خبر فوری :

طرز تهیه آسان کیک زبرا

  • زمان آماده سازی 20 دقیقه
  • زمان پخت 40 دقیقه
  • زمان کل 60 دقیقه

کیک زبرا یکی از انواع کیک های اسفنجی است که شما به راحتی می توانید آن را در خانه درست کنید. برای اینکه کیک زبرا زیبایی داشته باشید، باید حوصله به خرج دهید و این کار را با دقت انجام دهید. این کیک خوشمزه دو رنگ به عنوان کیک صبحانه و یا میان وعده مصرف می شود. دلیل نام گذاری این کیک دو رنگ بودن آن است که آن را شبیه به گورخر می کند و به همین دلیل کیک گورخر یا زبرا نام دارد.


مواد لازم برای تهیه کیک زبرا در خانه

ردیف نام مواد مقدار
1 پودر کاکائو ۳ قاشق غذا خوری
2 بیکینگ پودر ۱ قاشق غذا خوری
3 وانیل ۱ قاشق چای خوری
4 ماست‏ (یا شیر) ۱ لیوان
5 ماست‏ یا شیر ۱ لیوان
6 آرد سفید ۲ لیوان
7 روغن ۱/۲ لیوان
8 شکر ۱ لیوان

کیک زبرا یکی از انواع کیک های اسفنجی و دو رنگ است که شما به راحتی می توانید آن را در خانه درست کنید.

درست کردن کیک زبرا خانگی

 

ابتدا تخم مرغ ها و شیر را از یخچال خارج کنید تا به دمای اتاق برسند.
فر را روشن کرده و روی دمای 180 درجه تنظیم کنید تا گرم شود.
آرد را چند بار الک کنید و سپس بیکینگ پودر را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا مخلوط شوند.
برای شروع کار ابتدا در یک کاسه تخم مرغ، وانیل و شکر را با هم مخلوط کرده و با همزن بزنید تا کرمی رنگ شده و شکر کاملا حل شود. سپس روغن و ماست(یا شیر) را به مخلوط اضافه کنید. با همزن بزنید تا مواد کاملا با هم مخلوط شوند. حالا آرد را که قبلا بیکینگ پودر را به آن اضافه کرده بودید، کم کم به مخلوط اضافه کنید و با لیسک هم بزنید. تا جایی که یک خمیر یکنواخت بدست بیاید این کار را انجام دهید. توجه کنید که مایه شما بیش از حد شل و یا سفت نباشد.
حالا مایه کیک به دست آمده را در دو کاسه جدا بریزید و به یکی از آن ها پودر کاکائو را اضافه کنید. به ظرف دیگر هم 3 قاشق آرد اضافه کنید. مواد هر کدام از کاسه ها را کاملا  مخلوط کنید. توجه کنید که بیش از حد هم نزنید چون باعث می شود پف کیک بخوابد.
حالا نوبت ریختن مایه کیک در قالب است. این مرحله را با حوصله و دقت انجام دهید. می توانید از یک ملاقه برای اندازه گیری استفاده کنید. توجه کنید در هر بار برداشتن به یک میزان مایه کیک بردارید.
کف ظرف را کاغذ روغنی قرار دهید و آن را چرب کنید. یک ملاقه مایه ساده بریزید و سپس روی آن یک ملاقه مایه کاکائویی بریزید.همینطور یک در میان مایع ساده و کاکائویی را روی هم بریزید، مراقب باشید ظرف را تکان ندهید تا لایه ها کاملا روی هم قرار بگیرند.
نیازی نیست برای فرم گرفتن یا پخش شدن مایه، قالب را تکان دهید. با هر بار ریختن مایه کیک ، خودش در ظرف پخش می شود. به این نکته هم توجه کنید که میزان مایه از سه چهارم قالب بیشتر نشود. بعد از اینکه تمام مایع را ریختید می توانید با نوک چاقو و یا خلال دندان روی آن طرح ایجاد کنید. نوک چاقو را روی مایه کیک قرار داده و از وسط قالب به سمت کناره بکشید. برای طرح زیباتر می توانید یک در میان از سمت مرکز به کناره و برعکس طرح بزنید. اگر هم به طرح های نامنظم علاقه مندید طرح دلخواه خود را بزنید و بعد از پخت از آنچه خلق کرده اید، لذت ببرید.

 

طرز تهیه کیک زبرا

 

کیک را داخل فر قرار دهید. حدود 30 تا 40 دقیقه زمان لازم است تا کیک بپزد. 20 دقیقه اول در فر را باز نکنید تا پف آن نخوابد، بعد از سی دقیقه ، خلال دندان را داخل کیک فرو کنید، اگر به آن نچسبید یعنی پخته شده، در غیر صورت اجازه دهید کمی بیشتر در فر بماند.
بعد از اینکه کیک پخت، آن را از فر خارج کنید و اجازه دهید تا خنک شود. سپس به دلخواه می توانید آن را تزئین کرده و سرو کنید.

 

طرز تهیه کیک زبرا بدون فر

اگر می خواهید کیک زبرا را بدون فر درست کنید، یک قابلمه بردارید و آن را چرب کنید، سپس به جای قالب، مواد را به همان روش داخل قابلمه بریزید. روی گاز شعله پخش کن قرار دهید و حرارت آن را خیلی کم کنید. روی در قابلمه دم کنی قرار دهید تا کیک پف کند و خیس نشود.

 

نکات تهیه کیک زبرا خوشمزه در خانه

  • اضافه کردن سه قاشق آرد به مایه ، بدلیل یکی شدن غلظت آنهاست، چون در غیر این  صورت بخش کاکائویی غلیظ تر بوده و به ته ظرف  می رود و کیک حالت زبرا خود را از دست خواهد داد.
  • بهتر است مایه کیک را در دو کاسه هم اندازه بریزید تا ببینید و دقیقا به طور مساوی آنها را تقسیم کنید.
  • مراقب باشید هنگام قرار دادن قالب در فر تکان نخورد تا ظاهرش خراب نشود.
  • اگر دوست دارید راه راه کیک شما زیاد باشد، بجای ملاقه از قاشق  استفاده کنید و هر بار دو یا 3 قاشق مایه کیک را در قالب بریزید.
  • برای اینکه کیک شما مقوی تر و خوشمزه تر شود، می توانید به آن گردو خرد شده اضافه کنید.
  • معمولا کیک زبرا در قالب های گرد زیباتر می شود.

خوشحال میشویم نظرتان را با ما به اشتراک بزارید

برای خبرنامه ثبت نام کنید

به خبرنامه ما بپیوندید و اخبار جدید ما را دنبال کنید.