خبر فوری :

طرز تهیه کیک وانیلی آسان

اگه قصد دارین یه کیک وانیلی خوشمزه درست کنین که بافتش اونقدر نرم باشه که هر تکه ازش توی دهن آب بشه، پس خوبه دستور پخت کیک وانیلی با قالب کنگره ای ما رو امتحان کنین و البته اگه از ویدئومون خوشتون اومد یادتون نره که لایکش کنین و با دوستانتون هم به اشتراک بذارین. 
شما دارین مراحل پخت یه کیک وانیلی ساده ولی خیلی خوشمزه رو از مجله ی اینترنتی شیرینی تا می بینین که به راحتی می تونین خودتون توی خونه درست کنین و با یه فنجون قهوه ی داغ  نوش جان کنین.
این کیک وانیلی خیلی سریع آماده میشه. پس بیاید شروع کنیم.

اول دمای فر رو روی 350 درجه ی فارنهایت ( 180 درجه ی سانتیگراد ) تنظیم می کنیم. چون ما می خوایم که کیک خوش طعم مون خیلی خوب بپزه.
خب وقت درست کردن خمیر کیکمونه. اول آرد رو اندازه می گیریم، برای این کیک به 3 فنجون آرد یا 350 گرم آرد همه منظوره نیاز داریم. آرد رو داخل یه کاسه ی بزرگ می ریزیم. امروز از ترازو استفاده می کنیم تا مطمئن بشیم که اندازه ها دقیق و درسته.
یک قاشق چای خوری بیکینگ پودر و نصف قاشق چای خوری جوش شیرین و یک و یک دوم قاشق چای خوری نمک رو به اون اضافه می کنیم. خب اینم از ترکیب مواد خشک ما. ما این ترکیب رو الک می کنیم.الک کردن ضروری نیست ولی این بخش  مورد علاقمونه!!
حالا مواد رو مخلوط می کنیم و میذاریمش کنار. خب دیگه به ترازوی آشپزخونه نیازی نداریم.کاسه رو هم می ذاریم کنار. و حالا همزن ایستاده رو میاریم. پره ی همزن رو به همزن متصل می کنیم. برای ترکیب این مواد می تونید از همزن دستی هم استفاده کنین.حتماً از یه کاسه ی خیلی بزرگ استفاده کنین. حالا 230 گرم پنیر خامه ای که هم دمای محیط شده رو داخل کاسه می ریزیم.
یه فنجون یا 226 گرم کره ی بدون نمک که هم دمای محیط شده رو هم داخل کاسه می ریزیم. این کیک فوق العادست.

طرز تهیه ی کیک وانیلی آسان
تصور کنین ما یه بشقاب کیک توی آشپز خونه میذاریم و روش رو می پوشونیم تا خشک نشه ولی هرکسی که از کنار کیک رد میشه می تونه یه تیکه از کیک رو بر داره. می بینین که چقدر روزتون آسون تر می گذره، به خاطر وجود کیک، روی لب همه لبخند می شینه.
پنیر خامه ای و کره رو مخلوط می کنیم تا نرم و یکدست بشه  و بعد موادی که به دور کاسه مالیده رو با قاشق بر می داریم و بعد شکر و تخم مرغ رو به اون اضافه می کنیم. کره و پنیر خامه ای کاملاً به دمای محیط رسیدن و مواد به خوبی باهم ترکیب شدن. حالا نوبت اضافه کردن شکره، این ترکیب رو اگه روی نون تست هم بمالید مزش خیلی عالی میشه. 
خب حالا دو تا فنجون شکر رو بهش اضافه می کنیم که تقریباً می شه 400 گرم. این یه کیک خیلی بزرگه. خیلی خب حالا مواد رو اونقدر هم می زنیم تا نرم و یک دست بشه. اول سرعت همزن رو روی کم می ذاریم و به تدریج سرعت اون رو زیاد می کنیم. حدود پنج دقیقه اونو هم می زنیم.
بعد از اون دوباره مواد دور کاسه رو با قاشق بر می داریم. این ترکیب باید کاملاً نرم و یک دست بشه. خب این یکی از نکات کلیدی برای پختن این کیکه وگرنه کیک ما به قدر کافی پف نمی کنه که به راحتی توی دهانمون آب بشه.
خب همونطور که گفتم با کاردک مواد رو از دور کاسه جمع می کنیم. وای خدای من، بافت این مواد چقدر لطیف شده. همین الانشم انقدر نرم و یک دسته که مثل ابر شده. شاید دیگه نیازی نباشه بازم مواد روهم بزنیم چون مواد خیلی یکدسته و اثری از تکه های کره داخلش دیده نمی شه. دو دقیقه دیگه اونو هم می زنیم. شش تخم مرغ رو داخل یه کاسه می شکنیم. 
نرم، یکدست و پر از هوا،هر بار سه تا از تخم مرغها رو به اون اضافه می کنیم. اول اجازه بدین این سه تا تخم مرغ خوب با مواد ترکیب بشن بعد سه تا تخم مرغ بعدی رو اضافه کنین. این خیلی خوبه که فوت و فن های جدید برای پخت انواع کیک رو یاد بگیریم. 

بیشتر بخوانید:طرز تهیه ی شیرینی ارده خوشمزه 

خب شما یه کیک می خواید که خوب پف کرده باشه. با هم زدن مواد، اون رو پر از هوا می کنین. اما اگر هر شش تخم مرغ رو یکباره به مواد اضافه کنیم، ترکیب سنگین می شه و نهایتاً کیک خیلی پف نمی کنه. 
کاری که باید انجام بدیم اینه که اول سه تا از تخم مرغ ها ( نصف تخم مرغ ها ) رو اضافه کنیم و مواد رو ترکیب کنیم و بینش یکم صبر کنیم. برای اینکه مواد داخل کاسه رو خوب مخلوط کنیم و یکم آرد توی این مرحله بهش اضافه کنیم. سه قاشق غذا خوری آرد یا حتی یکم بیشتر، اونقدر هام لازم نیست دقیق باشیم و حالا با سرعت پایین اون رو هم می زنیم. 
اینم از این .  بازم یک سوم قاشق غذا خوری آرد بهش اضافه می کنیم.
خب حالا وقت این رسیده که سه تا تخم مرغ باقی مونده رو اضافه کنیم و در این مرحله شما تفاوت محسوسی رو که توی ترکیب به وجود میاد رو  به خوبی می بینین. رنگ طلایی هستیم که زرده ی تخم مرغ ایجاد می کنه شگفت انگیزه. خب آخرین دونه ی تخم مرغ رو هم اضافه کردیم و الآن می خوایم یکم عصاره ی وانیل خوشبو به ترکیب اضافه کنیم. عطر فوق العاده خوبی داره. 
خوب کار تقریبا تمام  شده. خب یکم دیگه آرد اضافه می کنیم و در حالیکه ترکیب داره هم زده میشه یه فنجون پر از شیر رو داخل کاسه می ریزیم. خب دوباره یک فنجون پر شیر دیگه هم بهش اضافه می کنیم. الان باقی مانده ی ترکیب مواد خشک رو داخل کاسه می ریزیم. 

طرز تهیه کیک وانیلی آسان

همزن رو خاموش می کنیم. بقیه ی کار ها رو دیگه همزن انجام نمیده بلکه ما با دستامون انجام می دیم. اگه زیاد از این ویدئوها نگاه می کنین، شاید این مطالب براتون تکراری باشه ولی در این مرحله باید این نکته رو بگیم که اگه خمیر رو بیش از حد هم بزنین، باعث می شه کیکتون پف نکنه و سفت و چسبناک بشه. این خیلی بده که شما همه ی موارد دستور پخت رو رعایت کنین و فقط به دلیل اینکه مواد رو کمی بیش از حد هم زدین  به نتیجه ی مورد نظر نرسین.
 خب خمیر رو از پره ی هم زن جدا می کنیم و حالا با استفاده ازکاردک، مواد رو بصورت دورانی از ته کاسه روی ترکیب مواد خشک که روی کاسه هست می ریزیم و اونقدر این کارو انجام می دیم تا مواد یکدست بشن ( به این کار فولد کردن هم می گن ) این کار خیلی خوبیه چون همزمان موادی رو که به دور تا دور کاسه مالیده  شده رو هم بر می داریم. به نتیجه ی نهایی ترکیب مواد مختلف نگاه کنین. باید مواد رو از دو رتا دور کاسه یه جا جمع کنین و اینجوری به ترکیب مورد نظر می رسین، خیلی آسونه. 
خب این مواد باید برای یک دقیقه منتظر بمونن تا ما قالب بزرگ کنگره ای رو آماده کنیم. خب قالب رو با آرد و کره چرب می کنیم یا برای چرب کردن قالب از اسپری روغن جدا کننده استفاده می کنیم.
یادتون نره دستاتون رو بشورین وگرنه همه جا رو کثیف می کنین.
خیلی خب همه ی قالب رو با آرد وکره چرب کردیم. خمیر رو توی قالب می ریزیم. خمیر رو دور تا دور قالب به مقدار مساوی می ریزیم. این مقدار، نصف قالب رو پر می کنه. با استفاده از کاردک، خمیر رو کمی به کف قالب فشار می دیم و روی مواد رو صاف می کنیم، اینطوری مطمئن می شیم که همه ی سوراخ سنبه های قالب از مواد پر شده.

طرز تهیه کیک وانیلی آسان
باقی مونده ی خمیر رو توی قالب می ریزیم. یک بار دیگه روی خمیر رو با کاردک صاف می کنیم. در آخر اینطوری به کف قالب ضربه می زنیم. تا اگر حباب های هوا داخل مواد هستن از اون خارج بشن.  
این کیک باید در دمای 350 درجه ی فارنهایت توی طبقه ی وسط فر به مدت 45 دقیقه بپزه، وقتی یه خلال دندون رو داخل کیکی که پخته فرو کنیم، باید از داخل کیک تمیز بیرون بیاد.
میذاریمش توی فر. کیک سرد شده و رنگ طلایی که به خودش گرفته خیلی زیباست.
حالا سس روی کیک رو آماده می کنیم که تهیه اون خیلی راحته. دو فنجون پودر قند رو توی کاسه می ریزیم، برای تهیه ی این سس خیلی روی دقیق بودن مقدار مواد حساس نمی شیم. مشکلی پیش نمیاد. سه قاشق غذاخوری شیر و نصف قاشق چای خوری عصاره ی وانیل رو روی پودر قند می ریزیم. مواد رو اونقدر هم می زنیم تا به قوام مورد نظر برسیم. باید غلظت مناسبی داشته باشه و نباید خیلی رقیق بشه.
 به قوام این سس نگاه کنین. این همون غلظتیه که باید داشته باشه، به قدر کافی رقیقه و خیلی خوب شده. با قاشق سس رو روی کیک بریزین تا سس به آرومی روی لبه های کیک بریزه.  
امیدواریم که از تماشای این ویدئو توی مجله ی اینترنتی شیرینی تا لذت برده باشین و بتونین این کیک خوشمزه رو توی خونه هاتون درست کنین. این ویدئو رو حتما برای دوستانتون هم بفرستین و با اینکار کلی خوشحالشون کنین.

طرز تهیه کیک وانیلی آسان

مواد اولیه کیک برای 12 نفر :

آرد همه منظوره: سه فنجان (360 گرم)
بیکینگ پودر: 1 قاشق چایخوری
جوش شیرین: یک و نیم قاشق چایخوری
نمک: یک و نیم قاشق چایخوری
کره: 1 فنجان 
پنیر خامه ای: 225گرم
شکر دانه ریز: 2 فنجان (400 گرم)
تخم مرغ: 6 عدد بزرگ
پودروانیل: 1 قاشق غذاخوری
شیر: 1 فنجان 

مواد اولیه سس کیک :

پودر قند: 2 فنجان
شیر: 3 قاشق غذاخوری
پودر وانیل: نصف قاشق چایخوری

زمان تهیه ی کیک وانیلی آسان:

زمان آماده سازی : 15 دقیقه
زمان سرد شدن : 20 دقیقه
زمان پخت : 45 دقیقه
کل زمان : 1 ساعت و بیست دقیقه 

پرسش و پاسخ : 

مدت زمان برای سرو این کیک به چه صورت است؟

بیرون از یخچال و با دمای اتاق تا دو روز تازگی دارد  ولی  برای نگهداری بیشتر آن را داخل یخچال بگذارید و حتما زمان سرو اجازه دهید تا با محیط بیرون هم دما شود. 

آیا امکان فریز کردن کیک وجود دارد؟

بله، ولی قبل از ریختن سس روی کیک. اول داخل نایلون گذاشته بشه و بعد با فویل پوشانده بشه و حداکثر به مدت سه ماه امکان  فریز کردن این کیک وجود داره.

چطور میشه سرو کرد؟

مجله ی اینترنتی شیرینی تا خوردن این کیک وانیلی خوشمزه رو برای وعده های صبحانه، میان وعده و به عنوان  دسر به همراه یک فنجان قهوه  پیشنهاد می دهد.

لطفا به این آموزش امتیاز دهید:
(3) 5.0/5
فیلم آموزش تهیه کیک اسپایسی مطلب قبلی

فیلم آموزش تهیه کیک اسپایسی

ویدیو طرز تهیه قهوه موکا (کافه موکا) مطلب بعدی

ویدیو طرز تهیه قهوه موکا (کافه موکا)

نظر کاربران

نظر خود را بنویسید

برای خبرنامه ثبت نام کنید

به خبرنامه ما بپیوندید و اخبار جدید ما را دنبال کنید.