برچسب ها

فراز و نشیب های برند نستله(Nestle)

فراز و نشیب های برند نستله(Nestle)

سرگذشت نستله

هنری نستله در اواسط دهه ی 60 قرن 199 میلادی با ایجاد اولین فرمول غذای کودک برند نستله را در سوئیس راه اندازی کرد.

برند های شیرینی و شکلات

تاریخچه شرکت نستله

شیر خشک نستله هنری دریافت که به محصولی سالم و اقتصادی نیاز است تا به عنوان غذای جایگزین برای مادرانی که نمی توانند به فرزند خود شیر بدهند استفاده شود. مادرانی که نمی توانستند به فرزندان خود شیر بدهند اغلب نوزاد خود را از دست می دادند.  محصولی که هنری ایجاد کرد دارای فرمولی دقیق از ترکیب شیر گاو، آرد و شکر بود. اولین محصول او برای کودک نارسی که نمی توانست شیر مادرش یا دیگر محصولات جایگزین آن زمان را بخورند استفاده شد. دکترها از درمان کودکی قطع امید کرده بودند. به طور معجزه آسایی بدن نوزاد فرمول جدید هنری را قبول کرد و برایش منبع تغذیه ای ایجاد کرد که جانش را نجات داد. در طی چند سال اولین محصول نستله در بازار اروپا به فروش رسید.

 در سال 1874 شرکت نستله توسط جولز مونرت خریداری شد.  شرکت نستله برای تقابل با رقیبش، شرکت شیر غلیظ شده ی آنجلو سوئیس، شروع به تولید و توزیع شیر غلیظ شده کرد. شرکت آنجلو سوئیس محصولاتی مثل پنیر و فرمول های فوری تولید می کرد. هر دو شرکت در سال 1905 تاسیس شدند و سال بعد از آن شرکت نستله شکلات را به خط تولید مواد غذایی خود اضافه کرد. شرکت های تازه شکل گرفته ی نستله و آنجلو سوسیس در آمریکا، اسپانیا و آلمان کارخانه هایی داشتند. خیلی زود خط تولید کامل این شرکت در استرالیا راه اندازی شد و انبارهای آن در سنگاپور، هنگ کنگ و بمبئی افتتاح شد. اما هنوز هم بیشتر تولید در اروپا انجام میشد.

جنگ جهانی اول و نستله

شروع جنگ جهانی اول خرید مواد اولیه خام و توزیع محصولات را برای شرکت نستله سخت کرد. شیر تازه در اروپا کمیاب شده بود و کارخانه ها مجبور بودند به جای استفاده ی آن به عنوان ماده ی اولیه، آن را به مردمی که به آن نیاز داشتند بفروشند. نستله برای اینکه بتواند تقاضای روز افزون شیر غلیظ شده و محصولات لبنی را برآورده کند با قراردادهای دولتی چندین کارخانه در آمریکا خرید. تولید این شرکت تا اتمام جنگ دو برابر شد. وقتی بعد از جنگ شیر تازه در دسترس قرار گرفت، این شرکت دچار مشکل و بدهکار شد. قیمت مواد اولیه در حال افزایش بود، چرخه اقتصاد کند شده بود و میزان معاملات به خاطر جنگ کاهش یافته بود. 

تولید نسکافه

یک بانکدار خبره به شرکت نستله برای یافتن راهی جهت کاهش بدهی‌اش کمک کرد. در دهه ی 20 قرن 20 میلادی شرکت نستله شکلات جدید و محصولات نوشیدنی پودری خود را تولید کرد. نستله بار دیگر به خط تولید خود اضافه کرد و در دهه ی 30 قرن 20 میلادی نسکافه و بستنی را توسعه داد. نسکافه که یک پودر محلول بود باعث ایجاد تحول در نوشیدن قهوه شد و به یک نوشیدنی فوری تبدیل شد.

جنگ جهانی دوم و نستله

با شروع جنگ جهانی دوم سود شرکت سقوط کرد. سوئیس در این جنگ بی طرف بود و روز به روز در اروپا تنها شد.  بسیاری از کارمندان اجرایی شرکت نستله به خاطر وجود مشکلات توزیع در اروپا و آسیا به دفاتر آمریکا منتقل شدند، نستله کارخانه هایی در کشور های در حال توسعه مثل آمریکای لاتین راه اندازی کرد. بعد از اینکه آمریکا وارد جنگ شد تولید به طور چشمگیری افزایش یافت. نسکافه به نوشیدنی اصلی نیروهای ارتش آمریکا در اروپا و آسیا تبدیل شد. از سال 1938 تا 1945 میزان فروش کلی تا 125 میلیون دلار افزایش یافت. 

موفقیت نستله

موفقیت شرکت نستله با ادغام شدن با شرکت Alimentana S.A که در سال 1947 تولید کننده ی شربت و چاشنی بود ادامه پیدا کرد. در سال های بعد نستله مالک صنایع غذایی Crosse & Blackwell، Findus frozen foods، Stouffer’s frozen foods و آبمیوه های Libby شد. فروش قهوه ی فوری نسکافه از سال 1960 تا 1974 چهار برابر شد و تکنولوژی جدید منجمد و خشک این شرکت را قادر ساخت که نوع جدیدی از قهوه ی فوری به نام Taster’s Choice را ایجاد کند.
با گسترش خط تولید در بیرون از بازار مواد غذایی باعث شد که نستله  در سال 1974 به یکی از سهامداران عمده ی لوازم آرایشی لورئال شود. خیلی زود بعد از آن شرکت با بحران افزایش قیمت روغن و کند شدن رشد در کشورهای صنعتی مواجه شد.  با کم شدن میزان معلاملات خارجی، ارزش واحد پولی استرلینگ، پوند، دلار و فرانک نیز کاهش یافت. قیممت دانه های قهوه و کاکائو نیز به طور فزاینده افزایش یافت و مشکلات بیشتری را برای نستله ایجاد کرد. شرکت تصمیم گرفت ریسک کند و با خرید شرکت آزمایشگاهی Acony وارد صنعت دارویی شود. همزمان با تلاش برای مقابله با شرایط ناپایدار و پیشرفت در صنعت جدید، شرکت نستله با بحران تحریم بین المللی مواجه شد.

شرکت نستله سوئیس

برند های شیرینی و شکلات

تحریم محصولات نستله

بسیاری از گروه های سازمانی تحریم محصولات نستله را آغاز کردند زیرا با فروش فرمول غذای کودک این شرکت در کشورهای در حال توسعه مخالف بودند. مسائلی مثل بی‌سوادی و فقر باعث شده بود برخی از مادران مقادیری کمتر ازآنچه توصیه شده بدو را از این فرمول استفاده کنند. در فرمول کم آب میزان مواد مغذی حیاتی نیز کم شده بود. آب آلوده نیز به خودی خود مشکلساز شده بود زیرا این فرمول باید با اب ترکیب می شد. این سازمان ها بر این عقیده بودند که استفاده ی نامناسب از این فرمول باعث تغذیه ی نامناسب یا مرگ بسیاری از نوزادان در کشورهای درحال توسعه شده است.
بر اساس گزارش این شرکت سازمان بهداشت جهانی هیچوقت بیانیه ای در خصوص ارتباط میان مرگ نوزادان یا تغذیه نامناسب آن ها با فرمول غذای کودک صادر نکرد. البته این شرکت هرگز ضرورت تغذیه با شیر مادر را انکار نکرد و موافق بود که جایگزینی شیر مادر با دیگر مواد غذایی ممکن است بسیار خطرناک باشد. همچنین این شرکت توضیح داده که مادران شیرده یا غیرشیرده در کشوران در حال توسعه اغلب از شیر کامل گاو، نشاسته ی ذرت، آب برنج یا ترکیب آرد و آب برای تغذیه ی نوزادانشان استفاده می کنند. این مواد جایگزین ناسالم هستند و استفاده از فرمول مغذی غذای کودک برای نوزادان گزین هی بهتری است.

نستله می گوید این شرکت هرگز مادران را وقتی امکانش را دارند از شیردهی منع نکرده است. با موافقت شرکت نستله با رعایت کد بین المللی در کشورهای درحال توسعه به سال 1984، تحریم ها تعلیق شدند. این تحریم ها تا چند سال بعد ادامه داشتند زیرا سازمان ها معتقد بودند نستله شیرهای بی کیفیت و ارزان قیمت را به کشورهای درحال توسعه می فرستد. شرکت نستله گفت که او فقط این فرمول را به کشورهایی می فرستد که اجازه ی کمک مالی به یتیمان، چندقلوها و نوزادانی که به شیر مادر دسترسی ندارند را بدهد. این شرکت تمام تبلیغات این فرمول در کشورهای درحال توسعه را برای مدت 20 سال متوقف کرد. این تحریم ها هنوز هم تا حدودی تا امروز ادامه دارند بدون اینکه راه حل قانع کننده ای داشته باشند.

انواع محصولات نستله

مدیر عامل جدید شرکت

در دهه ی80 قرن 20 میلادی مدیرعامل جدید مدیریت نستله را به عهده گرفت. این شرکت تمرکز خود را بر بهبود وضعیت مالی و ادامه گسترش شرکت گذاشت. در یکی از بزرگترین معلاملات شرکتی، شرکت نستله شرکت carnation  را به بهای 3 میلیارد دلار خرید و هر کسب و کار بی رونق را رها کرد. موانع تجاری بین المللی در دهه ی 90 میلادی قرن بیستم کاهش یافت و درهای تجاری با بخش های اروپایی و چین باز شد. در دهه ی 90 نستله شرکت های صنایع غذایی حیوانات San Pellegrino و Spillers را در انگلستان خرید. بعد از خرید شرکت Ralston Purina  درسال 2002، نستله صاحب کسب و کارهای حیوانات خانگی تا رهبر صنعت nestle purina petcare  شود. با پیشتازی در صنعت غذا نستله به طور کلی از فروش هایش 81 میلیارد دلار درآمد کسب می کندو 470 کارخانه در سراسر جهان دارد. شرکت نستله به رشد خود ادامه می دهد، محصولات جدیدی معرفی می کند و محصولات موجودش را از نو می سازد. هدف این شرکت تمرکز بر توانایی بلند مدت با عملکرد کوتاه مدت است.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(4) 5

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

نظر خود را بنویسید

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید