طرز-تهیه-شیرینی-دانمارکی

طرز تهیه شیرینی دانمارکی به 3 روش

  • کالری 374
  • قند 7 گرم
  • زمان آماده سازی 350 دقیقه
  • زمان پخت 25 دقیقه
  • کشور دانمارک

یکی از بهترین خوراکی ها برای به یاد ماندنی تر کردن لحظات، شیرینی است، شیرینی که در کنار لطافت و نرمی، طعم شیرین متناسبی نیز داشته باشد. شیرینی دانمارکی جزو آن دسته از شیرینی های است که همواره در تمامی مهمانی ها و مراسم استفاده می شود و کمتر کسی آن را دوست ندارد، به همین خاطر امروز قصد داریم بیشتر راجع به این شیرینی محبوب صحبت کنیم و طرز تهیه شیرینی دانمارکی را باهم در شیرینی تا یاد بگیریم.

تاریخچه شیرینی دانمارکی

موانع و مشکلات زندگی همواره نقطه عطفی برای رسیدن به موفقیت و پیروزی محسوب می شوند و کسی که بتواند هوشمندانه مشکلات را رفع و از آنها برای پیشرفت استفاده کند، قطعا به موفقیت خواهد رسید. در سال 1850، زمانی که نانوایان دانمارکی با چالش اعتصاب کارگران مواجه شدند با تنبیه آن ها راه را برای ورود شیرینی دانمارکی از اتریش به دانمارک باز کردند.
نانوایان دانمارکی برای تنبیه کارگران خود، از کارگران اتریشی استفاده کردند و این کارگران نان مخصوص اتریش با نام Plundergebäck را با خود به دانمارک آوردند که در ترکیب با ذائقه و سلیقه دانمارکی به شیرینی دانمارکی امروزی تبدیل شد. این شیرینی در هر کشوری نام مخصوص به خود را دارد، برای مثال در انگلستان به آن نان دانمارکی و در فرانسه نان وینی گفته می شود. در برخی کشورها نیز این شیرینی به سبک متفاوتی تهیه می شود مثلا در آرژانتین در تهیه آن از شیر جوشیده یا ژله، در سوئد از فرنی، شکلات یا شکر و در بریتانیا از انواع مربا، کاستارد، زردآلو گیلاس و یا کشمش استفاده می شود.


انواع شیرینی دانمارکی

تنوع در شکل ظاهری و فیلینگ ها باعث شده که شیرینی دانمارکی مدل‌های زیادی داشته باشد. از اشکال مختلف شیرینی دانمارکی می توان به شیرینی دانمارکی ستاره‌ای، مارپیچی، لوله‌ای، نواری، مربعی، قیفی، تاج خروسی، بادبادکی و پاف اشاره کرد. با این همه تنوع، در اصل طرز تهیه شیرینی دانمارکی تفاوتی ایجاد نمی شود و فقط بر حسب سلیقه شکل و مواد داخلی آنها تغییر خواهد کرد.

مواد لازم برای تهیه خمیر دانمارکی 

ردیف نام مواد مقدار
1 آرد همه منظوره 4 پیمانه
2 نمک 2 قاشق غذاخوری
3 شیر پر چرب 1 پیمانه
4 شکر ¼ پیمانه
5 پودر مخمر 2 و ¼ قاشق چای خوری
6 تخم مرغ 1 عدد
7 عصاره وانیل  1 قاشق غذاخوری
8 کره حیوانی ¼ پیمانه
9 لیمو ترش 1 عدد
10 روغن مایع ¼ پیمانه

طرز تهیه خمیر شیرینی دانمارکی

قبل از شروع به تهیه شیرینی دانمارکی باید به دو نکته مهم برای پخت این شیرینی توجه کنید: اول اینکه آرد مخصوص شیرینی دانمارکی از نوع همه کاره است و نباید از آردهای آماده که حاوی بکینگ پودر است، استفاده کنید. دوم اینکه خمیر این شیرینی کمی حالت چسبندگی دارد و نیازی نیست برای از بین بردن حالت چسبندگی به آن آرد اضافه کنید.

طرز-تهیه-خمیر-شیرینی-دانمارکی

مرحله اول
برای شروع، ابتدا یک قاشق شکر و پودر مخمر را درون یک کاسه باهم ترکیب کنید و به آن آب ولرم اضافه کنید، بعد از کمی هم زدن روی کاسه را بپوشانید و اجازه دهید 5 دقیقه استراحت کند. در این فاصله کره را داخل ظرف دیگری رنده کنید و با سلفون روی آن را بپوشانید سپس با دست یا با کمک وردنه به آن فرم دهید، کره باید حالت خمیری داشته باشد در صورتی که در دمای اتاق نرم شد، برای مدت 10 دقیقه درون یخچال بگذارید تا از ذوب شدن آن جلوگیری کنید.

مرحله دوم 
در این مرحله  در یک ظرف جداگانه پوست لیمو را رنده کرده و به آن آب لیمو اضافه کنید سپس تخم مرغ در آن بشکنید و باهمزن کمی مخلوط کنید. در همین حین کم کم روغن مایع را به ترکیب اضافه و هم بزنید. به ترتیب شیر، نمک وباقی شکر را اضافه کنید و و هم بزنید و در نهایت ترکیب پودر مخمر را اضافه کنید. و کاملا باهم مخلوط کنید.


مرحله سوم
آرد را الک کنید و کم کم به مایه اضافه کنید و هم بزنید. تخته شیرینی پزی خود را با کمی آرد بپوشانید و خمیر بدست آماده را روی آن بگذارید و با دست به مدت 10 دقیقه ورز دهید. بعد از آن که خمیر نرم و لطیفی بدست آمد، آن را درون ظرفی قرار دهید و اجازه دهید برای مدت نیم ساعت استراحت کند.


مرحله چهارم
بعد از نیم ساعت استراحت، خمیر را به آرامی با انگشتان خود ورز بدهید. سطح تخته شیرینی پزی را با آرد بپوشانید و خمیر را با وردنه، از چهار طرف باز کنید. البته سعی کنید وسط خمیر کمی ضخیم‌تر باقی بماند. 

مرحله پنجم
در این مرحله کره را که از قبل آماده کرده اید را وسط خمیر قرار دهید. دقت کنید که میزان نرمی کره و خمیر به یک میزان باشد تا خمیر شما خراب نشود. بعد از گذاشتن کره، خمیر را از چهار طرف بر روی کره تا بزنید و کره را کملا بپوشانید. سپس به آهستگی با وردنه به خمیر ضربه بزنید و آن را به شکل مستطیل پهن کنید. سپس خمیر را از نصف بیشتر تا بزنید و نصف دیگر را روی آن بیاورید. اینکار را باید تا 6 بار تکرار کنید و هر بار خمیر را به مدت 20 دقیقه داخل یخچال بگذارید تا استراحت کند. در مرحله آخر که خمیر را با وردنه باز کردید باید ضخامت آن یک سانتی متر باشد.
سپس دورتا دور خمیر را با کاتر یا چاقو ببرید تا صاف و یکدست شود. اکنون باید خمیر را در اندازه های یکسان به شکل مربع برش بزنید و درون آن را با کرم مورد نظر خود را بریزید و به شکل دلخواه خمیر را فرم دهید و به صورت شیرینی دانمارکی دربیاورید.

مرحله ششم
درون سینی فر را با کاغذ روغنی بپوشانید  و خمیرهای آماده شده را با فاصله از هم بچینید سپس روی آن را بپوشانید و برای مدت 50 تا  دقیقه به آن استراحت دهید. بعد از استراحت یک عدد زرده تخم مرغ را هم بزنید و با قلمو روی خمیرشیرینی بمالید و مغز تخمه یا هرچیز دیگری که دوست دارید روی آن بپاشید.


مرحله هفتم
فر را روی حرارت 350 درجه فارنهایت گرم کنید و شیرینی ها را به مدت 30 دقیقه در فر قرار دهید تا پف کنند و بپزند. بعد از اینکه روی شیرینی ها طلایی شد آنها را از فر بیرون بیاورید و بعد از کمی خنک شدن بر حسب سلیقه خودتان عسل رقیق شده و یا شربت بار روی شیرینی ها بمالید تا براق تر شوند. 

مرحله هشتم
برای تهیه شربت بار می توانید، شکر، آب و گلاب را با هم ترکیب کنید و روی حرارت بگذارید تا شکر داخل آن حل شود و شربت خوش عطری را تشکیل دهد.
مراحل-تهیه-خمیر-شیرینی-دانمارکی-در-خانه

مواد لازم برای تهیه کرم درون شیرینی دانمارکی

ردیف نام مواد مقدار
1 آرد نشاسته ذرت نصف پیمانه
2 شکر نصف پیمانه
3 شیر یا آب نصف پیمانه

طرز تهیه کرم درون شیرینی دانمارکی

مرحله اول
در زمان استراحت خمیر شیرینی، باید کرم دورن شیرینی دانمارکی را آماده کنید، برای این کار درون یک ظرف شکر و آرد نشاسته ذرت را باهم ترکیب کنید و یک سوم از شیر یا آب سرد را به آن اضافه و مخلوط کنید. 
مرحله دوم 
باقی شیر را درون ظرف شیرجوش بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید، سپس آن را کمک کم به مایه کرم اضافه کنید و هم بزنید. مجدد ترکیب را به شیرجوش برگردانید و روی حرارت قرار دهید و در همین حین آرام آرام هم بزنید تا مایه غلیظ شود. هنگامی که مواد شروع به حباب زدن کرد، آن را از روی حرارت بردارید. به مواد به دست آماده وانیل را اضافه کنید و باهم ترکیب کنید سپس روی ظرف را بپوشانید و کنار بگذارید.
 

طرز-تهیه-کرک-کاستارد-یا-کرک-شیرینی-دانمارکی

مواد لازم برای تهیه کیک دانمارکی

ردیف نام مواد مقدار
1 آرد همه کاره 3 پیمانه
2 تخم مرغ 8 عدد
3 شکر 2 پیمانه
4 بکینگ پودر 1 قاشق غذاخوری
5 روغن مایع نصف پیمانه
6 شیر نصف پیمانه
7 وانیل نصف قاشق چای خوری
8 آب ¼ پیمانه

طرز تهیه کیک دانمارکی

مرحله اول 
برای تهیه این کیک ابتدا باید زرده و سفیده را از هم جدا کنید و زرده ها را در یک ظرف جداگانه با آب، نصف پیمانه شکر و وانیل ترکیب کنید و هم بزنید. هم زدن را تا جایی ادامه بدهید که ترکیب سفید و حباب دار شود. در این دستور بهتر است شیر و روغن را جداگانه به مواد اضافه کنید و هم بزنید.


مرحله دوم
اکنون بکینگ پودر را به آرد اضافه کنید و به ترکیب تخم مرغ بیافزاید و به حالت ضربدری آنها را هم بزنید و نصف پیمانه شکر دیگر را سفیده ها مخلوط کنید تا به صورت کشدار در بیاید و بعد این ترکیب را به مواد قبلی اضافه کنید و هم بزنید. اکنون خمیر کیک شما آماده است.


مرحله سوم
اکنون کف قالب را چرب کنید و خمیر آماده شده را درون آن بریزید و آن را درون فر که از قبل با دمای 180 درجه سانتی گراد گرم شده است، قرار دهید و به مدت 45 دقیقه بپزد.
 

طرز تهیه شیرینی دانمارکی بدون فر

یکی از دغدغه های اصلی افراد برای تهیه شیرینی، نبود فر است. خبر خوش اینکه اگر از طرفداران شیرینی دانمارکی هستید و دوست دارید آن را در منزل تهیه کنید، می توانید آن را بدون فر و با کمک فر و حتی اجاق گاز تهیه کنید.

طرز تهیه شیرینی دانمارکی روی گاز

درب قابلمه یا تابه مورد نظرتان ببندید  و روی حرارت گاز قرار دهید و بگذارید تا درون آن درست مانند هوای داخل فر گرم شود. توجه داشته باشید برای طلایی شدن هر دو روی شیرینی باید بعد از طلایی شدن یک سمت آن را بچرخانید. درصورتی که از قابلمه یا تبه معمولی برای اینکار استفاده می کنید، از دم کنی کمک بگیرید. 

طرز-تهیه-شیرینی-دانمارکی-بدون-فر

طرز تهیه شیرینی دانمارکی در تستر

در این روش نیز لازم است که تستر را روی دمای 180 درجه سانتی گراد تنظیم کنید و شرایط دمایی فر را در آن مهیا کنید سپس شیرینی ها را تا زمانی که روی آنها طلایی و خوشرنگ شوند، در آن بپزید.

در انتها بعد از بیرون آوردن شیرینی‌ها، تا زمانی که هنوز داغ هستند باید شربتی که درست کردید را روی آن‌ها بریزید و بعد از آن شیرینی دانمارکی خانگی شما آماده سرو است و می‌توانید همراه با چای یا قهوه از خوردن آن در کنار خانواده یا دوستان لذت ببرید.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(3) 5

خوشحال میشویم نظرتان را با ما به اشتراک بزارید

نظرات

اشرف عظیمی

۳ مهر ۱۴۰۰

مرسی از آموزش خوبتون.

سهرابی

۳۱ مرداد ۱۴۰۰

خیلی آموزش کاملی بود. با این خمیری که آموزش داده شده می شه شیرینی های دیگه ای رو هم تهیه کرد؟

ادمین

۳۱ مرداد ۱۴۰۰

خوشحالیم که آموزش را دوست داشتید. بله می توانید با این خمیر انواع شیرینی های دیگری مانند شیرینی زبان، ناپلئونی و پاپیونی را هم در کنار شیرینی دانمارکی تهیه کنید.

زهرا

۱۸ بهمن ۱۴۰۲

من امشب این شیرینی با این رسپی پختم و از نتیجه کار راضی بودم. مزیت این رسپی استفاده کمتر از کره برخلاف سایر رسپی های دانمارکی و همچنین کره حیوانی بجای روغن های قنادی. خمیر شیرینی بسیار سبک و پوک بود. خود شیرینی هم یه عالمه پف پف شد، هی پف کرد پف کرد، مخصوصا با شکل دهی خمیر به اشکال دانمارکی اصیل بسیار زیبا شد. هر کدوم شیرینی ها به اندازه یه بشقاب بود. کاش قابلیت ارسال تصویر در سایت وجود داشت، تا شما هم نتیجه پخت ببینین. سپاسگزارم.

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید