طرز تهیه بستنی وانیلی

طرز تهیه بستنی وانیلی خانگی

  • زمان آماده سازی 360 دقیقه
  • زمان پخت 0 دقیقه

 

بستنی وانیلی

بستنی یکی از قدیمی‌ترین دسرهایی است که در کشور ما، نه تنها به عنوان دسر، بلکه به عنوان میان‌وعده‌ای برای سرو در روز، مورد استفاده قرار می‌گیرد. سال‌های دورتر که کارخانه‌های بستنی‌سازی به این حد زیاد نشده بودند، بستنی به شکل سنتی و در مغازه‌ها و خانه‌ها تهیه می‌شد. در ایران و به شکل سنتی معمولا بستنی‌ها با زعفران خوش‌بو و خوش‌طعم می‌شدند و بستنی زعفرانی یکی از قدیمی‌ترین بستنی‌های ایران به شمار می‌رود. اما شاید بتوان گفت بستنی که تنه به تنه‌ی بستنی زعفرانی می‌زند و طرف‌داران زیادی را به خود جلب کرده، بستنی وانیلی است.

وانیل چیست؟

وانیل میوه گیاهی است بومی آمریکا که از خانواده ثعلب است. میوه‌های وانیل بو و رایحه‌ای خوش و سبک دارند و در صورتی که در یک نوشیدنی یا بستنی یا هر نوع دسر یا غذایی مورد استفاده قرار بگیرند، معمولا بوی اصلی آن خوردنی خواهند بود. وانیل به شکل‌های متفاوت در بازار موجود است و از آن در تهیه شیرینی، شکلات و بستنی استفاده می‌کنند. وانیل را می‌توانید به شکل میوه گیاه ثعلب، به شکل پودر، به شکل اسانس و... از بازار تهیه کنید.

بستنی وانیلی خانگی

جالب است بدانید که وانیل اولین بار در قرن شانزدهم میلادی توسط اسپانیایی‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت. فاتحان اسپانیایی که به آمریکا رفته بودند مردمانی را در حوالی مکزیک امروزی دیدند که از وانیل در نوشیدنی‌ها و غذاهای خودشان استفاده می‌کردند. بعد از آن اسپانیایی‌ها وانیل را به اسپانیا آوردند و آن را فراوری کردند و به شکل امروز به صورت پودر و اسانس مورد استفاده قرار دادند.
کته جالب دیگر اینکه وانیل بعد از زعفران، گران‌‌ترین ادویه جهان است. اولین بار در سال 1780 میلادی، توماس جفرسون در پاریس برای طمع‌دار کردن بستنی، از وانیل استفاده کرد و از آن پس بستنی وانیلی به شکل امروز معروف و به سراسر جهان انتشار یافت.

تا اواسط قرن نوزدهم میلادی وانیل فقط در مکزیک وجود داشت و این کشور بزرگ‌ترین عرضه‌کننده وانیل در جهان بود. امروز ماداگاسکار بزرگ‌ترین کشور تولید‌کننده وانیل در جهان است. جالب است بدانید که اندونزی که کشوری آسیایی است، اما آب‌وهوایی شبیه به آمریکای جنوبی دارد، دومین کشور تولید‌کننده وانیل در جهان است. مکزیک امروز سومین کشور بزرگ در صنعت تولید وانیل به شمار می‌رود.

روش تهیه بستنی وانیلی

شرکت‌های ساخت و تهیه بستنی، بستنی وانیلی را در شکل‌های متفاوتی به بازار عرضه‌ کرده‌اند. از بستنی‌های قیفی گرفته تا بستنی‌های کیلویی، اما تهیه بستنی وانیلی در خانه حس‌ و ‌حال عجیب و جذابی دارد. اگر شما هم با ما موافق هستید همراه شوید تا آموزش طرز تهیه بستنی وانیلی خانگی را با هم مرور کنیم.
برای تهیه بستنی وانیلی خانگی نیاز به چند ماده اولیه ساده دارید. البته روش‌های تهیه بستنی وانیلی متفاوت است و ما در ادامه روشی ساده که امکان تهیه آن برای شما در خانه باشد را معرفی خواهیم کرد. قبل از بیان روش تهیه باید بگوییم که این بستنی یکی از محبوب‌ترین بستنی‌های سراسر جهان است و شما می‌توانید آن را به سادگی و تنها در شش مرحله در خانه تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

مواد مورد نیاز برای تهیه بستنی وانیلی

مواد اولیه برای تهیه بستنی وانیلی

ردیف نام مواد مقدار
1 شیر یک لیتر
2 شکر یک استکان
3 خامه صبحانه دو بسته
4 وانیل یک قاشق مرباخوری
5 ثعلب یک قاشق مرباخوری

طرز تهیه بستنی وانیلی مرحله به مرحله 

 

مرحله اول:
برای مرحله اول دو راهکار وجود دارد. قرار است مواد اولیه را با هم مخلوط کنیم. این کار را می‌توانید در دو ظرف جداگانه یا یک ظرف انجام دهید. در راهکار اول شما شیر را در یک ظرف و خامه صبحانه، ثعلب و وانیل را در ظرف دیگری می‌ریزید. شیر را گرم کرده و ظرف خامه، ثعلب و وانیل را روی تعدادی یخ قرار می‌دهید. هر دو ظرف را هم می‌زنید تا مواد با هم مخلوط شوند. راهکار دوم که ساده‌تر است، این است که همه موادی که گفته شد را درون یک ظرف ریخته و حرارت می‌دهید. اگر راهکار اول را انتخاب کردید بعد از اینکه شیر به خوبی گرم شد مخلوط خامه‌ صبحانه، ثعلب و وانیل را به آن اضافه کنید. خب تا اینجا همه مواد در یک ظرف قرار گرفته‌اند و روی شعله قرار دارند. سعی کنید تا حدی که تمام سطح مواد یکنواخت شوند آن‌ها را هم بزنید.

مراحل تهیه بستنی وانیلی مرحله به مرحله

 

مرحله دوم:
باید به هم‌زدن مواد ادامه دهیم تا به نقطه جوش برسند. وقتی همه مواد به نقطه جوش رسیدند باید تداوم هم‌زدن را داشته باشیم تا رنگ مواد از سفید به سمت شیری‌شدن میل کند. در این صورت احتمالا مواد کمی قوام هم پیدا کرده‌اند و سفت شده‌اند. وقتی مواد به نقطه جوش برسند کمی از آن بخار شده و ماده اولیه شما کمی غلیظ خواهد شد. 

مرحله سوم:
در این مرحله از تهیه بستنی وانیلی، باید اجازه دهیم که مواد خنک شوند. فقط دقت داشته باشید با توجه به اینکه در مواد اولیه شیر وجود دارد باید حتما چند دقیقه‌ یک‌بار مواد را با یک قاشق هم بزنیم. این هم زدن کمک می‌کند تا شیر رویه نبندد. اجازه دهید دمای مواد اولیه با دمای محیط یک‌سان شود.

 

بستنی وانیلی خانگی

 

مطالب مرتبط : طرز تهیه بستنی میوه ای

 

مرحله چهارم:
خب کم‌کم وقت قراردادن بستنی داخل یخچال است. دقت داشته باشید که حتما دمای مواد اولیه با دمای محیط یکسان شده باشد. حال مواد را درون یخچال قرار دهید تا خنک شود. بعد از مدت زمان کوتاهی مواد را از داخل یخچال خارج کرده و به مدت 10 دقیقه آن را با یک هم‌زن دستی یا برقی هم بزنید. دلیل هم زدن اولیه یک‌نواخت شدن مواد است. در غیر این صورت بخشی از بستنی احتمالا یخ می‌زند و بخش‌های دیگر هنوز یخ نزده‌اند. بعد از اینکه بستنی را خوب هم زدیم آن را درون فریزر قرار می‌دهیم.

 

مرحله پنجم:
بعد از گذشت یک ساعت، بستنی را از فریزر خارج کرده و پنج دقیقه خوب آن را هم بزنید. این کار را برای شش تا هفت ساعت بعدی هم انجام دهید. دقت داشته باشید که هر یک ساعت، باید پنج دقیقه بستنی را خوب هم بزنید و بعد دوباره آن را درون فریزر قرار دهید. با انجام این کار و تکرار آن بستنی کاملا منسجم و کش‌دار خواهد شد.

مرحله ششم:
در آخرین مرحله آموزش طرز تهیه بستنی باید به این نکته اشاره کنیم که بعد از آخرین باری که بستنی را هم زدید می‌توانید آن را در یک قالب مشخص و مورد علاقه‌ خودتان قرار دهید. البته می‌توانید آن را در یک ظرف بزرگ بریزید تا بعد از آماده شدن به شکل اسکوپی از آن استفاده کنید.
برای آماده شدن بستنی باید آن را به مدت یک شب درون فریزر قرار دهید. بعد از گذشت یک شب بستنی به شکل ظرف، بسته شده و خود را گرفته است. اگر از قالب استفاده کرده باشید که بستنی شبیه به قالب آماده شده و اگر آن را درون ظرف بزرگ قرار داده باشید، می‌توانید با یک قاشق بستنی آن را به شکل اسکوپی سرو کنید.
امیدواریم که از بستنی آماده شده لذت ببرید. اگر شما هم نکته خاصی در تهیه بستنی وانیلی دارید برای ما بنویسید تا با دوستان به اشتراک بگذاریم.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(0) 5/-

خوشحال میشویم نظرتان را با ما به اشتراک بزارید

نظرات

فاطمه

۱۹ خرداد ۱۴۰۰

من درست کردم واقعا خوشمزه شد. ممنون از آموزش خوبتون

ادمین

۷ مهر ۱۴۰۰

نوش جونتون. خوشحالم که آموزش ما رو دوست داشتید

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید