برچسب ها

معرفی و تاریخچه شکلات کدبری (Cadbury)

معرفی و تاریخچه شکلات کدبری (Cadbury)

برند کدبری تولید کننده شکلات کدبری که در بازار شیرینی و شکلات در جهان پیشگام‌ است، کار خود را در سال 1824 با افتتاح یک مغازه در بیرمنگام، توسط یک کویکر (نام یک فرقه) جوان به نام جان کدبری افتتاح شد، آغاز کرد. جان در این مغازه قهوه، چای، نوشیدنی های شکلاتی و کاکائویی می‌فروخت. باور او این بود که الکل عامل اصلی فقر است و آرزویش این بود محصولاتش جایگزین الکل شوند. او رازک و خردل نیز می‌فروخت. مثل بسیاری از کویکرهای دیگر، جان نیز استاندارد کیفی بالایی برای محصولاتش در نظر داشت.

معرفی و تاریخچه شکلات کدبری (Cadbury)

در آن زمان در انگلستان، کویکرها از شرکت در دانشگاه منع شده بودند، زیرا تحت تاثیر کلیسای ساختگی قرار گرفته بودند و باورهای صلح‌‌جویانه ی آن ها باعث می شد نتوانند در ارتش عضو شوند. فرصت های شغلی اندکی برای این فرقه وجود داشت و اغلب کویکرها یا وارد کسب و کارهای تجاری می شدند یا خود را وقف ماموریت هایی برای اصلاح جامعه می کردند.

تا سال 1842، جان توانسته بود 11 نوع کاکائو و 16 نوع نوشیدنی شکلاتی بفروشد. خیلی زود برادر جان، بنجامین هم به این شرکت پیوست تا شرکت برادران کدبری در بیرمنگام را شکل دهند. برادران کدبری دفتر خود را در لندن افتتاح کردند و مثل دیگر تولیدکنندگان شکلات، در سال 1854 از ملکه الیزابت، گارانتی سلطنتی دریافت کردند. 6 سال بعد شراکت این دو برادر به خاطر بیماری جان و مرگ همسرش بهم خورد. آن ها این کسب و کار را به فرزندان جان، جرج و ریچارد واگذار کردند. جان باقی عمر خود را وقف کارهای اجتماعی کرد و در سال 1889 فوت کرد.

جرج و ریچارد کار گسترش خط تولید محصولات را ادامه دادند و در سال 1864 به سوددهی رسیدند. اسانس کاکائوی کدبری که با شعار تبلیغاتی «کاملا خالص و بهترین» معرفی شد، کاملا طبیعی و ساخته شده از کره کاکائوی خالص، بدون هیچگونه نشاسته ای بود. اسانس شکلات، شروع کار برای تولید شکلات کدبری امروزی بود. این دو برادر خیلی زود کارخانه خود را به محلی بزرگتر در جنوب بیرمنگام منتقل کردند. این کارخانه و محوطه ی اطراف آن با نام بورنویل شهرت پیدا کرد.

تاریخچه ساخت شکلات کدبری

با موفقیت شرکت کدبری در تولید شکلات، جورج و ریچارد تولید چای را در سال 1873 متوقف کردند. قرار بر این شد که کارشناس شیرینی پزی، آقای فردریک کینچلمن دستور تهیه شیرینی و رازهای آن را با کارکنان کدبری به اشتراک بگذارد. در نتیجه شرکت شکلات کدبری توانست شکلات هایی با پوشش ناگت، آب نبات شکری، پسته، کارامل، آولاین و چیزهای دیگر تولید کند. این شرکت اولین شکلات شیری خود را در سال 1897 تولید کرد. دو سال بعد کارخانه بورنویل 2600 نیرو استخدام کرد و کدبری به شرکتی سهام خاص تبدیل شد.

شکلات کدبری در جنگ جهانی اول

در طی جنگ جهانی اول، بیش از 2000 نفر از کارکنان مرد شرکت کدبری، به نیروهای نظامی پیوستند. کدبری با ارسال لباس گرم، کتاب و شکلات برای سربازان از نیروهای جنگ حمایت کرد. شرکت کدبری مستمری دولت را هم به حقوق کارگرانش اضافه کرد. وقتی کارگران از جنگ برگشتند، توانستند به سرکار برگردند و از افراد آسیب دیده یا بیمار در نقاهت خانه ها مراقبت می شد. در این دوران، تجارت های خارجی افزایش یافت و این شرکت، اولین کارخانه ی خود را در خارج از کشور در شهر هوبارت، کشور تاسمانی افتتاح کرد. سال بعد، شرکت کدبری با شرکت JS Fry و پسران که قبلا در راس بازار شکلات بود، ادغام شد.

انواع شکلات های کدبری

شکلات کدبری در جنگ جهانی دوم

شرکت کدبری از نیروهای جنگ در طی دوران جنگ جهانی دوم نیز با تبدیل بخش هایی از کارخانه به کارگاه تولید تجهیزات نظامی حمایت کرد. در این کارگاه ها چیزهایی مثل ماشین برش برای کارخانه اسلحه سازی و چیزهایی مثل صندلی خلبانی برای هواپیماهای جنگنده تولید می شد. کارکنان شرکت، زمین های فوتبال را برای کشت محصولات زراعی شخم زدند و مرکز اورژانس کدبری، در زمان حملات هوایی به مردم کمک می کرد. شکلات کدبری، به ماده ای ضروری برای نیروهای نظامی و غیرنظامی تبدیل شد. جیره بندی غذاها سرانجام در سال 1949 تمام شد.

ادغام شرکت شکلات کدبری

در سال 1969، شرکت کدبری با شرکت اسکوپس ادغام شد و شرکت کدبری اسکوپس، شکل گرفت. اسکوپس یک برند معروف انگلیسی بود که آب معدنی گازدار و نوشیدنی های بدون الکل تولید می کرد. این دو شرکت ادغام شده قصد داشتند شرکت های دیگری مثل سانکیت، کانادا درای، چای تایفو و دیگر شرکت‌ها را بخرند. نوشیدنی های اسکوپس تولید شد و تولید برندهای شیرینی کدبری تحت لیسانس برند هرشی انجام می شد.
امروزه شرکت کدبری اسکوپس بزرگترین شرکت تولید شیرینی و شکلات در جهان است که بیش از 70،000 کارمند دارد. در سال 2006، شرکت به طور کلی بیش از 15 میلیارد دلار فروش داشت. در مارس 2007، شرکت کدبری اسکوپس اعلام کرد، قصد داد بخش شیرینی و شکلات را از بخش نوشیدنی جدا کند. با بیش از 200 سال تجربه ی کسب و کار، شرکت کدبری اسکوپس به روند موفقیت خود در دهه های آینده نیز ادامه خواهد داد.
 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(7) 4.9

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

نظر خود را بنویسید

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید