برچسب ها

درباره‌ شکلات بریگادیرو (Brigadeiro)

درباره‌ شکلات بریگادیرو (Brigadeiro)

سرگذشت شکلات محبوب، بریگادیرو

جشن تولد هیچ کودکی بدون شکلات بریگادیرو، تکمیل نیست؛ این شکلات ، ترکیبی از شیر غلیظ شیرین شده، پودر کاکائو و کره است که ظاهری شبیه ترافل دارد و طعم آن مثل شکلات کاراملی است. اما شکلات بریگادیرو، تنها برای کودکان نیست؛ آن را در همه جای برزیل تهیه می کنند: جشن های نوزادی، مراسم عروسی و مغازه های کوچک. همچنین مغازه هایی وجود دارند که به طور خاص، بریگادیرو را به صورت ظرفی می فروشند. شکلات بریگادیرو، مثل کارناوال ها اصالت برزیلی دارد. اما مسیری که این شکلات طی کرد تا به یک نماد ملی تبدیل شود کوتاه و عجیب است، این داستان درمورد تاریخ پرآشوب برزیل و شکر است. 

بریگادیرو و شیر غلیظ شیرین

داستان شکلات بریگادیرو، با شیر غلیظ شیرین شده آغاز شد. این شیر، در اصل در سال 1866، به عنوان روشی برای نگهداری لبنیات استفاده می شد، سپس به عنوان یک جیره غذایی در دوران جنگ عرضه شد. شیر غلیظ شیرین شده، در اواخر قرن نوزده میلادی وارد برزیل شد. شرکت Nestle Milkmaid، در این کشور بازاری آماده پیدا کرد که دیوانه‌ی شکر بود؛ زیرا از قرن 16 میلادی این کشور به یکی از تولید کنندگان شکر در جهان تبدیل شده بود. لبنیات بخش عظیمی از صنعت کشاورزی و رژیم غذایی ملی برزیل را تشکیل می داد، همین شد که Leito Moca از شکر Milkmaid در بازار برزیل شهرت پیدا کرد؛ زیرا این محصول هر دو خوراکی محبوب برزیلی ها را باهم ترکیب کرده بود و در سال 1921 میلادی، شرکت نستله یک کارخانه ی تولید شیر غلیظ شیرین شده در برزیل و در نزدیکی بازار اصلی ایجاد کرد.

بیشتر بخوانید : حقایق ناگفته درباره شکلات میلکا

تاثیر تاریخ سیاسی بر شکلات بریگادیرو

شیر در برزیل، صرفا یک ماده ی غذایی محسب نمیشد، بلکه نماد قدرت سیاسی این کشور نیز بود. از سال 1889 که برزیل از کشوری سلطنتی به کشوری فدرال جمهوری‌خواه تبدیل شد، دولت با شعار سیاسی «café com leito» به معنای «قهوه با شیر» که شعاری سیاسی برای هم پیمانی بود اداره میشد. قهوه و لبنیات دو کالای مهم و اساسی بودند که در دو ایالت برجسته‌ی سیاسی و اقتصادی تولید می‌شدند. مزارع وسیع کشت قهوه در سائو پائولو و تولید لبنیات، به طور برجسته در میناس گرایس بود. این ایالت ها برای کنترل و تخریب دولت جدید به نیروها پیوستند.
اینکار آن ها با شعار « قهوه با شیر» که باعث شهرت شکلات شده بود، در تضاد بود. در سال 1922 یک سری از افسران نظامی رده پایین که از انحصار انتخابات به حکومت فاسد خسته شده بودند، در ایالت ریو دو جانیرو شورشی به راه انداختند. یکی از مهم ترین سازه هایی که آن ها تصرف کردند، ساختمان نظامی بود که به تازگی در منطقه ی ساحلی کوپاکابانا در ریو دو جانیرو و سپس پایتخت راه اندازی شده بود. این شورش خیلی سریع فروپاشید و بسیاری از افسران خائن، تنها یک روز بعد از تصرف این ساختمان، آن را رها کردند. فقط یازده نفر از این افسران برای دفاع انتحاری در ساحل ماندند. یکی از این یازده سرباز ادواردو گومز بود، مردی که بعدها باعث به وجود آمدن بریگادیرو شد.
 گومز، افسر نظامی گمنامی بود. اما نبردی که او در آن مجروح شد، او را معروف کرد. گومز سال ها درون و بیرون زندان با شرکت در تجمعات اطراف کشور، شورش کوپاکابانا را ادامه داد و همزمان در ارتش فعال باقی ماند. در سال 1941، او به بریگادیرو ارتقا درجه یافت، این لغت به زبان پرتغالی به معنای سرتیپ است. در زمان جنگ جهانی دوم، او با وجود اینکه با دولت دیکتاتوری رئیس جمهور Getúlio Vargas مخالف بود، واسطه ی نظامی در ایالات متحده بود. 

تولد شکلات بریگادیرو

سرانجام در سال 1945، گومز فرصتی برای نشان دادن مقاومت خود پیدا کرد. دولت Vargas تمام شد و قرار بود در ماه دسامبر انتخابات ریاست جمهوری جدید انجام شود. گومز حزب دموکرات ملی را تاسیس و خود را نامزد ریاست جمهوری آن کرد. گومز از موقعیت نظامی خود استفاده کرد و خود را بریگادیرو به زبان پرتغالی سرتیپ نامید. همچنین سال 1945 اولین سالی بود که زنان می توانستند در انتخابات شرکت کنند و گومز سعی کرد با طرفداری از آن ها، این بخش جدید در انتخابات را به خوبی حفظ کند. شعار انتخاباتی او « برای بریگادیرو رای دهید» بود. او هم خوشتیپ و هم مجرد بود.
این کار او جواب داد. زنان بخش عمده ی طرفداران او بودند و همین زنان برای حمایت از کمپین انتخاباتی او، شکلات بریگادیرو را ایجاد کردند، آن ها این شکلات را برای بدست آوردن پول می فروختند. اگرچه کمپین گومز با شکست مواجه شد، اما این شکلات توانست در این کشور دوستدار شکر، شهرت پیدا کند. 
در طول دهه های بعدی شهرت بریگادیرو افزایش یافت و خیلی سریع به دسر غیر رسمی این کشور تبدیل شد. این شکلات، در لیوان های کاغذی کوچک تزیین شده با شکر عرضه میشد، بریگادیرو شبیه خوراکی بچه ها بود وهست. اما نام این شکلات همیشه دربردارنده ی تاریخ دموکراسی برزیل است.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(2) 3

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

نظر خود را بنویسید

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید