برچسب ها

تارت شیرینی سنتی اروپایی

تارت شیرینی سنتی اروپایی

تارت

تارت نوعی خوراکی پخته شده با پایه شیرینی است که لایه نازک ترد آن بخش شیرینی را تشکیل می دهد و معمولا با طعم ادویه ای و شیرین تهیه می شوند و برای روی آن از تاپینگ های مختلف میوه ای استفاده می شود.

دیدگاه ها در مورد تاریخچه تارت

دو دیدگاه در مورد تاریخچه ی شیرینی تارت وجود دارد. یکی از این دیدگاه ها می گوید که تارت ها از «قرار دادن چیزها روی هم » به عنوان یک سنت تهیه غذا تکامل یافته اند. بر اساس این تفکر، بشر اکنون هزار سال است که مواد غذایی به طور برجسته تکه های گرد و صاف نان را روی یکدیگر قرار می دهد. چون نان از آرد تهیه شده و لایه تارت هم از آرد تهیه شده (البته آرد بسیار غنی شده) پس هر کدام از این غذاها نوعی تارت هستند. (از نظر فنی همین بحث را درمورد کیک و پیتزا نیز دارند)

دیدگاه دوم می گوید تارت ها در اصل برگرفته از پای هایی هستند که در قرون وسطی تهیه می شدند و در واقع تارت ها نوع صاف و پهن شده ی پای هستند. این افراد شکل و استدلال تکنیکی خود را دارند. استفاده از خمیرهای غنی شده حدود دو هزار سال پس از به وجود آمدن پای در همان منطقه جغرافیایی اروپا رایج شد.

تارت ها و پای ها باهم تفاوت دارند زیرا پای ها آن دسته از مواد خوراکی بودند که از بازیافت مواد غذایی بیرون خانه و میز غذا به دست می آمدند اما تارت ها از بهترین مواد غذای تهیه می شدند. بهتر است بگویم که تارت ها در میان طبقه ی اشراف بسیار معروف بودند. آشپزهای دربار نه به خاطر طعم تارت بلکه ظاهر زیبایشان از ان ها استفاده می کردند. تارتهایی که با پایه کارستارد تهیه می شدند و در ابعاد بزرگ و باز بودند اغلب به یک بوم نقاشی تبدیل می شدند که آشپز هنر خود را در آراستن خوراکی را در آن به نمایش می گذاشت. پس از میوه های با رنگ روشن، سبزیجات و ادویه ها در آن ها استفاده می‌شد. آن ها ممکن بود با طعمی شیرین، ادویه ای یا گاهی ترکیبی از هردوی آن ها باشند.

با گذشت زمان، روند آشپزی تارت ها را در مسیر شیرینی قرار داد، البته مهم است که اجداد ادویه ای و quiche آن ها را فراموش نکنید. 

اولین تارت

بر اساس افسانه ها ، تارت اولین بار توسط خواهران فرانسوی مجرد که در دهه ی 80 قرن 19 میلادی هتل تاتین را اداره می کردند کشف شده است. در فرانسه نام اصلی آن «Tarte des Demoiselles Tatin» به معنی تارت دو خواهر مجرد با نام تاتین است. البته این دسر وقتی معروف شد که رستوران پاریسی ماکسیم آن را در منوی خود قرار داد. امروزه تنها نسخه ای از تارت که در فرانسه سرو می شود تارت سیب است( که از مقدار زیادی کارامل برای کنارهم نگه داشتن آن ها استفاده می شود). تارت تاتین را می توان با هر میوه ای درست کرد اما اگر می خواهید دقیقا تارت سنتی را درست کنید باید آن را گرم سرو کنید و درکنارش از خامه استفاده کنید.

این مطلب را از دست ندهید: دسر های معروف دنیا

انواع تارت

تارت Treacle : یکی از دسرهای سنتی انگلیسی که در زمستان سرو می شود تارت treacle  یا همان تارت شیره است البته امروزه این نام غلط است. حتی یک قطره هم شیره در آن وجود ندارد. در عوض، در دستورهای مدرن از شربت طلایی استفاده می شود که در آمریکا آن را شربت معکوس شکر می دانند( که گاهی از آن به عنوان شیره سبک نیز یاد می شود). تارت شیره همیشه با این مواد تهیه نمی‌شد زیرا اولین دستورهای تهیه آن به دهه ی 70 قرن 19 میلادی برمی گردد و شربت طلایی تا اواسط دهه ی 80 قرن 19 میلادی هنوز کشف نشده بود.
تارت اصلی با شیره تهیه می‌شد و اگر به طور خاص بخواهم بگویم با شیره سیاه تهیه می‌شد که تلخی آن از شیره شکر خالص کمتر بود. در دهه ی 1700 میلادی از شیره سیاه به عنوان دارو استفاده می شد و خیلی پیش از آن مردم دیگر اصراری بر مفید بودن شکر برای بدن نداشتند. شربت طلایی که نسخه ای سبک تر و شیرین تری است در دهه ی 1900 میلادی معروف شد و این همان چیزی بود که هری پاتر در هوگوارتز می خورد. پس تا آنجا که همه باید بدانیم، این درست ترین نسخه ی آن است.

داستان تاریخچه تارت

تارت میوه ای: تارت میوه ای برگرفته از پای میوه ای است. پای ها اولین بار در دهه ی 50 قرن 13 میلادی وارد چرخه رایج آشپزی اروپا شد.لایه نازک تارت پایه ی تمام تارت هاست و یکی از چیزهای مهمی است که وجه تمایز تارت با پای است که در حدود دهه ی 50 قرن 15 میلادی کشف شد. در این دوره این دسر در دربارهای قرون وسطا بسیار مشهور شدند زیرا بزرگی روی این دسر باعث شده بود به یک اثر هنری با ترکیبی از رنگ های روشن تبدیل شود و از آن ها برای پذیرایی از مهمانان استفاده کنند.

در طول چندین قرن تارت ها به دو گروه تقسیم شدند: ادویه ای( quiches و مثل آن ) و شیرین ( مثل تارت میوه ای). تارت های میوه ای فرانسوی هنوز اساس تمام تارت ها چه شیرین و چه ادویه ای هستند و دارای دستورهای سنتی هستند که ریشه در این کشور دارند: از تارت quiche گرفته تا تارت پیاز، تارت سیب فرانسوی و تارت تاتین. تارت های مرکبات هنوز هم کلاسیک ترین نوع تارت اروپایی هستند و از آنجا که دیگر به تمام میوه از نقاط و فرهنگ های مختلف دسترسی داریم میتوانیم تارت ها را با هر چیزی پر کنیم، حتی با شکلات یا ماکارون.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(4) 4

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

نظر خود را بنویسید

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید