برچسب ها

کروسان چیست و برای کدام کشور است؟ معرفی و تاریخچه

کروسان چیست و برای کدام کشور است؟ معرفی و تاریخچه

کروسان چیست؟

کروسان، یک شیرینی معروف فرانسوی است که به عنوان صبحانه مصرف می شود. این شیرینی محبوبیت فراوانی دارد و امروزه تقریبا در سراسر جهان عرضه و استفاده می شود.

تاریخچه نان شیرینی کروسان

کارشناسان معتقدند که کروسان از کیپفل های اتریشی (شیرینی وانیلی به شکل هلال پوشیده شده با شکر) تاثیر گرفته است. منشا این شیرینی در سال 1683 به عنوان یاد بود جشن پیروزی اتریش بر امپراتوری عثمانی است و شکل ظاهری آن تقلید از هلال ماه پرچم ترکیه است. یک داستان دیگر هم وجود دارد که می گوید در یک شب که نانواهای وین در اتریش مشغول پخت نان بودند، صداهای ضعیفی از زیر زمین شنیدند و  با به صدا درآوردن زنگ خطر به سربازان خبر دادند که سربازان عثمانی  در حال تصرف شهر از طریق حفاری تونل‌های زیرزمینی هستند. به این ترتیب تونل‌ها منفجر شدند و شهر نجات یافت و از نانواها خواسته شد تا نانی به شکل هلال پرچم ترکیه بپزند. کروسان به معنی هلال ماه است و بیانگر شکل ظاهری هلالی این نان است. نان کروسان خیلی زود به فرانسه رسید. ملکه ماری آنتوانت (Marie-Antoinette)، که خودش متولد وین بود، بسیار به کروسان علاقه داشت، که این خود به معروفیت بیشتر کروسان کمک کرد. ملکه ماری پس از ازدواج با پادشاه فرانسه به این کشور رفته بود.
 
نان کروسان فرانسوی

کروسان چگونه ابداع شد

و اینگونه بود که کروسان ، هنگامی که مردم شروع به پخت آن با خمیر و مخمر کردند، فرانسوی شد. یک ابداع فرانسوی. امروزه کروسان‌های فرانسوی با مربا، شکلات، نوتلا، کشمش یا حتی پنیر خامه‌ای پر می‌شوند، که به صورت تازه در نانوایی‌های فرانسوی سرو می شوند. کروسان عمدتا به عنوان یک آیتم صبحانه مصرف می شود.

تاریخچه کروسان

اولین شواهد در مورد طرز تهیه نان شیرینی کروسان در سال 1853 در کتاب آشپزی Des Substances Alimentaires منتشر شد. اما اولین رسپی در سال 1905 منتشر شد که شباهت کمی به کروسانی که ما امروزه می خوریم، داشت. بر خلاف آن، یکسال بعد، دستور پخت کروسان در دانشنامه نوبل کولینایر(Nouvelle Encyclopedie Culinaire) منتشر شد که شبیه دستور پخت های امروزی است. 
از سوی دیگر با تحقیقاتی که سر آشپز Jim Chevallier انجام داد، ثابت کرد که شیرینی‌های شبیه به کروسان، قبلاً در دهه 1630 در وین با نام کیپفل (kipfel) تهیه شده بودند. آن شیرینی‌ها در دهه 1400 برای اولین بار، از خمیری شبیه خمیر بریچ پخته شده بودند و توسط نانوایان اتریشی August Zang و Ernest Schwarzer به فرانسه آورده شدند.

نام کروسان از کجا آمد

در زمان ناپلئون، کره کمیاب شد به همین خاطر مارگارین جایگزین آن شد، که در تمام نان ها و شیرینی ها ، از جمله کروسان نیز بکار گرفته شد. به همین خاطر دستور پختهای قدیمی تهیه شده با کره از کروسان هایی که با مارگارین درست شده اند، متفاوت است. بیشتر مورخان غذایی بر این عقیده اند کروسان هایی که با مخمر تهیه می شوند، یک اختراع فرانسوی در اوایل قرن بیستم است که از 1950 آنها به عنوان بخشی استاندارد از صبحانه فرانسوی و یکی از غذاهای اصلی فرانسوی تبدیل شدند.

صبحانه فرانسوی کروسان

کروسان هلالی یا صاف

اخیرا در سال 2017 یک نانوا از نیس ادعا کرده که می خواهد جلو انقراض کروسان واقعی را بگیرد. او می گوید تهیه صنعتی کروسان که 3/4 مصرف کروسان فرانسه راتامین می کند، در از بین رفتن اصالت این نان شیرنی موثر است .کروسان های اصیل به شکل هلال درست می شوند ، اما امروزه در برخی جاها شاهد پخت کروسان های صاف نیز هستیم.البته در فرانسه نانواها همچنان کروسان را به شکل هلالی و سنتی آن می پزند.
کروسان صاف

کروسان خانگی

یک واقعیت کلاسیک در مورد کروسان ها این است که به آسانی تهیه نمی شوند و تهیه آن ساعتها زمان می برد. پس از تهیه خمیر اولیه باید چند ساعت استراحت کند تا پف کند و پس از ورز دادن و فرم دهی اولیه ، مجدد باید حدود 2 ساعت استراحت کند تا آماده پخت شود. اما نتیجه، اگر درست انجام شود، واقعا ارزش دردسرش را دارد. این شیرینی چند لایه ، طلایی رنگ و هلالی شکل، به بهترین شکل از کره خالص و یک خمیر کمی شیرین تهیه می شوند. اگر به درستی تهیه شود، قسمت زرد رنگ وسط با کمی حالت الاستیک از وسط بیرون کشیده می شود.اما می توان آن را با مخمر نیز درست کرد. یک کروسان کلاسیک کمی شیرین  است و می توان آن را با شکلات، مربا، پنیر، ژامبون و یا کشمش پر کرد. اگر علاقه مند به پخت کروسان در خانه شده اید، آموزش پخت کروسان خانگی را اینجا ببینید.

کروسان هلالی

به نظر نمی رسد حرفه ای ها روی بهترین کروسان به توافق برسند. برای اینکه شما واجد شرایط رقابت باشید باید به داورهای گرسنه ثابت کنید که، کروسان شما بهترین است. این مسابقه هر ساله توسط سندیکا syndicat des boulangers du Grand-Paris برای انتخاب بهترین کروسان شهر برگزار می شود. در این مسابقه دو نوع کروسان وجود دارد، آن‌هایی که با کره گیاهی درست شده و هلالی پیچیده شده اند و دیگری، کروسان هایی طلایی تهیه شده از بهترین کره‌ها.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(12) 4.2

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

نظر خود را بنویسید

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید