برچسب ها

آیا شیرینی دانمارکی واقعا از دانمارک آمده است؟

آیا شیرینی دانمارکی واقعا از دانمارک آمده است؟

شیرینی دانمارکی، تهیه شده از چند لایه خمیر به عمل آمده، متشکل از ورقه های کره که با خامه، مربا و یا شکلاتی که بین لایه ها را پر کرده، 27 بار تا شده و روکش شکر، آجیل یا ترافل های رنگی روی آن را پوشانده است. صرف نظر از اینکه تا به حال به دانمارک سفر کرده اید یا خیر، احتمالا در مورد شیرینی های دانمارکی مشهور چیزهایی شنیده اید. اگرچه بسیاری معتقدند که منشاء پیدایش این شیرینی کشور دانمارک است، اصل داستان به کشور فرانسه در اوایل قرن هفدهم مربوط میشود.

چرا اعتصاب نانوایان دلیل محبوبیت فراوان شیرینی دانمارکی شد؟

چه در آمریکا یک "دانمارکی" درخواست کنید، چه در آلمان یک "کپنهاکی" یا در دانمارک یک "وینی"، در هر حال یک شیرینی فوق العاده خوشمزه به شما خواهند داد. هر چند که اکثر مردم مادامی که این شیرینی لایه لایه در شیرینی پزی محله آن ها موجود باشد، به نام آن خیلی اهمیت نمی دهند، ولی نگاهی به تاریخچه مربوط به تمامی این اسامی مختلف خالی از لطف نخواهد بود. 

از آنجایی که این شیرینی ترد چندلایه برای اولین بار در کشور دانمارک معروف شد، نام "دانمارکی" را به خود گرفت. با این حال، بر اساس آنچه در تاریخ آمده است، نخستین نانوایانی که آن را درست کردند، اهل اتریش بودند. هنگامی که کارگران نانوایی در سال 1850 در دانمارک دست به اعتصاب زدند، کارفرمایانشان کارگران شیرینی پزی اهل وین را استخدام کردند. این کارگران که با دستورهای پخت و طرز تهیه شیرینی دانمارکی آشنا نبودند، شروع به درست کردن شیرینی های سنتی خودشان کردند، از جمله همان چیزی که امروز با نام "دانمارکی" شناخته می شود. هنگامی  که اعتصاب پایان یافت، این شیرینی ترد اتریشی، در کشور محبوب شده بود و از این رو نانوایان دانمارکی باید خودشان طریقه درست کردن آن را یاد می گرفتند. آنها با اضافه کردن مقدار روغن و افزودن تخم مرغ اضافی، این دستور پخت را با سنت های کشور خودشان تطبیق دادند تا رعایت استانداردهای دانمارک را تضمین کنند و حاصل کار را  wienerbrød (نان وینی) نامگذاری کردند و به عرضه آن در همه نانوایی های دانمارک ادامه دادند.

دانمارکی هایی که در اوایل دهه 1900 به آمریکا و چندین کشور اروپایی مهاجرت کردند، سرانجام شیرینی معروف خود را معرفی کردند. از آنجایی که افراد محلی از آن اعتصاب مطلع نبودند، نانوایان اتریشی، این شیرینی را صرفا "دانمارکی" یا "کپنهاکی" نامیدند.

همه چیز با اشتباه یک نانوا شروع شد.

پس منشاء پیدایش شیرینی دانمارکی کشور اتریش است؟ خب، نه دقیقا. اگرچه که معروفیت این شیرینی به لطف نانوایان اتریشی است که آن را در قرن نوزدهم به دانمارکی ها معرفی کردند، طبق گفته ی اتحادیه نانوایان دانمارک، حقیقت داستان در اوایل قرن هفدهم در فرانسه شکل گرفت. 
در افسانه ها گفته شده که اولین شیرینی دانمارکی در اثر یک اشتباه درست شد. هنگامی  که یک شاگرد نانوای فرانسوی به نام کلودیوس گلی (Claudius Gelee) متوجه شد که فراموش کرده به آرد کره اضافه کند و تصمیم گرفت چند تکه از آن را داخل خمیر بگذارد. هرچند او انتظار داشت بابت این اشتباه اخراج شود، ولی رئیس و همکارانش از نتیجه کار شگفت  زده شدند و او را تحسین کردند، به این دلیل که سبک ترین خمیری بود که نانوایان فرانسوی تا آن زمان خورده بودند. گلی وقتی که دید چقدر مشتریان نانوایی عاشق این شیرینی هستند در سال 1622 یک کافه در پاریس افتتاح کرد و به سرو این شیرینی هزار لایه پرداخت و چند سال بعد هم کافه دیگری را در فلورانس راه اندازی کرد. این دستور پخت از ایتالیا به اتریش رفت و ما بقیاش هم که مشخص است.  

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(10) 4.2

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

نظر خود را بنویسید

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید