برچسب ها

ردبول چیست؟ انواع ردبول | نوشابه انرژی زای ردبول(Red Bull)

ردبول چیست؟ انواع ردبول | نوشابه انرژی زای ردبول(Red Bull)

ردبول چیست؟

امروزه نوشیدنی های کارخانه ای زیادی در سراسر جهان تولید می شوند که هر یک کارایی و نیز مخاطبان خاص خود را دارند. یکی از این نوشیدنی ها که در رده نوشیدنی های انرژی زا قرار داده می شود، نوشیدنی اتریشی ردبول (Red Bull) است. 
هدف اصلی سازندگان ردبول، جذب مخاطبان بین 18 تا 34 سال بود؛ به طوری که مصرف کنندگان ردبول، خود را مانند قهرمانان ورزشی و یا قهرمانان فیلم های تخیلی پر قدرت و پر انرژی بپندارند و با مصرف یک قوطی نوشابه ردبول، همچون ابرقهرمانان شوند. اما رد بول در اصل نوشابه خاص ورزشکاران نیست، ردبول با دارا بودن درصد بالای کافئین و نیز ویتامین های گروه B باعث رفع خواب آلودگی و بی حالی می شود به طوری که طبق تحقیقات انجام شده، رد بول به میزان زیادی باعث کاهش خواب آلودگی در رانندگان شده است. برای آشنایی بیشتر با تاریخچه تولید ردبول و نیز ترکیبات به کار رفته در  آن، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

داستان تولید نوشابه ردبول

نوشیدنی های انرژی زا، نوشابه های ملایمی هستند که انرژی بدن را زیاد می کنند؛ این ویژگی را می توان در برندهای هایپ، پاور هورس، مانستر، پاور اپ و رد بول یافت. این نوشیدنی ها حاوی مواد محرکی چون کافئین، تورین، انواع قندها، ویتامین ها و مواد معدنی هستنند که موجب انرژی بخشی به بدن می شوند. از معروف ترین برندهای نوشیدنی انرژی زا، نوشیدنی رد بول است که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت.

ردبول ساخت کدام کشور است؟

برای آشنایی بیشتر با نوشیدنی انرژی زای ردبول، بهتر است نگاهی به ماجرای تولید آن داشته باشیم. هر چند در ابتدا عنوان کردیم که رد بول یک نوشیدنی اتریشی است، اما اصل و ایده تولید آن توسط دیتر ماتسیش اتریشی از یک نوشیدنی تایلندی به نام کراتینگ دائنگ Krating Daeng گرفته شده است. دیتر ماتسیش طی یک سفر کاری به تایلند برای بهبود حال پرواز زدگی خود با نوشیدنی کراتینگ دائنگ آشنا شد و با این آشنایی، سرنوشت کاری وی دگرگون گشت.

ردبول و پرواز ؟

وی پس از نوشیدن این نوشیدنی تایلندی متوجه شد، نه تنها حالت پرواز زدگی وی بهتر شده، بلکه پر انرژی و شاداب تر نیز شده است. ماتسیش با تغییر اندکی در فرمول کراتینگ دائنگ برای خوشایند شدن با ذائقه غربی ها، نوشیدنی خود را در سال 1987 در کشور اتریش و با همکاری شرکت تولید کننده کراتینگ دائنگ تحت عنوان Red Bull GmbH تولید کرد. 
کراتینگ دائنگ و رد بول هر دو ماهیتی مشابه داشتند اما ماتسیش، قصد داشت رد بول را یک نوشیدنی رده بالا معرفی کند، به همین منظور قیمت آن را از هم نوع تایلندی خود، بالاتر در نظر گرفت.

ردبول

برند های شیرینی و شکلات

ردبول در کشورهای جهان

پس از معروفیت و محبوبیت ردبول در کشور اتریش، ردبول وارد بازارهای جهانی شد و به کشورهای مجارستان و اسلوونی راه یافت. همچنین با راه یابی رد بول به بازارهای آمریکا، فروش این نوشیدنی رشد چشمگیری داشت. در سال 2000 میلادی رد بول به فروشگاه های خاورمیانه نیز راه یافت. هم اکنون رد بول در بیش از 160 کشور جهان به فروش می رسد.
 در سال 2007 بیش از 3 میلیارد قوطی از نوشیدنی انرژی زای رد بول در جهان به فروش رسید. تقاضا برای خرید رد بول آنچنان بالا گرفت که در سال 2008 میلادی، مجله فوربز، تولید کنندگان رد بول یعنی چالئوی تایلندی و ماتسیش اتریشی را با ثروت تقریبی 4 میلیارد دلار، در لیست 250 نفر از ثروتمندترین افراد جهان قرار داد.
معنی نام رد بول
رد بول Red Bull به معنی گاو نر قرمز است. این واژه بیشتر نماد و نشانگر قدرت و انرژی است. در لوگوی شرکت رد بول نیز دو گاو نر قرمز درشت اندام دیده می شود که با یکدیگر شاخ به شاخ شده اند. تمامی این نمادها، قصد نشان دادن انرژی زا بودن این نوشیدنی را دارند، به طوری که مصرف کننده بداند، رد بول یک نوشیدنی روزانه نیست، بلکه نوشیدنی ای است که قبل از شروع فعالیت بدنی و یا یک روز پر از کار و فعالیت باید مصرف شود. 

شیوه تبلیغاتی رد بول

کمپانی اتریشی ردبول تصمیم داشت از شیوه های تبلیغاتی سنتی برای نوشیدنی انرژی زا و خاص خود استفاده نکند، به همین منظور رد بول برای اولین بار در پیست های اسکی کشور اتریش به عنوان یک نوشیدنی رده بالا و خاص عرضه شد. ردبول با اسپانسرینگ تیم های ورزشی، سعی در تعامل با مخاطبان خود داشت، همچنین علاوه بر اسپانسرینگ، رد بول تیم های ورزشی خود را به نام های ردبول ریسینگ، اسکودریا تورو روسو و رد بول را در مسابقات فرمول یک و ناسکار راه اندازی کرد. در ضمن رد بول نتوانست از ورزش پرطرفدار فوتبال چشم پوشی کند و با خرید یک تیم دسته پنجمی از شرق آلمان، این تیم را طی هشت سال به لیگ دسته یک رساند. 

ردبول در ورزش


استراتژی تبلیغاتی ردبول به سرمایه گذاری در تیم های ورزشی ختم نشد، این کمپانی با سرمایه گذاری میلیاردی در ساخت فیلم های مستند ورزشی، فیلمی درباره ورزش اسنوبرد و نیز پرش با چتر ساخت و راه های متفاوت تبلیغاتی خود را ادامه داد. همچنین رد بول با انتشار یک مجله تحت عنوان Red Bulletin در قالب روزنامه ای که در روزهای برگزاری فرمول یک منتشر می شد نظر مخاطبان خود را جلب کرد، به طوری که امروزه چاپ این مجله به بیش از 2 میلیون نسخه رسیده است.
کمپانی رد بول، در تبلیغات خود یک سبک زندگی را نمایش داد که طی آن مخاطبان و مصرف کنندگان، با هدف همزادپنداری با قهرمانان و ورزشکاران، به سراغ خرید نوشابه رد بول می روند. ماتسیش در خصوص استراتژی تبلیغاتی رد بود می گوید: ما محصول خود را به سمت مصرف کننده نمی بریم، بلکه افراد را به سمت محصول خود می کشانیم. افرادی که به سبک زندگی رد بول علاقه داشته باشند به سوی محصولات ما کشانده می شوند.

 

ردبول

برند های شیرینی و شکلات

ماجرای جالب طرح شکایت از رد بول

بازه سنی هدف ردبول، جوانان بین 18 تا 34 سال هستند، زیرا در این سن افراد به دنبال ورزش های پر تنش هستند و این افراد گزینه های خوبی برای هدف قرار دادن از سوی سازندگان ردبول می باشند.
ردبول، علاوه بر تبلیغات مدرن به شیوه خود که بیشتر تبلیغ در میادین ورزشی و سرمایه گذاری در ساخت فیلم و مستندهای گوناگون است، تبلیغات سنتی تلوزیونی به شیوه تبلیغ کارتونی نیز دارد که شعار اصلی رد بول یعنی Red Bull Gives You Wings به معنی «رد بول به شما بال می دهد» را نمایش می داد، البته این تبلیغات تا سال 2014 بیشتر پخش نشد؛ زیرا ردبول به دلیل شکایت فردی نام بنجامین کراثرز تحت پیگرد قانونی قرار گرفت. بنجامین با طرح شکایتی مبنی بر اینکه طبق شعار تبلیغاتی این کمپانی، با وجود ده سال استفاده از رد بول، هنوز بال درنیاورده و حتی قابلیت ورزشکاران را نیز به دست نیاورده است، از این شرکت بزرگ شکایت کرد و کمپانی رد بول مجبور به پرداخت قرامت به این فرد و قطع برنامه تلوزیونی خود شد.

مواد تشکیل دهنده ردبول

در نوشیدنی انرژی زای رد بول انواع ویتامین های گروه B، نیاسین، کربوهیدارت ها، تورین، کافئین، سدیم سیترات، ساکاروز و گلوکز وجود دارد. 
ویتامین های ب کمپلکس برای نرمال ماندن فعالیت بدن ضروری است. نیاسین نوعی ویتامین است که باعث افزایش کلسترول مفید در خون می شود؛ کافئین که دلیل عمده انرژی زایی نوشیدنی رد بول است، تحریک کننده گردش خون و سیستم مرکزی اعصاب است؛ کربوهیدرات ها یک منبع انرژی هستند و به صورت ساکاروز و گلوکز در رد بول وجود دارند؛ تورین، آمینو اسیدی است که به طور طبیعی در بدن وجود دارد و موجب دفع سموم بدن می شود.
 از آنجایی که در هنگام فعالیت بدنی، میزان تورین تولید شده توسط بدن برای فرد ورزشکار پاسخگو نیست، ردبول این کار را برای بدن انجام می دهد؛ سدیم سیترات نیز معمولا در تبدیل گلوکز به لاکتید کمک می کند و تاثیر چشمگیری در زمان فعالیت ورزشی در بدن دارد؛ اینوسیتول نوعی کربوهیدرات ضد سرطان است که در ماهیچه حیوانات یافت می شود و به طور شگفت آوری اضطراب و افسردگی را از بین می برد.
علاوه بر مواد نام برده شده، ترکیباب خاص دیگری نیز در نوشیدنی انرژی زای ردبول وجود دارد که باعث شده این نوشیدنی نزد ورزشکاران و افراد با فعالیت بدنی بالا بسیار محبوب باشد و بین نوشیدنی های انرژی زای دیگر، در رده بالایی قرار بگیرد.

نوشابه انرژی زای رد بول

ارزش غذایی ردبول

در هر بطری 250 میلی لیتری از انرژی زای رد بول:

 110 کالری انرژی؛ 
80 میلی گرم کافئین؛
 27 گرم قند؛
 28 گرم کربوهیدرات؛
 105 میلی گرم سدیم و
 0 گرم چربی اشباع شده وجود دارد

 

redbull

 

انواع ردبول

برند ردبول از ابتدای پیدایش تا کنون نوشیدنی‌های متنوع و فراوانی را برای مخاطبان خود تهیه کرد. این روند هنوز هم ادامه دارد و طرفداران این نوشیدنی‌ها همیشه می‌توانند منتظر طعم‌های جدید بمانند. چنین تغییراتی باعث می‌شود تا انواع ردبول با طعم‌های مختلف در دسترس ما قرار گیرد. البته با وجود طعم‌های فراوان، مطمئنا برخی از گزینه‌ها بهتر از سایرین هستند. بد نیست به تعدادی از انواع رد بول اشاره کنیم که در عین حال پرطرفدار هم هستند:

1. ردبول صفر (Zero)

برند redbull با ارائه گزینه‌ای کم‌کالری که در عین حال طعمی مطبوع دارد، سعی در پاسخگویی به سلیقه همه طرفداران خود داشت. این نوشیدنی انرژی‌زا و کم‌کالری (به‌دلیل وجود شیرین‌کننده‌های مصنوعی موجود) در سال 2012 عرضه شد. 

 

redbull

 

2. ردبول بلوبری (Red Bull Blue Edition یا Blueberry)

البته که بیشتر محصولات بلوبری موجود در بازار، طعمی شبیه به بلوبری تازه ندارند و این نوشیدنی نیز از چنین قاعده‌ای مستثنی نیست. نوشیدنی بلوبری از اولین طعم‌های تولیدی ردبول بود که در سال 2012 تولید شد. این شرکت چنین طعم خاصی را برای کسانی برگزید که از طعم ردبول لذت نمی‌بردند. بلوبری می‌توانست طعم اصلی ردبول را بپوشاند. البته نمی‌توانیم از واقعیت بگذریم که همه چیز از طعم گرفته تا رنگ آبی آن، مصنوعی است. 

3. ردبول بدون شکر (Sugarfree)

در واقع، تنها دلیلی که می‌توانیم برای نوشیدن ردبول بدون شکر بیاوریم این است که مجبور باشید. این عطروطعم قبل از راه‌یافتن به بازارهای جهانی، در بریتانیا و در سال 2003 آزمایش شد. از آنجا که ردبول طعمی بدون شکر دارد و فقط ده کالری به بدنتان می‌رساند، گزینه‌ای عالی برای افرادی است که رژیم دارند و این کاملا عادی خواهد بود که چیز جذاب دیگری به شما ندهد.
ردبول بدون شکر از آسه سولفام پتاسیم و آسپارتام به‌عنوان جایگزینی برای قند بهره می‌برد. این شیرین‌کننده مصنوعی، حدود 200 برابر شیرین‌تر از شکر معمولی است و راهی عالی برای کاهش تعداد کالری موجود در نوشیدنی به وجود می‌آورد.

4. ردبول دراگون فروت (Red Bull Summer Edition یا Dragon Fruit)

شرکت ردبول در کنار نوشیدنی‌های دیگر خود در سال 2021 دراگون فروت را به‌عنوان طعمی تابستانی ارائه کرد. 

5. ردبول هلو (Red Bull Peach Edition یا Peach-Nectarine)

اگر از لیوان حاوی نوشیدنی با طعم هلو در کنار کافئین لذت می‌برید، این نوع مناسب شماست. شرکت تولیدکننده این طعم را درست قبل از روز ولنتاین در سال 2019 روانه بازار کرد. از آن زمان تاکنون ردبول هلو همچنان در قفسه‌های فروشگاه‌های مواد غذایی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای وجود دارد. این طعم قطعا سبک است و با نوشیدنش حس‌وحال خوبی خواهید داشت. 

 

Redbull

 

6. ردبول انار (Red Bull Winter Edition یا Pomegranate)

در کمال تعجب باید بگوییم که این نوشیدنی انار حتی از انواع واقعی آن هم خوشمره‌تر است. با وجود طعم نه خیلی شیرین و نه خیلی ترش، شاهد تعادلی عالی و طعمی زمستانی و دلپذیر هستیم.
 طعم‌های مختلف ردبول به همین جا ختم نمی‌شود و نمونه‌های فراوان دیگری را می‌توانیم مثال بزنیم که از این موارد برخی از انواع ردبول در ایران نیز وجود دارند. ردبول نارگیل و آکای (سفید)، ذغال‌اخته (سبز)، هلو (قرمز)، پیتایا (سبز)، ردبول طلایی و بسیاری از انواع دیگر نیز از انواع ردبول در ایران هستند. 

سخن پایانی راجب ردبول

نوشیدنی ردبول، یک نوشابه مفید است، اما مصرف آن حد و حدود و شرایطی دارد. باید توجه داشت که اگر ورزش نمی کنید و یا فعالیت بدنی بسیار کمی دارید، از نوشیدنی انرژای رد بول استفاده نکنید زیرا باعث بروز چاقی و افزایش قند خون می شود، در ضمن مصرف بیش از دو قوطی 250 میلی لیتری از رد بول در روز توصیه نمی شود. نوشیدنی رد بول یک نوشیدنی حین ورزش محسوب نمی شود زیرا موجب افزایش ضربان قلب می¬شود برای همین بهتر است قبل از شروع فعالیت ورزشی نوشیده شود؛ همچنین بهتر است از مصرف همزمان انرژی زای رد بول و داروهای کافئین دار خودداری شود. در نظر داشته باشید رد بول انرژی زا جایگزین آب حین ورزش و فعالیت های روزانه نیست، پس بهتر است نوشیدن آب را در زمان فعالیت های سنگین فراموش نکنید.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(13) 4.6

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

نظرات

  • ردبول بهترین ارژی زای ایرانه...عالی

  • رد بول انرژی زایی نسبتا خوب میباشد

    فرید عزیز ممنونم که نظرتون رو درباره ردبول چیست؟ داستان نوشابه انرژی زا ردبول.

  • حس میکنم با اسپرم گاو درست میشه

    امیر عزیز، ممنونیم که نظرتون رو درباره مقاله ردبول چیست؟ داستان نوشابه انرژی زا ردبول نوشتید، این یه نظریه قدیمی هستش و خود برند هم این موضوع رو رد کرد.

نظر خود را بنویسید

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید