خبر فوری :

طرز تهیه شیرینی بهشتی

  • زمان آماده سازی 30 دقیقه
  • زمان پخت 30 دقیقه
  • زمان کل 60 دقیقه


مواد لازم برای تهیه شیرینی

ردیف نام مواد مقدار
1 پودر قند 100 گرم
2 روغن جامد 100 گرم
3 روغن مایع 25 گرم
4 آرد سفید 200 گرم
5 وانیل نصف قاشق چای‌خوری
6 پودر کاکائو دو قاشق مربا‌خوری
7 پودر هل نصف قاشق چای‌خوری
8 زعفران دو قاشق مربا‌خوری 
شیرینی بهشتی، یکی از شیرینی‌های خشک است که بسیار پر‌طرفدار بوده و به دلیل تنوع رنگ و داشتن طعم عالی، فروش بالایی دارد.

روش تهیه شیرینی بهشتی

 

• در ابتدا روغن جامد را داخل ظرف مناسبی بریزید و روی حرارت ملایم بگذارید. اجازه دهید تا روغن از حالت جامد دربیاید؛ سپس آن را از روی حرارت بردارید و در محیطی با دمای اتاق بگذارید تا کمی سرد شود. توجه کنید که نباید روغن را روی حرارت زیاد بگذارید؛ زیرا روغن دچار سوختگی شده و شیرینی بهشتی شما طعم بدی خواهد گرفت.
• پودر قند را در دو مرحله به روغن اضافه کنید و هم بزنید. پس از این که تمام پودر قند را داخل روغن ریختید، آن را چند دقیقه هم بزنید تا به خوبی با هم مخلوط شوند. برای راحتی کار، می‌توانید از همزن برقی نیز استفاده کنید.
• آرد سفید را چند بار الک کنید و سپس آرام آرام به داخل مخلوط پودر قند و روغن بریزید. اگر تمام آرد را یک‌جا به سایرمواد اضافه کنید، آرد گلوله گلوله شده و شیرینی شما فرم خوبی نخواهد داشت. در ادامه، مواد را خوب هم بزنید تا ترکیب یکنواختی از آن‌ها به دست بیاید.

 

مرحله پخت شیرینی بهشتی

 

• پودر هل و وانیل را نیز به آرامی به مخلوط آماده شده اضافه کنید و هم بزنید.
• برای این که شیرینی حالت بهتری داشته باشد، روغن مایع را نیز در این مرحله به ترکیب‌های فوق اضافه نمایید و خوب هم بزنید.
• ادامه این قسمت مربوط به افرادی است که می‌خواهند شیرینی‌های رنگی داشته باشند. برای این کار لازم است که مواد را به سه قسمت تقسیم نمایید. یکی از قسمت‌ها را کنار گذاشته و هیچ موادی به آن اضافه نکنید تا رنگ سفید خود را داشته باشد. به قسمت دیگر زعفرانی را که دم نموده‌اید اضافه کنید و خوب هم بزنید. برای قسمت دیگر نیز لازم است تا پودر کاکائو را به کمک اندکی آب رقیق کنید و سپس به آن قسمت اضافه نمایید. خمیر‌ها را دوباره هم بزنید به طوری که رنگ مواد اضافه شده به طور یکنواختی در آن‌ها وجود داشته باشد.
• اگر قیف یا ماسوره مخصوص در منزل دارید، کار شما برای پخت این شیرینی آسان‌تر خواهد شد؛ اما اگر این موارد در دسترس شما نبود، نگران نباشید. می‌توانید کار فرم دهی به شیرینی را به کمک یک پلاستیک فریزری که گوشه آن را برش زده‌اید نیز، انجام دهید.

 

مراحل تهیه شیرینی بهشتی

 

مطالب مرتبط : طرز تهیه شیرینی رنگینک

 

• قبل از قرار دادن شیرینی در سینی، بهتر است که به سراغ فر بروید و آن را با دمای 180 درجه گرم نموده و برای پخت شیرینی حاضر کنید.
• قسمت‌های مختلف خمیر را در پلاستیک‌ یا ماسوره جداگانه بریزید و شیرینی بهشتی را به حالت دلخواه خود، روی سینی مخصوص فر که سطح زیر آن را با کاغذ روغنی پوشانده‌اید، قرار دهید.
• برای تزئین روی شیرینی‌ها، کمی سیاه دانه، مغز پسته و تخم خرفه روی آن‌ها بپاشید و سپس سینی را داخل فر قرار دهید.
• توجه کنید که زمان پخت شیرینی‌ها به حجم آن‌ها بستگی دارد؛ برای این مقدار از مواد گفته شده حدود 20 الی 30 دقیقه زمان احتیاج دارید.
• در پایان پس از پخت شیرینی بهشتی، آن را از فر بیرون آورده و پس از این که دمای آن پایین آمد، این شیرینی خوشمزه را میل کنید.

 

چند نکته درباره این شیرینی خوشمزه

1- جالب است بدانید که تهیه این شیرینی بدون فر نیز امکان‌پذیر است!
آموزش شیرینی بهشتی بدون فر به این صورت است که یک قابلمه بزرگ را بردارید و داخل آن یک لیوان قرار دهید. روی لیوان، یک بشقاب را به صورت بر عکس بگذارید تا بتوان چیزی روی آن قرار داد. قابلمه را روی حرارت ملایم بگذارید تا کمی گرم و آماده پخت شیرینی‌ها شود. قابلمه دیگری را بردارید و کف آن را با چند لایه کاغذ روغنی بپوشانید. شیرینی‌ها را به همان صورت گفته شده حالت دهید و داخل قابلمه کوچک‌تر بگذارید. قابلمه حاوی شیرینی را داخل قابلمه بزرگتر گذاشته و در آن را بگذارید. پس از یک ربع، شیرینی‌های شما آماده است و می‌توانید بعد از خنک شدن، آن را نوش جان کنید.

 

دستور پخت شیرینی های بهشتی رنگارنگ

 

مطالب مرتبط : آموزش تهیه شیرینی دانمارکی

 

2- می‌توانید این شیرینی را در رنگ‌های دیگر نیز تهیه کنید. برای مثال می‌توان برای صورتی شدن آن مقداری آب لبو را به خمیر اضافه نمود.
3- برای این که سایر رنگ‌ها را داشته باشید می‌توانید از چند قطره رنگ خوراکی نیز استفاده نمایید.
4- می‌توانید خمیر را بدون استفاده از ماسوره یا پلاستیک و با دست خود نیز حالت دهید. در این حالت مواظب باشید تا ضخامت شیرینی زیاد نشود؛ زیرا زیاد شدن ضخامت شیرینی بهشتی، پخت آن را دچار مشکل خواهد کرد.
5- پس از پخته شدن و خنک شدن شیرینی بهتر است که آن را در یک ظرف در بسته و در جایی با دمای اتاق، نگهداری کنید.

 

نظرات، پیشنهادات یا سوالات خود را در قسمت نظرات کاربران با ما به اشتراک بگذارید

اکثر خانواده‌ها برای عید یا مراسم عروسی و جشن، به دنبال شیرینی‌های خشک و سبکی هستند که ماندگاری بالایی داشته باشند. شیرینی‌های خشک به صرفه هستند و به دلیل وزن کم آن، می‌توان مقدار بیشتری از شیرینی را خریداری نمود. شیرینی بهشتی، یکی از شیرینی‌های خشک است که بسیار پر‌طرفدار بوده و به دلیل تنوع رنگ و داشتن طعم عالی، فروش بالایی دارد. افرادی که علاقه دارند تا شیرینی ‌را در منزل تهیه کنند، می‌توانند این شیرینی را به راحتی درست نموده و میل کنند. شیرینی بهشتی از دیرباز در کشور ما استفاده می‌شده و به دلیل دستور تهیه آسان آن، همیشه به عنوان منبع درآمدی پر‌سود، شناخته شده است.
ما در ادامه این مقاله، طرز تهیه شیرینی بهشتی را طبق ساده‌ترین دستور موجود برای شما توضیح داده‌ایم که می‌توانید آن را بپزید و نوش جان کنید.

 

چه موادی برای تهیه شیرینی بهشتی لازم است؟ 

این شیرینی را می‌توان به صورت ساده، زعفرانی و کاکائویی تهیه نمود که ما در ادامه، مقادیر لازم برای تهیه هر سه نوع شیرینی را برای شما ذکر خواهیم کرد.
• پودر قند: 100 گرم
• روغن جامد: 100 گرم
• روغن مایع: 25 گرم
• آرد سفید: 200 گرم
• وانیل: نصف قاشق چای‌خوری
• ‌پودر کاکائو: دو قاشق مربا‌خوری
• پودر هل: نصف قاشق چای‌خوری
• زعفران: دو قاشق مربا‌خوری 

 

شیرینی بهشتی خانگی

 

مطالب مرتبط : طرز تهیه شیرینی نان پنجره ای

 

توجه بفرمایید که میزان زعفران گفته شده، باید به صورت دم کرده باشد. برای داشتن زعفران دم کرده با رنگ بهتر، می‌توانید زعفران را به همراه چند تکه کوچک یخ، دم کنید.
اندازه گفته شده، برای تمام مواد اولیه، قابل تغییر بوده و می‌توان آن‌ها را متناسب با تعداد شیرینی‌هایی که قصد تهیه آن را دارید، تغییر دهید؛ فقط باید توجه کنید که تناسب بین مقدار‌ها حفظ شود تا طعم شیرینی بهشتی شما خراب نشود.‌

 

 

خوشحال میشویم نظراتان را با ما به اشتراک بزارید

برای خبرنامه ثبت نام کنید

به خبرنامه ما بپیوندید و اخبار جدید ما را دنبال کنید.