طرز-تهیه-دسر-عربی-خانگی

طرز تهیه دسر عربی در خانه به 4 روش متفاوت

 • کالری 320
 • زمان آماده سازی 20 دقیقه
 • زمان پخت 30 دقیقه
 • کشور لبنان

دسرعربی

از میان خوراکی‌های متنوع خاورمیانه، شیرینی‌ و دسرهای عربی شهرت و محبوبیت جهانی دارند. در این مطلب چند طرز تهیه دسر عربی را برای شما آماده کرده‌ایم که برای سرو در میهمانی‌ها، جمع‌های خودمانی و سفره صمیمی خانواده برای افطار ماه رمضان و یا هر زمان دیگر تبدیل به نخستین گزینه خواهند شد. طعم این دسرها را همراه شیرینی تا بچشید. .

دیگر انتخاب های شما برای دسر

اگر هنوز تصمیم نگرفتید برای مهمانی خود چه دسری سرو کنید، چند نمونه از دسرهای ساده و خوشمزه دیگر را برای شما لیست کردیم. با مقایسه این موارد می‌توانید راحت تر تصمیم گیری کنید:

دسر محبوب علاقه مندان به شکلات: طرز تهیه پودینگ شکلات

دسر سبک و خنک : طرز تهیه پاپسیکل

دسر شیرین و مقوی: طرز تهیه دسر مگنولیا

 

مواد لازم دسر عربی

ردیف نام مواد مقدار
1 شیر 2 لیوان
2 آب نصف لیوان
3 بیسکویت پتی بور ساده 1 بسته
4 خامه صبحانه 2 قاشق غذاخوری
5 پودر کرم کارامل 1 بسته
6 پودر کافی میکس 2 قاشق غذاخوری
7 پودر ژلاتین 1 قاشق غذاخوری

طرز تهیه دسر عربی ساده

طرز-تهیه-دسر-عربی-ساده

طرز تهیه دسر عربی 

برای تهیه این دسر عربی ساده نیاز به مواد خاصی نیست و همه مواد در دسترس هستند.اما به ابزارهایی چون مخلوط کن نیاز دارید.

زمان پخت این دسر آسان و خوشمزه عربی کوتاه است و بیشترین زمان مربوط به بستن آن در یخچال می‌شود. آماده سازی و مخلوط‌کردن مواد جمعا 15 دقیقه زمان از شما خواهد گرفت. برای آماده سازی این دسر مراحل زیر را انجام دهید:

 • مرحله اول

شیر را روی حرارت قرار دهید. ظرف شیر بهتر است شیرجوش یا یک قابلمه کوچک باشد. وقتی شیر کمی داغ شد، پودر کرم کارامل و کافی‌میکس را در آن بریزید و تا زمانی که کامل در شیر حل شوند، هم بزنید. درواقع حرارت دادن شیر به علت زودتر حل کردن مواد است و نیازی به جوشاندن آن نیست. اما اگر می‌خواهید از سلامت شیر مطمئن باشید، آن را بجوشانید و پس از خاموش کردن شعله، پودرها را آرام آرام در آن بریزید.

 • مرحله دوم

بعد از حل شدن کامل پودرها، ظرف شیر را از روی گاز بردارید و کنار بگذارید تا حرارت زیاد آن از بین برود و دمایش برای ریختن در مخلوط‌کن مناسب باشد.

 • مرحله سوم

 شیر را که حرارت آن ملایم شده، در مخلوط‌کن بریزید. بیسکوییت پتی بور و خامه را نیز به آن اضافه کنید و کاملا با هم میکس کنید.

 • مرحله چهارم

در این مرحله از طرز تهیه دسر عربی ، پودر ژلاتین را در نصف لیوان آن به روش بن ماری حل کنید. وقتی کاملا حل شد، محلول ژلاتینی را به مواد داخل مخلوط‌کن اضافه کنید و بازهم مقداری هم بزنید تا خوب میکس شوند. 

 • مرحله پنجم
مایه دسر را در قالبی که مورد نظرتان است بریزید و در یخچال بگذارید تا خود را بگیرد. دسر عربی را پس از بسته شدن کامل از قالب درآورید و در ظرف سرو قرار دهید. برای این کار می‌توانید همانند خارج کردن ژله از قالب عمل کنید. یعنی آن را در یک ظرف آب گرم برای چند ثانیه قرار دهید تا دسر از دیواره قالب جدا شود. سپس دیس یا بشقاب را روی قالب بگذارید و به صورت درجا برگردانید تا دسر خارج شود. 
برای طرز تهیه دسر عربی دو رنگ می‌توانید همین دستور را استفاده کنید و برای نیمی از آن پودر کاکائو که تیره‌تر است استفاده کنید. ابتدا یک رنگ مایه را در یخچال قرار دهید تا کمی ببندد، سپس رنگ دیگر را روی آن بریزید و تا بستن کامل دسر صبر کنید.

مواد اولیه دسر عربی با رشته

ردیف نام مواد مقدار
1 رشته کنافه 500 گرم
2 کره 250 گرم
3 پنیر خامه ای بدون نمک 250گرم
4 شیر نصف لیوان
5 شکر یک و نیم لیوان
6 آب یک و نیم لیوان
7 آبلیمو یک قاشق چایخوری

طرز تهیه دسر عربی با رشته (کنافه)

طرز-تهیه-دسر-عربی-با-رشته-کنافه

کنافه نیز دسری عربی است که با رشته تهیه می‌شود. مدت زمان آماده سازی مواد این دسر نیز نهایتا 15 دقیقه است. زمان پخت آن بستگی به درجه فر دارد اما معمولا بیش از 15 دقیقه نیاز ندارد. 

 • مرحله اول

در طرز تهیه دسر عربی با رشته ، ابتدا مقدار رشته‌های کنافه را نصف کنید و نیمی از آن را با کمک چند پالس میکسر یا به صورت دستی خرد کنید. دقت کنید که اگر این کار را با میکسر انجام می‌دهید فقط تا حدی باشد که رشته‌ها پودر نشوند بلکه به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم  شوند. بعد از آن کنافه خرد شده را به یک کاسه منتقل کنید.

 • مرحله دوم

 کره را روی حرارت ذوب کنید و سه‌چهارم آن را به کنافه اضافه کنید. با دست خود رشته‌ها را خوب به کره آغشته کنید.

 • مرحله سوم

  یک‌چهارم باقیمانده کره را در تابه مخصوص فر یا هر قالب مورد نظری که دارید (ترجیحا قالب‌‌هایی گرد با کمی ارتفاع) بریزید. نصف کنافی را که کنار گذاشته‌اید، بردارید و در کف تابه پخش کنید و آن را با کف ظرفی دیگر یا با هر دو دست فشرده کنید.

دستور-پخت-دسر-عربی-با-رشته-کنافه

 • مرحله چهارم

 شیر را روی کنافه بریزید تا حدی که آن را خیس کند.بعد از آن پنیر خامه‌ای یا بدون نمک را روی آن پخش کنید. در صورتی که بافت پنیر اجازه می‌دهد، آن را رنده کنید.

 • مرحله پنجم

  از کنافه خرد شده در میکسر، مقداری بردارید و به تابه اضافه کنید. باز هم با دستان خود فشار دهید. و سپس کره ذوب شده را روی کنافه‌ها بریزید. 

 • مرحله ششم

 ظرف را در فر قرار دهید تا زمانی که رویه‌ی آن طلایی یا قهوه‌ای رنگ شود.

 • مرحله هفتم

 

 برای تهیه شربت روی کنافه آب را با شکر و آب‌لیمو مخلوط کنید و روی گاز حرارت دهید تا غلیظ شود و حالت شربت پیدا کند. سپس آن را روی کنافه بریزید تا به خورد آن برود.
آموزش-پخت-دسر-عربی-با-رشته-کنافه

مواد لازم دسر عربی مهلبیه

ردیف نام مواد مقدار
1 شیر 450 گرم
2 آرد برنج 3/4 فنجان
3 آب 5 فنجان
4 گلاب نصف قاشق چایخوری
5 پودر پسته نصف فنجان
6 پودر وانیل یک و نیم قاشق چایخوری
7 اسانس شکوفه نصف قاشق چایخوری

طرز تهیه دسر عربی مهلبیه

طرز-تهیه-دسر-عربی-مهلبیه

برای درست کردن دسر مهلبیه یا محلبی این مراحل را انجام دهید:

 • مرحله اول
    شیر را با 4 فنجان از آب مخلوط کنید و روی حرارت قرار دهید.
 • مرحله دوم
     آرد برنج را با پودر وانیل مخلوط کرده و یک بار الک کنید.
 • مرحله سوم
     یک فنجان آب باقی‌مانده را به مخلوط آرد و وانیل اضافه کنید.
 • مرحله چهارم
    این مخلوط را کم‌کم به شیر اضافه کنید و هم بزنید. مخلوط روی حرارت به مرور غلیظ می‌شود. پس از غلیظ شدن، اسانس شکوفه و گلاب را به مخلوط اضافه کنید و هم بزنید.
 • مرحله پنجم
   ظرف را از روی حرارت بردارید و در ظرف سرو بریزید و روی آن را با پودر پسته تزئین کنید.

مواد لازم دسر عربی با کاسترد

ردیف نام مواد مقدار
1 پودر کاسترد 4 قاشق غذاخوری
2 شیر 4 لیوان
3 شکر 8 قاشق غذاخوری
4 زعفران دم کرده 2 قاشق غذاخوری
5 خامه شکلاتی مقداری برای تزیین

طرز تهیه دسر عربی با کاسترد

طرز-تهیه-دسر-عربی-با-کاسترد

کاسترد یا کاستارد موادی است که از حرارت دادن زرده تخم مرغ مخلوط با شیر یا خامه به دست می‌آید. این ماده بیشتر در دسرها کاربرد دارد. پودر کاسترد را می‌توانید از لوازم قنادی‌ها و برخی هایپر مارکت‌ها تهیه کنید. در این‌جا طرز تهیه‌ی یک نمونه دسر عربی با کاسترد را برای شما آماده کرده‌ایم.

 • مرحله اول

 پودر کاسترد و شکر را باهم مخلوط کنید. 4 لیوان شیر را آرام آرام به آن اضافه کنید و هم بزنید تا پودر و شکر در شیر حل شوند. (بهتر است شیر سرد نباشد و به دمای محیط رسیده باشد تا مواد خشک بهتر در آن حل شود.)

 • مرحله دوم
    این مخلوط را روی شعله گاز بگذارید و ابتدا با شعله کم مدام هم بزنید تا با این کار به حل و گلوله نشدن کامل مواد کمک کنید.   سپس شعله را قدری زیاد کنید و به هم زدن با سرعت بیشتر ادامه دهید تا حدی که غلیظ شود.
 • مرحله سوم
     این مایه‌ی غلیظ شده را در ظرف سرو بریزید و در یخچال قرار دهید تا سرد شود.در هنگام سرو می‌توانید آن را با خامه شکلاتی یا تزئین کنید.


طرز تهیه دسر عربی در این چند نمونه‌ای که دیدیم، آسان است و مواد دور از دسترسی ندارد. این چند مدل دسر عربی همه از مواد پرخاصیت و مقوی تهیه می‌شوند. به همین دلیل هم به عنوان دسر و هم به عنوان خوراکی‌های سفره سحر و افطار مناسب هستند. در بسیاری از میهمانی‌ها می‌توانید با این دسرها سفره‌ی رنگین خود را تکمیل کنید. البته دسرهای عربی بسیار متنوع هستند. شما چه نوع دسرهایی می‌شناسید؟ در قسمت کامنت‌ها آن‌ها را با ما به اشتراک بگذارید.
 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(3) 3.7

خوشحال میشویم نظرتان را با ما به اشتراک بزارید

نظرات

سمیه

۳۰ آبان ۱۴۰۱

من دسر عربی با کاسترد رو درست کردم..خیلی خوب و خوشمزه شد..ممنون از آموزش خوبتون

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید