خبر فوری :

طرز تهیه شیرینی زبان خانگی به همراه ترفندهای پخت

 • مجله شیرینی تا

  مجله شیرینی تا

 • ۱۱ اسفند ۱۴۰۰
 • 242 بازدید
 • 0 کامنت
 • (0) 5/-
 • دسته بندی:  آموزش شیرینی ها
 • زمان آماده سازی 30 دقیقه
 • زمان پخت 35 دقیقه
 • زمان کل 65 دقیقه


مواد لازم تهیه شیرینی زبان

ردیف نام مواد مقدار
1 آرد سفید مرغوب 300 گرم
2 کره 150 گرم
3 تخم مرغ 1 عدد
4 روغن مایع 1 قاشق غذاخوری
5 آب لیمو یا جوهر لیمو 1/2 قاشق مرباخوری
6 نمک 1 قاشق مرباخوری
7 وانیل 1/2 قاشق مرباخوری
8 آب خنک 1 استکان
9 پودر پسته و پودر نارگیل برای تزیین به مقدار لازم


مواد لازم برای شربت روی شیرینی زبان

ردیف نام مواد مقدار
1 عسل 4قاشق غذاخوری
2 شکر 1 قاشق غذاخوری
3 آب 4 قاشق غذاخوری
4 گلاب 1 قاشق غذاخوری


مواد لازم شیرینی زبان با خمیر هزارلا

ردیف نام مواد مقدار
1 خمیر هزارلا 1بسته
2 شکر 1پیمانه
3 آب 1/2 پیمانه
4 گلاب 1/4 پیمانه
5 پودر پسته به مقدار لازم
6 زعفران دم کرده به میزان لازم
شیرینی زبان، یکی از معروف ترین شیرینی ها در کشور ما است. ماندگاری بالای شیرینی زبان، این خوردنی شیرین را به یکی از پرطرفدارترین شیرینی ها و میان وعده ها تبدیل کرده است

طرز تهیه شیرینی زبان خانگی

از مهم ترین نکات در تهیه شیرینی زبان، آماده کردن خمیر آن است؛ توجه داشته باشید تمام مواد شیرینی زبان باید خنک باشند و در حین کار نیز محیط یا میز کار گرم نباشد. اگر قصد پخت یک شیرینی زبان خوش طعم و با کیفیت را دارید، با ما همراه باشید:
1.    ابتدا آرد الک شده و خنک را از یخچال در آورده و در ظرف مناسب بریزید؛
2.    کره سرد را از فریز در آورده و در ظرفی که آرد را در آن ریخته اید، با رنده درشت، رنده کنید؛
3.    نمک را به مواد اضافه کرده و برای اینکه حرارت دست به مواد منتقل نشود، کمی با چنگال مواد را با هم مخلوط کنید؛
4.    آب سرد و آبلیموی تازه یا جوهر لیمو را به مواد قبلی اضافه کرده با نوک انگشتان دست مواد را به آرامی ورز دهید، برای جلوگیری از انتقال دمای دست به مواد و آب شدن کره، می توانید از دستکش آشپزی استفاده کنید و فقط در حدی ورز دهید که مواد با یکدیگر ترکیب و یک دست شوند؛
5.    مواد خمیر شیرینی زبان را درون نایلون زیپ کیپ ریخته و به مدت 1 ساعت در فریزر استراحت دهید؛
6.    پس از یک ساعت، مواد را از فریزر بیرون بیاورید و حدود 2 ساعت در یخچال قرار دهید تا از نظر نرمی به حدی برسد که بتوانید آن را پهن کرده و قالب بزنید؛
7.    در این فاصله شربت مخصوص شیرینی زبان را آماده کنید، به این صورت که در ظرفی مناسب، عسل، آب، شکر و گلاب را ریخته آنقدر هم بزنید تا شکر حل شده و شربتی رقیق و یکدست داشته باشید. شربت را در یخچال قرار دهید تا خنک شود.
8.    حال به مرحله هیجان انگیز پخت شیرینی زبان رسیدیم! خمیر شیرینی زبان را از یخچال درآورده، روی سطح مناسبی با استفاده از وردنه به قطر یک سانت پهن کنید. در این مرحله سرعت عمل حرف اول را میزند تا خمیرتان گرم نشود و همچنان خنک باقی بماند؛

مراحل طرز تهیه شیرینی زبان
9.    به وسیله قالب مخصوص شیرینی زبان، خمیرها را قالب بزنید. اگر قالب شیرینی زبان ندارید، می توانید بوسیله کارد یا کاتر پیتزا آن را به شکل مستطیل های یک اندازه برش بزنید. سپس وسط خمیرها را بوسیله یک چاقو، برش بزنید تا هنگام پخت حرارت درون شیرینی زبان رفته و خمیر به شکل لایه لایه در بیاید.
10.    قبل یا بعد از برش زدن وسط خمیر، می توانید شربتی که قبلا آماده کرده اید را بوسیله یک برس قنادی، روی خمیرها رومال کنید. در صورت تمایل می توانید کمی هم پودر قند روی شیرینی زبان بپاشید.
11.    درون سینی فر، کاغذ روغنی پهن کرده، خمیر شیرینی زبان قالب زده را به سینی انتقال دهید و در فری که از قبل روشن و گرم شده است قرار دهید. دمای فر را در ابتدای پخت به مدت 5 تا 10 دقیقه روی 220 درجه سانتی گراد قرار دهید، سپس اجازه دهید پخت شیرینی زبان در دمای 180 درجه سانتی گراد به مدت 15 دقیقه ادامه یابد. پس از پخت شیرینی زبان، در صورت تمایل می توانید چند دقیقه شعله گریل فر را روشن کرده تا روی آن برشته شود.
12.    شیرینی زبان از فر در آمده را همانطور که داغ است با شهد باقیمانده رومال کرده در صورت تمایل با پودر پسته یا پودر نارگیل تزیین کنید.
شیرینی زبان خانگی شما آماده است و پس از خنک شدن می توانید آن را در ظرف مناسب چیده، با چای داغ میل کنید.
 


طرز تهیه شیرینی زبان با خمیر هزارلا

شاید کنجکاو باشید که خمیر هزارلا چیست؟ شاید هم با این خمیر آشنا هستید و بارها در تهیه غذا و شیرینی از آن استفاده کرده اید. این توضیح برای افرادی است که نمیدانند خمیر هزارلا چیست و یا اسم آن را شنیده اند اما نمی دانند در چه مواردی استفاده می شود. خمیر هزارلا یک خمیر بسته بندی و آماده است که می توانید در پخت غذاهایی چون پیراشکی گوشت، پای مرغ، سمبوسه، همچنین در شیرینی هایی چون باقلوا، شیرینی پاپیونی، شیرینی ناپلئونی و شیرینی زبان از آن استفاده کنید. امروزه حتی اکثر شیرینی فروشی ها نیز برای پخت شیرینی زبان، از خمیر هزارلای آماده استفاده می کنند. به لطف این خمیر، پخت انواع خوراکی های خاص در منزل، از جمله شیرینی زبان خوش طعم و دوست داشتنی، برای ما امکان پذیر شده است.

خمیر هزارلا در شیرینی زبان

همان طور که متوجه شدید، تمامی مواد مورد نیاز ما برای پخت شیرینی زبان، به غیر از 1 بسته خمیر هزارلا، مربوط به رومال و تزئین شیرینی زبان است. پس بیایید با هم طرز تهیه شیرینی زبان با خمیر هزارلا را یاد بگیریم:
1.    از آنجایی که مواد شیرینی زبان باید کامل خنک باشد، پس برای داشتن سرعت عمل در کار و خنک ماندن مواد، بهتر است اول شهد شیرینی زبان را آماده کنید. برای این کار عسل، آب، گلاب و زعفران دم کرده را با هم مخلوط کرده خوب هم بزنید تا شکر کامل حل شود؛ 
2.    خمیر هزارلا را از فریزر خارج کرده و در یخچال بگذارید تا یخ زدایی شود، سپس روی سطح مناسبی پهن کرده با قالب شیرینی زبان یا کاتر برش دهید؛
3.    روی خمیرهای برش خورده شیرینی زبان با کمک برس قنادی یک لایه شهد بمالید، سپس یک لایه خمیر روی خمیر قبلی قرار دهید و این کار را تا 3 یا 4 لایه تکرار کنید؛
4.    روی یک سینی فر کاغذ روغنی انداخته، خمیرهای قالب زده را روی آن قرار دهید؛
5.    یک چاقو را به آرد آغشته کنید و وسط خمیرهای شیرینی زبان را برش بزنید؛
6.    سینی حاوی خمیرهای شیرینی زبان را درون فر گاز که از قبل روشن و گرم شده است قرار بدهید، توجه داشته باشید که برای پف کردن شیرینی زبان، 5 دقیقه اول پخت، دمای فر باید روی 220 درجه سانتیگراد باشد، سپس دمای فر را روی 180 درجه سانتی گراد قرار دهید و 15 دقیقه دیگر به شیرینی زبان اجازه پخت دهید.
7.    پس از پخت شیرینی های زبان خانگی، آنها را از فر خارج کرده و تا داغ است یک لایه شهد روی آنها بمالید و با پودر پسته یا پودر نارگیل تزیین کنید.
به همین راحتی و با کمک خمیر جادویی هزارلا، شیرینی زبان خوشمزه، سالم و خانگی، برای پذیرایی از عزیزانتان آماده است.
 


نکات و ترفندها

پخت شیرینی زبان با وجود سادگی، نکاتی نیز دارد که با رعایت آنها، شیرینی زبان خوشمزه و با کیفیت تری خواهید داشت:
1.    همیشه به یاد داشته باشید، تمامی مواد شیرینی زبان، حتی سینی و قالب آن، در حین آماده سازی باید خنک باشند؛
2.    خمیر شیرینی زبان به ورز دادن زیاد نیاز ندارد و همین که مواد با هم ترکیب و یکدست شوند کافیست؛
3.    برای خوش طعم تر شدن شیرینی زبان، می توانید از زعفران دم کرده و پودر هل در تهیه شهد شیرینی زبان استفاده کنید؛
4.    اگر خمیر شیرینی زبان را به صورت خانگی آماده کرده اید، بد نیست بدانید که می توانید آن را به مدت 3 روز در یخچال و 1 هفته در فریزر نگهداری کنید؛
5.    خمیر شیرینی زبان و خمیر هزارلا ظاهری معمولی دارند و پس از پخت پف کرده و لایه لایه می شود.
6.    اگر خمیر آماده شده قالب زده شیرینی زبان را از دو طرف بگیرید و یک تاب بدهید، پس از پخت، شیرینی پاپیونی خواهید داشت!
7.    سعی کنید در تهیه شهد شیرینی زبان از حرارت دادن آن بپرهیزید، زیرا عسل در مواجهه با حرارت خاصیت خود را از دست داده و تولید سم می کند.
شیرینی زبان، به خصوص برای بزرگ ترهای ما، یک شیرینی سنتی است که خوردن آن با چای تازه دم، حسی نوستالژیک به آنان می دهد، پس اگر قصد شاد کردن دل بزرگترهای خود را دارید، همین حالا دست به کار شوید و یک سینی شیرینی زبان خانگی خوش طعم و تازه، برای یک دورهمی لذت بخش، آماده کنید.
شیرینی زبان خانگی

شیرینی زبان

شیرینی زبان، یکی از معروف ترین شیرینی ها در کشور ما است. ماندگاری بالای شیرینی زبان، این خوردنی شیرین را به یکی از پرطرفدارترین شیرینی ها و میان وعده ها تبدیل کرده است. شیرینی، خوراکی دورهمی ها است و شیرینی پزی یک هنر محسوب می شود، هنر تلفیق طعم ها با یکدیگر برای ساخت لحظات خاطره انگیز. شیرینی ها به طور معمول به دو دسته شیرینی تر و شیرینی خشک تقسیم می شوند؛ شیرینی زبان در دسته شیرینی های خشک تقسیم بندی می شود. شیرینی زبان در گذشته نه چندان دور، یکی از محبوب ترین شیرینی ها بود و در بیشتر مجالس دیده می شد. در کشور ما ایران به دلیل گوناگونی اقلیم ها، شیرینی های زیادی وجود دارد که اگر بخواهیم همه آنها را نام ببریم، شاید غیرممکن باشد. یک سری از شیرینی ها، از بقیه شناخته شده تر هستند و در همه شهرها، در همه فصول و در بیشتر قنادی ها می توان آنها را دید و تهیه کرد، از جمله همین شیرینی زبان، که موضوع بحث ما است. سعی ما بر این است علاوه بر معرفی مواد تشکیل دهنده شیرینی زبان، یک آموزش ساده و خانگی از این شیرینی دوست داشتنی، یعنی شیرینی زبان را در اختیار شما قرار دهیم


انواع شیرینی زبان

شیرینی زبان با اندک تفاوت در مواد طعم دهنده، نوع پخت و رومال آن، در بیشتر شهرهای ایران پخته می شود؛ اما در نهایت چیزی که حاصل می شود، همان شیرینی هزارلای کم شیرین و لذیذی است که اکثر ما با آن آشنایی داریم. شیرینی پاپیونی نیز با همین مواد و طرز تهیه، نوعی از شیرینی زبان به حساب می آید که تنها در ظاهر با شیرینی زبان متفاوت است. اگر به پخت شیرینی در منزل علاقه مند هستید، با دو نوع دستور پخت شیرینی زبان، با مام همراه باشید.


طرز تهیه شیرینی زبان با خمیر خانگی

شیرینی زبان خانگی را می توان با دو روش تهیه کرد، ابتدا دستور پخت صفر تا صد شیرینی زبان را آموزش می دهیم. در دستور دوم، طرز تهیه شیرینی زبان با استفاده از خمیر هزارلای آماده را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

طرز تهیه انواع شیرینی زبان
 

خوشحال میشویم نظرتان را با ما به اشتراک بزارید

برای خبرنامه ثبت نام کنید

به خبرنامه ما بپیوندید و اخبار جدید ما را دنبال کنید.