خبر فوری :

معرفی و طرز تهیه شیرینی کلمپه کرمان

  • زمان آماده سازی 20 دقیقه
  • زمان پخت 60 دقیقه
  • زمان کل 80 دقیقه


مواد لازم پخت کلمپه کرمان

ردیف نام مواد مقدار
1 آرد دو و نیم پیمانه (260 گرم)
2 زرده تخم‌مرغ یک عدد (معادل 20 گرم)
3 شیر نیم‌پیمانه (54 میلی لیتر)
4 بیکینگ پودر یک‌چهام قاشق چای‌خوری
5 روغن جامد یک پیمانه
6 زعفران کمی
7 ماست کمی


مواد لازم برای داخل شیرینی

ردیف نام مواد مقدار
1 خرما 250 گرم
2 گلاب کمی
3 روغن یک‌چهارم پیمانه (38 گرم)
اقوام زیادی در ایران زندگی می‌کنند و هر کدام از این قومیت‌ها زبان، لباس، آداب و رسوم، و غذاهای خاص خود را دارند. اما در کنار همه این‌ها، برخی از قومیت‌های ایرانی، شیرینی‌های خاص خودشان را دارند.

طرز پخت کلمپه کرمان

 

برای پختن این شیرینی خوش طمع کار سختی پیش رو ندارید و مواد مورد نیاز خیلی در دسترس هستند. این شیرینی بسیار به صرفه و کم هزینه است و به راحتی می‌توانید آن را در خانه تهیه کنید.
 
 

شیرینی کلمپه

 

روش تهیه کلمپه کرمانی:

برای شروع کار آرد را درون یک کاسه ریخته و کم‌کم به آن روغن را اضافه کنید. روغن و آرد را باید با هم مخلوط کنید. این کار را می‌توانید با استفاده از دست یا هم‌زن انجام دهید. البته بهتر است این کار با دست انجام شود. (حتما نظافت دست‌ها را رعایت کنید) حالا یک ظرف دیگر بردارید و درون آن زرد‌ه‌های تخم‌مرغ را قرار دهید.

در این مرحله با استفاده از هم‌زن زرده‌ها را با کمی ماست، بکینگ‌پودر و زعفران مخلوط کنید تا یک‌دست شوند. حال باید محتویات هر دو ظرف را با هم یکی کنید و خمیر را با مخلوط زرده و زعفران بپوشانید و آن را به مدت دو ساعت درون یخچال قرار دهید. بعد از اینکه خمیر را از درون یخچال بیرون بیاورید میزان چسبندگی خمیر بسیار کم شده است.

حالا یک لایه کیسه فریزر روی یک سطح صاف پهن کنید. شما می‌توانید به شکل سنتی کرمانی قطعات کیسه فریزر را بر روی نعلبکی قرار دهید. حالا باید خمیر را روی کیسه‌ها قرار دهید. در این مرحله باید یک لایه دیگر کیسه فریزر روی خمیر قرار دهید و با وردنه آن را ورز دهید تا به قطر نیم‌سانتی متر برسد.

 

حتما بخوانید: شیرینی نان چای قزوین

 

اگر بخواهید کلمپه‌ها به شکل دایره‌ای در آیند بهتر است از قالب‌های دایره‌ای استفاده کنید. اگر خمیر را درون نعلبکی قرار داده‌اید نیازی به برش زدن ندارید. 

خب همه چیز برای بیرون کلمپه آماده شده و اکنون باید داخل آن را آماده کنید. اما درون آن را باید با موادی که ذکر شد پر کنید. برای درون کلمپه باید خرما، روغن و گلاب را با هم خوب مخلوط کنید.

برخی از کرمانی‌ها درون آن را با مغز گردو پر شده و خرما و روغن و گلاب پر می‌کنند و برخی دیگر به جای گردو از پسته استفاده می‌کنند. در حالت صنعتی برخی از شرکت‌ها آن را با کنجد به جای گردو پر می‌کنند. هر کدام که مد نظرتان باشد مشکلی نیست کلمپه کرمانی خوشمزه و خوش طمعی خواهید داشت. بعد از مخلوط کردن مواد بیان شده آن‌ها را روی یک لایه خمیر قرار دهید و لایه دیگری را روی آن بگذارید.

می‌توانید خمیرها را با استفاده از ابزارهای شیرینی‌پزی یا حتی قاشق یا ته استکان طرح‌ بزنید. دور خمیرهای زیر و رو را بپوشانید تا مواد داخل کلمپه به بیرون نریزند.
همه چیز آماده طبخ است. حالا باید کلمپه‌ها را درون سینی فر با نظم و ترتیب بچینید. کمی بین هر کدام فاصله بگذارید تا در زمان پخت به هم نچسبند. 
یک ربع ساعت تا بیست دقیقه کلمپه‌ها را درون فر با درجه 160 سانتی‌گراد قرار دهید. بهتر است ابتدا کمی فر را داغ کنید و بعد سینی کلمپه‌ها را درون آن قرار دهید. 
خب اگر بیست دقیقه گذشته است کلمپه خوشمزه سوغات شهر زیبا و مهمان‌نواز کرمان آماده شده و شما می‌توانید آن را با دوستان و خانواده میل کنید.

نکات جذاب کلمپه:

کلمپه کرمانی به دلیل نداشتن شکر یا قند آب‌شده و به دلیل استفاده از خرما هم شیرین است و هم طبییعی و شیرینی آن موجب بروز مشکلات برای افراد نخواهد بود. 
کلمپه را می‌توان با استفاده از برخی مواد خوش‌بو مانند میخک جذاب‌تر کرد. 
کلمپه در مرحل نهایی و بعد از پخت می‌تواند در وسط خود یک قطعه کوچک از گردو داشته باشد. معمولا نیمی از یک مغز گردو را بر روی کلمپه قرار می‌دهد تا هم تزئین باشد و هم آن را مغذی‌تر کنند.

اقوام زیادی در ایران زندگی می‌کنند و هر کدام از این قومیت‌ها زبان، لباس، آداب و رسوم، و غذاهای خاص خود را دارند. اما در کنار همه این‌ها، برخی از قومیت‌های ایرانی، شیرینی‌های خاص خودشان را دارند. احتمالا نام برخی از این شیرینی‌های خانگی و سنتی ایرانی را شنیده‌ باشید. ما قصد داریم شما را با این شیرینی‌های ایرانی آشنا کنیم. هر کدام از این شیرینی‌ها ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند که شنیدن این ویژگی‌ها و روش طبخ‌ و پخت آن می‌تواند بر هر ایرانی جذاب باشد.

این‌بار قصد داریم در مورد کلمپه صحبت کنیم. کرمان زیبای ایران و کرمانیان عزیز شیرینی دارند به اسم کلمپه، یک شیرینی خوشمزه و جذاب، با کلی مواد مغذی که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهیم شد.

 

کلمپه کرمان

 

کلمپه از کجا آمده است؟

کلمپه به شکل سنتی در روستاهای کرمان توسط زنان کرمانی روستا نشین با استفاده از روغن محلی و خرمای نخلستان‌های کرمان و با دست و بر روی آتش تهیه می‌شد. امروزه کارگاه‌ها و کارخانه‌های زیادی مشغول به تولید صنعتی کلمپه  درون فر در استان کرمان و استان‌های دیگر ایران هستند.

شکل سنتی بسیار ساده بود ولی در شکل صنعتی انواع مختلف گردویی، کنجدی، پسته‌ای و لقمه‌ای تولید می‌شود. مردم خون‌گرم کرمان به طور سنتی در ایام عید نوروز با استفاده از کلمپه از میهمانان خود پذیرایی می‌کنند. کملپه هم در نوع سنتی و هم در نوع صنعتی خوش‌بو و خوش طمع است.

در حالت سنتی معمولا یک خمیر روی نعلبکی قرار می‌گرفت و روی آن با مخلوط خرما و روغن حیوانی و گردو پر می‌شد و روی آن یک لایه دیگر خمیر قرار می‌گرفت. روی خمیر‌ها هم با ابزارهای ساده طراحی می‌شد. این قدیمی‌ترین و سنتی‌ترین کلمپه کرمان بوده است. اما امروز اشکال متنوع و متفاوتی از کلمپه کرمان در دسترس است.

 

شیرینی کلمپه

 

کلمپه چه شکلی است؟

ما ابتدا در مورد شکل ظاهری شیرینی‌های ایرانی صحبت می‌کنیم. به هر حال برای کسانی که علاقه‌مند به پختن شیرینی هستند یا حتی علاقه‌مند به خوردن شیرینی احتمالا دوست دارند که با شکل ظاهری شیرینی آشنا شوند. شکل کلمپه معمولا به صورت قطعات متوسط به اندازه کف دست است که به دو صورت دایره‌ای و مربعی شکل درست می‌شود. شکل دایره‌ای شکل کلمپه معمول و مرسوم است و بیشتر کرمانی‌ها کلمپه دایره‌ای شکل را می‌پزند. البته شکل ظاهری کلمپه به شکلی است که برخی آن را در بخش کلوچه و کوکی دسته‌بندی می‌کنند.


شیرینی کرمان

کلمپه دو بخش اصلی دارد، اول بخش خارجی آن که از آرد و زرده تخم‌مرغ، شیر و بیکینگ پودر، و روغن جامد تشکیل شده است. دوم بخش داخلی که شامل خرما و روغن و گلاب است.

 

 

خوشحال میشویم نظراتان را با ما به اشتراک بزارید

برای خبرنامه ثبت نام کنید

به خبرنامه ما بپیوندید و اخبار جدید ما را دنبال کنید.