خبر فوری :

طرز تهیه آسان شیرینی ناپلئونی

  • کالری 334
  • زمان آماده سازی 10 دقیقه
  • زمان پخت 30 دقیقه
  • زمان کل 40 دقیقه

امروز قصد داریم طرز تهیه شیرینی ناپلئونی را به شما عزیزان آموزش دهیم. کسانیکه عاشق شیرینی هستند حتما با این نوع شیرینی محبوب که ریشه فرانسوی دارد آشنایی دارند و طعم لطیف و خاص آن را همیشه به یاد می آورند. شیرینی ناپلئونی که در فرانسه به نام شیرینی میل فی شناخته می شود از خمیر هزارلایه، خامه و مقداری پودر قند تهیه می باشد. در فرانسه که محل تولد این دسر و یا شیرینی خوشمزه می باشد، به طور متداول از کرم کاسترد در لابه لای خمیر هزار لایه استفاده میشود و آخرین ردیف آن با پودر قند تزئین می گردد. البته در آن جا نیز مثل کشور خودمان از خامه قنادی، مارمالاد و یا دیگر مواد نیز استفاده می شود. بنابراین این شیرینی خامه ای محبوب را درست کنید و از طعم بی نظیر آن لذت ببرید. 

بیشتر بخوانید: تاریخچه شیرینی ناپلئون


مواد اولیه شیرینی ناپلئونی

ردیف نام مواد مقدار
1 خامه قنادی و یا فرم گرفته یک و یک دوم پیمانه
2 پودر پسته و یا خلال پسته به میزان دلخواه برای تزئین
3 خمیر هزار لایه یک بسته
4 پودر قند به میزان دلخواه برای تزئین

امروز قصد داریم طرز تهیه شیرینی ناپلئونی را به شما عزیزان آموزش دهیم . کسانیکه عاشق شیرینی هستند حتما با این نوع شیرینی محبوب که ریشه فرانسوی دارد آشنایی دارند و طعم لطیف و خاص آن را همیشه به یاد می آورند . شیرینی ناپلئونی که در فرانسه به نام شیرینی میل فی شناخته می شود از خمیر هزارلایه ، خامه و مقداری پودر قند تهیه می باشد.

طرز تهیه شیرینی ناپلئونی

مرحله اول تهیه شیرینی ناپلئونی

قبل از شروع کار فر را روشن نمایید و در دمای 180 درجه سانتیگراد آن را گرم کنید. سپس سطح کار خود را آردپاشی کنید. خمیرهزارلایه را می‌توانید از تمامی فروشگاه‌های مواد غذایی و لوازم قنادی تهیه کنید. همچنین می توانید آن را در خانه تهیه کنید. خمیر هزارلایه را روی سطح آردپاشی شده قرار دهدی و با وردنه آن را صاف کنید.

نکته قابل توجه این است که شما نباید بگذارید دمای خمیر بالا برود پس کار وردنه‌کشی را با سرعت بالا انجام دهید.

مراحل پخت ناپلئونی

مرحله دوم تهیه شیرینی ناپلئونی

خمیر را روی سطح کار قرار دهید و آن را به اندازه مورد نظر برش دهید. سطح خمیر باید کاملا صاف و کناره‌های آن حتما بریده شود تا در فر بصورت یکدست پف کند. کناره های خمیر را دور نریزید و از آن‌ها در لا به لای شیرینی ناپلئونی استفاده نمایید. خمیرها را در قالب فر قرار دهید. 

دقت داشته باشید در قالب فر باید کاغذ روغنی قرار دهید یا قالب را چرب کنید.

مجددا روی قالب را نیز آرد بپاشید تا خمیر نچسبد. حال خمیر و اضافات خمیر را داخل فر قرار دهید (اضافات خمیر به صورت پودر شده لابه‌لای شیرینی استفاده می شود). بعد از گذشت 20 الی 30 دقیقه و پف کردن، خمیر را از فر خارج کنید.

دقت داشته باشید که تکه های کوچک‌تر خمیر زودتر برشته می‌شود و می توانید آن‌ها رو زودتر از فر خارج کنید.

خمیر ناپلئونی

مرحله سوم تهیه شیرینی ناپلئونی

بعد از درآوردن خمیر از فر و خنک شدن آن، نان مخصوص شیرینی ناپلئونی آمادست. این نان ها به صورت لایه لایه است و شما می توانید آن‌ها را از هم جدا کنید و به لایه‌های نازک‌تر تقسیم کنید. سپس خامه فرم گرفته را توسط یک قیف بدون ماسوره و یا به کمک یک چاقو روی یک لایه خمیر قرار دهید. 

سطح آن را با پودر خمیرها که بالاتر گفته شده بود بپوشانید و در ادامه لایه بعدی خمیر را قرار داده و کمی فشار دهید تا در جای خود محکم شود. 

دوباره همین مراحل را تا تعداد 3 لایه انجام دهید. تعداد لایه‌ها کاملا دست شماست ولی باید به این نکته توجه کنید که هرچه تعداد لایه‌ها بیشتر شود خوردن شیرینی سخت‌تر است.

نکته: پودرهای خمیری که لای هر لایه میریزید باعث افزایش انسجام شیرینی می شود

در لایه آخر شما می توانید از پودر پسته و پودر قند برای تزئین و یا از خامه و خرده‌های خمیر نیز استفاده کنید. استفاده از پودر شکلات و توت فرنگی نیز ظاهری زیبا و خوشمزه به شیرینی ناپلئونی شما می‌دهد.

شیرینی ناپلئونی

تبریک می‌گویم شیرینی ناپلئونی شما آماده می باشد و تنها، قرار دادن به مدت سه ساعت در یخچال کمک می کند تا با رطوبت خامه و خوردن آن راحت تر گردد. شیرینی ناپلئونی که در دسته شیرینی خامه ای قرار دارد از محبوب ترین شیرینی های دنیا می باشد که با مواد اولیه بسیار متداول و در دسترس قابل تهیه می باشد. ما در شیرینیتا به آموزش انواع شیرینی و دسر می پردازیم و به ساده ترین شکل ممکن طرز تهیه آن را برای شما به اشتراک می  گذاریم. امیدواریم از این آموزش لذت برده باشید.

نکات تکمیلی طرز تهیه شیرینی ناپلئونی

وقتی خمیر از حالت انجماد خارج نشده از آن استفاده نکنید زیرا شکننده می باشد و کیفیت پخت مطلوبی ندارد.

این دستور برای پخت 6 نفر مناسب می‌باشد

در مصرف پودرقند زیاده‌روی نکنید تا طعم آن متعادل و مناسب باشد

در لابه لای شیرینی ناپلئونی به جای خامه می توانید از کرم وانیلی استفاده نمایید  

از خمیر یوفکا نیز می توان به جای خمیر هزار لایه در این دستور استفاده نمود

ناپلئونی با کرم وانیلی

خوشحال میشویم نظرتان را با ما به اشتراک بزارید

برای خبرنامه ثبت نام کنید

به خبرنامه ما بپیوندید و اخبار جدید ما را دنبال کنید.