طرز-تهیه-کافه-لاته-خانگی

طرز تهیه کافه لاته خانگی

 • کالری 140
 • زمان آماده سازی 10
 • زمان پخت 10
 • کشور ایتالیا

کافه لاته

کافه لاته(Latte coffee )، ترکیبی از شیر و قهوه اسپرسو، یک نوشیدنی خاص و منحصربه‌فرد با طعم‌های متنوع است.امروزه بسیاری از  ما این نوشیدنی را در منوی نوشیدنی های کافی شاپ می بینیم و در کافی‌شاپ‌ها می‌نوشیم؛ چراکه تصور ما این است کافه لاته را فقط در کافی‌شاپ‌ها می‌توان تهیه کرد؛ در حالی‌که کافه لاته را در منزل هم می‌توان به راحتی و در طعم‌های مختلف تهیه نمود. برای تهیه کافه لاته حتماً ملزم به داشتن دستگاه نیستیم زیرا لاته را می‌توان بدون دستگاه، تنها با یک قوری و یک شیرجوش به همراه همزن مناسب درست کرد.
لاته در طعم‌های مختلف درست می‌شود و طعم آن با هر عصاره‌ای، بسته به نوع طبع، سلیقه و ذائقۀ هر فرد متفاوت است. شما می توانید در لاتۀ تهیه‌شده، عصارۀ نارگیل یا کارامل یا شکلات و یا هر طعم دهندۀ دیگر بریزید؛ ضمن اینکه کافه لاته به دو روش دیگر، با دستگاه و بدون دستگاه درست می‌شود، دو نوع طعمِ تلخ و شیرین و ساده یا با طعم دهنده‌های مختلف دارد؛ بنابراین کافه لاته به واسطۀ قهوه و شیر و مواد مفیدی که در آن به کار می‌رود دارای خواص نیز می‌باشد و نوشیدن آن خالی از لطف نیست.

لاته درایتالیا

لاته در زبان ایتالیایی به معنای شیر است. بنابراین لاته در واقع یک نوشیدنی قهوه نیست. به همین دلیل است که شما آن را لاته آرت، هنر شیر می نامید. برخی از باریستاها از اصطلاح لاته آرت ناراحت می شوند و ترجیح می دهند آن را الگوهای شیر بنامند.

بیشتر مردم انتظار دارند لاته یا کافه لاته شیری تر از کاپوچینو باشد. بنابراین یک فنجان کمی بزرگ‌تر ایده‌آل است، اگرچه می‌توانید از تکنیک‌های مختلفی برای شیرتر کردن کافه لاته نیز استفاده کنید. کافه لاته معمولاً کف کمتری نسبت به کاپوچینو دارد و معمولاً در یک فنجان یا لیوان بلندتر سرو می شود.

طرز-تهیه-کافه-لاته-ماکیاتو
 

تاریخچه کافه لاته

کافه لاته یعنی همان شیر و قهوه، که ایتالیایی‌ها  300 سال پیش- در قرن 17 میلادی-  در قهوه‌خانه‌ها صرفاً به‌عنوان صبحانه، برای کسانی سفارشِ صبحانه می‌دادند، تهیه می‌کردند.زمانی که آمریکایی‌ها با طعم و فواید کافه لاته آشنا شدند، نسخه تجاری و صادراتی آن را تولید کردند و به مرور کافه لاته محبوبیت و شهرت جهانی  پیدا کرد. امروزه در کافی‌شاپ‌ها و حتی در منازل به آسانی تهیه و مورد استفاده عموم قرارمی گیرد.
یکی از مراحل مهم در طرز تهیه کافه لاته که ظاهر لاته هم را جذاب‌تر می‌کند، مرحله لاته آرت می‌باشد که در آن مرحله، باریستا با هنر و تجربۀ خود طرح‌های متفاوتی روی لاته ایجاد می‌کند که به واسطۀ همین طراحی، جذابیت لاته را برای مخاطبینش دوچندان می‌کند. شاید اگر لاته آرت و طراحی روی لاته وجود نداشت، توجه دوست‌داران نوشیدنی های کافی شاپی را به خود جلب نمی‌کرد. 

تاریخچه آرت لته

لاته آرت به یکی از مشخصه های فرهنگ قهوه صنعتگر تبدیل شده است. این کاردستی پیچیده، که شامل ریختن شیر با دقت در یک شات اسپرسو است، منجر به طرح یا طرحی چشمگیر روی سطح شیر می شود.

اما به این سادگی که به نظر می رسد نیست. خلق هنر قهوه مستلزم درک عمیق قهوه، شیر و تعادل ظریف بین این دو است.سفر تاریخی هنر لاته
هنر قهوه تاریخ غنی و جذابی دارد و ریشه های آن در فرهنگ قهوه دوست ایتالیا ریشه دارد. اینجا بود که دستگاه اسپرسوساز متولد شد و به همراه آن امکان ترکیب قهوه و شیر به روش های جدید.

با این حال، عمل ایجاد طرح های لاته آرت در فوم نوشیدنی قهوه تا اواخر قرن بیستم در ایالات متحده محبوبیت پیدا نکرد. از آنجا، شکل هنری به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت و به امضای قهوه خانه های صنایع دستی و نمادی از مهارت و توجه باریستا به جزئیات تبدیل شد.

چگونه لاته آرت انجام دهیم

اولین قدم در ایجاد لاته آرت کشیدن یک شات خوب اسپرسو است. اسپرسو و کرم پایه نوشیدنی را تشکیل می دهند و پس زمینه تیره ای را ایجاد می کنند که هنر قهوه را برجسته می کند. کیفیت شات اسپرسو بسیار مهم است، زیرا نه تنها بر طعم نوشیدنی بلکه بر کنتراست و تعریف هنر لاته نیز تأثیر می گذارد.
بخارپز کردن شیر تا قوام مناسب قدم مهم بعدی در ایجاد هنر قهوه است. شیر را باید بخارپز کرد تا میکروفوم مخملی ایجاد شود و سپس داخل اسپرسو ریخته شود.
تکنیک ریختن شیر جایی است که هنر واقعاً وارد عمل می شود. باریستا باید جریان شیر را کنترل کند و از آن برای ایجاد اشکال و الگوهای روی سطح قهوه استفاده کند. این نیاز به یک دست ثابت، کنترل دقیق و درک خوب از نحوه تعامل شیر و قهوه دارد.
خود ریختن یک فرآیند ظریف است که نیاز به یک دست ثابت و کنترل دقیق بر جریان شیر دارد. باریستا با ریختن شیر از ارتفاع در یک فنجان کج شروع می شود که شیر را به زیر سطح اسپرسو فشار می دهد و یک بوم تمیز برای طرح ایجاد می کند.

با پر شدن فنجان، باریستا پارچ را پایین می‌آورد و به شیر اجازه می‌دهد تا روی سطح بریزد و یک الگوی تشکیل دهد. این طرح با حرکت پارچ و کنترل جریان شیر برای تشکیل اشکال و نقش ها ایجاد می شود.

lattecofee

تفاوت لاته و موکا

زمانی که به دنیای پر از عطر و طعم قهوه وارد می‌شوید، انواع و اقسام نوشیدنی‌های دلچسب بر پایه قهوه را خواهید دید. هر کدام از مدل‌های این نوشیدنی تلخ تفاوت‌هایی با بقیه آن‌ها دارد. 
لاته و موکا 2 نمونه از مدل‌‌های پرطرفدار قهوه هستند. این دو مدل اختلاف‌های جزئی با یکدیگر دارند که سبب شده است از هر کدام مزه و رایحه‌ای متمایز احساس شود. در متن زیر به فرق لاته و موکا پرداخته‌ایم.

تفاوت مواد تشکیل‌دهنده موکا و لاته

همان‌طور که گفتیم لاته از اسپرسو، شیر بخارپز و لایه‌ای از کف تهیه می‌شود؛ اما دستورالعمل و مواد تشکیل‌دهنده موکا کمی متفاوت است. 

latte-coco

تفاوت طعم و بافت موکا و لاته

طعم تلخ و قدرتمند قهوه در لاته با وجود شیر ملایم‌تر و شیرین‌تر شده است. این نوشیدنی به دلیل وجود شیر بافتی لطیف و مخملی دارد. روی لاته معمولا لایه‌ای از کف شیر می‌ریزند که کنتراست و گیرایی متفاوتی ایجاد می‌کند. این نوشیدنی اغلب در فنجان‌های بزرگ به‌صورت سرد یا گرم سرو می‌شود. 
اما موکا غلیظ‌تر و سنگین‌تر از لاته‌ است. با خوردن موکا ترکیبی از مزه قهوه، شیر و شکلات احساس خواهید کرد. موکاها بافت خامه‌ای دارند که معمولا با خامه فرم‌گرفته، پودر کاکائو و تکه‌های شکلات تزیین و در فنجان‌های شیشه‌ای یا سرامیکی و به‌صورت گرم سرو می‌شوند.

در واقع موکا را می‌توانیم نوعی لاته بدانیم که نسبت شیر و قهوه در آن برابر لاته است. تفاوت اصلی موکا با لاته در استفاده شکلات برای ترکیبات آن است. 

تفاوت لاته و کاپوچینو

کاپوچینو و لاته هر دو، جزو محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها هستند و اغلب لاته با کاپوچینو اشتباه گرفته می‌شود؛ زیرا هر دو کف‌درا هستند و در تهیه آن‌ها شیر استفادهشده است. اما این دو نوشیدنی‌ کمی با یکدیگر تفاوت دارند.
واضح‌ترین تفاوت لاته و کاپوچینو میزان شیری است که با قهوه ترکیب می‌شود. کاپوچینو نسبت به لاته شیر کمتری دارد و بیشتر آن به‌شکل کف بر بالای فنجان قرار می‌گیرد. به همین دلیل طعم و عطر بیشتر و قوی‌تری از اسپرسو درون کاپوچینو درک می‌شود. 
لاته نیز با توجه به داشتن شیر بیشتر، مزه شیرین‌تری نسبت به کاپوچینو دارد. البته هر دو نوشیدنی مقدار یکسانی اسپرسو دارند؛ این بدان معنا است که محتوای کافئین درون هر دو یکسان است. 

latte

تفاوت لاته و کاپوچینو از نظر مواد تشکیل‌دهنده

معمولا لاته با یک یا دو شات اسپرسو (1/3) و شیر بخارپز‌شده (2/3) با یک لایه کوچک (حدود 1 سانتی‌متر) از شیر کف داده‌شده آماده می‌شود؛ اما کاپوچینو حاوی مقادیر مساوی اسپرسو، شیر بخارپز است. فنجان کاپوچینو نیز کوچک‌تر از فنجان لاته (معمولا بین 150 تا 180 میلی‌لیتر) است. (منبع)

کاپوچینو سالم‌تر است یا لاته؟

این‌که کاپوچینو سالم‌تر است یا لاته بستگی به تعریف شما از سالم‌بودن دارد. کالری کاپوچینو کمتر از لاته است؛ زیرا شیر کمتری دارد. البته شیر خوراکی غنی از مغذی همچون کلسیم، پروتئین، فسفر و ویتامین‌های متنوع است. حال این شمایید که انتخاب می‌کنید کدام را باید بنوشید، نوشیدنی شیرین‌تر با حجم بیشتر یا کاپوچینوی کم‌حجم‌تر با طعم تلخ‌تر؟ البته فراموش نکنید که میزان کافئین در هر دو نوشیدنی برابر است. (منبع)

