طرز-تهیه-شیرینی-لوز

طرز تهیه شیرینی لوز

 • کالری 360
 • زمان آماده سازی 20 دقیقه
 • زمان پخت 25 دقیقه
 • کشور ایران
 • شهر تبریز و یزد

شیرینی لوز چیست؟

شیرینی لوز نوعی شیرینی سنتی ایرانی است که در شهرهای تبریز، یزد، قزوین و تفرش تهیه می‌شود. انواع مختلف لوز عبارتند از لوز بادام یا لوز زعفرانی، لوز پسته و لوز نارگیل. مواد اولیه لوز بادام شامل بادام، شکر، آب، پودر قند، گلاب و زعفران است، این لوز همان لوز زعفرانی تبریز است و برخی‌ها از پودر پسته نیز برای تزئین روی شیرینی استفاده می‌کنند.
لوز زعفرانی شیرینی‌ خوشمزه‌ای است که از قدیم تا بحال در شهر تبریز پخته می‌شود و امروزه نیز در اکثر قنادی‌ها و شیرینی فروشی‌های این شهر در دسترس می‌باشد.این سوغاتی شهر تبریز ترکیب بی نظیری از بادام و زعفران با طعم و عطر به یاد ماندنی است که در مهمانی‌ها و مجالس برای پذیرایی از مهمانان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
لوز پسته‌ای و نارگیلی از شیرینی‌های سنتی شهر یزد هستند. در تهیه شیرینی لوز پسته از پودر پسته، شکر، آب، گلاب و هل استفاده می‌شود. پسته خواص بی نظیری برای سلامتی دارد و شیرینی لوز یزدی تهیه شده از پسته نیز بسیار مقوی و خوش طعم است. همچنین یزدی‌ها برای تهیه لوز نارگیل  از پودر نارگیل، شکر، آب، آبلیمو و خلال یا پودر پسته استفاده می‌کنند.
در ادامه با آموزش انواع لوز همراه شیرینی تا باشید .

روش-پخت-شیرینی-لوز

مواد لازم برای تهیه شیرینی لوز زعفرانی تبریز

ردیف نام مواد مقدار
1 شکر 1 پیمانه
2 آب 1/2 پیمانه
3 بادام 150 تا 200 گرم
4 پودر قند 2قاشق سوپ خوری (20 گرم)
5 زعفران دم کرده غلیظ 1 قاشق سوپ خوری
6 پسته کوبیده به مقدار لازم

طرز تهیه شیرینی لوز زعفرانی تبریز

 • مرحله اول

ابتدا باید بادام را پودر کنید. برای این کار یک روز قبل، بادام خام را درون آب خیس کنید و پوستش را بگیرید، سپس یک روز صبر کنید تا خشک شود و بعد آن را آسیاب کرده و از الک ریز رد کنید. (میتوانید از پودر بادام استفاده کنید)

 • مرحله دوم

پودر قند و پودر بادام را مخلوط کرده و کنار بگذارید.

طرز-تهیه-شیرینی-لوز-زعفرانی-تبریز

 • مرحله سوم

آب و شکر را درون یک قابلمه بریزید روی حرارت قرار دهید و هم بزنید تا بجوشد و غلیظ شود.زمانی که مانند شیره ی مربا شد حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید تا کاملا خنک شود. حالا شهد خنک شده را به مدت ۱۵ دقیقه با همزن برقی هم بزنید تا مایع سفید و کشداری تشکیل
شود.

 • مرحله چهارم

زعفران غلیظ را اضافه کنید و مجددا مواد را هم بزنید.در این مرحله پودر بادام را کم کم به مواد اضافه کنید و هم بزنید تا به صورت خمیر درآید. زمانی که دیگر خمیر به دست نمیچسبید یعنی آماده ریختن در قالب است.

دستور-پخت-شیرینی-لوز-زعفرانی-تبریز

 • مرحله پنجم

یک ظرف چهار گوش بردارید و داخل آن را کاغذ روغنی بیندازید.سپس خمیر را داخل ظرف پهن کرده و صاف کنید. پسته کوبیده را روی خمیر بپاشید و با پشت قاشق فشار دهید تا به خورد خمیر برود.

 • مرحله ششم

ظرف را نصف روز در یخچال قرار دهید تا شیرینی ها کاملا خنک شوند.سپس ظرف را خارج کرده و شیرینی لوز را در شکل های دلخواه برش بزنید و در ظرف سرو بچینید.

مواد لازم برای تهیه شیرینی لوز پسته

ردیف نام مواد مقدار
1 پسته 150 گرم
2 شکر 150 گرم
3 آب 150 گرم
4 گلاب به میزان لازم
5 پودر هل به میزان لازم

طرز تهیه شیرینی لوز یزدی پسته ای

طرز-تهیه-شیرینی-لوز-یزدی-پسته-ای

 • مرحله اول

پسته ها را پودر کرده و الک کنید.

 • مرحله دوم

آب، شکر، گلاب و پودر هل را دورن قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید.۱۲ تا ۱۵ دقیقه مواد را هم بزنید تا شکر کاملا شود و شهد غلیظی به دست آید.بعد از اینکه شربت یا شهد شما غلیظ شد حرارت را خاموش کرده و اجازه دهید کاملا خنک شود.

 • مرحله سوم

مقداری پودر پسته برای تزئین روی لوز بردارید و مابقی را داخل یک ظرف مناسب بریزید.شهد آماده شده در مرحله قبل را کم کم به پودر پسته اضافه کنید و هم بزنید تا مواد حالت خمیری پیدا کند.

 • مرحله چهارم

یک ظرف مستطیلی بردارید و داخل آن را سلفون یا کاغذ روغنی بکشید. خمیر آماده شده را با ضخامت دلخواه، داخل ظرف بریزید و کاملا پخش کنید، به کمک دست یا قاشق مواد را فشار دهید تا کاملا سفت و یکدست شود. پودر پسته ای که برای تزئین کنار گذاشته بودید را روی خمیر بریزید و مجددا با پشت قاشق روی مواد را
فشار دهید.

دستور-پخت-شیرینی-لوز-یزدی-پسته-ای

 • مرحله پنجم

 ظرف را به مدت نصف روز درون یخچال قرار دهید تا کاملا خنک شود.بعد از این مدت، ظرف را از یخچال خارج کرده و شیرینی لوز پسته ای را به شکل لوزی برش دهید و در ظرف سرو بچیند.

مواد لازم برای تهیه شیرینی لوز نارگیل

ردیف نام مواد مقدار
1 پودر نارگیل ریز 2 پیمانه
2 شکر 1 یا 1/2 پیمانه
3 آب 1 پیمانه
4 وانیل 1/4 قاشق چیخوری
5 آب لیمو ترش تازه 1 قاشق سوپ خوری
6 خلال یا پوست پسته برای تزئین به میزان دلخواه

طرز تهیه شیرینی لوز نارگیل

طرز-تهیه لوز-نارگیلی

 

 • مرحله اول

شکر، آب و آب لیمو ترش تازه را درون قابله ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید تا جوش بیاید. مواد را هم بزنید تا شکر کاملا حل شود.

 • مرحله دوم

۱۵ تا 20 دقیقه صبر کنید تا مواد روی حرارت ملایم بجوشد و شهد غلیظ شود. بعد از این مدت حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید شهد خنک شود.

 • مرحله سوم

پودر نارگیل را درون ظرف مناسبی بریزید. سپس شهد را کم کم به پودر نارگیل اضافه کنید و مواد را هم بزنید تا مخلوط چسبناکی به دست آید که به
راحتی از قاشق جدا شود.

 • مرحله چهارم

 یک قالب مستطیلی بردارید و کف آن را با روغن مایع و برس چرب کنید.مواد آماده شده را درون ظرف بریزید و با پشت قاشق فشار دهید تا کاملا سفت و یکدست شود.

 • مرحله پنجم

خلال یا پودر پسته ای که برای تزئین کنار گذاشته بودید را روی خمیر بریزید و مجددا با پشت قاشق روی مواد فشار دهید.

 • مرحله ششم

ظرف را به مدت دو ساعت درون یخچال قرار دهید تا شیرینی کاملا خنک شود. بعد از این مدت ظرف را از یخچال خارج کرده و به کمک چاقو به شکل لوزی برش دهید.
نکته: در صورت تمایل میتوانید شیرینی لوز نارگیلی را به شکل توپی آماده کنید، برای این کار پس از آماده شدن مواد،به اندازه یک گردو از خمیر جدا کرده و به شکل توپ در آورید و درون پودر پسته بغلتانید، سپس توپ های آماده شده را درون ظرف مستطیلی بچینید و به مدت دو ساعت در یخچال قرار دهید تا قوام بیاید.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(3) 3.7

خوشحال میشویم نظرتان را با ما به اشتراک بزارید

نظرات

مهدی

۶ آذر ۱۴۰۱

به نظر من توی شیرینی های لوز، شیرینی لوز پسته ای از همه خوشمزه تره

شیوا

۲ بهمن ۱۴۰۱

من بهترین شیرینی لوز رو توی یزد خوردم..شیرینی لوزی یزد یه چیز دیگست

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید