طرز-تهیه-آبنبات-خانگی

طرز تهیه آبنبات خانگی به همراه ترفندها

 • کالری 320
 • زمان آماده سازی 20 دقیقه
 • زمان پخت 30 دقیقه
 • کشور ایتالیا

آبنبات چیست؟

آبنبات یک نوع شیرینی است که بیشتر آن را شکر یا گلوکوز، ساکاروز و دیگر شیرین کننده ها تشکیل داده است. پس از جوشاندن این شیرین کننده ها با آب و تبدیل آن به یک شربت غلیظ، سپس سرد کردن آن، آبنبات در شکل های دلخواه و متنوع تولید می شود. از نظر شیمیایی، قند آبنبات، به دو گروه آبنبات بلورین و آموروف تقسیم می شود؛ جنس آبنبات بلورین ترد است و راحت تکه می شود، اما آبنبات آموروف دارای غلظت بالاتری از قند است و بافتی سخت دارد.
در روند تولید آبنبات، می توان انواع طعم دهنده ها و رنگ های خوراکی را نیز به آن افزود و آبنبات با طعم های مختلف تهیه کرد. ساختار نهایی آبنبات به غلظت شکر و مواد مورد استفاده در آن بستگی دارد؛ یعنی مدت زمان جوشاندن شکر و نیز مواد مورد استفاده در آن، نوع آبنبات تولید شده را تعیین می کند.

انواع آبنبات

آبنبات از آن شیرینی هایی است که در دنیا طرفداران زیادی دارد. این خوراکی دوست داشتنی، انواع زیادی دارد و تقریبا تمامی نوع های آن، در رنگ، طعم و مدل های گوناگون، محبوب دل بزرگ و کوچک است. طرز تهیه آبنبات خانگی با وجود سادگی، ریزه کاری هایی نیز دارد؛ شیرینی تا در ادامه طرز تهیه چند نوع آبنبات را به شما آموزش خواهد داد. اما برای این منظور، اول باید ببینیم آبنبات دقیقا چیست؟ به چه نوع خوراکی هایی آبنبات گفته می شود؟ طرز تهیه آبنبات های متنوع چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ پس برای شناخت بیشتر انواع آبنبات و نیز نکات سری تهیه آبنبات با ما همراه باشید.آبنبات، یک خوراکی شیرین و بسیار ساده است. مواد اولیه تشکیل دهنده آبنبات به راحتی در دسترس همگان قرار دارد. به دلیل وجود مواد قندی و شکر فراوان، آبنبات برای افراد دیابتی مناسب نیست و باید در میزان مصرف آن دقت کنند؛ اما از طرفی مصرف آبنبات در وعده میان وعده و در طول کار، موجب انرژی بخشیدن به شخص می شود، همچنین مصرف آبنبات هایی با طعم هل یا نعنا، می تواند دهان را خوشبو کرده و از سوءهاضمه جلوگیری کند.
امروزه علاوه بر آبنبات های کارخانه ای، مراکزی در تهران و دیگر شهرها، مشغول تهیه و فروش آبنبات های دست ساز خانگی هستند و این نوع آبنبات ها در بین مردم از محبوبیت خاصی برخوردار است.
 

دستور-پخت-آبنبات-خانگی-قیچی-هل-دار

تاریخچه آبنبات

تاریخ عشق بشر به خوراکی های شیرین تا سه هزار سال پیش از میلاد می رسد؛ آنجایی که مصریان باستان با عسل، خوردنی های شیرین تهیه می کردند؛ در آن زمان هنوز شکر کشف نشده بود و پایه تمامی شیرینی ها، عسل و خرما بود که آن را با مغزهای خوراکی، انواع میوه مخلوط می کردند. اما از زمان تولید شکر، صنعت شیرینی پزی تغییرات زیادی کرد. اولین آبنبات ها در اروپا و در کشور ایتالیا تولید شدند. شیرینی فروشان ایتالیا با ذوب کردن قند بر روی آتش و مخلوط کردن شیره حاصل از آن با انواع آب میوه، به نوعی اولین آبنبات ها را تهیه می کردند. اما امروزه آبنبات دقیقا به چه نوع خوراکی ای گفته می شود.

انواع آبنبات

همانطور که گفتیم آبنبات انواع بسیار زیاد و متنوعی دارد. اگر بخواهیم انواع آبنبات های تولید شده در دنیا را نام ببریم، شاید کمی سخت و یا حتی غیرممکن باشد.  اما از معروف ترین آبنبات های تولید شده می توان به آبنبات میوه ای، آبنبات چوبی، آبنبات چسبناک، لوبیای ژله ای، آب نبات مغزدار، آبنبات ژله ای، آبنبات نعنایی، آبنبات لیسی، آبنبات شکلاتی، انواع تافی آبنباتی و... اشاره کرد.
در آمریکای شمالی به مجموعه ای از خوراکی های شیرین آبنبات گفته می شود که در این دسته بندی تافی، پاستیل، آدامس، مارشمالو، آبنبات شور، آبنبات ترش و... نیز گنجانده می شود؛ در انگلستان و استرالیا به شیرینی هایی که هنگام تولید روی چوب قرارداده می شوند، آبنبات اطلاق می شود و به آن Lollipop می گویند.
در کشور ما ایران، بیشتر به شیرینی ای که از شکر و نبات تهیه شده، به صورت چوبی یا دانه های کوچک و تکی بسته بندی شده و ترد و شکننده بوده و اغلب شفاف است، آبنبات می گویند. البته در ایران انواعی از آبنبات های سنتی و قدیمی هم وجود دارد که با مغزهای کنجد و دیگر دانه های خوراکی تولید می شده که در ادامه به آموزش طرز تهیه آن و طرز تهیه آبنبات خانگی خواهیم پرداخت.

مواد اولیه آبنبات چوبی

ردیف نام مواد مقدار
1 شکر 220 گرم
2 آب 50 گرم
3 گلوکز 110 گرم
4 اسانس و رنگ خوراکی به میزان دلخواه

طرز تهیه آبنبات خانگی چوبی

طرز-تهیه-آبنبات-خانگی-چوبی

طرز تهیه آبنبات خانگی ساده

یکی از معروف ترین و نوستالژیک ترین آبنبات ها در دنیا، آبنبات چوبی است. این آبنبات به دلیل نوع خوردن آن که به صورت لیسی است، بسیار مورد توجه کودکان است. ما به شما قول می دهیم که یاد گرفتن طرز تهیه آبنبات چوبی و درست کردن آن در منزل، به عنوان یک طرز تهیه آبنبات خانگی ساده، بسیار بسیار لذت بخش تر از خوردن آن است. 

 • مرحله اول

   برای تهیه یک آبنبات چوبی لذیذ لازم است ابتدا شکر و آب را در یک قابلمه مناسب ریخته (بهتر است مثل شیرجوش لبه دار باشد)، و روی حرارت ملایم قرارداده، هم بزنید. در همین مرحله گلوکز را هم اضافه کنید تا شکر و گلوکز در آب حل شوند؛

 • مرحله دوم

پس از گذشت 15 تا 20 دقیقه، احتمالا مایع به دمای 150 درجه سانتی‌گراد می رسد که دمای مناسبی است. برای اطمینان از دمای مایع اولیه آبنبات چوبی، می توانید از یک دماسنج استفاده کنید، راه دیگر برای اطمینان از دمای مورد نظر این است که چند قطره از مایع را داخل یک لیوان آب سرد بریزید، اگر قطره ها سریع سفت شدند یعنی مایع آبنبات چوبی به دمای مورد نظر 150 تا 155 درجه سانتی‌گراد رسیده است. به این مرحله ایزومالت شدن می گوییم.

 • مرحله سوم

پس از اطمینان از ایزومالت شدن مایع آبنبات، بلافاصله اسانس مورد نظر و رنگ خوراکی دلخواهتان را داخل مایع آبنبات بریزید و کامل هم بزنید؛

 • مرحله چهارم

در این مرحله مایع آبنبات آماده شده را درون قالب های سیلیکونی با شکل های دلخواه بریزید و یک چوب بستنی را درون مواد آبنبات قرار دهید. حدود 30 دقیقه یا بیشتر زمان نیاز است که آبنبات ها خودشان را بگیرند؛

 • مرحله پنجم

حال به مرحله جذاب کار رسیدیم! آبنبات های سفت شده را از قالب خارج کنید و اگر دوست داشتید آنها را با پودر مغزی جات و یا ترافل های رنگی تزیین کنید؛ اگر آبنبات چوبی را به صورت ساده دوست دارید، برای آنکه به هم نچسبند، آنها را درون نشاسته ذرت بغلطانید و بعد از در آوردن خوب تکان دهید، سپس در ظرف مناسب گذاشته و هر زمان میل داشتید خود یا عزیزانتان، نوش جان کنید.

مواد اولیه آبنبات قیچی زعفرانی

ردیف نام مواد مقدار
1 شکر 1 کیلوگرم
2 روغن 100 گرم
3 آب 1 لیوان
4 زعفران به میزان دلخواه

طرز تهیه آبنبات خانگی قیچی زعفرانی

طرز-تهیه-آبنبات-خانگی-قیچی-زعفرانی

طرز تهیه آبنبات خانگی قیچی

آبنبات قیچی یک آبنبات خوشمزه و سنتی ایران است که مناسب خوردن با چای و دیگر نوشیدنی های گرم می باشد.

 • مرحله اول

در یک قابلمه مناسب آب و شکر را با هم مخلوط کرده، قابلمه را روی حرارت بگذارید تا شکر کاملا حل شده و مایعی صاف و یک دست با غلظت مناست حاصل شود؛

 • مرحله دوم

وقتی شکر به غلظت رسید، زعفران دم کرده را به آن اضافه کنید و هم زمان شعله را نیز خاموش کنید؛

 • مرحله سوم

یک سینی مناسب بردارید و روی آن کاغذ روغنی بیاندازید و روی کاغذ را با کمی روغن چرب کنید؛

 • مرحله چهارم

با یک قاشق یا ملاقه لبه دار، شربت آبنبات زعفرانی غلیظ شده را به صورت نقطه ای یا نواری روی کاغذ روغنی بریزید و اجازه دهید آنقدر بماند تا کامل سرد و سفت شود؛ حال آبنبات های زعفرانی را از روی کاغذ روغنی جدا کنید و در ظرف دربسته نگهدارید.

مواد اولیه آبنبات قیچی هل دار

ردیف نام مواد مقدار
1 شکر 1 لیوان
2 آب 4 قاشق غذاخوری
3 سرکه 2 قاشق غذاخوری
4 هل به میزان دلخواه
5 زرشک (در صورت تمایل) به میزان دلخواه
6 خلال پسته یا دانه کنجد به میزان لازم

طرز تهیه آبنبات خانگی قیچی هل دار

 • مرحله اول

شکر، آب و سرکه را با هم حل کرده و در یک قابلمه ریخته، روی حرارت قرار دهید تا به غلظت مناسب برسد؛پس از رسیدن مایع آبنبات به غلظت مناسب، کمی پودر هل یا اسانس هل به آن اضافه کنید؛

 • مرحله دوم

یک سینی مناسب برداشته روی آن کاغذ روغنی کشیده و چرب کنید؛

 • مرحله سوم

مایع آبنبات هل دار را بوسیله قاشق به صورت پولکی یا نواری روی کاغذ روغنی بریزید؛

 • مرحله چهارم

روی آبنبات های هلی را با خلال پسته، زرشک، دانه های هل و هر چیزی که دوست داشتید تزیین کنید؛

 • مرحله پنجم

اجازه دهید آبنبات ها در دمای محیط سرد شوند و خودشان را بگیرند؛سپس آبنبات هل دار را از کاغذ روغنی جدا کنید و در ظرف مناسب در دار نگهداری کنید.

طرز-تهیه-آبنبات-خانگی-قیچی-هل-دار
 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(42) 3.3

خوشحال میشویم نظرتان را با ما به اشتراک بزارید

نظرات

سینا

۲ آذر ۱۴۰۱

ممنون از طرز تهیه آبنبات که گذاشتین. ساده و روان بود.حتما درست میکنم و با چای میخورم

غياثوند

۲۳ دی ۱۴۰۱

سلام ببخشيد قالب قلب شكلي كه گذاشتيد و چوبش رو از كجا ميشه تخيه كود

ادمین

۲۵ دی ۱۴۰۱

سلام..شما میتونید وسایل جهت تهیه آبنبات رو از فروشندگان و مغازه های وسایل شیرینی پزی تهیه کنید.

مسعود

۱۲ خرداد ۱۴۰۲

غلظت مناسب را بیشتر توضیح دهید ...دوروز هست که مایع اب نبات رو در قالب ریختم سفت و محکم نشده حالت ژله ای پیدا کرده ..تو فر بذارم یا افتاب تا سفت بشه واشکال کجاس متشکرم

محمدی

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام ، من چند بار امتحان کردم ولی سفت و ترد نمیشه.نمیدونم چرا

ایلیا

۱۲ تیر ۱۴۰۲

عالی دستتون درد نکنه که انقدر زحمت می کشید

ادمین

۲۱ تیر ۱۴۰۲

خوشحالیم که از طرز تهیه آبنبات خانگی به همراه ترفندها ما راضی بودید.

فخری

۵ مرداد ۱۴۰۲

آب شربت تبخیر میشود دوباره مواد ما شکر میشود آبنبات نمیشه

ادمین

۲۱ مرداد ۱۴۰۲

سلام فخری عزیز، لطفا به مدت زمان حرارت دادن شربت دقت کنید تا آب به صورت کامل تبخیر نشود و حالت مذابی خود را داشته باشید تا بتوانید به شکل دلخوان آن ها را قالب بزنید.

نفس

۲۶ آذر ۱۴۰۲

عالی بود

تینا

۶ بهمن ۱۴۰۲

سلام ممنون از آموزش ،چطوری جلوی کپک زدنش رو بگیریم و اینکه آبنبات کدر میشه و حبابدار چیکار کنم؟

ادمین

۸ بهمن ۱۴۰۲

سلام خوشحالیم که از آموزش هامون استفاده کردین برای جلوگیری از کپک زدن حتما آب نبات ها رو در ظرف دربسته و در یخچال نگهداری کنید. و برای کدر نشدن آب نبات ها شکر رو کمتر بجشونید

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید