برچسب ها

طرز تهیه کوکی یلدایی هندوانه مرحله به مرحله به همراه فیلم

کوکی یلدایی

کم کم فصل پاییز به انتهای خود نزدیک می‌شود و خبر از آمدن یلدا می‌دهد. این بار نیز مانند همیشه یلدا با لباس سرخ رنگ و شیرینی‌ها و میوه‌های لذیذ از راه می‌رسد تا ما را دور هم جمع کند و بهانه‌ای باشد برای شادی و کنار هم بودن، البته یلدا برای برخی‌ها هم بهانه‌ای است تا حسابی ذوق و سلیقه به خرج دهند و با عشقی بی نهایت برای عزیزانشان شیرینی‌های خوش طعم خانگی مخصوصا شیرینی‌هایی که نشان دهنده‌ی نمادهای شب یلدا هستند را آماده کنند. انار و هندوانه از نمادهای اصلی این شب طولانی هستند و درست کردن انواع دسر، کیک، کوکی، ژله و ... در شکل و طعم‌های مختلف یکی از کارهای اصلی بانوان خوش ذوق است. 
اگر شما هم جزو این گروه هستید با ما همراه باشید زیرا در این مطلب قصد داریم طرز تهیه کوکی هندوانه‌ را آموزش دهیم که مخصوص شب یلداست و با طرح و رنگی خاص جلوه‌ی سفره‌ی یلدایی شما را چند برابر می‌کند.

مواد لازم برای تهیه کوکی یلدایی هندوانه

- آرد: 5/2 پیمانه (معادل ۳۲۰گرم)

- بیکینگ پودر: ½  قاشق چای‌خوری

- نمک: ½  قاشق چایخوری

- کره به دمای محیط رسیده: ۱پیمانه (معادل ۲۲۰گرم)

- شکر: ¾ پیمانه (معادل ۱۷۰گرم)

- تخم مرغ: ۱عدد

- وانیل: به مقدار لازم

- رنگ خوراکی ژلی قرمز و سبز: به مقدار لازم

- شکلات چیپسی برای تزئین: به مقدار لازم ( در صورت تمایل)

- شکلات تلخ آب شده برای تزئین: به میزان لازم ( در صورت تمایل)

طرز تهیه کوکی یلدایی هندوانه

 • مرحله اول

کره را بیرون از یخچال قرار دهید تا به دمای محیط برسد. سپس نمک، آرد، وانیل و بکینگ پودر را مخلوط کرده و کنار بگذارید.

طرز تهیه کوکی یلدایی هندوانه

 • مرحله دوم

کره به دمای محیط رسیده و شکر را داخل یک ظرف بریزید و با همزن برقی آنقدر هم بزنید تا حالت کرمی پیدا کرده و پف کند. تخم مرغ را به مواد اضافه کنید و هم بزنید تا کاملا یکدست شود. دیواره ظرف را با قاشق یا لیسک تمیز کنید تا از یکدست بودن مواد در همه جای ظرف مطمئن شوید. مخلوط نمک، آرد، وانیل و بکینگ پودر را در سه مرحله به مواد داخل ظرف اضافه کنید و با همزن برقی هم بزنید. زمانی که خمیر حالت گوله گوله پیدا کرد همزدن را متوقف کنید.

طرز تهیه کوکی یلدایی هندوانه

 • مرحله سوم

دست‌های خود را شسته و خشک کنید .دست‌هایتان را داخل مقدار کمی آرد بزنید تا خمیر به دست ها نچسبد. خمیر را کمی ورز دهید و یک جا جمع کنید. یک و یک چهارم پیمانه از خمیر را جدا کنید و سپس آن را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید. یکی از نصفه‌ها را کمی صاف کنید و داخل سلفون بپیچید و کنار بگذارید.

طرز تهیه کوکی یلدایی هندوانه

 • مرحله چهارم

در این مرحله باید خمیرها را رنگ بزنید، برای جلوگیری از رنگی شدن دست‌ها بهتر است دستکش بپوشید. (استفاده از رنگهای ژلی باعث می‌شود غلظت خمیر شما تغییر نکند) نصف باقی مانده خمیر را برداشته و کم کم رنگ سبز را به آن اضافه کنید و هر بار ورز دهید تا کاملا یکدست و یکرنگ شود. (رنگ سبز را تا جایی اضافه کنید که به رنگ دلخواه شما برسد). خمیر سبز آماده شده را کمی صاف کنید و داخل سلفون بپیچید و کنار بگذارید.

طرز تهیه کوکی یلدایی هندوانه

 • مرحله پنجم

حالا خمیر باقی مانده را باید با رنگ ژلی قرمز رنگ بزنید، رنگ قرمز را کم کم به خمیر اضافه کنید و هر دفعه بعد از اضافه کردن رنگ ورز دهید تا تمام قسمت‌های آن کاملا یکدست شود. روی یک سطح صاف کمی سلفون پهن کنید. خمیر قرمز رنگ را روی سلفون به شکل استوانه رول کنید.( طول استوانه باید 15 سانت باشد ، با خط کش اندازه بگیرید) و استوانه آماده شده را داخل سفلون بپیچید.

طرز تهیه کوکی یلدایی هندوانه

آموزش کاملا این دستور تهیه کوکی یلدایی هندوانه را در این ویدئو مشاهده کنید.

 

 • مرحله ششم

هر سه خمیر پیچیده شده داخل سلفون را به مدت 2 ساعت داخل یخچال قرار دهید.

طرز تهیه کوکی یلدایی هندوانه

 • مرحله هفتم

بعد از 2 ساعت خمیرها را از یخچال بیرون بیاورید .در این مرحله باید خمیرهای سبز و سفید را به کمک وردنه صاف و سپس رول کنید، در صورتی که احساس کردید خمیرها خیلی سفت هستند آنها را با دست ورز دهید تا نرمتر شوند. ابتدا خمیر سفید را روی کاغذ روغنی قرار دهید و روی آن را سلفون بکشید، سپس به کمک وردنه،  خمیر را در ابعاد 16.5*20 سانتیمتر صاف کنید. ( پس از صاف شدن خمیر، اطراف آن را با خط‌کش صاف کنید و عرض و طول خمیر را هم با خط کش اندازه بگیرید). همین کار را برای برای خمیر سبز رنگ هم انجام دهید و آن را در ابعاد 16.5*20 سانتیمتر صاف کنید.

طرز تهیه کوکی یلدایی هندوانه

 • مرحله هشتم

حالا سلفون خمیرها را بردارید.خمیر سبز را پایین گذاشته و کاغذ روغنی حاوی خمیر سفید را برعکس کنید و خمیرها را دقیقا روی هم قرار دهید.یک سلفون روی خمیرها قرار دهید و با وردنه یکبار روی آن‌ها بکشید تا صاف شوند و خوب بهم بچسبند. اگر داخل خمیرها هوا بود، آن را به وسیله یک سوزن یا خلال دندان خالی کنید. (با ایجاد روزنه در آن منطقه هوای اضافی خارج می‌شود.) 

طرز تهیه کوکی یلدایی هندوانه

 • مرحله نهم

خمیر قرمز را در وسط خمیر دو رنگ آماده شده قرار دهید. کاغذ روغنی را تا کرده و خمیر دو رنگ را از دو طرف به خمیر قرمز بچسبانید و رول کنید. ( اگر خمیرهای رویی از یکدیگر فاصله داشتند با فشار دست آن‌ها را بهم نزدیک کنید تا کاملا روی خمیر قرمز را بپوشانند)

طرز تهیه کوکی یلدایی هندوانه

 • مرحله دهم

کاغذ روغنی را از خمیر جدا کرده و یک سلفون دور رول خمیر بپیچید و آن را به مدت 2 ساعت داخل یخچال قرار دهید.

طرز تهیه کوکی یلدایی هندوانه

 • مرحله یازدهم

سینی فر را خارج کرده و فر را روی دمای 170 درجه سانتیگراد قرار دهید تا گرم شود. خمیر را از یخچال بیرون بیاروید. ( در صورت تمایل می‌توانید چندین هفته خمیر را درون یخچال یا فریزر نگهداری کنید و در زمان دلخواه آن را بیرون آورده و بپزید، یا می‌توانید مقداری از خمیر را پخته و مقداری را برای بعدا نگه دارید.) خمیر را روی یک تخته چوبی ( می‌توانید از تخته گوشت استفاد کنید) قرار دهید. از یک چاقوی تیز استفاده کنید و خمیر را با قطر نیم یا 1 سانت برش بزنید. (می‌توانید از خط کش استفاده کنید یا چشمی برش بزنید). خمیرهای دایره شکل را باز هم از وسط نصف کنید تا شبیه قاچ هندوانه شوند.

طرز تهیه کوکی یلدایی هندوانه

 • مرحله دوازدهم

داخل سینی فر را با کاغذ روغنی بپوشانید. خمیرهای برش خورده را داخل سینی بچینید. بر روی تعدادی از برش‌های خمیر، شکلات چیپسی‌ها قرار دهید تا قاچ‌های هندوانه طبیعی‌تر به نظر برسد. ( اگر همراه با مواد اولیه، شکلات آب شده تهیه کرده‌اید تعدادی از خمیرها را ساده بپزید تا بعدا تزئین کنید.)

طرز تهیه کوکی یلدایی هندوانه

 • مرحله سیزدهم

سینی فر را به مدت 8 تا 10 دقیقه با دمای 170 درجه سانتیگراد داخل فر گرم شده قرار دهید. (مدت زمان پخت بیشتر، احتمال سوختن و تیره شدن زیر کوکی‌ها را بالا می‌برد) بعد از 10 دقیقه سینی فر را بیرون بیاورید، در صورتی که قسمت قرمز رنگ کوکی‌ها زیادی پف کرده بود در حالی که کوکی‌ها هنوز داغ هستند با استفاده از یک وسیله‌ی صاف مانند چاقو آن را کمی به داخل فشار دهید تا کوکی هندوانه‌ای شما ظاهر بهتری پیدا کند.5 دقیقه صبر کنید تا کوکی‌ها داخل همان سینی فر، کمی خنک شوند. بعد از 5 دقیقه می‌توانید کوکی‌ها را روی توری منتقل کنید تا کاملا خنک شوند.
در صورتی که شکلات تلخ آب شده تهیه کردید آن را داخل قیف یا پلاستیک بریزید و طرح‌هایی به شکل هسته هندوانه روی کوکی‌های ساده‌ ایجاد نمایید. کوکی‌های شما آماده است آنها را درون ظرف سرو بچینید. ( ایجاد طرح هسته هندوانه با شکلات آب شده، ظاهر کوکی را طبیعی‌تر نشان خواهد داد)

طرز تهیه کوکی یلدایی هندوانه

نکات تهیه کوکی یلدایی هندوانه

- با توجه به مواد اولیه ذکر شده تعداد کوکی‌ها پس از پخت، بستگی به قطر خمیر برش خرده دارد.

- کوکی‌های آماده شده طعمی مشابه کوکی شکری ساده خواهند داشت.

- برای طعم‌دار کردن این کوکی، می‌توانید از انواع اسانس‌ها استفاده کنید.

- این کوکی طعم ساده‌ای دارد اما اضافه کردن شکلات چیپسی یا شکلات آب شده، طعم شکلاتی خوبی  به آن می‌دهد.

- این کوکی بسیار نرم است و شیرینی متعادلی دارد.

- اگر کوکی‌ها را پس از پخت، درون ظرف در بسته قرار دهید تا چند روز می‌توانید آن را بیرون از یخچال نگهداری کنید.

لطفا به این آموزش امتیاز دهید:
(10) 4.9

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

نظر خود را بنویسید

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید