خبر فوری :


سرگذشت عجیب شکلات نوتلا nutella

اولین شیشه ی شکلاتی که ما امروزه به عنوان نوتلا می شناسیم در سال 1964 در یک شیرینی فروشی واقع در منطقه ی Piedmont  شهر Alba در کشور ایتالیا فروخته شد. خیلی نگذشته بود که این شکلات فندقی در سراسر جهان طرفدار پیدا کرد.
اما سرگذشت عجیب و بحث برانگیز محبوبیت آن در جهان حتی طرفداران وفاداراش را نیز شگفت زده خواهد کرد. در اینجا به چند مورد از حقایق عجیب در مورد شکلات نوتلا از آغاز تا محبوبیت جهانی را به شما خواهیم گفت.

"دستورالعملی برای دوران سختی"  با سرگذشتی طولانی

زمانی که Michele Ferrero، پسر شیرینی پز کوچک شهر، تصمیم گرفت راه پدرش را ادامه دهد، متواضعانه از صفر شروع کرد. برخی نوتلا را با نام" دستورالعملی برای دوران سختی" می شناسند زیرا در دهه ی 50 میلادی که نوتلا به وجود آمد، وقوع جنگ جهانی دوم و جیره‌‌بندی مواد غذایی باعث کم شدن موجودی شکلات شده بود.
اضافه شدن فندق که به نسبت کاکائو مواد اولیه ای ارزان تر و در دسترس تر بود باعث شد که این محصول جهانی بسیار مقرون به صرفه تر شود. ایده ی افزودن فندق به شکلات از Ferrero  وسازندگان تورینویی نوتلا بود.

البته شهرت شهر Alba در تولید شکلات های پر شده با فندق از زمان ناپلئون آغاز شد.

خامه شکلات فندقی یا کرم Gianduia اولین بار در سال 1806 تولید شد، زمانی که جنگ‌های ناپلئون در آمریکای جنوبی باعث شده بود قیمت دانه های کاکائو در پادشاهی Savoy  بسیار نجومی بالا برود تا جایی که شکلات ‌فروشان محلی به مرز ورشکستگی رسیده بودند، در این زمان بود که آن ها تصمیم گرفتند از فندق محلی در تولید شکلات هایشان استفاده کنند تا از رکود خارج شوند.
قطعا دستورالعمل Ferrero تحولی عظیم تر بود.

موفقیت جهانی 

 بر اساس گزارش مجله ی بلومبرگ درباره ی میلیاردرهای جهان 50 سال بعد از تولید اولین شیشه ی نوتلا، مخترع نوتلا به عنوان ثروتمند ترین فرد در ایتالیا و 30 امین فرد ثروتمند در جهان شناخته شد. Michele Ferrero  سال بعد در گذشت و این ثروت را برای همسرش Fissola  به جای گذشت، بر اساس تخمین‌ها ثروت او در حدود 20 میلیارد یورو بود.
کار Ferrero  همچنان به رشد خود در عرصه ی بین المللی ادامه داد و ظاهرا تحت تاثیر بحران اقتصادی که بسیاری از کسب و کارهای ایتالیایی را ویران کرده بود، قرار نگرفت.
امروزه محصولات Ferrero در 170 کشور جهان در دسترس هستند.
همچنین مطالعه کنید: همسر Ferrero تولیدکننده ی نوتلا اکنون ثروتمندترین ایتالیایی در جهان است.

شروعی دشوار

امروزه شیشه های نوتلا در جهان کاملا شناخته شده اند اما شباهت کمی با نمونه های اولیه ی خود دارند.
Ferrero  نام اولین نسخه ی محصول خود را به نام جد تورینی خود pasta Gianduja گذاشت. این محصول اولین بار در سال 1951 به صورت جامد با خامه عرضه شد.

nutella - شکلات صبحانه نوتلا

مقادیر عظیم

میزان نوتلای تولید شده در سال چیزی به اندازه ی ساختمان کاخ سلطنتی بود و مقدار فندقی که در طی دو سال برای آن استفاده شد به اندازه ای بود که می توانست یک سبد به ابعاد بنای Colosseum را پر کند. 

این محصول تقریبا یک اتفاق دیپلماتیک را رقم زد.

علاوه بر دعواهایی که بین همسران و هم خانه ها بر سر تمام کردن نوتلا به وجود می آمد، ظاهرا توزیع گسترده ی این محصول باعث ایجاد اختلاف میان ایتالیا و فرانسه گشت.
در سال 2015، وزیر اقتصاد فرانسه، Ségolène Royal، گفت: گسترش این محصول ایتالیایی تهدیدی برای سلامتی شهروندان این کشور و وضعیت زمین است.
به طوری که او در تلویزیون اعلام کرد: " ما باید مصرف نوتلا را متوقف کنیم."
همتای ایتالیایی خانم Royal طی توییتی اینگونه به او پاسخ داد که: " دست از سر محصولات ایتالیایی بردار" و گفت که می خواهد " امشب در کنار چایش نان و نوتلا بخورد.

نوتلا

دستورالعملی بحث برانگیز

دلیل این نقد خانم Royal این بود که همایش اقلیم پاریس که در آن زمان برگزار شده بود نسبت به افزایش روغن پالم در محیط زیست هشدار داده بود.
اما اکنون شما می توانید با وجدان آسوده از خوردن نوتلا لذت ببرید: زیرا بنا به تشخیص پارلمان اروپا در سال 2017 روغن پالمی که برای تولید این محصول به کار برده می‌شود محصولی تجدیدپذیر است. 
شرکت Ferrero طی سال ها توانست تعهد خود نسبت به تجدیدپذیری محیطی این محصول را ثابت نماید و به الگویی برای دیگر شرکت تبدیل شود. در سال 2015، این شرکت به گروه نوآوری در روغن پالم پیوست و از اعلامیه ی آمستردام " حمایت از فرآورده های تجدید پذیر روغن پالم تا سال 2020" حمایت کرد.

 

نام مناسبی برای برای بچه ها نیست

شما چقدر عاشق نوتلا هستید؟ یک زوج فرانسوی به حدی از این شکلات لذت می بردند که می خواستند نام آن را روی فرزنداشان بگذارند اما درخواست آن ها از سوی دادگاه رد شد. از نظر کارشناسان قضایی نام نوتلا برای کودکان" خطر مسخره شدن دارد" پس بهتر است والدین به جای این نام به "الا" اکتفا کنند.

شیشه های نوتلا حاوی چه چیزهایی است؟

شما می دانید که نوتلا حاوی شکلات و مغز است اما چیزی فراتر از این ها نیز در نوتلا هست.
مواد مورد استفاده برای تهیه نوتلا شکر، روغن پالم، فندق(13%)، کاکائو سبک( 7.4%)، پودر شیرخشک(6.6%)، پودر آب پنیر، امولسیون کننده: لسیتین(سویا) و وانیل است.
فندق در ایتالیا و ترکیه کشت می شود و همچنین این شرکت در اقتصاد کشورهایی مثل جورجیا، شیلی، آفریقای جنوبی و استرالیا برای ایجاد تولید کنندگانی سودآور سرمایه گذاری کرده است.

فائزه محبت‌دار

فائزه محبت‌دار

مجله اینترنتی شیرینیتا

مطلب قبلی

میسورا Misura : برند بیسکویت ایتالیایی

مطلب بعدی

داستان لوگو شکلات kit kat

نظر کاربران

نظر خود را بنویسید

برای خبرنامه ثبت نام کنید

به خبرنامه ما بپیوندید و اخبار جدید ما را دنبال کنید.