سرگذشت عجیب شکلات نوتلا (nutella)

سرگذشت عجیب شکلات نوتلا (nutella)

شرکت نوتلا

اولین شیشه ی شکلاتی که ما امروزه به عنوان نوتلا می شناسیم، در سال 1964 در یک شیرینی فروشی واقع در منطقه ی Piedmont  شهر Alba در کشور ایتالیا فروخته شد. خیلی نگذشته بود که این شکلات فندقی در سراسر جهان طرفدار پیدا کرد.
اما سرگذشت عجیب و بحث برانگیز محبوبیت این محصول شرکت فررو در جهان، حتی طرفداران وفادارش را نیز شگفت زده خواهد کرد. در اینجا به چند مورد از حقایق عجیب در مورد شکلات نوتلا از آغاز تا محبوبیت جهانی را به شما خواهیم گفت.

نوتلا و دوران سختی با سرگذشتی طولانی

زمانی که Michele Ferrero، پسر شیرینی پز کوچک شهر، تصمیم گرفت راه پدرش را ادامه دهد، متواضعانه از صفر شروع کرد. برخی نوتلا را با نام" دستورالعملی برای دوران سختی" می شناسند زیرا در دهه ی 50 میلادی که نوتلا به وجود آمد، وقوع جنگ جهانی دوم و جیره‌‌بندی مواد غذایی، باعث کم شدن موجودی شکلات شده بود.
اضافه شدن فندق که به نسبت کاکائو مواد اولیه ای ارزان تر و در دسترس تر بود باعث شد که این محصول جهانی بسیار مقرون به صرفه تر شود. ایده ی افزودن فندق به شکلات، از Ferrero وسازندگان تورینویی نوتلا بود. البته شهرت شهر Alba در تولید شکلات های پر شده با فندق از زمان ناپلئون آغاز شد.

خامه شکلات فندقی یا کرم Gianduia، اولین بار در سال 1806 تولید شد، زمانی که جنگ‌های ناپلئون در آمریکای جنوبی باعث شده بود قیمت دانه های کاکائو در پادشاهی Savoy بسیار نجومی بالا برود تا جایی که شکلات ‌فروشان محلی به مرز ورشکستگی رسیده بودند. در این زمان بود که آن ها تصمیم گرفتند از فندق محلی در تولید شکلات استفاده کنند تا از رکود خارج شوند. قطعا دستورالعمل Ferrero تحولی عظیم‌تر بود.

برند های شیرینی و شکلات

موفقیت جهانی شکلات نوتلا

 بر اساس گزارش مجله ی بلومبرگ درباره ی میلیاردرهای جهان، 50 سال بعد از تولید اولین شیشه ی نوتلا، مخترع شکلات نوتلا، به عنوان ثروتمند ترین فرد در ایتالیا و 30 امین فرد ثروتمند در جهان شناخته شد. Michele Ferrero سال بعد در گذشت و این ثروت را برای همسرش Fissola به جای گذشت، بر اساس تخمین‌ها ثروت او در حدود 20 میلیارد یورو بود.
شرکت Ferrero همچنان به رشد خود در عرصه ی بین المللی ادامه داد و ظاهرا تحت تاثیر بحران اقتصادی که بسیاری از کسب و کارهای ایتالیایی را ویران کرده بود، قرار نگرفت.
امروزه محصولات Ferrero در 170 کشور جهان در دسترس هستند و همسر Ferrero تولیدکننده ی نوتلا اکنون ثروتمندترین ایتالیایی در جهان است.

برند های شیرینی و شکلات

شروعی دشوار برای نوتلا

امروزه شیشه های شکلات نوتلا در جهان کاملا شناخته شده اند؛ اما شباهت کمی با نمونه های اولیه ی خود دارند.
Ferrero نام اولین نسخه ی محصول خود را به نام جد تورینی خود، pasta Gianduja، گذاشت. این محصول اولین بار در سال 1951 به صورت جامد با خامه عرضه شد.

nutella - شکلات صبحانه نوتلا

میزان تولید شکلات نوتلا

میزان نوتلای تولید شده در سال چیزی به اندازه ی ساختمان کاخ سلطنتی بود و مقدار فندقی که در طی دو سال برای آن استفاده شد به اندازه ای بود که می توانست یک سبد به ابعاد بنای Colosseum را پر کند. 

نوتلا تقریبا یک اتفاق دیپلماتیک را رقم زد

علاوه بر دعواهایی که بین همسران و هم خانه ها بر سر تمام کردن نوتلا به وجود می آمد، ظاهرا توزیع گسترده ی این محصول، باعث ایجاد اختلاف میان ایتالیا و فرانسه گشت.
در سال 2015، وزیر اقتصاد فرانسه، Ségolène Royal، گفت: گسترش این محصول ایتالیایی، تهدیدی برای سلامتی شهروندان این کشور و وضعیت زمین است.
به طوری که او در تلویزیون اعلام کرد: " ما باید مصرف نوتلا را متوقف کنیم."
همتای ایتالیایی خانم Royal طی توییتی اینگونه به او پاسخ داد که: " دست از سر محصولات ایتالیایی بردار" و گفت که می خواهد " امشب در کنار چایش نان و نوتلا بخورد."

میزان تولید شکلات نوتلا

دستورالعملی بحث برانگیز نوتلا

دلیل این نقد خانم Royal این بود که همایش اقلیم پاریس که در آن زمان برگزار شده بود، نسبت به افزایش روغن پالم در محیط زیست هشدار داده بود.
اما اکنون شما می توانید با وجدان آسوده از خوردن نوتلا لذت ببرید: زیرا بنا به تشخیص پارلمان اروپا در سال 2017، روغن پالمی که برای تولید این محصول به کار برده می‌شود، محصولی تجدیدپذیر است. 
شرکت Ferrero طی سال ها توانست تعهد خود نسبت به تجدیدپذیری محیطی این محصول را ثابت نماید و به الگویی برای دیگر شرکت تبدیل شود. در سال 2015، این شرکت به گروه نوآوری در روغن پالم پیوست و از اعلامیه ی آمستردام " حمایت از فرآورده های تجدید پذیر روغن پالم تا سال 2020" حمایت کرد.

نوتلا نام مناسبی برای بچه ها نیست

شما چقدر عاشق نوتلا هستید؟ یک زوج فرانسوی به حدی از این شکلات لذت می بردند که می خواستند نام آن را روی فرزنداشان بگذارند اما درخواست آن ها از سوی دادگاه رد شد. از نظر کارشناسان قضایی نام نوتلا برای کودکان" خطر مسخره شدن دارد" پس بهتر است والدین به جای این نام به "الا" اکتفا کنند.

شیشه های نوتلا حاوی چه چیزهایی است؟

شما می دانید که نوتلا حاوی شکلات و مغز فندق است اما چیزی فراتر از این ها نیز در نوتلا هست.
مواد مورد استفاده برای تهیه نوتلا شکر، روغن پالم، فندق (13%)، کاکائو سبک ( 7.4%)، پودر شیرخشک (6.6%)، پودر آب پنیر، امولسیون کننده: لسیتین (سویا) و وانیل است.
فندق در ایتالیا و ترکیه، کشت می شود و همچنین این شرکت در اقتصاد کشورهایی مثل جورجیا، شیلی، آفریقای جنوبی و استرالیا برای ایجاد تولید کنندگانی سودآور سرمایه گذاری کرده است.

شیشه های شکلات نوتلا فارغ از این که نمایانگر یک محصول و خوراکی خوشمزه، پر طرفدار و معروف است، نمادی از به کارگیری خلاقیت و سلیقه حتی در سخت ترین شرایط برای خلق محصولی جدید و مشتری پسند است.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(27) 4.4

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

نظرات

  • نوتلا بهترین برند شکلاته

    کافه تهران عزیز، ممنونیم که نظرتون رو بررای مقاله سرگذشت عجیب شکلات نوتلا نوشتید، نوتلا از قدیم یکی از خوشمزه ترین گزینه ها بوده.

نظر خود را بنویسید

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید