مزایای آشپزی و شیرینی پزی با کودکان

آیا می دانید آشپزی با بچه ها، رشد آنها را تقویت می کند؟ سپری کردن وقت در آشپزخانه و پخت و پز دستور العمل های جدید، به کودکان کمک می کند تا با انواع مختلفی از مواد غذایی از جمله میوه و سبزیجات ارتباط مثبتی برقرار کنند. شکل گیری یک تجربه مثبت با غذاهای تازه بسیار مهم است زیرا غذاهای سالم پایه و اساس تغذیه مناسب است. کودکان همچنین مهارتهای اساسی آشپزی را می آموزند که می توانند تا آخر عمر از آنها استفاده کنند.
مخلوط کردن، ورز دادن، اندازه گرفتن و ... ، همه این فعالیت های آشپزی به کودکان کمک می کند تا مهارت های لازم علمی، حرکتی و شناختی را کسب کنند. هر بار که به فرزند خود اجازه می دهید در تهیه غذا یا شیرینی به شما کمک کند ،او را برای موفقیت در مدرسه و زندگی نیز آماده می کنید. پخت و پز با فرزندانتان فرصتهای متنوعی را برای یادگیری و رشد به آنها ارائه می دهد.
قطعا شما هم در کودکی هنگام آشپزی به مادر خود کمک کرده اید و خمیر شیرینی و یا کیک را درست کرده اید.این سنت را حفظ کنید و فرزندانتان را هنگام آشپزی با خود همراه کنید.
 

فواید آشپزی برای کودکان

افزایش دایره لغات کودکان

هنگام پخت و پز شما اسم مواد تشکیل دهنده را به کودکان خود آموزش می دهید. هر مرحله را برای او توضیح دهید و از او نیز بخواهید کاری که انجام می دهد را شرح دهد.برای یاد گیری بیشتر از آنها بخواهید حدس بزند در مرحله بعد چه اتفاقی می افتد.

تقویت دست و افزایش مهارت های حرکتی

هنگامی که کودک شما با یک دست مشغول الک کردن آرد است، ماهیچه های دست و انگشتانش تقویت می شوند و مخلوط کردن مواد، صاف کردن خمیر و استفاده از قالب برای برش خمیر، همه و همه به تقویت قدرت و کنترل حرکتی فرزند شما کمک می کند. این مهارتها کمک می کند تا در آینده فرزند شما در مدرسه بهتر بنویسد، نقاشی کند و کاغذ را با قیچی برش دهد.

بهبود توانایی ریاضی

آشپزی و شیرینی پزی شامل اندازه گیری های زیای است. بچه ها اندازه گیری های مختلفی مانند فنجان ، قاشق چایخوری و قاشق غذاخوری را یاد می گیرند. آنها همچنین مهارت هایی مثل تقسیم کردن و جمع و تفریق را درک می کنند.

بهبود مهارت خواندن

هنگام پخت و پز با فرزندان خود، از آنها بخواهید که دستور العمل ها را بخوانند. برای بچه های کوچکتر، با شماره هایی مانند "2" فنجان آرد و "4" قاشق غذاخوری کره شروع کنید. برای بچه های بزرگتر ،از آنها بخواهید در هر مرحله دستورالعمل ها را بخوانند و آن را دنبال کنید. این کار مهارت درک مطلب آنها را نیز افزایش می دهد.

مهارت های برنامه ریزی

فرزند خود را به چالش بکشید، تا حد امکان تکه های خمیر را مجدد به هم وصل کنید و قالب بزنید تا کمترین میزان دور ریز را داشته باشد و حتما پس از اتمام کار به کودک خود بگویید آشپزخانه را ساماندهی کند، ظرف ها را بشورد و فضایی که در آن مشغول فعالیت بودید را با هم تمیز کنید. پیروی از دستور العمل ها هنگام تهیه شیرینی ، مهارت گوش دادن و توالی انجام کار را در فرزند شما افزایش می دهد.

هماهنگی چشم و دست

ریختن مواد داخل کاسه ها و ریختن خمیر در قالب همه روشهای خوبی برای کودکان است که بتوانند هماهنگی چشم و دست خود را تمرین کنند. تزئین کاپ کیک نیز روش دیگر برای افزایش هماهنگی چشم و دست است. بچه خیلی زود متوجه می شوند برای تهیه یک کوکی خوب و خوشمزه باید روی کار خود تمرکز داشته باشند.

افزایش اعتماد به نفس در کودکان

وقتی کودک قادر است با موفقیت دستور العمل را تکمیل کرده و یک وعده غذایی یا دسر درست کند، احساس غرور و اعتماد به نفس می کند. علاوه بر این ، هرچقدر بچه ها هنگام انجام دستور العمل ها بیشتر مستقل شوند، سطح استقلال آنها افزایش یافته، که به نوبه خود سطح اعتماد به نفس و عزت نفس آنها را بالا می برد.
 

آشپزی با فرزندانتان، در آینده آنها را تبدیل به انسان هایی مستقل و مسئولیت پذیر می کند. همچنین پخت و پز به کودکان درس های مختلف ایمنی مانند عدم لمس اجاق گاز داغ یا نحوه استفاده صحیح از چاقو را می آموزد. هنگامی که کودک شما آشپزی را می آموزد، غذاهای سالم تری می خورد و معمولا بچه ها چیزی که خودشان در پخت آن سهیم بودند را راحت تر می خورند.
آشپزی پیوند میان اعضا خانواده را محکم تر می کند، می توانید جمعه ها با هم شام درست کنید و یا یک دسر خوشمزه برای عصرانه درست کنید و همه خانواده دور هم جمع شوید و از کنار هم بودن لذت ببرید.
همین حالا دست به کار شوید، تهیه دسر چیز کیک یخچالی، یکی از آسان ترین دسرهاست، که می توانید با آن کودک خود را وارد دنیای شیرینی پزی کنید.
 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(0) 0

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

نظر خود را بنویسید

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید