برچسب ها

فراپه چیست؟ معرفی فراپه قهوه

فراپه چیست؟ معرفی فراپه قهوه

فراپه (frappe Coffee) نوعی آیس کافی یا همان یخ قهوه است، آیس کافی ها نوشیدنی هایی با پایه قهوه هستند که به صورت خنک سرو می شوند. پایه نوشیدنی فراپه نیز قهوه است و به صورت کف دار تهیه می شود. نوشیدنی فراپه را در منوی کافه ها، به خصوص کافه های اروپا، می توان با نام های کافه فراپه و فراپه یونانی، به همراه نمادهایی چون کاپوچینو، لاته و ماکیاتو مشاهده کرد. فراپه معمولا با قهوه فوری تهیه می شود، اما می توان در تهیه آن از اسپرسو نیز استفاده کرد. از دیگر مشخصه های فراپه، استفاده از شیر خنک و یخ در ترکیب اصلی آن است. نوشیدنی فراپه در برخی کشورها مانند یونان و قبرس، طرفدران بسیاری دارد تا حدی که نظر گردشگران را نیز جلب کرده و آنان نیز در مراجعه به کافه ها، یک بار هم که شده طعم فراپه یونانی را امتحان می کنند. امروزه فراپه در اغلب کشورها طرفداران خود را دارد و در منوی کافه های بیشتر مناطق دنیا، مخصوصا در مناطق گرمسیر، فراپه هم دیده می شود. اما بد نیست در خصوص خاستگاه فراپه بیشتر بدانیم.

خاستگاه فراپه

طبق شواهدی که وجود دارد، فراپه اولین بار در سال 1957 میلادی در شهر تسالونیکی یونان، با ترکیب کردن یخ و قهوه فوری، نوآفرینی شد. در واقع دلیل تعصب بر استفاده از قهوه فوری در تهیه فراپه این است که این نوشیدنی سرد، حدود نیم قرن پیش، برای اولین بار و به طور کاملا اتفاقی، در کنفرانسی با موضوع قهوه فوری، توسط یکی از کارمندان شرکت نستله در یونان اختراع شد. «کیک دیر» کارمند شرکت نستله جهت معرفی محصول جدیدی با ترکیب شیر و شکلات برای کودکان شرکت کرده بود، وی در زمان استراحت قصد تهیه قهوه فوری برای خود داشت، اما به دلیل نداشتن آب جوش، مجبور به استفاده از آب سرد شد و با اضافه کردن تکه های یخ در نوشیدنی خود، به ترکیب جدیدی دست یافت که همان فراپه‌ی موضوع بحث ما است. کم کم ترکیب و روش تهیه فراپه ارتقا پیدا کرده، توسط شرکت نستله عرضه شد و به یکی از محبوب ترین نوشیدنی های یونان بدل گشت؛ پس از اندک زمانی، فراپه به یکی از پر فروش ترین نوشیدنی های کافه های یونان تبدیل شد.
 

معنی نام فراپه

فراپه یک واژه فرانسوی است که از واژه frapper به معنی «همه گیری» گرفته شده است؛ ولی در اصل، هر زمان از این واژه در خصوص نوشیدنی ها استفاده شود، معنای سرد کردن، زدن، مخلوط کردن و شیک کردن پیدا می کند؛ همچنین واژه فراپه در یونان به معنای درب لیوان می باشد، شاید علت این برداشت از نام فراپه درست کردن این نوشیدنی سرد در شیکر که نوعی لیوان درب دار است و نیز سرو آن در لیوان های بزرگ با نی باشد.

روش تهیه فراپه در نقاط مختلف جهان

فراپه را می توان با میکسر و یا شیکر دستی تهیه کرد؛ اما به جرئت می توان گفت هیچ ترکیب یا وسیله قطعی برای تهیه فراپه وجود ندارد. هر کشور و هر کافه، می تواند دستورالعمل خاص خود را در تهیه فراپه داشته باشد. در ساده ترین دستور تهیه آن، می توان دو قاشق پودر قهوه فوری و مقداری شکر را در شیکر ریخته، با شیر و مقداری آب سرد شیک (مخلوط) کرده و در نهایت به آن تکه های یخ اضافه کرده و در لیوان های بلند با نی سرو کرد.
در سال های پس از تولید فراپه، این نوشیدنی خوش طعم توسط توریست ها به کشورهای دیگر برده شد و در هر کشور، ترکیبی جدید پیدا کرد؛ برای نمونه در کشور بلغارستان، به جای آب از کوکاکولا در ترکیب فراپه استفاده می شود، در کشور صربستان فراپه با بستنی یا شیر سرد تهیه می شود و در کشور دانمارک، از شیر سرد به جای ترکیب آب و شیر استفاده می شود. در کشور تایلند فراپه را با قهوه سیاه شیرین شده همراه با افزودن خامه غلیظ و هل سبز تهیه می کنند که در همان کشور طرفداران بسیاری دارد؛ همچنین تایلندی ها گاهی از خامه فرم گرفته و دارچین یا وانیل نیز برای تهیه فراپه استفاده می کنند که معمولا این ترکیب در رستوران ها و پس از خوردن غذاهای تند تایلندی سفارش داده می شود.


 

تهیه فراپه با قهوه فوری یا قهوه دم کرده

با شروع فصل های گرم سال، میل و سلیقه افراد در انتخاب نوشیدنی، از نوشیدنی های گرم به سمت نوشیدنی های خنک سوق پیدا می کند. فراپه نوشیدنی مناسب افرادی است که به خوردن قهوه عادت دارند و انرژی روزانه خود را از کافئین موجود در قهوه دریافت می کنند. آیس کافی ها یا قهوه های سرد، انواع مختلفی دارند از جمله آیس موکا، آیس آمریکانو، آیس شیک و... . همان طور که گفتیم هر منطقه جغرافیایی و نیز هر کافه دستورالعمل خاص خود را در تهیه این نوشیدنی ها دارند. در تهیه فراپه هم می توان از قهوه فوری استفاده کرد و هم قهوه دم کرده، البته استفاده از قهوه فوری در دستور اولیه آن رایج تر بود. تفاوت استفاده از قهوه دمی و قهوه فوری در فراپه در طعم نهایی آن مشخص می شود. قهوه دم کرده باعث می شود فراپه شما طعم ملایم تری (اصلاحا لایت) داشته باشد، ولی قهوه فوری طعمی اسیدی تر داشته و انرژی بیشتری به فرد می دهد. ضمن اینکه در قهوه های فوری، معمولا از طعم دهنده ها و شیرین کننده ها استفاده می شود که باعث طعم دارتر شدن فراپه می شود.

نکات تهیه فراپه با قهوه فوری

برای تهیه فراپه با قهوه فوری رعایت چند نکته لازم است: اول اینکه بهتر است قهوه فوری را مستقیما با شیر سرد یا آب سرد دم کنید، زیرا استفاده از شیر سرد باعث می شود فراپه شما حالتی فومی و کف دار پیدا کند؛ زمان اضافه کردن شکر به فراپه، بلافاصله پس از مخلوط کردن قهوه فوری با آب یا شیر سرد است زیرا کمک می کند تا قهوه حالتی فومی و کرمی پیدا کند؛ اگر قصد تهیه فراپه ساده و بدون شکر را دارید، ترکیب قهوه فوری و شیر سرد و آب را به لیوان شیکر اضافه کرده و کاملا مخلوط کنید؛ اگر قصد دارید فراپه شما با خامه و کف تزیین شود، 2 سوم لیوان را از ترکیب قهوه، شیر و آب پر کرده، مابقی را برای اضافه کردن خامه، بستنی یا کف شیر خالی بگذارید. در نظر داشته باشید یکی از مزیت های استفاده از قهوه فوری در تهیه فراپه این است که به دلیل طعم قوی تر قهوه فوری، نیاز کمتری به استفاده از انواع سس و طعم دهنده ها خواهید داشت.


 

تهیه فراپه در منزل

فراپه یک نوشیدنی خنک، خوش طعم و انرژی زا است که پایه اصلی آن را قهوه تشکیل می دهد و می توان آن را با طعم دهنده های مورد علاقه هر شخص مانند وانیل، شکر، دارچین، شیر و انواع سس ها، خامه زده شده و بستنی طعم دار کرد. هرچند فراپه به طور سنتی با قهوه تهیه می شود، اما می توان به جای قهوه از چای، آب میوه و یا شکلات داغ در تهیه آن استفاده کرد.
برای تهیه فراپه خانگی می توانید ترکیب دلخواه خود را به کار ببرید؛ در اینجا یک نوع معمول و مرسوم از فراپه را به شما آموزش خواهم داد. برای تهیه یک لیوان فراپه به مواد زیر نیاز است:
مواد مورد استفاده اصلی شامل: قهوه فوری؛ آب بسیار سرد؛ شیر سرد؛ تکه های یخ؛ 
مواد مورد استفاده به صورت اختیاری شامل: شکر؛ خامه زده شده؛ بستنی وانیلی؛ سس مورد علاقه مانند سس توت فرنگی یا سس شکلات؛ ظرف شیکر برای مخلوط کردن.
برای درست کردن فراپه، ابتدا 2 قاشق قهوه فوری را با شیر سرد یا آب در شیکر ریخته و به خوبی مخلوط کنید تا به صورت کف دار و فوم مانند درآید، در صورت تمایل به شیرین شدن فراپه، در این مرحله شکر را به ترکیب قبلی افزوده و مجدد هم بزنید؛ زمانی که نوشیدنی قوام گرفت می توانید قهوه بیشتری به آن اضافه کنید تا طعم قوی تری داشته باشد. همین الان هم فراپه شما آماده است و می توانید آن را در لیوان سرو بریزید. اگر علاقه به طعم بستنی یا خامه دارید، می توانید مقداری بستنی یا خامه فرم گرفته روی فراپه قرار دهید و روی آن را نیز با انواع سس های دلخواه مانند سس توت فرنگی و... تزئین و طعم دار کنید. شک نداشته باشید که پس از نوشیدن فراپه، یک روز پر انرژی در پیش خواهید داشت.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(3) 5

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

نظرات

  • ممنون از مقاله خوبتون..من نمیدونستم که فراپه یه نوشیدنی سرده

نظر خود را بنویسید

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید