برچسب ها

شکلات ریتر اسپرت با دقت و نوآوری آلمانی (Ritter Sport)

شکلات ریتر اسپرت با دقت و نوآوری آلمانی (Ritter Sport)

بی شک یکی از محبوب ترین خوراکی های جهان، شکلات است. امروزه برندهای مطرحی در حوزه شکلات سازی فعالیت می کنند و بعضی از آنها توانسته اند نام خود را در زمره با کیفیت ترین و خوش طعم ترین شکلات ها جای دهند. برند های معروف شکلات سازی همچون اولکر، هرشی، مارس، کیت کت، فررو روچر، پچی، میلکا و نیز برند نام آشنای شکلات ریتر اسپرت، از معروف ترین شکلات های جهان به حساب می آیند. در این مقاله قصد داریم به معرفی بیشتر برند و شکلات ریتر اسپرت و زندگی موسسین آن بپردازیم.

تاریخچه شکلات ریتر اسپرت

شکلات ریتر اسپرت، برای اولین بار در سال 1912 میلادی، در کشور آلمان، توسط آلفرد یوگن ریتر و همسرش کلارا کاتل تولید شد. آلفرد ریتر یک شیرینی پز ماهر بود، وی با کلارا کاتل که یک مغازه شیرینی فروشی داشت ازدواج می کند و همین امر، موجب تولید اولین شکلات های ریتر می شود. این دو فرد عاشق شیرینی و شکلات، بعد از ازدواج علاقه مشترک خودشان را با تاسیس کارخانه تولید شیرینی و شکلات آلفرد ریتر کانستات در منطقه باد کانستات در نزدیکی اشتوتگارت آلمان به همه نشان می دهند. از این زمان به بعد، عشق به شکلات، یک امر موروثی در خاندان ریتر می شود. البته در ابتدای تاسیس، خانواده ریتر هیچ وقت فکر نمی کردند با این سرعت به چنان محبوبیت و شهرتی برسند. طی ده سال اولیه تاسیس کارخانه شکلات سازی، تقاضا برای محصولات ریتر، از حد انتظار این خانواده فراتر بود، همین امر موجب تولید شکلات آلریکا (مخفف نام آلفرد ریتر کانستات) در سال 1919 می شود.

شکلات ریتر اسپرت

برند های شیرینی و شکلات

تولد شکلات ریتر اسپرت

در سال 1932 بود که ریتر اسپرت ( Ritter Sport ) متولد شد! داستان تولد شکلات ریتر اسپرت، به علاقه خانم کلارا ریتر به بازی فوتبال بر می گردد. کلارا ریتر متوجه می شود که هواداران فوتبال، شکلات های تخته ای کارخانه ریتر را برای خوردن در ورزشگاه به همراه می آورند، ولی این شکلات های تخته ای بلند بسیار شکننده بوده و باعث درد سر می شدند و اغلب در جیب هوادارن می شکستند. کلارا تمام فکر و تمرکز خود را روی تولید شکلاتی با همان وزن سابق، اما مقاوم تر می گذارد که محصولش می شود پیشنهاد تولید شکلات های مربعی و مقاومی که در جیب کت های اسپرت جا شود، اما نشکند. این پیشنهاد خیلی سریع از سوی خانواده ریتر استقبال می شود و حاصل این ایده می شود تولد شکلات های ریتر اسپرت؛ یعنی یک شکلات تخته ای مربعی قطور و جمع و جور، که می تواند همه جا همراه مصرف کننده باشد، علی الخصوص همراه هوادارن فوتبال در ورزشگاه ها.
شکلات ریتر اسپرت در کوتاه ترین زمان، محبوبیت زیادی کسب می کند، اما این رونق و پیشرفت، با شروع جنگ جهانی دوم متوقف می شود، زیرا در سال های جنگ شکلات رفته رفته نایاب می شود و این امر تاثیر زیادی روی اقتصاد خانواده ریتر می گذارد. اما خانواده ریتر دست از تلاش بر نمی دارند و به تولید شیرینی هایی که به کاکائو نیاز ندارند می پردازند. 

بازگشت ریتر اسپرت به عرصه تولید

در طول سال های 1954 و 1959 موسسین ریتر اسپورت از دنیا می روند و کارخانه ریتر، تحت مدیریت پسر ارشد آنان، آلفرد اوتو ریتر قرار می گیرد. آلفرد اوتو ریتر، نیاز بازارهای جهانی را می سنجد و تصمیم می گیرد تمرکز اصلی کارخانه، روی تولید شکلات های مربعی ریتر اسپرت باشد، به طوری که بسیاری از محصولات کارخانه ریتر، مانند شکلات های تخته ای باریک، آجیل برشته، شکلات های فصلی و مناسبی و... به تدریج از خط تولید کارخانه ریتر خارج می شوند.

معرفی برند ریتر اسپرت

برند های شیرینی و شکلات

جعبه های رنگی 

آلفرد اوتو ریتر، پس از انفجار موفقیتی که با شکلات ریتر اسپرت ماستی نصیب کارخانه ریتر می کند، دست به نوآوری دیگری می زند که ریسک بالایی داشت، یعنی معرفی جعبه های رنگی شکلات، به جای بسته بندی های قهوه ای معمول. این ایده شامل عرضه شکلات های متنوعی می شد که هر کدام با یک رنگ خاص بسته بندی  می شدند، برای مثال بسته بندی سبز برای شکلات های نعنایی و بسته بندی سفید برای شکلات های شیری و همین شیوه برای بقیه محصولات. هم زمان با این ایده رنگی برای شکلات ریتر اسپرت، تلوزیون های رنگی نیز به بازار آمد و باعث شد همه چیز بسیار رنگی تر، شادتر و مدرن تر به نظر برسد. با کمک تبلیغات های جذاب تلویزیونی، بار دیگر ریتر اسپرت در فروش محصولاتش رکورد شکنی می کند و این ایده رنگی نیز با موفقیت همراه  می شود.

ورود مینی ریتراسپرت به بازار شکلات

پس از فوت آلفرد اوتو ریتر، مدیریت جدید، با ایده های نوین، موجب یک اتفاق خوب دیگر برای کارخانه های ریتر شد. این ایده جدید چیزی نبود جز تولید شکلات های 100 گرمی ریتر اسپرت در سال 1982. حالا طرفداران شکلات ریتر اسپرت می توانستند شکلات های مینی ریتر اسپرت را با پول کمتر ولی با تنوع بیشتری خریداری کنند و از تمام طعم های آن در جیب هایشان داشته باشند.

موفقیت برند ریتر اسپرت

طبق آمار ارائه شده، شرکت شکلات سازی ریتر اسپرت که دیگر یک برند شناخته شده در آلمان و در سطح بین المللی بود، درسال 1987چیزی حدود 400 میلیون مارک گردش مالی داشت که 10 درصد آن مربوط به صادرات محصولاتش به حدود 80 کشور جهان بود، این گردش مالی در سال 1998 به 507 میلیون مارک افزایش پیدا کرد. شرکت ریتر بیش از 700 کارگر زن و مرد داشته و از این نظر در امر کارآفرینی نیز در رتبه های بالا قرار می گیرد.

انواع شکلات ریتر اسپرت

انواع شکلات ریتر اسپرت

تنوع محصولات ریتر اسپرت به حدی زیاد است که شاید نتوان همه آنها را در چند خط نام برد، اما برای نمونه می توان از محبوب ترین شکلات های 100 گرمی ریتر اسپرت یاد کرد مانند: شکلات شیری و فندق ریتر اسپرت، شکلات ریتر اسپرت موس کارامل، تابلت بیسکویت کره ای ریتر اسپرت، تابلت موس شکلات ریتر اسپرت، تابلت شکلات تلخ 81 درصد ریتر اسپرت، شکلات ماست و توت فرنگی ریتر اسپرت و بسیاری دیگر از محصولات شکلاتی ، مناسب هر ذائقه و موقعیتی.

شکلات های ارگانیک 

در سال 2008 میلادی، ریتر اسپرت با بهره گیری از مواد اولیه ای که از مزارع ارگانیک تهیه می کرد، شکلات های ارگانیک خود را به بازار شکلات عرضه کرد. شرکت ریتر نسبت به انتخاب مواد اولیه علی الخصوص استفاده از میوه های خشک ارگانیک و نیز بادام و فندق و سایر مغزهای خوراکی ارگانیک حساسیت زیادی دارد. با دقت در ارگانیک بودن محصولات ریتر، کارخانه شکلات سازی ریتر، در قله صنعت شکلات سازی جهان ایستاد و تاریخ پر افتخاری را در صنعت شکلات سازی جهان بنا نهاد. 

همچنین بد نیست بدانید این شکلات، علاوه بر مصرف کنندگانش، برای طبیعت نیز ارزش زیادی قایل است، به طوری که بسته بندی شکلات ها از نوع مواد تجزیه پذیر است تا برای طبیعت ضرری نداشته باشد.

سخن پایانی

شکلات ریتر اسپرت، محصول عشق است. عشقی که بین زوج موسس کارخانه آلمانی ریتر شکل گرفت، آنقدر قوی بود که امروزه، محصولات کارخانه آنها، سه دهه بعد از تولد اولین شکلات های ریتر، بر قله صنعت شکلات سازی جهان ایستاده است. از این پس، هنگام خوردن یک تکه از شکلات ریتر اسپرت، همه ما به یاد تاریخ پر فراز و نشیب این محصول با کیفیت خواهیم بود.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(5) 4.8

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

نظرات

  • یکی از بهترین شکلات های اروپایی همین شکلات ریتر اسپرت هست..فقط حیف که تو ایران خیلی گرون شده

نظر خود را بنویسید

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید