برچسب ها

شکلات و اسمارتیز ام اند ام (M&M)

شکلات و اسمارتیز ام اند ام (M&M)

اسمارتیز و شکلات ام اند ام (M&M)

همه از یادآوری آبنبات های مورد علاقه خود در کودکی لذت می برند. فرقی نمی کند در سال 1940 به دنیا آمده باشید و با آبنبات های پنی Penny  خاطره داشته باشید و یا در دهه های اخیر متولد شده باشید و آبنباتهای ترش و شیرین متنوع را تجربه کرده باشید. در هر صورت، آبنبات برای همه نوستالژیک است. یکی از پرطرفدارترین نوع آبنبات، اسمارتیز است. همه حتما یکبار خوردن آن را تجربه کرده ایم.

شاید همه شما اسم شکلات و اسمارتیز ام اند ام (M&M) را شنیده باشید و مطمئنا یکی از طرفداران این شکلات رنگی و خوشمزه باشید، امروز میخواهیم در این مطلب درباره تاریخچه شکلات ام اند ام صحبت کنیم.

معرفی تاریخچه شکلات و اسمارتیز ام اند ام

شکلات ام اند ام در سال 1941 در کشور آمریکا در یک کارخانه شیرینی تولید شد و در حال حاضر در کشورهای بسیار زیادی در حال فروش است.فارست مارس فرزند ارشد فرانکلین کلارنس مارس، بنیانگذار کارخانه عظیم شکلات‌سازی «مارس» است. او بعد از سفری به اسپانیا در طول جنگ جهانی دوم، متوجه شد که سربازان اسپانیایی شکلات‌های گردی با پوسته سختی که مانع آب شدن شکلات‌ می‌شد، می‌خورند. بعد از آن بود که ایده ساخت شکلاتهایی با این ویژگی به خصوص برای روزهای گرم تابستان در رنگ‌های مختلف به ذهنش رسید. این شرکت ابتدا با نام «ام‌ اند ام با مسئولیت محدود (M&M Limited)» به ثبت رسید. دلیل این نامگذاری بر اساس حرف اول نام فامیلی مارس و حرف اول نام فامیلی پسر کارخانه شکلات هرشیز «بروس موری» (که ۲۰ درصد سهام شرکت متعلق به او بود) است.

محبوبیت اسمارتیز(M&M) ام اند ام

M&M در سال 1950 چنان محبوبیت پیدا کرده بود که یک راه حل هوشمندانه برای مصرف کنندگان برای تشخیص M & M واقعی از ام اند ام های تقلبی پیدا شد، که آن راه حل مهر زدن هر آب نبات با حرف "m" بود. شعاری که در آن زمان خیلی معروف شد این که  "بر روی هر قطعه به دنبال m بگردید" .
این شرکت اول با نام «ام اند ام با مسولیت محدود (M&M Limited)» به ثبت رسید. این دو «ام» بر اساس حرف اول نام فامیلی مارس و حرف اول نام فامیلی پسر کارخانه شکلات هرشیز «بروس موری» (که ۲۰ درصد سهام شرکت متعلق به او بود) نام گذاری شد. طبق این قرارداد حق استفاده از شکلات کارخانه هرشیز که حق جیره‌بندی شکلات در زمان کمبود را داشت به کارخانه مارس برای تولید شکلات‌های ام‌اندام داده شد. در زمان جنگ جهانی دوم تولیدات بیشتر شد برای همین کارخانه در نیوجرسی بزرگتر شد و شکلات‌ها در طول زمان جنگ به صورت انحصاری فقط به ارتش فروخته می‌شدند.

معرفی شکلات های ام اند امز

اسمارتیزM&M ام اند ام درسال 1940

فارست مارس به ایالات متحده امریکا بازگشت و M&M را در نیوآرک نیوجرسی تاسیس کرد.آبنبات های شکلاتی M&M در سال 1941 به بازار معرفی شد.

اسمارتیز M&M در سال 1950

در سال 1950 اسمارتیزهای M&M  بسیار محبوبیت پیدا کرده بودند.این شرکت برای تشخیص m&m واقعی از تقلبی یک راه حل مبتکرانه پیدا کرد. از سال 1954 حرف m روی این اسمارتیزهای دکمه‌ای به عنوان امضای کارخانه حک شد.شعارش این بود" به دنبال m روی هر قطعه باشید"  .در این زمان قیمت هر بسته اسمارتیز  M&M  فقط پنج سنت بود.
درسال 1954 یعنی 13 سال پس از تولید محصول، اسمارتیزهای «M&M» با مغز بادام زمینی معرفی شد و رنگ حرف m حک شده روی آب نبات ها از مشکی به سفید تغییر کرد. در سال‌های اخیر از طعم شیر شکلاتی گرفته تا شکلات تلخ، شکلات نعنایی، بادام زمینی، بادام، پرتقالی شکلاتی، نارگیلی، تمشک وحشی، دارچین و کره بادام زمینی نمکی به بازار عرضه شده است.

 اسمارتیز M&M در سال 1960  

در این سال m&m میوه ای جویدنی به محصولات کارخانه اضافه شد و بعدا تبدیل به" ستاره دار " STARBURST شد.

 

اسمارتیز M&M در سال 1980  

هنگامی که اسمارتیزهای m&m توسط فضانوردان شاتل انتخاب شدند، مارس تبدیل به اولین آبنبات در فضا شد. در سال 1982 برای نخستین بار فضانوردان خارج از جو زمین و در فضا، اسمارتیز M&M را خوردند و ظاهراً یکی از آبنبات های محبوب آنهاست.
طبق آمار کارخانه شکلات‌سازی M&M روزانه 400 میلیون عدد اسمارتیز تولید می‌کند. در سال 1980 فروش M&M  در برخی کشورهای آسیایی ، اروپا ، روسیه و استرالیا شروع شد.
در سال 1984،اسمارتیزهای m&m و شکلات بادام زمینی m&m به میان وعده رسمی بازی های المپیک تبدیل شد
اسمارتیز شکلات کره بادام زمینی M&M در سال 1989 در ایالات متحده آمریکا معرفی شد.

اسمارتیز M&M در سال 1990  

در ابتدا m&m تنها به رنگ قهوه ای به بازار عرضه می شد، از سال 1990 m&m رنگ های  قرمز، سبز و زرد را اضافه کرد و بعد از آن  نارنجی و آبی تیره نیز اضافه شد. در حال حاضر 21 رنگ مختلف از این محصول در بازار وجود دارد. M&M بسته بندی محصولات خود را برای مناسبت های خاص تغییر می دهد، معمولا برای عید پاک رو یبسته بندی ها خرگوش، تخم مرغ و جوجه چاپ می شود و روی بسته بندی های کریسمس درخت کاج و شمع چاپ می شود. اسمارتیزهای نعنایی سبز رنگ در بسته بندی های کریسمس وجود داشت.


اسمارتیز M&M در سال 2000  

اسمارتیزهای m&m  آب نبات رسمی هزاره جدید شد. MM عدد رومی برای 2000 است.
در سال 2002 نظرسنجی در مورد رنگ مورد علاقه مصرف کنندگان برگزار شد. گزینه های انتخابی بنفش ،آبی و صورتی بود و رنگ بنفش برنده شد! از سراسر جهان و تقریبا از هر گوشه زمین، 10 میلیون رای داده شد.

در سال 2004 اسمارتیزهای My M&M به بازار عرضه شد. سرویس آنلاین جدید که به مشتری ها اجازه می داد پیام سفارشی خود را روی اسمارتیزهای m&m طراحی کنند.
از سال 2008 با راه اندازی چهره ها " FACES" ، مشتریان می توانند تصاویر مورد نظر خود را برای طراحی روی اسمارتیزهای m&m بارگذاری کنند.
شخصیت خانم قهوه ای" Ms. Brown" از سال 2012 در Super Bowl (بازی قهرمانی لیگ برتر فوتبال امریکایی) شروع به کار کرد.

انیمیشن اسمارتیز و شکلات ام اند ام (M&M)

در سال 2017 آبنبات های کاراملی M&M وارد بازار شدند. و اسمارتیزهای m&m  پس از 75 سال فروش در ایالات متحده به هند رسید.
بر اساس نظر سنجی که در سال 2018 برگزار شد، در بین گزینه های ترد نعنایی، ترد تمشک و ترد اسپرسو، ترد نعنایی انتخاب شد. در میان m&m های ترد، ویفر و یا چوب شود قرار دارد. اندازه آنها معمولا اندازه شکلات های شیری این برند است.

ساخت انیمیشن و کارتون، بازی های کامپیوتری و تبدیل شکلات ها به شخصیت کارتونی از ایده های هوشمندانه بازاریابی m&m بود که در جهت شناخت این برند و ایجاد مشتری وفادار برای آن بسیار موثر بود.
در ایران برندهای مختلف اسمارتیز تولید می کنند . مثل مروارید،کوپا و ...  اما اگر نخواهیم از حق بگذریم، مزه آنها با  m&m قابل مقایسه  نیست. فرمند ، چی توز و الیت هم از دیگر برند های ایرانی هستند که، اسمارتیز را در سبد محصولات خود گنجانده اند.

تولید انواع شکلات های ام اند امز 

آب نبات های شکلاتی بادام زمینی M & M'S در سال 1954 معرفی شد و رنگ مورد استفاده برای چاپ "m" روی آب نبات های شکلاتی ساده و بادام زمینی از سیاه و سفید، به سفید تغییر یافت.
بعدها شکلات های جویدنی M&M Fruit راه اندازی شد و بعداً به STARBURST تبدیل شد.
هنگامی که آب نبات های شکلات M & M'S توسط اولین فضانوردان شاتل فضایی انتخاب شدند، که این شکلات ها در تامین مواد غذایی خود قرار داشته باشند، که برای اولین بار یک شکلات  وارد فضا شد.

آب نبات های شکلات ساده و بادام زمینی M & M'S در سال 1984 به "غذاهای میان وعده رسمی بازی های المپیک" تبدیل شدند.
با هماهنگی مدیران برند ام اند ام در دهه 1980، شکلات های M&M جهانی شد و در آسیا و اقیانوسیه، استرالیا، اروپا و روسیه گسترش یافت. آب نبات های شکلات کره بادام زمینی M & M'S در سال 1989 در ایالات متحده معرفی شد.

در سال ۱۹۹۱ ام‌ اند ام با طعم کره بادام زمینی عرضه شد. وسط این شکلات‌ها، کره بادام زمینی وجود داشت. از سال ۲۰۱۳ به بعد سایز ام ‌اندا م‌های بادام زمینی کمی کوچکتر شده است.

انواع شکلات های ام اند ام

محبوبیت جهانی شکلات های M&M

آب نبات های شکلاتی M & M'S "آب نبات رسمی هزاره جدید" شدند و با توجه به محبوبیت فراوانی که داشتند از استقبال زیادی برخوردار بودند.
در سال 2002 اولین رای گیری جهانی شکلات آب نبات رنگی M & M'S برگزار شد، که در این رای گیری، انتخاب رای دهندگان بنفش، آبی یا صورتی بود. برنده این رای گیری در نهایت رنگ بنفش بود که تقریباً 10 میلیون رأی در سراسر جهان و از هر گوشه کره خاکی بدست آورده بود.
در سال 2004 شرکت ام اند ام، My M&M's Chocolate را راه اندازی کرد؛ این سرویس آنلاین جدید به مشتریان امکان می داد تا سفارش خود را روی آب نبات های شکلات M&M'S طراحی کنند.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(21) 4.2

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

نظرات

  • عالی و بینزیر

  • ام اند ام همش خاطره اس

    فاطمه عزیز از این که نظرتون رو برای ما نوشتید بسیار ممنونیم.

نظر خود را بنویسید

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید