی (و برای بعضی هم نوعی بیسکویت) است که ماده اصلی آن کلوچه ای ترد پوشیده شده با شکلات و کارامل است. ماده ی تشکیل دهنده ی این محصول آرد گندم غنی شده است. این محصول بسیار شکلاتی و ترد بوده و صرف آن به همراه یک نوشیدنی بسیار دلچسب است.

شکلات توییکس ساخت کجاست؟

این محصول تولید کشور انگلستان است که در آنجا به نام Raider شناخته می شد، اما پس آن که این محصول در آمریکا معرفی شد نام آن به تویکس تغییر کرد. تویکس معمولا در بسته بندی آلومینیومی حاوی 2 یا 4 تکه شکلات یا به صورت کوکی هایی استوانه ای ( بیسکویت) عرضه می شود. در نوع کلاسیک تویکس معمولا زیر آن صاف و بالایش دارای یک برآمدگی بود، کوکی ها معمولا پوشیده از شکلات و کارامل بودند و دور قسمت کلوچه ای این محصول پوشیده از کره بادام زمینی و دیگر شیرینی ها بود. تویکس مشهورترین شکلات جهان نیست اما برای اینکه بتواند شهرت و طرفداران خود را در سراسر جهان حفظ کند، از چندین طعم جدید استفاده کرد.

سرگذشت تویکس twix و اطلاعات عمومی

تویکس نوعی کوکی کره ای پوشیده شده با کارامل و شکلات شیری است که اولین بار در سال 1967 در شرکت Mars Limited  تولید شد. به طور دقیق تر این محصول اولین بار در کارخانه‌ی Slough  از شرکت Mars  در انگلستان تولید شد. بعد از یک دهه فروش پر رونق آن با نام Raider  در انگلستان، در سال 1979 عرضه این محصول در بازار آمریکا با نام Twix  آغاز شد. در آمریکا برای این شکلات از شعار " شکلات، کارامل، کوکی ترد شگفت انگیز" استفاده شد. سپس جلد آن به رنگ طلایی با نوشته ای نارنجی تغییر یافت. همواره در تبلیغات این محصول نصف شدن، نرمی کارامل و همچنین جویدن آن نمایش داده می شد.
تویکس محبوب امروزی همیشه شکلات محبوب مشتریان نبود. در دهه ی 80 میلادی شرکت Mars دچار رکودی در فروش این شکلات شد. شکلات Raider  در حد انتظار شرکت نتوانست درآمد کسب کند. بنابراین شرکت در پی جایگزینی یا بهبود محصولات موجود بود. در سال 1983 شکلات تویکس جدید، شامل ترکیب لطیفی از کره ی بادام زمینی شد که جایگزین لایه ی کاراملی روی کوکی کره‌ای بود. این تغییر باعث ترغیب بازاری شد که پیش از این تمایل  چندانی به شکلات های تویکس نشان نداده بود. هنگامی که فروش شکلات ها سرعت گرفت، شرکت Mars  نام آن‌ها را در سراسر جهان از Raider به Twix تغییر داد.

شرکت همچنین شعاری منتشر کرد که ترجمه ی آن به این معنی است  " فقط Raider  شده Twix ، هیچی دیگه عوض نشده". برندسازی مجدد برای شکلات قدیمی شرکت در سراسر جهان بین سال های 1991 تا 2000 انجام شد، که همیشه با آغوش باز مورد استقبال قرار نمی گرفت.  باور عمومی این بود که شرکت سعی دارد محصول قدیمی که فروش خود را از دست داده به بازار برگرداند. این باور در بسیاری از کشورها به خصوص آلمان گسترش یافت، جایی که نام تویکس برای بسیاری از افراد نوعی بدبینی نسبت به برندسازی مجدد داشت. این الگو رفتاری در سیاست و دنیای شرکت ها وجود دارد که با ایجاد رنگ و ظاهری جدید،درصدد تصویرسازی مجدد از چیزی برآید.
بعد از برند سازی مجدد شکلات Raider، بازار همچنین شاهد عرضه ی چندین نوع متنوع شکلات تویکس در دهه ی 90 میلادی بود. برداشتی که از اینکار وجود داشت این بود که شرکت سعی دارد تصویر برند و سودآوری محصول خود را تقویت کند. انواع جدید تویکس شامل کوکی و خامه، شکلات تلخ، شکلات شیری، تافی، کافی، تکه‌ی نعنا، شکلات سه گانه و طعم پرتغالی بود. برخی از طعم های جدید تویکس، تویکس کاپوچینو، و تویکس جاوا است. 

شکلات تویکس طلایی
همچنین از شکلات های تویکس برای نفوذ به بازارهایی استفاده می شد که پیش از این شرکت Mars  نتوانسته بود هدف قرار دهد. در اواخر دهه ی 90 میلادی شکلات های یخی تویکس در میان فروشگاه های زنجیره ای و بستنی فروشی های سیار توزیع شد. اینکار باعث شد شرکت به بازار بستنی نفوذ کند و رقابت بر سر فروش آغاز شود. البته  اینگونه برداشت می شود که اینکار بخشی از برنامه ی شرکت برای ارزیابی پیشرفت کلی محصول در آن دوره انجام گرفته بود. شکلات های یخی Mars  با استقبال مشتریان مواجه شد و درنتیجه فروش این شرکت در خارج از بازار اصلی خود افزایش یافت. 
شرکت Mars  همچنین به خاطر مواد اولیه ی محصولاتش با انتقادات زیادی مواجه شد. مباحثی که شرکت Mars  مجبور بود درباره ی Twix  با آن‌ها سرو کار داشته باشد در سال 2007 اوج گرفت. کارخانه شروع به استفاده از شیردان حیوانات به جای آب پنیر مورد استفاده در شکلات ها کرد و همین امر اعتراضات و تبلیغات سو زیادی برای کارخانه به همراه داشت.

شرکت با توقف استفاده از شیردان حیوانات در شکلات ها ، که از سال 2008 آغاز شده بود موافقت کرد، اما بعدا مشخص شد که بعضی شکلات ها هنوز حاوی مقادیری از آن است. یکی از این شکلات ها، شکلات تویکس بود. علاوه بر آن شرکت علنا اعلام کرد که هیچ برنامه ای برای توقف استفاده از شیردان حیوانات در محصولاتش ندارد. اینکار باعث شد محصولات خاصی از جمله شکلات تویکس برای گیاه خواران مناسب نباشند. البته یکی از مدیران این شرکت اعلام کرد که برخی از شکلات های محبوب این شرکت در آینده‌ی نزدیک مخصوص گیاه خواران تولید خواهند شد. بنابر ادعای این شرکت بالا گرفتن این مساله هیچ تاثیر مشخصی بر روی فروش محصولات نداشته است. 
شرکت Mars  کار خود را در جهت تولید طعم های جدید شکلات ادامه داد و می توان از جمله طعم هایی که این شرکت تولید کرده به Twix Fino  و Twix  نارگیلی اشاره کرد. شکلات تویکس یکی از شکلات های مشهور در آمریکاست. بنابر گزارشات تویکس توانست در سال 2012 تعداد 161 میلیون عدد به فروش برسد و ارزش این فروش نزدیک به 194 میلیون دلار بود. همچنین گزارش شده که تویکس ششمین شکلات پرطرفدار در سال 2012 محسوب میشد. بنابر گزارشات شکلات تویکس در سال 2015 توانست درآمدی 169.9 میلیون دلاری کسب کند.

گزارش ها نشان می دهد که در سال 2017 نیز تویکس توانست از فروشش درامدی 63.1 میلیون دلاری کسب کند. فروش شکلات تویکس در سراسر جهان از سال 1999 آغاز شد، این شکلات در کشورهایی همچون اتریش، بلژیک، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، اسرائیل، ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، نروژ، لهستان، پرتقال، اسپانیا، سوئد، سوئیس، انگلستان، آمریکا و ترکیه وجود دارد.

سالی که تویکس twix ساخته شد

شکلات تویکس اولین بار در سال 1967  توسط آقای Forrest Mars  در شرکت Mars Limited ساخته شد. این شکلات اولین بار در کشور انگلستان فروخته شد و سپس در سال 1979 در آمریکا معرفی شد. در سال 2019 شکلات تویکس در سراسر جهان فروخته شد و می توانستیم آن را در کشورهای بسیاری مثل اسپانیا، لهستان، نروژ، سوئیس، ترکیه و لوکزامبورگ بیابیم.


شرکت اصلی تویکس twix

شرکت اصلی تویکس شرکت رسمی Mars است. شرکت Mars تولیدکننده‌ی آمریکایی شیرینی، غذای حیوانات و دیگر محصولات غذایی در جهان است. شرکت Mars  همچنین صاحب شکلات هایی همچون Starburst  و Skittles  است.


سازنده اصلی تویکس twix

شکلات تویکس را آقای Forrest Twix  فرزند صاحب شرکت Mars  ساخت. آقای Forrest Mars  در تاریخ 17 می 1932 شرکت Mars Limited  را در شهر Slough  کشور انگلستان راه اندازی کرد. اقدام او در جهت راه اندازی شاخه ی بین المللی شرکت Mars Limited به خاطر اختلافاتی بود که با پدرش داشت. آقای Forrest Mars  ابتدا شکلات Mars مشهور امروزی را ساخت، سپس آن را در شرکت خود به تویکس تبدیل کرد، به همین خاطر این شکلات در اصل به نام شکلات Raider  شناخته می شد.


نام اصلی شکلات تویکس twix

نامی که امروزه می‌شناسیم نام اصلی شکلات تویکس نیست. نام تویکس اولین بار در حدود دهه ی 80  میلادی به وجود آمد، زمانی که این شکلات از شکلاتی پرفروش اروپایی که عمدتا در انگلستان فروخته می شد به یک خوراکی آمریکایی تبدیل شد و در بازار شکلات این کشور جای گرفت. نام اصلی شکلات تویکس " Raider" بود. تغییر نام Raider  به تویکس بیشتر به خاطر ایجاد علاقه و افزایش فروش بود.

 

تویکس twix در کدام کشور ساخته شده است؟

اگرچه نام تویکس در کشور آمریکا پذیرفته شده بود اما دیگر کشورها آنچنان طرفدار این تغییر نام Raider  نبودند. به نظر می‌رسید بیشتر نظرات مخالف به خاطر ایده ی تغییرات بی اهمیت برای حل مشکلات غیرقابل تصور بوده است. اینکار شرکت در فرهنگ و موقعیت های آن زمان بسیار پیچید، زیرا گفته می شد تویکس در نظر عموم، به عنوان مرجعی سیاسی و تجاری که از تغییر نام به جای اقدامات موثر برای حل مشکل استفاده کرده، شناخته می شود. با گذشت زمان این تغییر نام به تویکس در جهان پذیرفته شد و این پذیرش عمومی از زمانی که تغییر نام در سال 1991 انجام شد 9 سال طول کشید تا در سال 2000 تکمیل شد.

طعم های تویکس twix

در اینجا لیستی از طعم های مخلف تویکس را مشاهده می کنید:
•    تویکس با طعم کره بادام زمینی( کره ی بادام زمینی به جای کارامل) ( این طعم اولین بار از سال 1983 تا 1997 و از سال 2000 تا 2007 عرضه شد. تویکس با طعم کره بادام زمینی از سال 2007 تا 2014 عرضه شد که در آن کوکی شکلاتی جایگزین کوکی کره ای شده بود. تویکس با طعم کره ی بادم زمینی مجدد در سال 2014  ارائه شد اما این بار تاکید بر این بود که این یک تویکس با طعم " کره ی بادام زمینی خامه ای" است.)
•    تویکس با طعم کره ی بادام زمینی (کوکی شکلاتی جایگزین کوکی کره ای، بیسکویت شکلاتی جایگزین بیسکویت کره ای)
•    تویکس با طعم شکلات تلخ (پوشش شکلات تلخ جایگزین شکلات شیری) (طعم ثابت در آمریکا از سال 2017، اولین بار در سال 2005 در آمریکا عرضه شد. در انگلستان و اروپا به صورت محدود از سال 2008 تا 2009 عرضه شد)
•    تویکس با طعم شکلات سفید (پوشش شکلات سفید به جای شکلات شیری) (طعم ثابت در آمریکا از سال 2017، در سال های 2005، 2008، 2011، 2012 و 2016 به صورت محدود در آمریکا و اروپا عرضه شد)
•    تویکس با طعم کوکی کرمی (پر شده با کوکی کرمی به جای کارامل) ( اولین بار این طعم در دهه ی 90 میلادی عرضه شد. ممکن است در سال 2020 مجدد در امریکا عرضه شود)
•    تویکس با طعم تافی شکلاتی (پر شده با تافی شکلاتی به جای کارامل) ( این طعم اولین بار در اوایل دهه ی 90 میلادی در انگلستان عرضه شد، در سال 2010 به صورت محدود در آمریکا عرضه شد)
•    شکلات سه گانه‌ی تویکس (کارامل با طعم شکلات، شکلات بیسکویتی جایگزین کوکی کره ای) ( این طعم اولین بار در سال 1991 در انگلستان عرضه شد و به صورت محدود بین سال های 2003 تا 2007 عرضه شد. از سال 2006 تا 2010 به صورت محدود در آمریکا عرضه شد و در سال 2017 در آمریکا به طعمی دائمی تبدیل شد)
•    تویکس با طعم کافی (کارامل با طعم کافی) ( این طعم اولین بار در سال 2000 در آسیا عرضه شد. در سال 2007 به صورت محدود در لهستان، در سال 2008 در آمریکا و در سال 2015 در بلژیک عرضه شد) (این محصول با نام هایی مثل تویکس جاوا، تویکس کاپوچینو و تویکس ماکیاتو عرضه شده بود)
•    تویکس ویفری (ویفر جایگزین کوکی کره ای) (این طعم اولین بار در سال 2007 در اروپا عرضه شد و با طعم هایی مثل خامه شیری، ماکیاتو، کارامل خامه ای در دسترس عموم قرار گرفت)( این محصول با نام هایی همچون Twix Topix  و Twix Fino  عرضه شده بود)
•    تویکس با طعم زنجبیل (کوکی زنجبیلی جایگزین کوکی کره ای) این طعم اولین بار در سال 2014 در آمریکا عرضه شد و در طول ماه های تعطیلات فصلی به صورت محدود در آمریکا عرضه شد)
•    تویکس با طعم نعنا (کارامل با طعم شکلات و نعنا) این طعم اولین بار در سال 2001 در انگلستان به صورت محدود عرضه شد)
•    تویکس با تکه‌های نعنا (کارامل با طعم شکلات و نعنا، کوکی شکلاتی جایگزین کوکی کره ای، پوشش شکلات تلخ جایگزین شکلات شیری) (در سال های 2006 و 2007 به صورت محدود در استرالیا عرضه شد)
•    تویکس با طعم شکلات و پرتغال (کارامل با طعم پرتغال و شکلات) (این طعم اولین بار در اوایل دهه ی 90 میلادی در انگلستان عرضه شد و در سال های 1992 و 1999 به صورت محدود توزیع شد)
•    تویکس با طعم نارگیل (کوکی نارگیلی جایگزین کوکی کره ای) ( در سال 2011 به صورت محدود در آمریکا عرضه شد)

شکلات تویکس

تنوع و شرکت های زیر مجموعه ی تویکس twix

•    Twix Top ( طبق دستورالعمل این محصول به صورت بیسکویتی تک و مستطیلی شکل تولید و بسته بندی می‌شود. این محصول در وعده ی صبحانه مورد استفاده قرار می گیرد. اولین بار بین سال های 1999 تا 2005 در انگلستان عرضه شد. این محصول هنوز در قاره اروپا موجود است)
•    Twix Bisc & Twix (در سال 2005 Twix Top  با اصلاحاتی به Twix Bisc & Twix تبدیل شد)
•    Twix Miniatures (شکلات تویکس بصورت تکی در ابعاد مینیاتوری. اولین بار در دهه‌ی 90 میلادی عرضه شد. در سال 2014 با اصلاحاتی به مینی بیسکویت تویکس تبدیل شد و مجدد در سال 2014 تحت عنوان تویکس مینیاتوری عرضه شد)
•    Twix Tea Breaks ( شکلات تکی با ابعادی کوچکتر از اندازه‌ی استاندارد اما بزرگتر از تویکس های مینیاتوری. اولین بار در دهه‌ی 90 میلادی در انگلستان عرضه شد)
•    Twix 100 Calorie Bars (نسخه‌ی آمریکایی Twix Tea Breaks. اولین بار در سال 2000 میلادی عرضه شد)
•    Twix Xtra (شکلاتی بزرگتر از اندازه‌ی استاندارد. اولین بار در سال 1994 در انگلستان به نام تویکس کینگ سایز عرضه شد سپس در قاره‌ی اروپا و امریکا نیز عرضه شد)
•    Ice Cream Twix (لایه های بستنی وانیلی قرار گرفته در کارامل و کوکی ترد کره ای که با شکلات شیری پوشیده شده است. این محصول در فریزر نگهداری می شود و به عنوان بستنی شناخته می شود نه کوکی غیر فریزری. اولین بار در سال 1995 در آمریکا و اروپا به صورت شکلات عرضه شد که هنوز هم موجود است. اولین بار در سال 2001 در اروپا به صورت تیوپی عرضه شد)
•    Chocolate Ice Cream Twix (لایه های بستنی وانیلی قرار گرفته در کارامل شکلاتی و کوکی ترد شکلاتی که با شکلات تلخ پوشیده شده است. اولین بار در سال 1999 در انگلستان به صورت محدود عرضه شد)
•    Twix Super Thick Shake (میلک شیک کاراملی که به همراه کوکی های شکلاتی مینیاتوری بسته بندی شده اند تا با میلک شیک ترکیب شوند) اولین بار در سال 2007 در انگلستان و ایرلند عرضه شد)
•    Twix McFlurry (بستنی وانیلی ترکیب شده با کارامل در بسته بندی های مک دونالد مک فلری قرار گرفتند. اخیرا در سال 2019 در دوره ی تبلیغات از آن ها استفاده شد)
•    Twix Pods (طبق دستور این شکلات ها با ابعاد مینیاتوری و غلافی شکل بسته بندی می شدند. این محصول اولین بار در سال 2006 در استرالیا عرضه شد)
•    Twix Milk (تویکس با طعم شکلات شیری در بطری های پلاستیکی قابل حمل بسته بندی شدند. این محصول اولین بار در سال 2019 در آمریکا عرضه شد)

شکلات تویکس twix جدید

•    در طی سال 2000 بیسکویت تویکس را به محصولی تردتر با بافتی کم تراکم‌تر تغییر داده شد. تویکس جدید در بسته بندی فویلی به رنگ طلایی روشن قرار گرفت. این شکلات ها جایگزین تمام شکلات ها و بسته بندی های قدیمی شدند ( حتی کینگ سایز و سایزهای کوچک‌تر) و امروزه در همه جا حتی آمریکا ابعادی استاندارد دارند.

مواد تشکیل دهنده ی تویکس (راست) و اطلاعات غذایی

این اطلاعات برای هر 86 گرم بسته ی تویکس (راست) است.
•    مواد تشکیل دهنده: شکلات شیری( شکر، کره کاکائو، شکلات، شیر فاقد چربی، لاکتوز، چربی شیر، لستین، PGPR، طعم دهنده های مصنوعی)، آرد گندم غنی شده( آرد گندم، نیاسین، آهن تقلیل شده، تیامین، مونونیترات، ریبوفلاوین، فولیک اسید)، شکر، روغن پالم، شیره ذرت، شیر فاقد چربی، دکستروز، کمتر از 2% نمک، پودر کاکائو، لسیتین سویا، نشاسته ذرت اصلاح شده، بیکینگ پودر، طعم دهنده ی مصنوعی.

•    اطلاعات آلرژیک: این محصول حاوی شیر، سویا، گندم و حتی بادام زمینی است.

•    تا حدی با مهندسی ژنتیک تولید شده است.

کالری شکلات تویکس

 حجم مصرفی: 1 کوکی ( 21 گرم)، کالری مصرفی: 110، میزان چربی: 5 گرم( 6% DV)، چربی اشباع شده: 3 گرم( 15% DV)، چربی ترانس: 0 گرم،( 0% DV)، کلسترول: 0 میلی گرم( 0% DV)،  سدیم: 45 میلی گرم(2% DV)، میزان کربوهیدرات: 15 گرم( 5% DV)، فیبر رژیمی: 0 گرم ( 0% DV)، شکرها: 11 گرم( شامل 10 گرم شکر اضافه، 20% DV)، پروتئین: 1 گرم، ویتامین D : (0% DV)، کلسیوم: ( 0% DV)، آهن: (0% DV)، پتاسیم: ( 0% DV).
•    DV%=   درصد ارزش غذایی روزانه. درصد ارزش غذایی روزانه بر حسب رژیم غذایی 2000 کالری است.
•    (اطلاعات برگرفته از یک بسته 86 گرمی از تویکس (راست) است و این اطلاعات در سال 2019 اضافه شده اند.)

مواد تشکیل دهنده ی تویکس سفید و اطلاعات غذایی


اطلاعات زیر برای یک بسته ی 75 گرمی تویکس سفید است.
•    مواد تشکیل دهنده: شکلات سفید( شکر، کره کاکائو، شیر، شیر فاقد چربی، لستین سویا، طعم طبیعی)، شربت گلوکز، شکر، آرد گندم، روغن پالم، کمتر از 2% شیر فاقد چربی، پودر کاکائوی فرآوری شده با قلیا، نمک، بیکینگ پودر، طعم‌های طبیعی.

•    اطلاعات آلرژیک: حاوی شیر، سویا و گندم است. ممکن است حاوی فندق و بادم باشد.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(9) 4.8

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

نظر خود را بنویسید

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید