خبر فوری :

طرز تهیه شیرینی نارگیلی

  • کالری 45
  • زمان آماده سازی 60 دقیقه
  • زمان پخت 20 دقیقه
  • زمان کل 80 دقیقه

آماده کردن شیرینی نارگیلی آسان است و جزو طعم هایی است که بیشتر افراد آن را دوست دارند ،بنابراین اگر می خواهید برای مهمانی دوستانه خود، شیرینی بپزید، شیرینی نارگیلی انتخاب خوبی است. این شیرینی پر طرفدار ، جزو شیرینی های عید هم هست. برای تهیه شیرینی نارگیلی، نیاز به فر دارید.


مواد لازم برای شیرینی نارگیلی

ردیف نام مواد مقدار
1 پودر نارگیل 125 گرم
2 شکر 250 گرم
3 سفیده تخم مرغ 3 عدد
4 لیمو ترش 1/2 قاشق چایخوری
5 وانیل 1/8 قاشق چایخوری
6 روغن 75 گرم

آماده کردن شیرینی نارگیلی آسان است و جزو طعم هایی است که بیشتر افراد آن را دوست دارند .

طرز تهیه شیرینی نارگیلی

 

تخم مرغ ها را از یخچال خارج کنید و اجازه دهید به دمای اتاق برسد. سپس زرده و سفیده را از هم جدا کنید. توجه کنید که اصلا زرده وارد سفیده نشود، چون در این صورت به درستی پف نمی کند و کش نمیاید.

 

زدن سفیده تخم مرغ

سفیده را با همزن بزنید تا کاملا پف کند و سفت و کشدار شود. 
سپس پودر نارگیل و شکر را با هم مخلوط کنید، پیشنهاد می کنم شکر را پودر کنید و بعد به مخلوط اضافه کنید و حتما از پودر نارگیل تازه و با کیفیت استفاده کنید.

 

مخلوط کردن سفیده و پودر نارگیل

نیمی از سفیده تخم مرغ و روغن را به پودر نارگیل و شکر اضافه کنید، با کمک میکسر و یا چرخ کوشت، مخلوط را کاملا یکدست کنید. در این مرحله نوبت داغ زدن مواد می رسد.
در قنادی اصطلاح داغ زدن به این معناست که مواد را روی حرارت کم قرار داده و دائم هم میزنید تا یکدست شوند. شکر باید کاملا آب شده و آن را با دست حس نکنید، همچنین توجه کنید که مواد نباید بجوشند، زیرا سفیده تخم مرغ می بند و در مراحل بعدی کار به مشکل بر می خورید. اما دمای مواد در حدی است که اگر آن را با دست لمس کنید، کاملا داغ است. تا زمانی که مواد مانند حلیم شوند به هم زدن ادامه دهید، که حدود 25 دقیقه طول می کشد.
سپس مابقی سفیده تخم مرغ و روغن را اضافه کنید و هم بزنید. اگر در این مرحله متوجه شدید که مواد خیلی سفت شده اند، نصف سفیده تخم مرغ را به آن اضافه کنید و اگر شل بود می توانید یک قاشق آرد برنج به آن اضافه کنید.
آب لیمو و وانیل را نیز در همین مرحله اضافه کنید، آب لیمو برای جلوگیری از تغییر رنگ مواد استفاده می شود. توجه کنید از وانیل مایع به دلیل رنگ آن استفاده نکنید.
مواد را کنار بگذارید تا خنک شوند. در این فاصله، فر را روشن کرده و روی دمای 175 درجه تنظیم کنید تا گرم شود.
روی سینی فر کاغذ روغنی قرار دهید. مایع خمیر را در قیف بریزید و به اندازه گردو از آن را روی کاغذ روغنی بریزید. اگر قیف ندارید، از اسکوپ هم می توانید استفاده کنید. توجه کنید که شیرینی ها موقع پخت، پف می کنند، پس فاصله مناسب میان آنها قرار دهید. 

 

سینی فر را در طبقه وسط قرار دهید. بعد از حدود 20 دقیقه شیرینی ها طلایی رنگ و پخته می شوند.
شیرینی ها را از فر خارج کرده و اجازه دهید خنک  شوند. ترک روی شیرینی نارگیلی طبیعی است، پس نگران نباشید. روی این شیرینی کمی خشک و داخل آن نرم است.

 

نکات پخت شیرینی نارگیلی:

  • در هنگام پخت شیرینی، در فر را باز نکنید، زیرا باعث می شود، شیرینی پف نکند.
  • برای تزئئین شیرینی نارگیلی می توانید از پودر پسته استفاده کنید، در این صورت قبل از پخت آن را روی شیرینی ریخته و کمی فشار دهید تا بچسبد و نریزد.
  • بعد از خارج کردن سینی از فر، حتما 15 دقیقه صبر کنید تا خنک شود و بعد شیرینی ها را جدا کنید.
  • بهتراست از سینی فر استفاده نکنید چون ممکن است ته شیرینی بسوزد ولی روی آن هنوز خوب نپخته باشد، از سینی مخصوص شیرینی پزی یا سینی گالوانیزه استفاده کنید و حتما سینی را در طبقه وسط فر قرار دهید.
  • اگر شیرینی ها به کاغذ روغنی چسبیدند، با دستمال مرطوب از پشت کاغذ روغنی زیر شیرینی بکشید تا مرطوب شده و به راحتی جدا شود.

خوشحال میشویم نظرتان را با ما به اشتراک بزارید

برای خبرنامه ثبت نام کنید

به خبرنامه ما بپیوندید و اخبار جدید ما را دنبال کنید.