خبر فوری :

12 حقیقت جالب درباره‌ی شکلات کیت کت80 سال پیش، شکلات‌های کیت کت، با نام شکلات ترد Rowntree، محصول پرفروش مغازه ها و فروشگاه های رفاهی سراسر جهان بود. با وجود اینکه در طول سال ها، شعارها و آهنگ‌های تبلیغاتی دستخوش تغییراتی شده اند، اما طرح کلی شکلات ها و ویفرها تغییری نکرده است. پس لطفا یک استراحت کوتاه به خودتان بدهید و بیاید باهم نگاهی به چند حقیقت درباره ی آن‌ها بیاندازیم.

1.    اسم کیت کت اولین بار در قرن 17 میلادی به وجود آمد

این نام، اولین بار در قرن 17 و در اواخر دهه‌ی 90 میلادی به کار برده شد، کلوپ kit-cat به گردهمایی طرفداران جنبش سیاسی whig گفته می‌شد که معمولا در یک شیرینی فروشی در خیابان shire گرد هم می آمدند. صاحب این شیرینی فروشی، Christopher Catling، متخصص پخت کیک گوشتی بود که به همین خاطر، نام خودش در کنار عبارت kit kat شناخته شده بود. دو قرن بعد، موسس شرکت شکلات Rowntree، آقای Rowntree توانست نظر همگان را به این نام جلب کند و برند تجاری خود را در سال 1911 ثابت نماید. مشخص نیست که آیا Rowntree تحت تاثیر کلوپ معروف قرار گرفته بود یا نه ( یا اینکه انجمن Kapa Alpha Theta که همسر Rowntree هم عضوی از انجمن خواهران آن بود، در این قضیه نقشی داشته است و این نام مخففی از عبارت keep in touch بوده است.) در هر صورت عبارت kit kat، در عصر موسیقی جاز در لندن، دوباره احیا شد. در آن دوره یک کلوپ شبانه و گروه موسیقی به نام kit kat، در شهر لندن فعالیت می کرد که جمعیت زیادی را به خود جذب می‌کرد.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by KITKAT (@kitkat) on

2.    این شکلات‌ها در واقع جعبه‌های شکلات بودند.

بعد از به ثبت رسیدن دو نام تجاری kit kat و kit cat در سال 1911، Rowntree موفق شد برای یک دهه آن‌ها را مدیریت کند. او در دهه‌ی 20 میلادی جعبه‌های شکلاتی را عرضه کرد که برای چندین سال جزو خوراکی های پرفروش قفسه ی فروشگاه ها بود، تا اینکه تولید آن متوقف شد. Rowntree در سال 1935 ویفر شکلاتی را به بازار عرضه کرد که به چهار قسمت یا به اصطلاح انگشت تقسیم می‌شد و نام آن را شکلات ترد Rowntree گذاشت. دو سال بعد شرکت نام این محصول را به شکلات ترد kit kat تغییر داد. 


3.    این محصول برای قرار گرفتن در پک ناهار تولید شده بود.

kitkat برای ظرف ناهار

طراحی منحصر به فرد مربعی kit kat به این خاطر بود که Rowntree می خواست شکلاتی تولید کند که کارگران بتوانند درون پک ناهار خود قرار دهند. یکی از کارمندان شرکت Rowntree این ایده را مطرح کرد که: " این شکلات به گونه ای طراحی شود که یک فرد بتواند آن را به همراه پک غذای خود (پک ناهار) به سر کار ببرد." شرکت این شکل را ایجاد کرد و با تقسیم کردنش به چهار قسمت آن را به محصولی متمایز تبدیل کرد و در بسته بندی قرمز روشن قرار داد.

مطالب مرتبط : 11 فایده شکلات برای سلامتی


4.    هدف این بود که این محصول با چای صرف شود.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Celebrating our breaks in black & white and full colour. #80years

A post shared by KITKAT (@kitkat) on

در دوره‌ای که شکلات‌ها را به عنوان جایگزینی برای یک وعده ی غذایی تبلیغ می کردند، شرکت Rowntree شکلات های کیت کت را به عنوان بزرگترین وعده ی غذایی کوچک تبلیغ می کرد. Rowntree برای جذب کسانی که این شکلات را اسنک می‌دانند از شعار " بهترین چیز برای صرف کردن کنار یک فنجان چای" استفاده کرد. موضوع صرف چای برای استراحت توانست الهام بخش شعارهای موثرتری در سال های بعد باشد.


5.    جلد شکلات برای مدت 5 سال آبی بود.

در طول جنگ جهانی دوم، کمبود شیر باعث شد Rowntree مجبور شود در kit kat هایش به جای شیر از شکلات تلخ استفاده کند. برای اینکه مشتریان متوجه این تغییر شوند، شرکت جلد شکلات‌ها را از قرمز به آبی تغییر داد و عبارت " شکلات ترد" را از اسم آن حذف کرد. آن‌ها همچنین این پیغام حزن‌انگیز را به مشتریان خود دادندکه : " چون برای تولید شکلات، شیر پیدا نمی‌شود، دیگر قادر به تولید شکلات تردی را که در زمان صلح با آن آشنا بودید، نیستیم. Kit kat در حال حاضر در دسترس ترین محصول ممکن است."

مطالب مرتبط: صنعت شکلات فرانسه و معرفی برندهای برتر شکلات در فرانسه

6.    مفهوم " وقت استراحت" اولین بار در سال 1958 به وجود آمد.

در دهه‌ی 50 میلادی، نوآوری‌های موجود در صنعت تولید، کاری کرد که جدا کردن یک تکه به حرکتی متمایز تبدیل شود. این حرکت الهام بخش تبلیغی بود که در آن مردی به نام J. Walter Thompson، در لندن صدای شکستن را با مضمون استراحت و صرف چای (که مدت ها شیوه‌ی تبلیغ شرکت بود) ترکیب کرد و این شعار را ایجاد کرد که "استراحت کنید، kit kat میل کنید". این شعار اولین بار در سال 1958 در یک تبلیغ تلویزیونی kit kat استفاده شد، این شعار هنوز هم در تبلیغات انگلیسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.


7.    شکلات‌های kit kat را هر دو شرکت Hershey و Nestle تولید می‌کنند.

شرکت هلندی Nestle در سال 1988 شرکت Rowntree را خرید و کنترل برند کیت کت را در سراسر جهان به دست گرفت. از قبل توافقی میان شرکت Hershey و شرکت Rowntree  برای داشتن مجوز این برند انجام گرفته بود، بدین معنی که شرکت Hershey مجوز تولید kit kat ها را در آمریکا داشته باشد. بنابراین در زمانی که شرکت نستله ، در سراسر جهان به تولید kit kat می‌پرداخت، شرکت Hershey تولید این محصول در آمریکا را برعهده داشت.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by KITKAT (@kitkat) on

8.    تحقیقات، گیرا بودن شعر تبلیغاتی " به من یه استراحت بده/Gimme a break " را ثابت کردند.

شاید فقط اشاره به این شعر، باعث شد جای این شعر در مغز شما محکم‌تر شود. محققان دانشگاه سینسیناتی ثابت کردند که شما تنها نیستید: این تحقیق بر روی صد مورد انجام شد تا بتوانند چند "خوره مغز" رایج یا شعر هایی را که مردم نمی‌ توانند به سادگی از ذهن خود بیرون کنند را پیدا کنند و به شعر تبلیغاتی "Gimme a break " برسند؛ تبلیغی که اولین بار در سال 1986 پخش شد و بسیار هم رایج بود. این مطالعه که در سال 2003 انجام گرفت، باعث شد محققان به شعرهای "Y.M.C.A" و " Who let the dogs out" و ماموریت: آهنگ موضوع غیر ممکن نیز برسند.
 

9.    اندازه و تعداد قطعات (اصطلاحا انگشتان) kit kat در جاهای مختلف جهان متفاوت است.

برای سالیان سال شرکت nestle، شکلات kit kat را در خاورمیانه به صورت سه تکه به فروش می‌رساند تا متناسب با درآمد افراد بومی باشد، در حالی که در ژاپن اندازه‌های مختلفی از شکلات، بسیار بلند "چوبی"، تا نصف انگشت "ریز"، ارائه میشد. در استرالیا و نیوزیلند kit kat های 12 تکه هم ارائه می شوند.


10.    چندین شکلات kit kat خاص و متنوع در جهان وجود دارند.

در آمریکا، شرکت Hershey همچنان در مورد طعم kit kat هایش محفظه کار است و شکلات‌های تلخ و سفید به اضافه‌ی شکلات شیری و چند طعم فصلی ارائه می کند. وقتی به خارج از کشور سفر کنید، ممکن است به شکلات کیت کت، چیزکیکی یا کوکی و خامه‌ای بربخورید. در فیلیپین شما kit kat Drumstick را خواهید دید که یک بستنی قیفی پر شده با ویفر kit kat است. و در خاورمیانه رستوران‌های pizza hut  یکبار kit kat های مینیاتوری را در خمیر پیتزا پیچیدند و ارائه کردند. اگر آدمی هستید که بیش از معمول هزینه کنید، می توانید بسیاری از این طعم ها را به صورت انلاین سفارش دهید.

انواع شکلات های کیت کت


11.    ژاپن بیش از 200 طعم برای کیت کت دارد.

کشورهایی مثل انگلستان و فیلیپین چندین ریف طعم‌دار جذاب دارند، اما از نظر بی نظیر بودن در تنوع، هیچکدام به پای ژاپن نمی رسند. کشور ژاپن، طعم‌های منطقه‌ای مثل خربزه‌ی یوباری، ذرت، سویا سبز و گیلاس ارائه می‌کند. همچنین در ژاپن مواد خام ملی مثل میسو، چای سبز و معروف ترین آن‌ها، سویا سس وجود دارد. بخشی از تقاضای موجود برای kit kat کاملا به خاطر تشابه غیر عمدی با عبارت kitto katsu است که در ژاپنی به معنی" برد قطعی" است. به مروز زمان، kit kat ها به یک مایه‌ی خوش شانسی و هدیه‌ا‌ی معروف تبدیل شدند. در قدیم گفته می‌شد بهتر است قبل از امتحان‌های بزرگ برای دانشجویان کالج کارت پستال های خاص شکلات های کیت کت را ارسال کنید.


12.    ژاپن همچنین kit kat هایی قابل طبخ درست کرد.

ژاپن برای اینکه پیشروی خود را برای رهبری جهان در عرصه‌ی نوآوری kit kat ثابت نماید، سال گذشته کیت کت هایی تولید کرد که قابل طبخ بودند. این kit kat ها ضرورتا شکلات‌های کوچکی هستند که در خمیر پوشانده شده‌اند و به آن‌ها طعم‌‌هایی مثل چیزکیک و پودینگ تزریق شده است. زمانی که این محصول در ژاپن به بازار ارائه شد، باعث یک جنبش شد.این kit kat ها را می‌توان در فروشگاه‌های مواد غذایی بومی پیدا کرد. یک منتقد در مجله L.A. Weekly از این محصول تعریف کرد و گفت این kit kat ها طعمی شبیه " بیسکویت شکلاتی شیرین" دارند.
 

فائزه محبت‌دار

فائزه محبت‌دار

مجله اینترنتی شیرینیتا

8 مورد از چیزهایی که در مورد شکلات نوتلا نمی دانید مطلب قبلی

8 مورد از چیزهایی که در مورد شکلات نوتلا نمی دانید

استراحت کنید، kit kat میل کنید (شعار شکلات کیت کت 1957) مطلب بعدی

استراحت کنید، kit kat میل کنید (شعار شکلات کیت کت 1957)

نظر کاربران

نظر خود را بنویسید

CAPTCHA

برای خبرنامه ثبت نام کنید

به خبرنامه ما بپیوندید و اخبار جدید ما را دنبال کنید.