انواع لاته

اگر به کافی‌شاپ رفته باشید؛ احتمالا انواع مختلفی از لاته‌ها را در لیست منوی آن‌ها دیده‌اید. این لاته‌ها بر طبق دستور‌العمل‌ها و روش‌های متنوعی تهیه می‌شوند و بر این اساس طعم و مزه متفاوتی می‌دهند. برخی از کافه‌ها علاقه‌مند هستند که با شربت‌های ساده یا حتی میوه‌ها به لاته طعمی گیرا و جذاب ببخشند. برخی از این لاته‌ها عبارتند از:

lattecoffe

لاته وانیلی

وانیل یکی از ملایم‌ترین و محبوب‌ترین چاشنی‌های موجود در دنیا است. این مزه جذاب برای تهیه لاته نیز به کار گرفته می‌شود. می‌توان وانیل را با حرارت‌دادن غلاف‌های وانیل، شکر و آب آماده کرد. گزینه دیگر این است که شیر را با غلاف‌های وانیل دم کنید. 
هنگام انتخاب لاته با طعم وانیل، احتمالا به نام لاته وانیلی معمولی و لاته وانیلی فرانسوی هم برخورد می‌کنید. لاته با مزه وانیل معمولی طعم و عطر مختصر و ملایمی دارد؛ اما لاته وانیلی فرانسوی کمی عمیق‌تر، غنی‌تر و اغلب شیرین‌تر از مدل معمولی آن است.

کارامل لاته

لاته خود به‌تنهایی مزه بی‌نظیری دارد، اگر کارامل چاشنی آن شود، طعمی خارق‌العاده‌ پیدا خواهد کرد. کارامل لاته و لاته وانیل هر دو از محبوب‌ترین طعم‌های لاته در سراسر جهان هستند.

لاته دارچین

لاته دارچین نوع دیگر از انواع متنوع لاته است. عطر و طعم دارچین به لاته تندی و گرمای خاصی می‌بخشد. شما با خوردن لاته دارچین لذتی وصف‌ناپذیر را حس خواهید کرد. علاوه بر این از مزایای دارچین برای سلامتی جسمی خود بهره خواهید برد. دارچین موجود در لاته با اثرات ضدالتهابی، آنتی‌اکسیدانی، ضددیابتی و ضدچربی بودنش به حفظ سلامتی شما کمک می‌کند.
اغلب کافه‌ها از شربت‌های طعم‌دهنده برای تهیه این مدل لاته استفاده می‌کنند. شما می‌توانید در خانه نسخه کم‌کالری آن را آماده کنید. به همین منظور شیر خود را با چوب دارچین دم کنید یا مقداری پودر دارچین را مستقیما به اسپرسوی خود بیفزایید.

لاته ادویه کدو تنبل

گاهی باید بگوییم که هیچ قانونی برای نوشیدن قهوه وجود ندارد. شما با ترکیب لاته با برخی خوراکی‌های باورنکردنی همچون کدو تنبل می‌توانید لاته متفاوتی را میل کنید. تهیه این نوشیدنی سخت نیست و با چند ماده آماده می‌شود. پوره کدو تنبل، شکر، قهوه داغ، هل، دارچین، میخک و جوزهندی، مواد لازم برای تهیه این لاته پاییزی است.

لاته نارگیل

نارگیل مزه شیرین و عطر خوش با کلی خواص برای سلامتی جسمی دارد. ترکیب این میوه با مزه تند و رایحه خوش قهوه، نوشیدنی منحصر‌به‌فردی را برای شما به ارمغان می‌آورد. اگر از دسته افرادی هستید که به نارگیل علاقه‌مندند و عطر قوی قهوه را دوست دارند، حتما این ترکیب را می‌پسندید.
بهترین روش برای تهیه لاته با طعم نارگیل استفاده از شیر نارگیل است. البته می‌توانید به جای آن از شربت نارگیل هم استفاده کنید؛ اما توصیه می‌کنیم شربت آن را مصرف نکنید؛ زیرا شربت نارگیل طعمی عجیب به لاته می‌بخشد. شیر نارگیل طبیعی است و مزه‌ای شیرین و خامه‌ای دارد. 

پسته لاته

پسته دانه‌ای مغذی، خوشمزه و بسیار لذیذ است. این دانه زمانی که با دیگر خوراکی‌ها ترکیب می‌شود، مزه آن‌ها را گیراتر می‌کند؛ اما ترکیب آن با لاته تجربه‌ای متفاوت، عجیب و کمیاب است. برای لاته پسته به شربت پسته یا خود پسته نیاز خواهید داشت.
 

latte

 

مواد لازم برای تهیه کافه لاته بدون دستگاه

ردیف نام مواد مقدار
1 شیر پرچرب 1 لیوان
2 قهوه تیره رنگ با کیفیت 8 گرم
3 پودر وانیل یا کارامل 1 قاشق چایخوری
4 پودر دارچین و شکلات نصف قاشق چایخوری
5 شکر 3 قاشق غذاخوری

طرز تهیه کافه لاته بدون دستگاه اسپرسو ساز

چنانچه دستگاه اسپرسو ساز ندارید می‌توان از لیوان فرنچ پرس برای کف دار کردن شیر استفاده کرد یا اگر لیوان فرنچ پرس هم نباشد می‌توان شیر را داخل  شیشه‌ای دربسته ریخته و آن‌قدر هم زد تا کف کند.

 • مرحله اول

شیر را روی حرارت داغ می‌کنیم و باید توجه داشته باشیم که دمای شیر ۶۰ درجه باشد؛ زیرا اگر جوش بیاید طعم خود را از دست داده و به دلیل از دست دادن حباب‌های ریز داخل آن، هوا به آن نفوذ نمی‌کند و در نتیجه کف نمی‌کند.

 • مرحله دوم

دانه‌های تیره‌رنگ قهوه را پودر می‌کنیم یا از پودر آماده قهوه استفاده می‌کنیم. 

 • مرحله سوم 

درصورتی‌که دستگاه نداریم، با لیوان فرنچ پرس شیر را کف دار می‌کنیم . البته برای فوم دار کردن یا کش‌دار کردن شیر از ظرف شیشه‌ای دربسته هم می‌توان استفاده کرد.

 • مرحله چهارم

پودر قهوهٔ نرم شده را در قوری می‌جوشانیم و سپس شکر ریخته و در صورت تمایل عصاره کارامل یا وانیل و یا حتی شکلات به آن اضافه می‌کنیم.
 اسپرسو را تلخ و ساده هم می‌شود سرو کرد ولی برای طعم دار کردن آن می‌شود کارامل، شکلات یا هر طعم‌دهندهٔ دیگری داخل لیوان ریخته، قهوه را نیز اضافه می‌کنیم و هم می‌زنیم تا لطیف و یکدست شود.

 • مرحله پنجم

شیر را آرام آرام داخل قهوه می‌ریزیم و فوم شیر را به آرامی روی کافه لاته قرار می‌دهیم سپس در مرحله لاته آرت روی آن را طراحی می کنیم و برای تزیین شکلات خردشده و پودر دارچین را روی آن می‌پاشیم.

بعد از اضافه کردن شیر به اسپرسو  طرح‌های متنوعی اصطلاحاً لاته آرت روی آن می‌توان ایجاد کرد.
طرز-تهیه-کافه-لاته-بدون-دستگاه-اسپرسو-ساز

مواد لازم برای تهیه کافه لاته با دستگاه

ردیف نام مواد مقدار
1 قهوه اسپرسو 7 گرم
2 شیر پرچرب نصف پیمانه
3 عصاره شکلات یا کارامل 1 قاشق چایخوری

طرز تهیه کافه لاته با دستگاه اسپرسوساز

در کافی‌شاپ‌ها به وسیلهٔ دستگاه فوم لاته ،همزن مخصوص فوم دار کردن یا کف دار کردن شیر و در نهایت با استفاده از تجربه باریستا برای ترکیب کردن شیر با اسپرسو یا به اصطلاح  لاته آرت، لاته با طعم‌های متفاوتی تهیه می‌شود.‌ 

 • مرحله اول

 قهوه را داخل بسکت(سبد قهوه) می‌ریزیم و با تمپر فشار می‌دهیم. سپس بسکت را داخل دستگاه گذاشته تا گرم و چراغش روشن شود. پس از آن عصاره قهوه را می‌گیریم.

 • مرحله دوم

 شیر پرچرب را داخل شیرجوش ریخته و دستگاه را در حالت بخار می‌گذاریم تا شیر با بخار داغ شود. بعد از داغ شدن نازل بخار را روشن می‌کنیم تا آب داخل دستگاه خارج شود. 
نازل بخار را تا سطح پیچر  گذاشته و دکمه بخار را می‌زنیم و اجازه می‌دهیم حجم شیر دو برابر شده و کف کند. 

 • مرحله سوم

 برای تنظیم دمای شیر باید دکمه پیچر را چک کنیم تا بیش‌ازحد به شیر بخار ندهیم؛ چراکه که شیر می‌سوزد و لاته را  بدمزه می‌کند.

طرز-تهیه-کافه-لاته-با-دستگاه-اسپرسوساز

 • مرحله چهارم

 پیچر را دو بار به سطح می‌کوبیم تا کف یا فوم و شیر از هم جدا شوند.

 • مرحله پنجم

 فنجان اسپرسو را می‌گیریم و شیر را به آن اضافه می‌کنیم و با حرکات دست روی اسپرسو، طرح‌های مختلفی می توان ایجاد کرد. می‌توان از پودر کاکائو هم برای تزئین روی لاته استفاده نمود.

طرح های کافه لاته

طرح های کافه لاته
 

مواد لازم برای تهیه کافه لاته ماکیاتو

ردیف نام مواد مقدار
1 شیر 220 میلی لیتر
2 قهوه اسپرسو 40 سی سی
3 سس کارامل یا پودر دارچین برای تزیین

طرز تهیه کافه لاته ماکیاتو

برای تهیهٔ یک لاته ماکیاتو بهتر است از شیر پرچرب استفاده کرد. گاهی هم می‌توان به‌جای شیر، از شیر بادام، شیر نارگیل به‌عنوان جایگزین استفاده نمود. برای کف دار کردن آن روش‌های مختلفی وجود دارد و یکی از آن استفاده از مخلوط‌کن دستی است. 

 • مرحله اول

شیر را با بخار داغ و به کمک نازل بخار کف‌دار می‌کنیم. 

 • مرحله دوم

 شیر را به وسیلهٔ یک همزن مناسب آن‌قدر هم می‌زنیم تا کف دار و سفت وخامه‌ای شود، طوری که سفت تر از کاپوچینو شود. ناگفته نماند که شیر جایگزین را باید طولانی‌تر کف دار کنید.

 • مرحله سوم

 شیر کف کرده را به آرامی در یک لیوان ریخته و کنار می‌گذاریم تا کف و شیر از هم جدا شوند.

 • مرحله چهارم

 اسپرسو را آرام  از وسط یا کنار لیوان داخل شیر می‌ریزیم تا لایه‌ای ایجاد شود. 
هنگام ریختن اسپرسو داخل لیوان، قهوه باید بین شیر و کف قرار بگیرد.

 • مرحله پنچم 

در مرحله لاته آرت، کافه لاته را با اشکال مختلف طراحی و با پودر دارچین یا شکلات آن را تزئین  و آمادۀ سرو می‌کنیم.

طرز-تهیه-کافه-لاته-ماکیاتو
 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(3) 5

خوشحال میشویم نظرتان را با ما به اشتراک بزارید

نظرات

مینا

۲۹ آبان ۱۴۰۱

من هر وقت میرم کافه حتما قهوه لاته سفارش میدم..بهترینه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید