خبر فوری :

طرز تهیه شیرینی ماکارون فرانسوی حرفه ای [دستور پخت + مواد لازم برای تهیه ماکارون]

  • کالری 260
  • زمان آماده سازی 15 دقیقه
  • زمان پخت 45 دقیقه
  • زمان کل 60 دقیقه

تهیه شیرینی ماکارون کار سختی نیست؛ فقط کافی است فوت کوزه گری و دستوری که با آن راحت‌تر هستید را خوب یاد بگیرید، بعد از آن کار به راحتی و در یک چشم بر هم زدن بر روی غلطک می‌افتد و می‌توانید از پخت آن رضایت کافی پیدا کنید. طرز تهیه ماکارون ایتالیایی، فرانسوی، سوئیسی و تفاوت آن‌ها با هم را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

ماکارون


مواد لازم برای تهیه ماکارون فرانسوی

ردیف نام مواد مقدار
1 پودر شکر ۳/۴ پیمانه یا ۱۰۰ گرم
2 پودر بادام ۳/۴ پیمانه یا ۱۰۰ گرم
3 سفیده تخم‌مرغ ۲ عدد
4 نمک کمی
5 شکر دانه ریز ۱/۴ پیمانه یا ۵۵ گرم (شکر دانه ریز)
6 رنگ خوراکی

مواد میانی ماکارون فرانسوی

ردیف نام مواد مقدار
1 کره ۲/۳ پیمانه یا ۱۵۰ گرم
2 پودر شکر ۲/۳ پیمانه یا ۷۵ گرم

ماکارون- Macaron- یک شیرینی فرانسوی است که ماده اصلی آن سفیده تخم مرغ و شکر است. شیرینی ماکارون را می توانید در رنگ ها و اندازه های مختلف درست کنید.

مواد لازم شیرینی ماکارون

قبل از هر چیزی ابتدا باید مواد لازم شیرینی ماکارون را تهیه کنید. شیرینی ماکارون در دسته شیرینی‌هایی است که لایه میانی آن با مواد دیگری پر می‌شود، به همین دلیل مواد لازم این شیرینی حاوی سه مرحله ماده اصلی شیرینی، مواد میانی و مواد گاناش دسته‌بندی می‌شود.  

مواد لازم شیرینی ماکارون

•   آرد بادام      100 گرم
•   پودر قند     100 گرم
•   شکر گرانول  100 گرم
•   سفیده تخم مرغ 100 گرم
•   کرم تاتار (اختیاری)   4/1 قاشق چایخوری
•   رنگ خوراکی  2 قطره

مواد لازم میانی شیرینی

•   شکلات تلخ  120 گرم
•   خامه پرجرب  120 گرم
•   مربای تمشک  4/1 فنجان

 مواد لازم گاناش

•   خامه صبحانه  100 گرم
•   شکلات تخته ای به مقدار کافی

دستور تهیه شیرینی ماکارون

در گام اول، فر را روشن کنید تا دمای فر به حدی برسد که هنگامی که مواد آماده شد بتوانید سریعا ماکارون‌ها را داخل فر قرار دهید و آن‌ها را بپزید، بعد از آماده کردن فر می‌توانید مواد شیرینی را گام‌به‌گام آماده کنید، توجه کنید که دمای مورد نیاز فر برای پخت این شیرینی بهتر است روی حرارت 150 درجه سانتی گراد تنظیم شود.

سرو چای همراه با شیرینی ماکارون

تهیه ماده اولیه

در تهیه شیرینی ماکارون هر چه مواد اولیه یکدست‌تر باشد و بافت یکنواخت‌تری داشته باشد، شیرینی بهتری به دست می‌آید، به همین دلیل، بهتر است آرد یا پودر بادام را به همراه  پودر قند درون دستگاه میکسر بریزید تا هم مخلوط شوند و هم به‌صورت یکدست پودر شوند و سپس، برای اینکه حین فرایند تهیه مواد گلوله نشوند، می‌توانید آن را الک کنید.
حال نوبت آماده کردن مرحله بعد است، پس، سفیده تخم مرغ‌هایی را که از قبل آماده کردیم را با شکر گرانول در یک ظرف دیگر ترکیب می‌کنیم و هم می‌زنیم و آن را روی حرارت معمولی قرار می‌دهیم و دوباره هم می‌زنیم و بعد از مدت کمی کاسه را روی کتری یا قابلمه‌ای که حاوی آب است قرار می‌دهیم، یعنی به روش بن ماری اجازه می‌دهیم که مواد با هم و در حرارت غیر مستقیم یکدست ترکیب شده و قوام بهتری پیدا کند. 
در این مرحله مخلوط سفیده تخم مرغ و شکر را از روی حرارت برمی‌داریم و با دور کند همزن تا جایی هم می‌زنیم که کف کند. سپس، رنگ خوراکی را به مواد اضافه می‌کنیم و با همزن با دور تندتر هم می‌زنیم و تا زمانی که این مواد شکل نگرفته‌اند ادامه می‌دهیم.
حال آرد بادام را کم‌کم به مخلوط سفیده و شکر هم زده اضافه می‌کنیم و با یک لیسک و به آرامی مواد را با هم ترکیب می‌کنیم، حال، مایع شیرینی آماده شده را درون قیف می‌ریزیم.
نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که طرز تهیه شیرینی ماکارون شکلاتی و حالت ساده هر دو یکسان است، تنها کافی است برای تهیه حالت شکلاتی از پودر کاکائو در تهیه مواد میانی و ماده اصلی شیرینی استفاده کنید که در ادامه آن را بیشتر توضیح خواهیم داد.  

پخت شیرینی

کاغذ روغنی‌ها را در کف سینی فر قرار می‌دهیم و مواد شیرینی را کمک قیف روی سینی می‌ریزیم و در آخر که کل مواد را روی سینی قرار دادیم، به سینی ضربه‌ای وارد می‌کنیم تا هوای اضافه در مواد از بین برود و در نهایت محصول خوبی تولید شود.
بعد از آن سینی را در کناری قرار می‌دهیم تا به مدت 30 تا 40 دقیقه استراحت کند و سپس، سینی را داخل فری که از قبل گرم کردیم قرار می‌دهیم تا به مدت 13 تا 15 دقیقه بپزد.

تهیه شیرینی ماکارون

تهیه گاناش

برای آماده کردن گاناش شکلاتی، ابتدا خامه صبحانه را با حرارت ملایم گرم می‌کنیم، البته، در این مرحله باید مراقب باشیم که خامه نجوشد، سپس، شکلات تخته‌ای خرد شده را به مواد اضافه می‌کنیم و اول اجازه می‌دهیم تا شکلات با حرارت کمی ذوب شود و بعد 4 یا 5 دقیقه کمی آن را هم می‌زنیم تا شکلات به خوبی در خامه حل بشود و خامه شکلاتی یکدستی درست شود و سپس، آن را به مدت یک ساعت درون یخچال قرار می‌دهیم تا استراحت کند.

تهیه مواد میانی

برای تهیه مواد میانی، خامه را مانند مرحله قبل روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم تا حالت شل و روان به خودش بگیرد و بعد شکلات تلخ‌هایی که تهیه کرده بودیم را به مواد اضافه می‌کنیم و هم می‌زنیم تا کاملا خامه شکلاتی درست شود. 
بعد از سرد شدن خامه مربای تمشک یا هر نوع مربای دلخواه دیگر را می‌توانید  به مخلوط خامه و شکلات اضافه کنید و هم بزنید تا مواد به‌طور یکدست در همه جا پخش شوند، حال می‌توانید مواد میانی را داخل شیرینی‌های آماده شده قرار دهید و با گاناشی که تهیه کردید، روی آن را تزئین کنید و از این شیرینی خوشمزه در پذیرایی عصرانه یا دور همی‌ها استفاده کنید. 

طرز تهیه ماکارون فرانسوی، سوئیسی یا ایتالیایی؟ 

شیرینی‌ها بعد از سفر به مناطق مختلف مطابق با ذائقه، فرهنگ و مواد غذایی موجود در آن کشور رنگ و شکل محلی به خود می‌گیرند. یعنی شیرینی ماکارون که در سوئیس، فرانسه یا ایتالیا تهیه می‌شود، شاید در مواد پایه یکسان باشند، ولی نوع پخت آن‌ها ممکن است فرق داشته باشد یا حتی برخی از مواد اولیه یا ادویه‌ها و طعم دهنده‌های متفاوتی داشته باشد.
شیرینی ماکارون به سه روش فرانسوی، ایتالیایی و سوئیسی تهیه می‌شود که روش سوئیسی آن به اندازه طرز تهیه ماکارون ایتالیایی و فرانسوی آن مشهور نیست. اما، طرز تهیه شیرینی ماکارون فرانسوی چه تفاوتی با طرز تهیه شیرینی ماکارون سوئیسی و ایتالیایی دارد؟ 

طرز تهیه شیرینی ماکارون سوئیسی 

در روش سوئیسی شکر و سفیده تخم مرغ قبل از هم زدن که به آن مرنگ گفته می‌شود، باید به روش بن ماری یا دیگ دوبل حرارت داده شوند و به محض اینکه هم زدید و مواد سفت شد، باقی مواد خشک مانند پودر بادام و پودر قند را باید به آن اضافه کنید.

شیرینی ماکارون

طرز تهیه ماکارون فرانسوی 

در روش فرانسوی سفیده‌های تخم مرغ را تاجایی‌که مرنگ سفت شود هم می‌زنید و سپس، مواد خشک مانند پودر بادام و پودر قند را با مرنگ ترکیب کنید. 

طرز تهیه ماکارون ایتالیایی

در روش ایتالیایی، ابتدا با ترکیب شکر و آب، شربت شکر تهیه ‌کنید و اجازه دهید در دمایی بین 114 تا 115 درجه سانتی گراد بجوشد و به مرحله سنجاقک شدن برسد، یعنی به مرحله‌ای که دایره‌های کوچک کف مانند روی آب شکر پدیدار شود که نشان می‌دهد شربت شکر آماده شده است. 
از طرف دیگر سفیده را آنقدر بزنید تا سفت شود و هنگامی که شربت شکر به دمای مناسب رسید، آن را به سفیده اضافه می‌کنید و هم بزنید تا سفت شده یا حالتی خشک پیدا کند و از طرف دیگر کمی از سفیده‌ها را با پودر بادام و پودر قند ترکیب کنید و از آن یک خمیر یکدست تهیه کنید تا در مرنگ مخلوط شود.

مقایسه سه روش ماکارون فرانسوی، سوئیسی و ایتالیایی

 اما، همانطور که هر سه روش را مشاهده کردید، روش فرانسوی ساده‌ترین و بی‌دردسرترین روش است، درحالی‌که، روش ایتالیایی مراحل و حساسیت‌ها و پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد و روش سوئیسی هم جایی بین این دو است و بی دردسرتر از روش ایتالیایی و کمی بیش از مراحل روش فرانسوی است.  
قوام مرنگ در روش سوئیسی بیشتر از روش فرانسوی است و این به دو دلیل اتفاق می‌افتد. اولین دلیل این است که هنگام هم زدن مخلوط سفیده تخم مرغ و شکر آن را به روش بن ماری روی حرارت قرار می‌دهیم و این حرارت مازاد باعث می‌شود پروتئین موجود در این مواد راحت‌تر باز شود تا بتواند خودش را بهتر در ساختار مواد نشان دهند. 
دلیل دوم نیز این است که شکر ذوب شده ویسکوزیته یا حالت الاستیکی شربت را افزایش می‌دهد که مانع از به اصطلاح بریدن یا خراب شدن مرنگ می‌شود و انسجامش را بیشتر حفظ می‌کند.

خوشحال میشویم نظرتان را با ما به اشتراک بزارید

برای خبرنامه ثبت نام کنید

به خبرنامه ما بپیوندید و اخبار جدید ما را دنبال کنید.