برچسب ها

شکلات کوالیتی استریت (Quality street)

شکلات کوالیتی استریت (Quality street)

شکلات کوالیتی استریت یا مکینتاش قدیم 

کوالیتی استریت مجموعه ای از تافی، شکلات و شیرینی هاست که در یک قوطی یا جعبه بسته بندی شده اند.

یک قنادی بریتانیایی به نام Rowntree واقع در ایالت York انگلستان برندهای کیت کت، Aero، پاستیل های میوه ای، اسمارتیز، Rolo و Quality Street  را به بازار معرفی کرد. این برند در سال 1969 توسط آقای مکینتاش با تاسیس قنادی Rowntree Mackintosh  کار خود را به صورت رسمی آغاز کرد.

این مجموعه اولین بار در سال 1936 در شهر Halifax  در West Yorkshire  انگلستان توسط آقای مکینتاش تولید شد. نام این محصول در واقع برگرفته از نام نمایش J. M Barrirs   به نام Quality Street گرفته شده است.  شرکت Nestle  در سال 1988 برند Rowntree Mackintosh   را خرید و امروزه شکلات Quality Street  زیر نظر این برند تولید می شود.

در سال 1890 جان مکینتاش و همسرش در شهر هالیفکس مغازه ای باز کردند که در آن شیرینی جدیدی را از ترکیب تافی سفت و خامه ی رقیق اختراع کردند. این محصول از مواد اولیه ارزان قیمت محلی مثل شیر، شکر و تخم مرغ تهیه شده بود. اینکار آن ها تا جایی موفق بود که توانستند در سال 1898 اولین کارخانه ی تولید تافی در جهان را راه اندازی کنند. این کارخانه در سال 1909 در آتش سوخت و جان مجبور شد یک کارخانه ی قدیمی فرش را بخرد و آن را به تجهیزات جدید مجهز کند. با مرگ جان مکینتاش، پسرش هارولد این کسب و کار را به ارث برد و در سال 1936 برند کوالیتی استریت Quality Street  را به وجود آورد. نام این محصول در واقع برگرفته از نام نمایش J. M Barrirs  با  همین نام گرفته شده است.

در اوایل دهه 30 قرن نوزدهم میلادی تنها افراد ثروتمند توان خرید شکلات های جعبه ای که از مواد فوق العاده ی خارجی تهیه می شد را داشتند زیرا قیمت این بسته بندی به اندازه‌ی خود شکلات‌ها بود. هارولد مکینتاش تصمیم گرفت جعبه های شکلاتی تولید کند که بتوان آن‌ها را با قیمت مناسب فروخت و در دسترس خانواده های از قشر کارگر قرار بگیرد. ایده ی او عرضه ی تافی های شکلاتی مختلف در یک جعبه ی ارزان قیمت ولی جذاب بود.

انواع شکلات کوالیتی استریت

به نظر من مردم معمولا اول شکلات های The green triangle و The purple ones موجود درقوطی های Quality Street  را جمع می کنند بعد در مورد از انتخاب تافی های سکه ای یا شیرینی خامه ای éclair  تصمیم می گیرند. (شما هم آن ها را دوست دارید؟؟)
امروزه فروشگاه های خاصی به نام John Lewis باز شده اند که کانترهای شکلات کوالیتی استریت دارند و شما می توانید کاغذ خود را از شکلات های نادر و کمیاب و حتی آن هایی که به خاطر ته ظرف ماندن له می شوند پر کنید.  


The Caramel Cup/ The Caramel Swirl

شکلات کوالیتی استریت کاراملی جزو شکلات هایی بود که مورد استقبال عموم قرار گرفت و به همین خاطر یک سال بعد از عرضه در سال 1937 در بسته بندی جداگانه ارائه شد. این شیرینی جدید در آن زمان با بسته بندی لوله ای کاملا ساده ای ارائه شد که به آن ها نام Rolos  دادند. دلیل انتخاب این نام آن بود که شما هیچ محصول دیگری را نمی توانستید به آن صورت رولی تهیه کنید.شکلات کاراملی

The Purple Ones

این شکلات ها که نام مبهم the purple one را دارند تاریخچه ای اسرار امیز دارند. بنا به گفته ی Hutchinson تاریخشناس شرکت نستله، وقتی شما در نظر اول این شکلات های شبیه آجیل برزیل هستند و به نظر می آید که از کرم کارامل برزیلی هم در آن استفاده شده باشد اما درون آن فندق است. میزان این کرم کمی نامتقارن ولی یکنواخت است که نکته ی مهمی برای استاندارد تولید یک محصول است. 

The Strawberry Cream

درست بعد از جنگ جهانی دوم این شکلات های به شکل توت فرنگی بسته بندی شدند. یک طرف جلد به صورت پیچ خورده و به رنگ سبز بود. شکل این شکلات ها دوکی بود و گرد نبود. درون این شکلات ها از کرم توت فرنگی نیز استفاده شده بود. تا چند سال قبل فقط از مواد اولیه طبیعی در دستور پخت آن ها استفاده می شد.

The Green Triangle

این شکلات از سال 1936 که Quality street  تولید شد جزو همیشگی این مجموعه بود. این شکلات برای مدت طولانی چیزی عجیب و خارجی به حساب می آمد و افراد کمتر ثروتمند معمولا تافی می خوردند. بخش مهم Quality Street  این بود که شکلات به عموم مردم عرضه شود. تافی ها با کارامل میوه ای ترکیب شده بود و روی آن ها را شکلات فراگرفته بود در نتیجه برای مردم مقرون به صرفه تر بود و همچنین تعداد کمتری شکلات در هر بسته قرار گرفت تا افراد بیشتری بتوانند آن را تهیه کنند. در واقع Green triangle  احتمالا اولین شکلاتی بود که تعداد زیادی از مردم آن را خوردند.

حقایقی جالب درباره ی شکلات کوالیتی استریت Quality Street  که ممکن است ندانید:


•    شکلاتThe purple one  به شکل آجیل برزیلی درست شد تا در آن از آجیل برزیلی استفاده شود اما فندق جایگزین آن شد و بسیار هم معروف تر شد.
•    در کشور چین از  شکلات کوالیتی استریت به عنوان شیرینی عروسی استفاده می کنند و به جای کریسمس در جشن عروسی سرو می شود.
•    زوجی که عکس آن ها روی قوطی های Quality Street  وجود دارد با نام The major and Miss  شناخته می شوند اما نام واقعی آن ها Phoebe Throssel  و Valentine Brown  است که شخصیت های نمایش Quality Street هستند. 
•    خانم Mille Mackintosh  که طراح مد و  یکی از شخصیت های تراز اول اجتماعی است از نوادگان Violet Mackintosh  مخترع تافی   Quality Street  است. 
•     تافی های انگشتی نیز مثل Green triangle ،  The Purple one  و Caramel Swirl  بخشی از مجموعه ی اصلی Quality Street  بود.
•    برند Quality Street  توسط Harold Mackintosh  اختراع شد. او در زمان جنگ از نظر ایجاد درآمد شخصیت برجسته ای بود.
•    در زمان جنگ به دلیل کمبود رنگ تصویر قوطی های Quality Street  را به رنگ قرمز، مشکی واُخری بود.

مواد تشکیل دهنده شکلات کوالیتی استریت:

شکلات کوالیتی استریت متشکل از شکر، مواد شیر اصلاح شده، گلوکز-فروکتوز، کاکائو، کره کاکائو، پالم، روغن نارگیل و سبزی، نارگیل، فندق، لسیتین آفتاب گردان، مونوگلیسیرید، اسید لاکتیک، گلیسرول، بکینگ بودر، طعم دهنده های طبیعی هستند. ممکن است حاوی بادام یا مغز های دیگر نیز باشند.
همه ی ما شکلات Quality street  محبوب خود را داریم که تا در قوطی باز می شود تمام شده و شکلات های کمتر محبوب برای هفته ها ته ظرف می مانند. شکلات محبوب شما کدام است؟
 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(7) 4.9

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

نظرات

  • عاشقشم.یادش بخیر خیلی میخریدیم.اینم شد آرزو

  • درود.واقعا منوبردید به چهل سال قبل.یادش بخیر پدرم از کویت واسمون میاورد عکس کالسکه روشون بود یه کاتلوگ توشون بود هرمدل رو توضیح میدادازچه موادو مزه ای تشکیل شده.همه جعبه هارو دارم زمانی توشون نخ و سوزن میزاشتیم

نظر خود را بنویسید

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید