خبر فوری :

کیک یزدی - تاریخچه به همراه طرز تهیه کیک یزدی

  • زمان آماده سازی 20 دقیقه
  • زمان پخت 30 دقیقه
  • زمان کل 50 دقیقه


مواد اولیه تهیه کیک یزدی در توستر

ردیف نام مواد مقدار
1 آرد 225 گرم
2 شکر 200 گرم
3 کره 150 گرم
4 تخم مرغ 4 عدد
5 شیر یا ماست یک لیوان سرخالی
6 بیکینگ پودر یک قاشق مرباخوری
7 جوش شیرین یک قاشق مرباخوری
8 وانیل نصف قاشق مرباخوری


مواد لازم برای تهیه کیک یزدی سنتی

ردیف نام مواد مقدار
1 آرد یک و نیم پیمانه
2 شکر دو سوم پیمانه
3 شیر نصف پیمانه
4 روغن مایع دو سوم پیمانه
5 تخم مرغ 2 عدد
6 گلاب 2 قاشق غذاخوری
7 بکینگ پور 1 قاشق مربا خوری
8 بکینگ پودر 1 قاشق مربا خوری
9 پودر هل نصف قاشق مربا خوری


مواد لازم برای کیک یزدی بازاری

ردیف نام مواد مقدار
1 زعفران یک قاشق غذاخوری
2 آرد شیرینی پزی 350 گرم
3 شکر 150 گرم
4 ماست چکیده 50 گرم
5 تخم مرغ 3 عدد
6 روغن مایع 110 گرم
7 عسل 2 قاشق غذاخوری
8 گلاب 1 قاشق غذاخوری
9 وانیل یک چهارم قاشق مربا خوری
10 بیکینگ پودر یک قاشق مربا خوری
11 پودر هل یک قاشق مربا خوری
کیک یزدی یکی از شیرینی های خوشمزه و سنتی ایران است. همان طور که از نام کیک یزدی پیداست، تاریخچه آن به شهر تاریخی و دیدنی یزد می رسد

طرز تهیه کیک یزدی در توستر

در نظر داشته باشید، در این دستور به کاغذ و قالب های مخصوص کیک یزدی نیاز داریم. 

1.    ابتدا فر را روشن کرده و در دمای 180 درجه سانتیگراد تنظیم کنید، تا زمان آماده سازی مواد کیک یزدی، خوب گرم شده باشد.
2.    یک کاسه بزرگ را داخل ظرف آب گرم  قرار دهید و تخم مرغ ها را درون کاسه، شکسته و شکر را با آن مخلوط کنید. گرما باعث می شود هم شکر بهتر حل شود هم ترکیب شکر و تخم مرغ کمی گرم شود.
3.    بعد از چند دقیقه، کاسه را از ظرف آب گرم بیرون بیاورید و با همزن شروع به هم زدن کنید، تا زمانی که مواد کیک خنک و کمی غلیظ شود.
4.     وانیل را به آردی که از قبل دو بار الک شده است افزوده و کم کم به مخلوط شکر و تخم مرغ اضافه  کنید و آرام هم بزنید.
5.    بیکینگ پودر و جوش شیرین را به شیری که به دمای محیط رسیده و سرد نیست اضافه کرده، آن قدر هم بزنید تا کاملا در شیر حل شود و به دیگر مواد کیک اضافه کرده، با قاشق به طور کامل با دیگر مواد مخلوط کنید.
6.    سپس کره به دمای محیط رسیده و نرم شده را به مواد قبلی اضافه کنید. افزودن کره باعث لطیف شدن کیک یزدی می شود.
7.    قالب های مخصوص کیک یزدی را درون سینی فر چیده و درون آنها کاغذ مخصوص کیک یزدی قرار دهید. 
8.    در این مرحله با کمک قیف قنادی یا قاشق، دو سوم از هر قالب را با مواد پر کنید.
9.    در آخر، سینی را در طبقه وسط فر که از قبل با دمای 180 درجه سانتیگراد گرم کرده بودید، به مدت 30 تا 40 دقیقه، قرار دهید. در 20 دقیقه اول، اصلا در فر را باز نکنید، چون باعث می شود کیک تان پف نکند. زمانی که روی کیک ها طلایی روشن شد، کیک یزدی خوشمزه شما آماده است. 
طرز تهیه کیک یزدی با توستر


تهیه کیک یزدی سنتی اصل یزدی

مراحل تهیه کیک یزدی سنتی اصل یزدی
در نظر داشته باشید، برای پخت هر نوع کیک و شیرینی، ابتدا باید فر را روشن کرده تا خوب گرم شود.
1.    تخم مرغ ها را داخل کاسه بزرگی شکسته، شکر را اضافه کرده و با همزن خوب هم بزنید، تا زمانی که کاملا با هم ترکیب شده، کشدار و کرم رنگ شود.
2.    شیر را از قبل جوشانده و بگذارید سرد شود، سپس آن را با روغن مایع، گلاب، زعفران و پودر هل ترکیب کرده و به مواد اضافه کنید.
3.    بیکینگ پودر را به آرد دو بار الک شده افزوده و کم کم به مواد اضافه کنید و هم زمان، با همزن دستی آرام هم بزنید تا کاملا یکنواخت شود.
4.    سپس کاغذ مخصوص را درون قالب کیک یزدی گذاشته و مایع کیک یزدی را با قاشق درون قالب ها بریزید، به صورتی که یک سوم قالب خالی باشد، چون کیک یزدی پف می کند و اگر قالب را پر کنید، بعد از پخت از قالب بیرون می ریزد.
5.    سینی حاوی کیک ها را در طبقه وسط فر با دمای 180 درجه سانتیگراد گرم شده، به مدت 20 تا 30 دقیقه قرار دهید تا زمانی که روی کیک ها طلایی رنگ شود.
6.    سینی را از فر خارج کرده  تا کیک یزدی ها کاملا سرد شود، سپس در ظرف مناسب چیده و نوش جان کنید
کیک یزدی سنتی


طرز تهیه کیک یزدی بازاری


مراحل تهیه کیک یزدی بازاری:
1.    ابتدا فر را با دمای 200 درجه سانتیگراد روشن کنید تا زمان آماده سازی مواد کیک، به خوبی گرم شود.
2.    تخم مرغ ها را داخل یک کاسه بزرگ، که درون ظرف آب گرم قرار دارد، شکسته، شکر و وانیل را اضافه کرده، با همزن دستی خوب هم بزنید تا کاملا یکنواخت شده و شکر خوب حل شود، سپس از ظرف آب گرم بیرون بیاورید.
3.    عسل، گلاب، ماست، بیکینگ پودر، نصف روغن مایع و هل را به خوبی با هم مخلوط کرده، به مواد قبلی اضافه کنید و به کامل هم بزنید.
4.    آرد را دو بار الک کرده، نمک را افزوده و کم کم به مواد اضافه کنید و با قاشق خوب هم بزنید تا حالت خمیری پیدا کند، سپس بقیه روغن مایع را اضافه کنید تا موادتان نرم و لطیف شود.
5.    قالب های مخصوص کیک یزدی را روی سینی فر چیده، کاغذ مخصوص کیک یزدی را درون قالب قرار دهید و با قاشق یا قیف قنادی، دو سوم قالب ها را با مایع کیک یزدی پر کنید، در این مرحله، با کارد، روی مایع کیک یزدی یک علامت ضربدر بزنید تا کاپ کیک ها خیلی گنبدی نشوند.
6.    سینی را در طبقه وسط فر، با دمای 200 درجه سانتیگراد، قرار دهید. مدت زمان پخت کیک یزدی با روش بازاری بین 20 تا 30 دقیقه است. زمانی که روی کیک یزدی ها طلایی روشن شد، یعنی آماده است. سینی را از فر خارج کرده، پس از سرد شدن از قالب جدا کنید و در ظرف مورد نظر بچینید.
 


طرز تهیه کیک یزدی بدون فر

در این روش مایع کیک یزدی را به همان صورتی که در دستور پخت های قبلی ذکر کردیم، آماده کرده، درون پیاله یا فنجان هایی که داخلشان را چرب کرده اید، تا دو سوم از مایع کیک یزدی پر کنید. پیاله ها را داخل یک قابلمه مناسب، کنار هم قرار دهید. با یک پارچ، در قابلمه آب جوش بریزید تا جایی که تا نیمه فنجان ها را بپوشاند. دور در قابلمه یک پارچه یا دم کنی بپیچید. قابلمه حاوی کیک یزدی ها را به مدت 30 دقیقه روی گاز با شعله متوسط قرار دهید. 15 دقیقه در قابلمه را برندارید تا پف کیک از بین نرود، بعد از حدود 30 دقیقه، با خلال دندان داخل کیک ها فرو کنید تا از پخت درون آنها مطمئن شوید. اگر مواد کیک یزدی به خلال دندان نچسبد، یعنی کیک یزدی شما کاملا پخته و آماده است. بعد سرد شدن کیک یزدی ها، آنها را از فنجان خارج کرده و میل کنید.

طرز تهیه کیک یزدی بدون فر


نکاتی در خصوص بهتر شدن کیفیت کیک یزدی خانگی

•    می توانید از کنجد و پودر نارگیل یا شکلات برای تزئین روی کیک یزدی استفاده کنید.
•    با اضافه کردن کشمش، می توانید کیک یزدی کشمشی داشته باشید.
•    می شود با اضافه کردن پودر کاکائو، کیک یزدیتان را کاکائویی کنید.
•    تخم مرغ و شیر استفاده شده در پخت کیک یزدی، باید به دمای محیط رسیده باشند.
•    آرد مورد استفاده را باید چند بار الک کرد تا سبک شود.
•    زمان پخت در فرهای مختلف متفاوت است و باید این مورد در نظر گرفته شود.
 

معرفی کیک یزدی

کیک یزدی یکی از شیرینی های خوشمزه و سنتی ایران است. همان طور که از نام کیک یزدی پیداست، تاریخچه آن به شهر تاریخی و دیدنی یزد می رسد و از قدیمی ترین و نوستالژیک ترین طعم هایی است که ما ایرانیان با آن خاطره داریم. خیلی از ما کیک یزدی را با خاطره خوردن اشتباهی کاغذ آن در کودکی، که به نظر خوشمزه تر از خود کیک بود، به یاد می آوریم. همه ما خوب می دانیم که طعم خوشمزه کیک یزدی با چای دو چندان می شود، پس هنگام سرو، چای داغ فراموش نشود!. ضخامت کیک یزدی نسبت به کیک های دیگر کمتر بوده و روی آن ترک خوردگی چشم نوازی دارد. کیک یزدی همان کیک فنجانی یا همان کاپ کیک و مافین فرنگی ها است. کیک یزدی با وجود ترکیبات ساده ای که در آن به کار رفته، طعمی خاص، دلچسب و بی نظیر دارد.
پخت این کیک، در یزد با رسم و رسوم و آیین ها پیوند خورده است و سرو آن در بیشتر مراسم های مذهبی، عزاداری ها، عروسی ها و عید نوروز، در کنار چای یا شیر کاکائو از واجبات پذیرایی است.
کیک یزدی با دستورها و طعم های متنوعی تهیه می شود. یک کیک یزدی خوشمزه به طور معمول با فر پخته می شود، به همین علت کسانی که در خانه فر ندارند، ممکن است از درست کردن کیک یزدی منصرف شوند و لذت تهیه و پخت این شیرینی خوشمزه را از دست بدهند. ما در اینجا دستور تهیه کیک یزدی، بدون استفاده از فر و با استفاده از قابله روی گاز را آموزش می دهیم؛ مطمئن باشید از نظر طعم و کیفیت مانند همان کیک یزدی داخل فر می شود، البته در صورتی که فر دست سازی را که با قابلمه روی گاز درست می کنیم به خوبی گرم کرده و در آن را کامل کیپ کنید تا کیک یزدی ها مانند پخت با فر، به خوبی پف کنند.    
همانطور که می دانید، کیک یزدی یک شیرینی همه پسند و دوست داشتنی است. نرمی و طعم خاص آن باعث شده کسی نتواند دست رد به سینه آن بزند. اگر دقت کرده باشید انواع کیک ها، با همان شکل کیک یزدی، اما با طعم های مختلف، در بازار وجود دارد، این موضوع به علت تفاوت در روش تهیه و ترکیب مواد آن است. 
انواع کیک یزدی

انواع کیک یزدی

کیک یزدی خانگی، کیک یزدی بازاری، کیک یزدی سنتی، کیک یزدی فنجانی، کیک یزدی شکلاتی، کیک یزدی زعفرانی و... از جمله مواردی است که می توان به آن اشاره کرد.

در واقع مواد اصلی تشکیل دهنده انواع کیک یزدی های موجود، مثل هم هستند، اما با اندک تغییری در این ترکیب، ما نوع جدید از کیک یزدی را خواهیم داشت.
در اینجا چند دستور پخت کیک یزدی را آموزش خواهیم داد.
 

خوشحال میشویم نظرتان را با ما به اشتراک بزارید

برای خبرنامه ثبت نام کنید

به خبرنامه ما بپیوندید و اخبار جدید ما را دنبال کنید.