برگزاری جشنواره سمنو در پایتخت سمنوی ایران

مدیر میراث فرهنگی اداره میراث فرهنگی شهرستان گرمه از برگزاری هشتمین جشنواره سمنو در پایتخت سمنوی ایران در شهر درق طی امروز خبر داد.

محمودی اظهار کرد: این جشنواره با حضور ۳۲ سمنوپز برگزار شده است.

وی با اشاره به اینکه شهر درق یکی از مهمترین مناطق ایران در تولید سمنو است، اظهار کرد: در همین راستا کارگاه های بزرگ و کارگاه های خانگی در این منطقه ایجاد شده است.

وی گفت: در این جشنواره طی امروز، تهیه ۱۶ دیگ سمنو تدارک دیده شده است. هر دیگ سمنو گنجایش پخت ۱۵۰ کیلوگرم از آن را دارد.

جشنواره-سمنو-خراسان

این مسئول ادامه داد: در کنار برگزاری این جشنواره، مراسم فرهنگی و هنری نیز برگزار شد که برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و جشنواره غذاهای سنتی از جمله این برنامه ها خواهد بود.

وی تصریح کرد: علاوه بر آن طی امروز بازی های بومی و محلی نیز برگزار و رقص آئینی نیز برای پرشور کردن جشنواره اجرا شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان گرمه با اشاره به اینکه در این شهر، ۲۰۳ کارگاه تولیدی سمنو وجود دارد، گفت: از این تعداد، ۲۰۰ کارگاه خانگی است و ۳ کارگاه نیز بزرگ که هر روز حدود ۶ دیگ بارگذاری می کنند.

وی افزود: البته میزان تولید سمنو در ۳ کارگاه خانگی نیز در طول روز بالا است.

جشنواره سمنو

محمودی با بیان اینکه برای سمنوی شهر درق برندسازی انجام شده است، ادامه داد: در حال حاضر این محصول با برند در استان، خارج استان و خارج از کشور به فروش رفته و صادر می شود.

این مسئول تصریح کرد: ترکیه، کشورهای حاشیه خلیج فارس و آلمان از جمله کشورهایی هستند که این محصول به آن ها صادر می شود و مقدار قابل توجهی نیز به جزیره کیش ارسال می شود.

هشتمین-جشنواره-سمنو-خراسان

وی تاکید کرد: سمنویی که به خارج کشور صادر می شود، با غلظت بالایی در اندازه شکلات طبخ می شود تا در مدت ۲۰ روز فاسد نشود.

گفتنی است شهر درق قطب تولید سمنو در کشور است و سمنوی این شهر به دلیل به کار بردن شیوه های خاص در پخت و پز و برگزاری مراسم شادی هنگام پخت این غذای سنتی، زبانزد خاص و عام است.

بکاربردن شیوه‌های خاص در پخت و پز این غذا موجب شده تا سمنو از ماندگاری بسیار بالایی برخوردار باشد و همین امر سبب شده تا این غذا در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت ملی برسد.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(15) 4.4

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

نظر خود را بنویسید

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید