طرز-تهیه-شیرینی-ساق-عروس

طرز تهیه شیرینی ساق عروس

 • کالری 330
 • زمان آماده سازی 20 دقیقه
 • زمان پخت 30 دقیقه
 • کشور ایران
 • شهر ساری

 معرفی شیرینی ساق عروس

شیرینی ساق عروس یکی از شیرینی های سنتی و قدیمی ایران است. اصالت شیرینی ساق عروس به استان مازندران بر می گردد، اما مانند بسیاری از شیرینی های ایرانی، در شهرهای دیگری مثل قزوین، اصفهان، تهران و... نیز طرفداران زیادی داشته و در بسیاری از شیرینی فروشی ها، در طعم ها و شکل های متنوع، تولید و عرضه می شود. شیرینی ساق عروس در مهمانی ها، دورهمی ها، جشن های عروسی و تولد و نیز اعیادی مانند نوروز، پای ثابت پذیرایی از مهمانان و جز اصلی شیرینی عید است. درست کردن این شیرینی بسیار آسان و سرگرم کننده است. از آنجایی که برای تهیه شیرینی ساق عروس به فر نیاز نیست، توصیه می کنیم یک بار هم که شده آن را در منزل درست کرده، طبق سلیقه خود تزئین و با آن از عزیزان خود پذیرایی کنید. 
این شیرینی شباهت زیادی به شیرینی کانولی ایتالیایی دارد، با این تفاوت که در ایتالیا برای پر کردن  لایه میانی این شیرینی از خامه استفاده می کنند، اما در ایران از مغز گردو، بادام، پسته و... برای پر کردن داخل ساق عروس استفاده می شود. 

طرز-تهیه-یرینی-ساق-عروس-رولی-به-سبک-جدید

 

مواد لازم برای تهیه شیرینی ساق عروس خانگی

ردیف نام مواد مقدار
1 آرد 2 پیمانه
2 روغن مایع 1/4 پیمانه
3 شیر 1/2 پیمانه
4 زرده تخم مرغ 2 عدد
5 پودر قند 1 قاشق مرباخوری
6 وانیل 1/4 قاشق مرباخوری
7 نمک نوک قاشق مرباخوری
8 روغن سرخ کردنی به میزان لازم
9 قالب شیرینی ساقه عروس به تعداد لازم

طرز تهیه شیرینی ساق عروس خانگی

طرز-تهیه-شیرینی-ساق-عروس-خانگی

برای تهیه یک شیرینی ترد و خوشمزه خانگی، بهتر است موارد زیر با دقت رعایت شود. پس با مجله شیرینی تا همراه باشید تا با هم طرز تهیه شیرینی ساق عروس را مرور کنیم.

 • مرحله اول

  تخم مرغ ها را از یخچال خارج کرده تا به دمای محیط برسند، سپس شکسته، زرده ها را جدا کرده، در یک کاسه مناسب بریزید و به کمک همزن دستی، خوب مخلوط کنید. سفیده ها را نیز نگه دارید تا از آنها برای چسباندن لایه های خمیر استفاده کنید.

 • مرحله دوم

شیر ولرم، روغن مایع و وانیل را به زرده تخم مرغ همزده اضافه کرده، خوب هم بزنید.

 • مرحله سوم

آرد را دو بار الک کرده، پودر قند را به آن افزوده و کم کم به مخلوط اضافه کنید. خمیر به دست آمده را به خوبی ورز دهید تا آرد به خوبی با مواد ترکیب شود و به دست نچسبد. سپس روی کاسه را با پارچه مرطوب  یا نایلون بپوشانید و به مدت دو ساعت در دمای محیط بگذارید تا خمیر استراحت کند.

 • مرحله چهارم

بعد از دو ساعت، خمیر را بوسیله وردنه، به صورت نازک بر روی تخته باز کرده و به عرض 4 سانتی متر برش دهید و دور چوب های مخصوص بپیچید. چوب یا فلز مخصوص شیرینی ساق عروس را می توانید از فروشگاه های لوازم قنادی یا شیرینی فروشی ها تهیه کنید. وقتی شیرینی ها سرخ شدند، چوب آنها را با یک فشار به آرامی بچرخانید و خارج کنید.

دستور-پخت-شیرینی-ساق-عروس-خانگی

مواد مورد نیاز برای مواد میانی شیرینی ساق عروس

پودر قند
 
1/2 پیمانه    
 
پودر پسته 1/4 پیمانه
پودر هل 1 قاشق مرباخوری
گلاب 1/4 پیمانه
عسل 2 قاشق غذاخوری
پودر گردو 1/2 پیمانه
 • مرحله پنجم

برای تهیه مواد لایه میانی شیرینی، پودر قند، پودر گردو، پودر هل و گلاب را با هم ترکیب کرده و به کمک قیف قنادی یا همان قیف یک بار مصرف، در میانه شیرینی ها بریزید. سپس سرو ته شیرینی ها را به عسل آغشته کنید و آنها را داخل پودر پسته فرو کرده تا به عسل بچسبند. شیرینی ساق عروس شما آماده است ، آنها را در ظرف مناسب چیده و با یک فنجان چای داغ، نوش جان کنید.

 

روش-تهیه-شیرینی-ساق-عروس-خانگی

مواد لازم برای تهیه شیرینی ساق عروس کره ای

ردیف نام مواد مقدار
1 آرد سفید دو و نیم پیمانه
2 کره 100 گرم
3 روغن جامد 2 قاشق غذاخوری
4 پودر قند 4 قاشق غذاخوری
5 پودر هل 1 قاشق مرباخوری
6 گلاب 1 قاشق غذاخوری
7 مغز گردو مغز گردو

طرز تهیه شیرینی ساق عروس کَره ای

طرز-تهیه-شیرینی-ساق-عروس-کَره-ای

در این روش، برای پخت شیرینی ساق عروس از فر استفاده می شود.

 • مرحله اول

ابتدا کرۀ به دمای محیط رسیده و نرم شده را با روغن مخلوط کنید، پودر قند را اضافه کرده و با همزن به خوبی مخلوط کنید تا پودر قند کاملا در آن حال بشود.

 • مرحله دوم

آرد را دو بار الک کرده و پودر هل را به آن افزوده و کم کم به موادتان اضافه کنید، مواد را خوب ورز بدهید تا کاملا یک دست شود، سپس گلاب را به آن اضافه کرده و دوباره آن را ورز بدهید. خمیر را داخل کیسه فریزر گذاشته و به مدت 1 ساعت در یخچال قرار دهید تا استراحت کند.

 • مرحله سوم

  بعد از یک ساعت خمیر شیرینی را از یخچال در آورده، کمی ورز دهید و به اندازه یک گردو از خمیر را برداشته و در کف دست گرد کنید، سپس آن را فشرده تا صاف شود و به شکل دایره کوچک در بیاید؛ سپس مقداری مغز گردو در وسط آن قرار دهید و با دست به شکل اشک در بیاورید.

 • مرحله چهارم

بر روی سینی فر کاغذ روغنی گذاشته، شیرینی های ساق عروس را به ترتیب روی آن بچینید. می توانید برای تزئین، روی شیرینی ها مغز گردو یا بادام بگذارید.

 • مرحله پنجم

سینی حاوی شیرینی را در طبقه وسط فری که از قبل با دمای 180 درجه سانتی گراد گرم شده است تقریبا به مدت بیست دقیقه قرار دهید. زمانی که روی شیرینی ها کمی طلایی شد، سینی را از فر خارج کنید و بعد از آنکه کاملا سرد شد، شیرینی های ساق عروس خوشمزه و کره ای را در ظرف مناسبی چیده و با چای داغ نوش جان کنید.
 

مواد لازم برای تهیه شیرینی ساق عروس رولی

ردیف نام مواد مقدار
1 مغز گردو نصف پیمانه
2 آرد 200 گرم
3 ماست یا شیر 80 گرم
4 زرده تخم مرغ 2 عدد
5 روغن مایع 1.5 قاشق غذاخوری
6 بیکینگ پودر 1قاشق مرباخوری
7 وانیل 1/8 قاشق مرباخوری
8 روغن سرخ کردنی به میزان لازم
9 پودر پسته به میزان لازم

شیرینی ساق عروس رولی به سبک جدید

شیرینی-ساق-عروس-رولی-به-سبک-جدید

 • مرحله اول

  زرده تخم مرغ، روغن مایع و وانیل را با همزن خوب هم بزنید. سپس ماست و بیکینگ پودر را اضافه کرده، هم بزنید تا مواد کاملا یکدست شود.

 • مرحله دوم

آرد را که دو بار الک کرده اید، به تدریج به مایع شیرینی اضافه کنید. تا وقتی می توانید، مواد را با همزن مخلوط کنید، وقتی خمیر سفت شد با دست ورز بدهید، زمانی که دیگر خمیر به دست نچسبید، یعنی خمیر شیرینی ساق عروس رولی آماده است. روی خمیر را بپوشانید و به مدت یک ساعت در یخچال قرار دهید تا استراحت کند. در نظر داشته باشید، ممکن است نیازی به اضافه کردن همه مقدار آرد نباشد.

 • مرحله سوم

بعد از یک ساعت، خمیر را از یخچال در آورده، روی سطحی مناسب آرد پاشی کنید و خمیر ساق عروس را روی آن قرار داده، با وردنه به ضخامت 2 یا 3 میلی متر پهن کنید. خمیر را به شکل مستطیل برش داده سپس با کمک چاقو نوارهای باریکی به عرض 1 و طول 10 سانتی متر ببرید.

 • مرحله چهارم

برای قالب زدن، ابتدا سیخ چوبی یا فلزی مخصوص شیرینی را با روغن چرب کنید. خمیرها را به دو صورت می توان دور سیخ چوبی پیچید: الف) مدل پیچی، که در آن نوارهای خمیر ساق عروس را دور سیخ ها طوری بپیچید که لبه های خمیر روی هم قرار بگیرند تا همدیگر را نگه دارند. انتهای نوار را با سفیده تخم مرغ و با یک فشار کوچک محکم کنید. ب) مدل ساده که طی آن باید سیخ چوبی را در طول خمیر مستطیلی قرار بدهید و خمیر را یک و نیم دور، به دور سیخ بپیچانید و با سفیده تخم مرغ و کمی فشار محکم کنید. در آخر هم با چاقو روی خمیر پیچیده شده به دور سیخ برش های 5 سانتی متری بزنید. نوارهای آماده باید ده دقیقه استراحت کنند.

 • مرحله پنجم

سیخ ها را داخل یک تابه بزرگ که روغن آن به خوبی داغ شده باشد قرار داده و اجازه دهید شیرینی های ساق عروس طلایی رنگ شوند. شعله باید متوسط باشد تا خمیر نسوزد، همچنین سیخ ها را هنگام سرخ شدن، مرتب بچرخانید.

 • مرحله ششم

پس از سرخ شدن ساق عروس ها، آن ها را روی دستمال قرار دهید تا روغن اضافی آنها گرفته شود. وقتی کاملا خنک شدند سیخ ها را به آرامی و با یک چرخش، در بیاورید.

مواد لازم برای لایه میانی شیرینی ساق عروس رولی

شکلات به میزان لازم
پودر بادام 150 گرم
پودر قند 80 گرم
پودر هل 1 قاشق غذاخوری
 • مرحله هفتم

همه موادی که برای لایه میانی شیرینی  نام بردیم را با هم مخلوط کرده تا خمیر نرمی به دست بیاید، به وسیله یک قاشق یا سیخ چوبی، داخل شیرینی های ساق عروس را با مواد پر کنید.

 • مرحله هشتم

شکلات را به روش بن ماری یا در مایکروفر ذوب و هر دو سر شیرینی ها را به شکلات آغشته کرده، سپس در پودر پسته فرو کنید تا پودر پسته به شکلات بچسبد.
شیرینی ساق عروس شما آماده است و می توانید از خوردن آن در کنار دوستان و خانواده لذت ببرید.

 

نکاتی در خصوص بهتر شدن  شیرینی ساق عروس

•    می توانید شیرینی ساق عروس را رومال کنید و در فر بپزید.
•    خمیر را زیاد ورز ندهید چون باعث می شود شیرینی شما هنگام پخت ترک بخورد.
•    می توانید از پودر قند و پودر نارگیل برای تزئین روی شیرینی ها استفاده کنید.
•    برای مواد داخل  شیرینی ساق عروس می توانید از مارمالاد، خامه قنادی، پودر نارگیل و پودر هل استفاده کنید.
•    می توانید مطابق ذائقه خود از پودر دارچین، پودر هل، وانیل و... نیز استفاده کنید.
•    دقت کنید که آرد را حتما دو تا سه مرتبه به خوبی الک کنید تا هوا درون بافت آن برود و سبک شود. 
•    آرد را به تدریج داخل مواد بریزید تا خمیر نرم و لطیفی به دست بیاید.
•    حتما نیاز نیست که از تمام میزان آرد گفته شده در دستور پخت استفاده کرد، همان اندازه که خمیر به دست نچسبد کافی است.
 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(1) 4

خوشحال میشویم نظرتان را با ما به اشتراک بزارید

نظرات

مجیدی

۲ آذر ۱۴۰۱

شیرینی ساق عروس یکی از بهترین شیرینی های مازندران و ایرانه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید