طرز تهیه بستنی نارنگی

 • کالری 163
 • زمان آماده سازی 30 دقیقه
 • زمان پخت 0 دقیقه

«بستنی» نوعی دسر یخ‌زده و مزه‌دار است که در شکل‌ها و طعم‌های مختلف، در دسترس می‌باشد. امروزه این دسر یا میان وعده خوشمزه، آنقدر در میان سنین مختلف محبوب است که به جز بستنی فروشی‌ها، حتی مغازه‌های کوچک محلی و فروشگاه‌های بزرگ هم همیشه چند نوع از آن را در یخچال خود نگهداری می‌کنند.

تاریخچه بستنی

هیچ کس به درستی نمی‌داند که ریشه دسرهای یخ‌زده مربوط به کدام کشور است اما عده‌ی زیادی معتقد هستند این دسرهای خوشمزه از شرق به غرب راه پیدا کرده‌اند.

تهیه بستنی‌های باستانی در پرشیا یا ایران باستان

به باور برخی‌ها، اولین بستنی‌ها حدود 2500 سال پیش در ایران باستان ظاهر شدند. بستنی‌های آن دوره بر پایه آب شیرین شده‌ای بود که ابتدا اجازه می‌دادند تا یخ بزند، بعد یخ را به قطعات کوچک تقسیم کرده و با چاشنی‌ها و میوه‌های مختلف تزئین می‌کردند. همچنین از زمان اسکندر مقدونی در ایران سرو نوعی آب فالوده (تهیه شده از یخ، آرد برنج رشته‌ای، گلاب، زعفران و طعم‌دهنده‌های دیگر) پس از یک روز سخت مبارزاتی، رواج داشت که بسیار هم مورد علاقه‌ی مردم بود.

این سنت تولید بستنی توسط مسافران شرق به آرامی به امپراتوری‌های یونان و روم رسید و بسیار مورد استقبال اشراف رومی و خانواده‌های سلطنتی قرار گرفت. در آن زمان برای تولید بستنی باید با حمل و نقل سازمان‌یافته یخ را از کوه‌ها، به شهرهای پایین انتقال می‌دادند؛ این کار نیازمند صرف هزینه‌های زیادی بود که تنها اشراف و خانواده‌های سلطنتی از پس آن بر می‌آمدند.

شیوه‌ی تولید بستنی در 1000 سال پس از سقوط روم تغییر چندانی نکرد به همین علت این دسر برای طبقه متوسط و فقیر در دسترس نبود؛ اما زمانی که اروپا شروع به خروج از عصر تاریک (قرون وسطی) کرد بستنی بار دیگر در ایتالیای رنسانس ظاهر شد. در طول قرن سیزدهم و چهاردهم، ایتالیا مرکز تجارت با خاورمیانه و آسیا بود، این ارتباط باعث شد دستور العمل‌های جدید و مبتکرانه‌ی بستنی شکل بگیرد و پس از ازدواج کاترین دی مدیچی با پادشاه فرانسه، این دسر تابستانی به آرامی در سراسر اروپا گسترش یابد. در سال 1533 کاترین دی مدیچی، نجیب‌زن ایتالیایی با دوک دواورلئان (پادشاه آینده فرانسه) ازدواج کرد و این اتفاق آغاز آشنایی فرانسوی‌ها با دسرهای منجمد مانند بستنی بود.

تاریخچه بستنی

 

بیشتر بخوانید: 9 دلیل مفید بودن بستنی برای سلامتی

 

چینی‌ها اولین سازندگان بستنی

برخی دیگر طبق افسانه‌های موجود در چین باستان که مربوط به اوایل هزاره سوم پیش از میلاد مسیح است بستنی‌های اولیه را متعلق به این کشور می‌دانند. همچنین اولین نمونه ثبت شده از یک غذای شیر یخی مربوط به سلسله تانگ است که بین سال‌های 618 تا 907 در کشور چین حکومت می‌کردند. طبق این نمونه ثبت شده، «شانگ» هفتمین امپراتور تانگ، نوعی نوشیدنی را استفاده می‌کرده که قبل از نوشیدن آن را درون لوله‌های فلزی می‌ریختند و در مخزنی از یخ قرار می‌دادند.

امپراتور شانگ

شیوه‌ی تهیه نوشیدنی که امپراتور شانگ استفاده می‌کرد دقیقا مشابه روشی است که بستنی کولفی هندی (بستنی سنتی هند و پاکستان) درست می‌شود. ساخت این بستنی در آئینِ اکبری (Ain-i-Akbari) ذکر شده است. آئین اکبری سند مفصل قرن شانزدهمی است که در آن نحوه‌ی اداره کشور توسط امپراتوری مغول، امپراتور اکبر(دوره سلطنت از 1556 تا 1605) به دست مورخ دربار ثبت شده است. برخلاف دیگر بستنی‌ها که در طول زمان دچار تغییرات زیادی شدند فرآیندها و طعم‌های مورد استفاده در ساخت کولفی هندی، هنوز هم مانند قرن شانزدهم است.

قالب‌های کولفی عتیقه

سفر بستنی از شرق به غرب

شواهد تاریخی دیگری وجود دارد که نشان می‌دهد اسکندر مقدونی به نوشیدنی‌های یخ‌زده بسیار علاقه داشته، همچنین ذکر شده است که در سال ۶۲ قبل از میلاد، نرون (امپراتور روم) افرادی را مامور می‌کرده تا به کوهستان‌های آپنین (Monti Appennini- رشته‌کوهی در شبه‌جزیره ایتالیا) بروند و برایش یخ و برف بیاورند، سپس او یخ و برف را با شربت و عسل یا پوره میوه مخلوط می‌کرد و می‌خورد.

براساس شواهد ذکر شده می‌توان گفت بستنی‌های اولیه در شرق شکل گرفتند اما ایتالیایی‌ها که در فنون آشپزی استاد هستند شروع به توسعه نوشیدنی‌های یخی کردند و بستنی‌های مدرن را ساختند. در سال 1694 آنتونیو لاتینی، ناظر آشپزخانه نایب السلطنه اسپانیا در ناپل(شهری در ایتالیا) اولین کتاب دستور پخت سوربتو(نوعی بستنی که فاقد لبنیات یا عاری از چربی است- مخلوطی از آب، میوه و مجموعه‌ای از شکرها) را منتشر کرد که شامل طعم‌های توت فرنگی، لیمو، شکلات و حتی بادمجان بود. کتاب دستور العمل‌های سوربتو- نوشته شده توسط آنتونیو لاتینی

یکی از دستور العمل‌های موجود در کتاب آنتونیو لاتینی، شربت شیر ​​(مخلوطی از مرکبات یا کدو حلوایی شیرین شده با آب، شیر و شکر) است که به عنوان اولین بستنی مستند شناخته می شود. در سال 1695، جزوه‌ای شامل 23 دستور پخت بستنی در ناپل منتشر شد که حاوی دستور العملی برای تهیه نوعی بستنی با تخم مرغ (برخلاف خامه یخ زده ساده) بود. در همین زمان یک کپی از نوشته‌ای که نویسنده‌ی آن ناشناس است دستور تهیه بستنی مدرن را ذکر کرده است.

یک فروشنده سوربتو در ناپل

بیشتر بخوانید: طرز تهیه شکلات تخته ای

ایتالیایی‌ها نقش مهمی در شکل‌گیری بستنی‌های امروزی و گسترش آن داشتند اما فرانسوی‌ها ظرافت این دسر را افزایش داده و آن را به تکامل رساندند. نیکلاس لمری، شیمیدان فرانسوی در سال 1674، اولین دستور تهیه سوربت (sorbet- نوعی دسر یخی میوه‌ای تهیه شده از پوره میوه شیرین) را نوشت.

در سال 1686، یک فرد سیسیلی (یک ناحیه خودمختار از کشور ایتالیا) به نام فرانچسکو پروکوپیو دی کولتلی (Francesco Procopio dei Coltelli) اولین کافه را در پاریس افتتاح کرد و در این کافه gelato (نسخه ایتالیایی شربت) را به مردم فرانسه معرفی کرد.

نیکلاس آئودیگر، فرانسوی دیگری بود که با انتشار کتابی به نام La maison reglée، چندین دستور پخت از یخ‌های طعم‌دار میوه‌ای را در کتابش شرح داد. یکی از دستور‌های او شامل شکر، خامه و آب گل پرتقال است. نیکلاس آئودیگر، در ایتالیا آموزش دیده بود و سعی کرد روش‌های لاتینی را بهبود دهد،  یکی از اقدامات او این بود که پیشنهاد کرد یخ‌ها را در طول فرآیند انجماد به هم بزنند تا با ورود هوا به داخل یخ، یخ سبک‌تر شده و بافت نرم‌تری پیدا کند.

در سال 1742، دستور تهیه یک نوع بستنی در فرانسه چاپ شد که رسپی آن شامل زرده تخم مرغ و هم زدن بود. احتمالا این روش، قبل از انتشار در فرانسه، در ایتالیا شناخته شده بود و مورد استفاده قرار می‌گرفت اما تا آن زمان منتشر نشده بود. این دسر جدید در فرانسه به نام « fromage glacés» معروف شد.

سرانجام بستنی از کشور فرانسه وارد انگلیس شد و در دسترس طبقه مرفه این کشور قرار گرفت. شاه چارلز دوم (سلطنت بین سال‌های 1660 تا 1685) اولین پادشاه بریتانیایی بود که بستنی خورد. اولین دستور تهیه بستنی به زبان انگلیسی نیز در سال 1718، در کتابی به نام Mrs. Mary Eales's Receipts توسط مری ایلس منتشر شد که ادعا می‌کرد شیرینی‌پز سابق ملکه  Anne (ملکه انگلستان، اسکاتلند و ایرلند بین 8 مارس 1702 تا 1 مه 1707) است.

سرو بستنی در میان اشراف زادگان انگلیسی

بستنی در آمریکا

فروشندگان خیابانی آمریکای شمالی تنها چند دهه پس از فرانسه و انگلیس شروع به فروش بستنی کردند و انقلاب صنعتی باعث شد تا بستنی‌های امروزی شکل بگیرد و با قیمت پایین برای تمامی اقشار به راحتی قابل دسترس باشد.

در سال 1700، نام بستنی برای اولین بار در آمریکا ظاهر شد. این اتفاق زمانی رخ داد که شخصی به نام ویلیام بلک (William Black) در ضیافت برگزار شده توسط توماس بلادن (Thomas Bladen -فرماندار مریلند ) شرکت کرد و در ادامه نامه‌‌ای نوشت و از بستنی به عنوان یکی از دسرهای سرو شده در ضیافت خانه فرماندار نام برد.

جالب است بدانید بنیانگذاران آمریکا نیز عاشق بستنی بودند و توماس جفرسون (Thomas Jefferson) یکی از بنیانگذاران ایالات متحده آمریکا دستور خاصی برای تهیه بستنی وانیلی داشت. همچنین الیزابت همیلتون ، بشر دوست آمریکایی و همسرش الکساندر همیلتون (یکی از بنیانگذاران آمریکا) برای جورج واشنگتن (George Washington) که عاشق بستنی بود این دسر خوشمزه را سرو می‌کردند.

تا اواسط قرن نوزدهم تهیه بستنی کار بسیار سختی بود اما در سال 1843 اولین بستنی سازهای مکانیزه جهان توسط توماس مسترز (لندن، انگلستان- دستگاه بستنی پتنت) در یک طرف اقیانوس اطلس و نانسی جانسون ( فیلادلفیا، آمریکا -فریزر مصنوعی) در طرف دیگر این اقیانوس ساخته شد.

نانسی جانسون (Nancy M Johnson)

 

دستگاه  بستنی ساز نانسی جانسون

بیشتر بخوانید: تاریخچه شیرینی ماکارون

در سال 1851، اولین کارخانه بستنی جهان توسط جیکوب فوسل(Jacob Fussell) در مریلند احداث شد.

 

جیکوب فوسل (Jacob Fussell)

با پیشرفت تکنولوژی و صنایع مختلف در آمریکا، صنعت مربوط به تولید بستنی نیز پیشرفت کرد و این محصول با قیمت پایین در دسترس عموم قرار گرفت. امروزه این دسر در طعم‌ها و شکل‌های مختلف عرضه می‌شود و یکی محبوب‌ترین دسرهای موجود در جهان است.

مواد لازم برای تهیه بستنی نارنگی(بستنی قیفی)

ردیف نام مواد مقدار
1 نارنگی 8 عدد
2 خامه ترش 400 گرم
3 شیر غلیظ شده 1 کاسه متوسط

طرز تهیه بستنی نارنگی(بستنی قیفی)

مواد لازم برای بستنی نارنگی

مرحله اول

 1. نارنگی ها را پوست گرفته  و به کمک چاقو به قطعات کوچکتر تقسیم کنید.
 2. تمام قطعات را در مخلوط کن ریخته و به مدت 2 دقیقه پوره کنید.

مخلوط کردن نارنگی

مرحله دوم

 1. پوره نارنگی را با استفاده از توری یا الک، الک کنید تا مطمئن شوید که کاملا صاف است.

هم زدن نارنگی ها

 1. خامه ترش، شیر غلیظ شده و پوره نارنگی را به مدت ۲ تا ۳ دقیقه در مخلوط کن با هم مخلوط کنید.

اضافه کردن خامه ترش

 1. حالا مواد را درون یک ظرف یا قالب ریخته و درون فریزر قرار دهید.

ریختن مواد در قالب

 1. هر یک ساعت یکبار قالب را از فریزر خارج کرده و مواد را هم بزنید و مجددا قالب را داخل فریزر قرار دهید.

همزدن قالب نارنگی

 1. زمانی که مواد کاملا غلیظ و چسبناک شد، قالب را به مدت 4 ساعت در فریزر قرار دهید. ( در این 4 ساعت دیگر نیازی به هم زدن مواد نیست)

آماده شدن بستنی

مرحله سوم

 1. نارنگی‌هایی که برای شربت آماده کرده بودید را آبگیری کنید و آب نارنگی را درون یک قابلمه کوچک بریزید.
 2. شکر را به آن اضافه کنید.
 3. قابلمه را روی حرارت ملایم قرار داده و مواد را هم بزنید تا شربت غلیظی درست شود.
 4. پس از آماده شدن شربت، حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید شربت خنک شود.

مرحله چهارم

 1. قالب بستنی را از فریزر خارج کنید.
 2. بستنی‌ها را به کمک اسکوپ یا قاشق داخل نان بستنی قرار دهید.
 3. روی بستنی‌ها شربت نارنگی بریزید و نوش جان کنید.

اضافه کردن شربت نارنگی

بیشتر بخوانید: 5 فایده خوردن بستنی در زمستان

مواد لازم برای شربت نارنگی

ردیف نام مواد مقدار
1 نارنگی 3یا 4 عدد
2 شکر 2 قاشق چایخوری

طرز تهیه بستنی نارنگی با چوب بستنی

بستنی چوبی نارنگی

 

مرحله اول

 1. نارنگی‌ها را پوست بگیرد و اگر هسته داشتند آن‌ها جدا کنید.
 2. حالا نارنگی‌ها را درون مخلوط کن بریزید و برای چند ثانیه مخلوط کنید. (نارنگی‌ها را بیش از اندازه له یا پوره نکنید و اجازه دهید تکه‌های درشتی داخل مخلوط کن بماند.)

مرحله دوم

 1. 2 قاشق پوره نارنگی مخلوط شده، داخل قالب بستنی بریزید.
 2.  حالا 2 قاشق از ماست را به پوره نارنگی داخل قالب اضافه کنید.
 3. مجددا یک مرحله دیگر پوره نارنگی و ماست به قالب اضافه کنید.
 4.  در پایان کمی غلات روی مواد بریزید.
 5. چوب بستنی را داخل مواد درون قالب فرو کنید.

مرحله سوم

 1. قالب را به مدت 4 ساعت داخل فریزر قرار دهید.
 2. در صورتی که بعد از این مدت هنوز بستنی منجمد نشده بود اجازه دهید قالب به مدت یک شب داخل فریزر بماند.
 3. پس از آماده شدن بستنی، قالب را از فریزر خارج کنید.
 4. یک ظرف بزرگ بردارید و تا ارتفاع قالب، آن را با آب گرم پر کنید.
 5.  قالب را برای 1 دقیقه داخل ظرف و آب گرم قرار دهید.
 6.  حالا چوب بستنی را گرفته و از قالب بیرون بکشید. بستنی‌ نارنگی شما آماده است.

مواد لازم برای تهیه بستنی نارنگی با چوب بستنی

ردیف نام مواد مقدار
1 نارنگی بدون هسته 7 عدد
2 ماست همزده شیرین یا ماست یونانی 450 گرم
3 غلات صبحانه یا گرانول غلات به میزان لازم
4 چوب بستنی
5 قالب بستنی 10 عددی

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(0) 5/-

خوشحال میشویم نظرتان را با ما به اشتراک بزارید

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید