طرز-تهیه-کافه-گلاسه-کافی-شاپی-در-خانه

طرز تهیه کافه گلاسه کافی شاپی در خانه

 • کالری 110
 • زمان آماده سازی 20 دقیقه
 • زمان پخت 0 دقیقه
 • کشور فرانسه

کافه گلاسه چیست؟

کافه گلاسه (به فرانسوی - café glacé) یا آیس کافی (به انگلیسی – Iced coffee) نوعی نوشیدنی سرد و خنک بر پایه‌ی قهوه‌ی غلیظ است که از افزودنی‌های متفاوتی مانند شیر، شکر، بستنی و... در آن استفاده می‌شود. این نوشیدنی اصالتا فرانسوی است و بیشتر در کافه‌ها سرو می‌شود، اما از آنجایی که در طرز تهیه کافه گلاسه فقط به چند ماده‌ی ساده نیاز دارید و روش کار هم بسیار آسان است، می‌توانید کافه گلاسه را در خانه نیز به راحتی تهیه نمایید. با توجه به ذائقه‌ی خودتان و مواد در دسترس می‌توانید این نوشیدنی خوش طعم را با استفاده از قهوه تازه دم شده یا قهوه فوری درست کنید. استفاده از قهوه فوری، بافت کافه گلاسه را دلپذیرتر و طعم آن را نیز قوی‌تر می‌کند.

قهوه سرد یا آیس کافی چگونه بوجود آمد؟

اولین آیس کافی یا قهوه‌ی یخی جهان که یک قهوه‌ی شیرین با نام Mazagran است در کشور الجزایر تهیه شده است. ارتش فرانسه در الجزایر مشغول نبرد با عرب‌ها و بربرها بوده که ذخایر شیرشان تمام می‌شود و آن‌ها با ابداع روشی به قهوه‌هایشان آب اضافه می‌کنند و به خاطر گرمای هوا آن را سرد می‌نوشند. پس از بازگشت کهنه سربازان فرانسوی به پاریس، آن‌ها به کافه‌داران پیشنهاد می‌کنند این نوشیدنی جدید را در لیوان‌های بلند شیشه‌ای برای مشتریانشان تهیه کنند؛ با عرضه‌ی قهوه‌های سرد و یخی، کم کم این نوشیدنی با افزودنی‌های متفاوتی سرو می‌شود و طرفداران خودش را پیدا می‌کند.

طرز-تهیه-کافه-گلاسه-با-اسپرسو

مواد لازم برای تهیه کافه گلاسه با قهوه

ردیف نام مواد مقدار
1 شیر 1 لیوان
2 بستنی وانیلی 1 لیوان
3  شکر ۲ قاشق غذاخوری
4 قهوه ۲ قاشق غذاخوری
5 سس قهوه یا شکلات تخته‌ای نرم شده به میزان لازم
6 خامه برای تزیین به میزان لازم
7 پودر پسته برای تزیین به میزان لازم

طرز تهیه کافه گلاسه با قهوه

طرز-تهیه-کافه-گلاسه-با-قهوه

 • مرحله اول

ابتدا شیر را داخل ظرف مناسبی بریزید و اجازه دهید با حرارت ملایم بجوشد.شکر و قهوه را به شیر اضافه کنید و کاملا مخلوط کنید.اجازه  دهید مواد چند دقیقه با هم حرارت ببینند.

 • مرحله دوم

پس از آماده شدن مواد، حرارت را خاموش کنید. مایع به دست آمده را داخل یخچال قرار دهید تا خنک شود.

 • مرحله سوم

لیوان شیشه‌ای بلند یا گیلاس‌های پایه بلند را با سس قهوه یا شکلات تخته‌ای آب شده تزئین کنید. (شکلات‌های تخته‌ای را می‌توانید به روشن بن ماری ذوب کنید)

 • مرحله چهارم

مایع آماده شده را از درون یخچال بیرون بیاورید.مایع را درون لیوان‌ها بریزید.

 • مرحله پنجم

بستنی را از فریزر بیرون آورده و مقداری هم بزنید تا نرم شود.بستنی نرم شده را روی مایع درون لیوان بریزید.

 • مرحله ششم

کمی شکلات آب شده روی بستنی بریزید.در پایان، روی بستنی و مواد داخل لیوان را با خامه، پودر پسته و سس قهوه تزیین کنید.

نکته: در صورت تمایل می‌توانید از میوه‌های مختلف مانند توت فرنگی نیز برای تزئین کافه گلاسه استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه کافه گلاسه با نسکافه

ردیف نام مواد مقدار
1 شیر 4/3 لیوان
2 شکر نصف قاشق غذاخوری
3 نسکافه 1 قاشق مرباخوری
4 بستنی وانیلی 3 اسکوپ

طرز تهیه کافه گلاسه با نسکافه

طرز-تهیه-کافه-گلاسه-با-نسکافه

 • مرحله اول

شیر، شکر و نسکافه را درون یک ظرف مناسب ریخته و با هم مخلوط کنید.ظرف را روی حرارت قرار دهید تا مواد کاملا حل شود. و زمانی که شیر کف کرد، حرارت را خاموش کنید و آن را درون یخچال قرار دهید تا مایع آماده شده خنک شود. 

 • مرحله دوم

شکلات تخته‌ای را به روش بن ماری ذوب کنید.از لیوان‌های شیشه‌ای بلند برای سرو کافه گلاسه استفاده کنید و داخل آن را با استفاده از شکلات آب شده یا سس شکلات طرح بیندازید.

 • مرحله سوم

بستنی‌ها را داخل لیوان بریزید.مایع خنک شده را از یخچال خارج کرده و روی بستنی‌ها بریزید.در این مرحله می‌توانید از سس شکلات، توت فرنگی و ویفر برای تزئین روی کافه گلاسه استفاده کنید.

نکته: بستنی دارای طعم شیرین است و به اندازه‌ی کافی باعث شیرین شدن کافه گلاسه می‌شود، در صورتی که علاقه‌ای به بیش از حد شیرین شدن کافه گلاسه ندارید شکر موجود در مواد اولیه را حذف کنید، اما اگر طعم شیرین با ذائقه‌ی شما سازگار است بهتر است از شکر برای رسیدن به طعم دلخواه خود استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه کافه گلاسه با اسپرسو

ردیف نام مواد مقدار
1 شکلات تخته‌ای یا سس شکلات برای تزئین به مقدار لازم
2 بستنی وانیلی ۳ اسکوپ
3 قهوه اسپرسو ۲ یا ۳ شات

طرز تهیه کافه گلاسه خوشمزه با اسپرسو

طرز-تهیه-کافه-گلاسه-خوشمزه-با-اسپرسو

 • مرحله اول

در این مرحله باید قهوه اسپرسو را آماده کنید، مقدار متوسطی از دانه قهوه را آسیاب کنید.به اندازه هر شات 21 گرم قهوه آسیاب شده را داخل سبد قهوه موکاپات بریزید. ( برای هر یک شات قهوه باید 21 گرم قهوه آسیاب شده استفاده کنید.)سپس قهوه‌ها را با انگشت صاف کنید.

 • مرحله دوم

در قسمت محفظه موکاپات آب سرد بریزید. (تا زیر محفظه سوپاپ کنترل فشار) و سبد قهوه را روی محفظه‌ی آب موکاپات قرار داده و در آن را ببندید.

 • مرحله سوم

موکاپات را روی حرارت متوسط رو به پایین قرار دهید.زمانی که آب جوش بیاید و وارد سبد قهوه شود قهوه اسپرسو شما آماده است. ( آب از میان دانه‌های قهوه عبور کرده و از لوله‌ی محفظه نیز خارج می‌شود) سپس قهوه‌ی آماده شده را داخل فنجان بریزید و اجازه دهید کاملا خنک شود.

 • مرحله چهارم

بستنی‌های وانیلی را داخل لیوان‌های شیشه‌ای بلند بریزد. و روی بستنی را شیر بریزید.

 • مرحله پنجم

حالا قهوه اسپرسو را به بستنی و شیر اضافه کنید. ( بسته به ذائقه‌ی خود یک یا دو شات قهوه استفاده کنید، اگر دوست دارید طعم قهوه غالب باشد مقدار بیشتری قهوه‌ اضافه کنید) و در صورت تمایل روی کافه گلاسه را با پودر شکلات یا خامه فرم گرفته تزئین کنید.

نکات طرز تهیه کافه گلاسه

 • در سرو کافه گلاسه از بستنی قهوه استفاده نکنید، این نوع بستنی مخصوص گلاسه قهوه می‌باشد، بستنی مناسب کافه گلاسه، بستنی وانیلی است.
 • در صورت تمایل می‌توانید از بستنی‌های مغزدار (بستنی گردویی یا بستنی بیسکویتی) هم برای تهیه کافه گلاسه استفاده کنید.
 • دقت کنید زمانی که مواد را داخل لیوان سرو می‌ریزید باید هم لیوان و هم مواد کاملا خنک باشند، بهتر است لیوان یا ظرف سرو خود را نیز از قبل داخل یخچال قرار دهید.
 • در زمان تهیه‌ی کافه گلاسه، هیچ وقت شیر را به صورت گرم استفاده نکنید، این کار باعث آب شدن بستنی می‌شود. شیر یا مایع آماده شده‌ی حاوی شیر را قبل از ریختن درون لیوان، در یخچال قرار دهید تا کاملا خنک شود.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(1) 5

خوشحال میشویم نظرتان را با ما به اشتراک بزارید

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید