خبر فوری :

طرز تهیه شیرینی نخودچی خانگی

  • زمان آماده سازی 60 دقیقه
  • زمان پخت 20 دقیقه
  • زمان کل 80 دقیقه

برای بسیاری از ما شیرینی نخودچی  با خاطرات عید، صفای خانه مادربزرگ و دید و بازدید سال نو همراه است. در بین شیرینی های ایرانی، شیرینی نخودچی بسیار محبوب و پرطرفدار است و جزو شیرینی های عید نوروز به شمار می آید.طرز تهیه این شیرینی آسان بوده و به راحتی می توانید آن را در منزل درست کنید. شیرینی نخودچی یا نان نخودچی را هم می توان در فر و هم بدون فر طبخ کرد. در این آموزش ما به طرز تهیه شیرینی نخودی با فر می پردازیم. نکته مهم در پخت این شیرینی ،انتخاب آرد نخودچی مرغوب است، تا شیرینی ترد و خوش طعم داشته باشید.


مواد لازم برای پخت شیرینی نخودچی

ردیف نام مواد مقدار
1 آردنخود چی نیم کیلو
2 هل سبز سائیده شده 1 قاشق مربا خوری
3 پودر قند 250 گرم
4 روغن جامد 250 گرم
5 خلال پسته به میزان لازم

شیرینی نخودچی بسیار محبوب و پرطرفدار است و جزو شیرینی های عید نوروز به شمار می آید.

طرز تهیه شیرینی نخودچی

 

1. من همیشه در ابتدا آرد نخودچی را 2 بار الک می کنم  تا کاملا صاف شود. پودر قند را هم یکبار الک می کنم. تجربه نشان داده با این کار خمیری یکدست تر خواهیم داشت.

2. سپس پودر قند و روغن جامد را با هم مخلوط می کنیم. بعد از اینکه پودر قند و روغن کاملا با هم مخلوط شدند، آرد نخود چی را اضافه می کنیم. سپس در حین ورز دادن خمیر، هل سائیده را نیز اضافه می کنیم.می توانید از میکسر برای هم زدن استفاده کنید و یا برای نرم کردن خمیر از چرخ گوشت استفاده کنید. نکته ای که باید به آن نوجه کنیم این است که خمیر را بیش از حد ورز ندهیم، زیرا باعث روغن افتادن خمیر می شود. خمیر را تا زمانی ورز می دهیم که کاملا یک دست و یک رنگ شود.
3. بعد از آماده شدن خمیر، روی آن نایلون کشیده و به مدت دو الی 6 ساعت به آن استراحت می دهیم.  
4. در مرحله بعد خمیر را با وردنه روی یک سطح صاف پهن می کنیم. سطح خمیر باید کاملا یکدست شود . بهتر است ارتفاع خمیر با ارتفاع قالب شما یکی باشد. 

 

قالب زدن شیرینی نخودچی

5. کاغذ روغنی را روی سینی فر قرار دهید. خمیر را قالب زده  و روی سینی بچینید. برای تزیین شیرینی نخودی می توانید از زعفران غلیظ و یا خلال پسته استفاده نمائید. من در کودکی همیشه مسئولیت تزیین شیرینی نخودی ها را به عهده می گرفتم و به این بهونه دلی از عزا در می آوردم! تزئین مورد علاقه من ، نقطه های زعفرانی وسط  شیرینی نخودی گرد هست.

6. از 10 دقیقه قبل فر را روشن کنید و دمای آن را روی 160 درجه تنظیم کنید. حدود 15 الی 20 دقیقه برای پخت شیرینی ها زمان لازم است. اما آن را به طور مداوم نگاه کنید، زیرا شیرینی ها در بعضی فرها زودتر می پزند. صبر کنید تا شیرینی ها کاملا خنک شوند و سپس آن ها را در ظرف مورد نظر خود بچینید. زیرا اگر قبل از خنک شدن این کار را انجام دهید، شیرینی ها می شکنند.
نکته: برخی برای ترد شدن شیرینی نخودچی 100 گرم از آرد نخودچی کم کرده و به جای آن 100 گرم آرد برنج اضافه می کنند.
شما هم این شیرینی ساده و خوشمزه را درست کنید و تجربیات خودتان را در بخش کامنتها با ما در میان بگذارید.
 

خوشحال میشویم نظرتان را با ما به اشتراک بزارید

برای خبرنامه ثبت نام کنید

به خبرنامه ما بپیوندید و اخبار جدید ما را دنبال کنید.