خبر فوری :

طرز تهیه شیرینی دانمارکی در شکل های مختلف

  • کالری 208
  • زمان آماده سازی 350 دقیقه
  • زمان پخت 25 دقیقه
  • زمان کل 440 دقیقه

ساعت صبحانه و عصرانه هنگامی که با شیرینی همراه باشد، بسیار لذت بخش‌تر و به یاد ماندنی‌تر می‌شود، اگر شیرینی که انتخاب می‌شود، طعم خوبی داشته باشد، نرم و لطیف باشد و میزان شیرین بودن آن متناسب باشد، درست مثل شیرینی دانمارکی که تمامی این ویژگی‌ها را دارد و یک شیرینی لایه لایه است که پف خوبی دارد و مثل بالشتک‌های کوچک و ملموس است.

تاریخچه شیرینی دانمارکی

تنگناهای زندگی همیشه می‌توانند نقاط عطفی باشند که باعث موفقیت و پیروزی ما شوند، اگر بتوانیم در مواجه شدن با آن‌ها هوشمندانه عمل کنیم و شکست و سردرگمی را نپذیریم، درست مثل نانوایان دانمارکی که در سال 1850 با چالش بزرگی چون اعتصاب کارگرهایشان روبرو شدند و با تنبیه کارگرانشان راه را برای ورود شیرینی دانمارکی از اتریش به این کشور باز کردند. 
آن‌ها بعد از اینکه با اعتصاب کارگران خود مواجه شدند، کارگران اتریشی را در نانوایی جایگزین کردند، این کارگران نان مخصوصی با نام Plundergebäck  را با خود به دانمارک آوردند که در طول زمان با ذائقه و سلیقه دانمارکی در هم آمیخت و به شیرینی دانمارکی امروزی بدل شد.
شیرینی دانمارکی در کشورهای مختلف در انواع مختلف تهیه می‌شود و نام‌های مخصوص به خود را دارد. به طور مثال، این شیرینی در انگلستان با نان دانمارکی شناخته می‌شود و در فرانسه به نان وینی معروف است. 
در آرژانتین از شیر شیرین جوشانده یا ژله در تهیه آن استفاده می‌شود و در سوئد از فرنی وانیلی یا شکلات و شکر در پخت آن استفاده می‌کنند و در بریتانیا از انواع مربا، کاستارد، زردآلو، گیلاس و کشمش در تهیه کرم شیرینی دانمارکی بهره می‌برند.

انواع شیرینی دانمارکی

انواع شیرینی دانمارکی

تنوع در محصولات مرتبط با شیرینی امری اجتناب ناپذیر است. اما، گاهی این تنوع تنها در ظاهر شیرینی و مواد فیلینگ آن می‌تواند اتفاق بیفتد و نه در مواد اولیه آن و شیرینی دانمارکی نیز همین شرایط را دارد.
یعنی در شکل‌ها و طرح‌های مختلف با مواد میانی مختلف درست می‌شود و دستور پخت آن در تمامی آن‌ها یکسان است، درست مثل شیرنی دانمارکی ستاره‌ای، مارپیچی، لوله‎ای، نواری، مربعی، قیفی، تاج خروسی، بادبادکی و نمونه‌ای مانند پاف میوه که در تهیه فیلینگ آن از مربا به جای کرم استفاده می‌شود. 


مواد لازم برای تهیه خمیر دانمارکی 

ردیف نام مواد مقدار
1 آرد همه منظوره 4 فنجان
2 نمک 2 قاشق غذاخوری
3 شیر پر چرب 1 فنجان
4 شکر 4/1 فنجان
5 مخمر خشک فوری 2 و 4/1 قاشق چایخوری
6 تخم مرغ بزرگ 1 عدد
7 عصاره وانیل  1 قاشق غذاخوری
8 کره حیوانی 4/1 فنجان

مواد لازم برای تهیه ورقه های کره 

ردیف نام مواد مقدار
1 کره 1 و 2/1 فنجان
2 آرد همه منظوره   4 قاشق غذاخوری

مواد لازم برای پنیر خامه ای 

ردیف نام مواد مقدار
1 پنیر خامه ای 35 درصد و یا بیشتر 2/1 فنجان
2 شکر 2 قاشق غذاخوری
3 تخم مرغ 1 عدد زرده
4 عصاره وانیل 2/1 قاشق چایخوری
5 پوست لیمو  2/1 قشق چایخوری

مواد لازم برای خامه قنادی

ردیف نام مواد مقدار
1 شیر 1 فنجان
2 خامه قنادی پرچرب 2/1 فنجان
3 زرده تخم مرغ بزرگ 4 عدد
4 آرد همه منظوره 2 قاشق غذاخوری
5 خمیر لوبیای وانیل 1 قاشق چایخوری

مواد لازم برای فیلینگ کاستارد یا خامه بادامی

ردیف نام مواد مقدار
1 کره حیوانی 4/1 فنجان
2 کنجاله بادام 2/1 فنجان
3 شکر 4/1 فنجان
4 آرد همه منظوره 2 قاشق غذاخوری
5 زرده تخم مرغ بزرگ  1 عدد
6 عصاره وانیل  1 قاشق چایخوری

مواد لازم برای لعاب زردآلو 

ردیف نام مواد مقدار
1 مربای زردآلو 2/1 فنجان
2 آب 4/1 فنجان

مواد لازم برای رومال خمیرها 

ردیف نام مواد مقدار
1 تخم مرغ زده شده 1 عدد
2 مربا دلخواه 2/1 فنجان

شیرینی دانمارکی، به شیرینی صبحانه معروف است؛ می توانید شیرینی دانمارکی خود را با مواد میانی و شکل های مختلف درست کنید.

طرز تهیه شیرینی دانمارکی بدون فر، با استفاده از فر و در تستر

گاهی پختن شیرینی در خانه حال آدمی را خوب می‌کند و بوی خوش شیرینی حس شادابی، انرژی و زندگی را به اهالی خانه می‌بخشد. نداشتن امکانات هم دیگر نمی‌تواند مثل سدی ذهن را درگیر کند. 
چرا که خوشبختانه، همیشه راهی وجود دارد و حتی بدون داشتن فر نیز می‌توانید شیرینی محبوبتان را در خانه تهیه کنید.  برای آموزش شیرینی دانمارکی و نحوه پخت آن با ادامه مقاله همراه باشید.
قبل از شروع کار بهتر است این دو نکته را رعایت کنید تا شیرینی در سطحی مطلوب و مرغوب بتوانید درست کنید.
•    در تهیه آرد این نکته را رعایت کنید، آرد مخصوص شیرینی دانمارکی از نوع آرد همه کاره یا چند منظوره است و نباید از آرد نان یا آردهای آماده که حاوی بکینگ پودر هستند استفاده کنید.
•    خمیر این شیرینی کمی حالت چسبندگی دارد ولی این به این معنا نیست که آرد بیشتری به آن اضافه کنید که حالت چسبندگی‌اش را از دست بدهد.

مواد لازم برای 12 عدد شیرینی دانمارکی

•    تخم مرغ :  یک عدد
•    شیر ولرم : یک سوم لیوان
•    خمیر مایه : یک قاشق غذاخوری سرخالی
•    روغن مایع : یک سوم لیوان
•    آرد : یک لیوان به همراه دو سوم لیوان
•    شکر : یک سوم لیوان
•    بکینگ پودر : نصف قاشق چایخوری

مواد لازم برای کرم داخل شیرینی

•    آرد : 4 قاشق  غذاخوری
•    شیر : دو سوم لیوان
•    شکر : نصف لیوان
•    وانیل : نوک قاشق چایخوری

مواد لازم برای شربت روی شیرینی

•    شکر : نصف لیوان
•    آب : نصف لیوان
•    گلاب : دو قاشق غذاخوری

مواد مورد نیاز برای تهیه شیرینی دانمارکی


1.طرز تهیه کرم شیرینی دانمارکی

شیر سرد و آرد را با هم مخلوط می‌کنیم و تا جایی هم می‌زنیم که آرد کاملا در شیر حل شود و به حالت گلوله گلوله باقی نماند و بعد آن را روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم و شکر را اضافه می‌کنیم و آنقدر هم می‌زنیم تا جایی غلیظ و سفت شود که از قاشق جدا نشود و در آخر وانیل اضافه می‌کنیم که طعم خوبی داشته باشد.

2. طرز تهیه شربت روی شیرینی 

مواد لازم نام برده مانند شکر، آب و گلاب را با هم مخلوط می‌کنیم و روی حرارت قرار می‌دهیم تا شکر داخل آن حل شود و شربت خوش عطری را تشکیل دهد.

3. طرز تهیه خمیر شیرینی دانمارکی 

برای اینکه خمیر حالت بهتر و پوک‌تری داشته باشد، باید به آن خمیر مایه اضافه کنید که برای این کار خمیر مایه را با یک قاشق غذاخوری شکر و کمی شیر ولرم مخلوط می‌کنیم و اجازه می‌دهیم تا به مدت 10 دقیقه استراحت کند و مخلوط به اصطلاح تخمیر شود و روی آن به حالت پفکی یا کف مانند تبدیل شود. 
حال در ظرف دیگری از بین مواد اشاره شده، تخم مرغ، روغن، بکینگ پودر و شکر باقی مانده و خمیرمایه را اضافه می‌کنیم، آرد را در این مرحله آهسته آهسته اضافه می‌کنیم و به خوبی هم می‌زنیم تا جایی که خمیر به دست نچسبد.
بعد از آن، خمیر را به مدت یک ساعت درون ظرفی در محیطی گرم استراحت دهید تا به اندازه کافی پف کند، فقط دقت کنید قبل از قرار دادن خمیر در داخل ظرف ته ظرف را کمی چرب کنید تا به ظرف نچسبد و بعد از اینکه خمیر را داخل ظرف قرار دادید روی ظرف را با یک نایلون بپوشانید. 
بعد از اینکه خمیر عمل آمد، آن را به قطر نیم سانت باز کنید و کرم میانی که از قبل درست کردید را روی آن به‌خوبی بمالید، خمیر را رول کرده و به اندازه مورد دلخواه برش بزنید و برای براق شدن سطح رویی شیرینی‌ از ترکیب رومال تخم مرغ، زعفران، شکر یا عسل استفاده کنید.
در این مرحله حتی می‌توانید هر چیز دیگری که دوست دارید مانند مغز تخمه آفتابگردان، شکر، پودر پسته، پودر نارگیل و خلال بادام، خلال پسته یا گردو روی شیرینی‌ها بپاشید و درواقع طرز تهیه شیرینی دانمارکی شکری هم از همین دستور پیروی می‌کند، تنها در انتهای کار به جای اینکه از رومال تخم مرغ و شیر استفاده کنید می‌توانید کمی شکر دانه درشت یا پودر قند تهیه کنید و روی شیرینی‌ها بپاشید.

مراحل تهیه خمیر شیرینی لایه ای

4. مرحله پختن شیرینی 

درست کردن شیرینی می‌تواند به سه بخش تهیه مواد اولیه، درست کردن ماده شیرینی و پختن آن تقسیم شود که در این میان، درست کردن مواد خود شیرینی یکی از مراحل اصلی است و مرحله بعد پخت آن است که بسته به امکاناتی از قبیل داشتن فر یا خیر تغییر می‌کند.
 به‌طور مثال، در نبود فر می‌توان از اجاق گاز و با کمک تابه و قابلمه یا کیک پز یا حتی تستر نیز استفاده کرد، تنها کافی است شرایط گرمایی موجود در داخل فر را برای آن مهیا کنید.
 


1. طرز پخت شیرینی بدون فر

قابلمه یا تابه مورد نظر را بر روی گاز با حرارت ملایم قرار دهید و اجازه دهید تا داخل آن درست مانند هوای داخل فر به اندازه کافی گرم شود تا بتوانید هوای داخل فر را شبیه سازی کنید و فراموش نکنید که در تابه یا قابلمه را ببندید و بعد از طلایی شدن یک طرف شیرینی آن را بچرخانید تا سمت دیگرش نیز طلایی شود.
اگر تابه یا قابلمه شما از نوع معمولی بود، حتما توجه کنید که از دم کنی استفاده کنید. 

2. طرز پخت شیرینی با استفاده از فر

در این مرحله دمای فر را روی 180 درجه سانتی گراد تنظیم کنید و شیرینی‌ها را داخل فر قرار دهید تا به مدت نیم ساعت شیرینی‌ها بپزد و روی آن طلایی و قشنگ شود.

3. طرز تهیه شیرینی دانمارکی در تستر

در انتها تا شیرینی‌ها داغ هستند باید شربتی که درست کردید را روی آن‌ها بریزید و بله! شیرینی دانمارکی خانگی شما آماده سرو است و می‌توانید همراه با چای یا قهوه از خوردن آن در کنار خانواده یا دوستان لذت ببرید.

طرز تهیه انواع شیرینی دانمارکی

 کیک دانمارکی

کیک‌ها و شیرینی‌ها می‌توانند از سرزمین‌های دور و نزدیک برای جمع کردن آدم‌ها دور هم و آوردن لبخند بر روی لب‌های مردمان دنیا از کوچک گرفته تا بزرگ، آمده باشند. کیک دانمارکی یکی از همین مهاجران است و محصول خوشمزه‌ای است که تقریبا دستور پختی چون سایر کیک‌ها دارد که به شرح زیر است.
مواد لازم:
•    آرد سفید : 3 لیوان
•    تخم مرغ :  8 عدد
•    شکر :  2 لیوان
•    بکینگ پودر:   1 قاشق غذاخوری
•    روغن مایع:   نصف لیوان
•    شیر :  نصف لیوان
•    وانیل:  کمی
•    آب :  یک چهارم لیوان

دستور پخت:

در پخت این کیک، ابتدا باید زرده و سفیده را از هم جدا کنید و زرده‌ها در یک ظرف جدا با آب، نصف لیوان شکر و وانیل هم بزنید، این ترکیب را تا جایی باید بزنید که سفید و حباب دار شود. در تهیه کیک بهتر است، شیر و روغن را به صورت جدا جدا به سایر مواد اضافه کنید و آن‌ها را مخلوط کنید.
حال بکینگ پودر را داخل آرد بریزید و آن را به زرده اضافه کنید و به حالت ضربدری به هم بزنید و در آخر نیم لیوان شکر باقی مانده را با سفیده‌ها با هم مخلوط کنید تا به حالت کشدار در بیاید و بعد این مواد را به مواد قبلی اضافه کنید و هم بزنید.
مواد کیک آماده است و می‌توانید آن را داخل قالب بریزید و سس، اجازه دهید مواد در دمای 180 درجه سانتی گراد و به مدت 45 دقیقه بپزد.

خوشحال میشویم نظرتان را با ما به اشتراک بزارید

اشرف عظیمی

اشرف عظیمی

۳ مهر ۱۴۰۰

مرسی از آموزش خوبتون.
سهرابی

سهرابی

۳۱ مرداد ۱۴۰۰

خیلی آموزش کاملی بود. با این خمیری که آموزش داده شده می شه شیرینی های دیگه ای رو هم تهیه کرد؟
ادمین

ادمین

۳۱ مرداد ۱۴۰۰

خوشحالیم که آموزش را دوست داشتید. بله می توانید با این خمیر انواع شیرینی های دیگری مانند شیرینی زبان، ناپلئونی و پاپیونی را هم در کنار شیرینی دانمارکی تهیه کنید.

برای خبرنامه ثبت نام کنید

به خبرنامه ما بپیوندید و اخبار جدید ما را دنبال کنید.