طرز تهیه رشته برشته مازندران

طرز تهیه شیرینی رشته برشته مازندرانی

  • زمان آماده سازی 480 دقیقه
  • زمان پخت 20 دقیقه

شیرینی رشته برشته مازندرانی

اسم این شیرینی برگرفته از نحوه تهیه آن است. جالب است که رشته به رشته یا رشته برشته هر دو معنی دارند و در واقع نوع طبخ این شیرینی هستند. چرا که رشته‌های نازکی توسط شخصی که شیرینی را تهیه می‌کند، درست می‌شوند و این رشته‌ها روی هم قرار می‌گیرند که در واقع می‌توان به آن رشته به رشته گفت. در مرحله بعدی این رشته‌ها برشته می‌شوند، پس می‌توان نام این شیرینی را رشته برشته نام‌گذاری کرد. در این مطلب قصد داریم شما را بیشتر با طرز تهیه رشته برشته مازندرانی آشنا کنیم.

شیرینی رشته برشته از کجا آماده است؟

شهر دیباج که شهری بین سه استان دامغان، گلستان و مازندران است زادگاه شیرینی رشته برشته است. دیباج در 52 کیلومتری شمال دامغان بین گلوگاه مازندران و کردکوی گلستان واقع شده است. این شهر زیبا که دارای آب وهوای مناسبی است، منطقه‌ای سرسبز و ییلاقی است که این شرایط، آن را به یک منطقه بکر گردشگری تبدیل کرده است. اما بیشتر از آبشارها و مناطق سرسبز و چشمه‌های این شهر شاید آداب و رسوم و شیرینی‌هایی که در این منطقه طبخ می‌شود برای گردشگران جذاب و حائز اهمیت باشد.

یکی از این آداب و رسوم قدیمی بین زنان دیباجی، پختن رشته برشته است. شیرینی رشته برشته برای مراسم متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نوروز گرفته تا عید قربان، از جشن‌های مذهبی گرفته تا جشن‌های ملی، محلی و خانوادگی، رشته برشته همیشه شیرینی محافل دیباجی‌ها بوده و هست.

این شیرینی در دیباج توسط زنان مسن و بیشتر به صورت خانوادگی تهیه می‌شود. با توجه به اعتقادات دیباجی‌ها، این شیرینی در تمامی ماه‌های سال به جز ماه‌های محرم و صفر تهیه و طبخ می‌شود.

جالب است بدانید که رشته‌ برشته برای خود دیباجی‌ها داستان جذابی دارد. آن‌ها عقیده دارند که رشته‌های سفید رنگ می‌تواند موجب سفید بختی زوج‌های جوان شود. وجود شیرینی در رشته برشته می‌تواند موجب شیرین شدن زندگی باشد و تارهای در هم تنیده و سفت و سخت شده می‌تواند به استحکام و پایداری زندگی کمک کند.

البته رشته برشته به صورت سنتی در دو نوع شیرین و بدون شکر طبخ و تهیه می‌شود. این موضوع کاملا به ذائقه شما ربط دارد.

 

مواد مورد نیاز برای تهیه رشته برشته

 

نکات مهم در مراحل تهیه رشته برشته که باید به آن توجه  کنید

نکته شماره یک

برای زیبا‌تر شدن شیرینی رشته برشته می‌توانید رشته‌های رنگی درست کنید. برای انجام این کار، در زمان تهیه خمیر اولیه می‌توانید از زغفران، سبزیجات یا رنگ‌های خوراکی استفاده کنید. معمولا در قدیم از رنگ استفاده نمی‌‌شد و زغفران، زردچوبه، سبزی‌ها یا چای مواردی بودند که به رنگی شدن رشته‌ها کمک می‌کردند.

 

طرز تهیه رشته برشته رنگی مازندران به صورت مرحله به مرحله

 

نکته شماره دو

صفحه‌ای که در طرز تهیه رشته برشته به آن اشاره شد و رشته‌ها روی آن قرار می‌گیرند، باید کاملا صاف و صیقلی باشد. دیباجی‌ها به این صفحه ساج می‌گویند؛ خمیر که به آن مات می‌گوید را بر روی ساج می‌ریزند تا رشته‌ها روی هم قرار گیرند و سفت شوند.

نکته شماره سه

این شیرینی به دلیل وجود برنج بسیار مقوی است. در ضمن با توجه به فاصله بین رشته‌ها، این شیرینی یکی از سبک‌ترین شیرینی‌هایی است که در مازندران، ایران و شاید کل جهان تهیه و طبخ شود. نکته حائز اهمیت اینکه دیباجی‌ها به دلیل منطقه خوش آب‌وهوایی که داشتند کشت برنج را انجام می‌دادند و این محصول به عنوان یکی از محصولاتی بود که در اکثر خانه‌ها یافت می‌شد به همین دلیل با استفاده از برنج‌های کوچک و شکسته آرد برنج تهیه می‌شد و شیرینی رشته برشته که کاملا با استفاده از آرد برنج درست می‌شود را تهیه می‌کردند.

نکته شماره چهار

با توجه به اینکه عمل‌آوری خمیر اولیه و ساخت رشته‌ها و ریختن رشته‌ها بر روی هم برای تهیه بخش ابتدایی کار ساده‌ای نیست، احتمالا باید چندین بار تلاش خودتان را کنید تا بتوانید شیرینی خوبی داشته باشید. توجه داشته باشید که برای تهیه رشته برشته اصل بهترین راه صفر به دیباج دامغان است که هم گشت‌وگذار در منطقه‌ای بکر است و هم تجربه میل کردن شیرینی اصیل دیباجی را برای شما به ارمغان می‌آورد. ولی طبخ آن در خانه هم خالی از لطف نیست.

امیدواریم از آموزش تهیه شیرینی مازندرانی رشته برشته لذت برده باشید و پس از تهیه آن در منزل و صرف آن، نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مواد مورد نیاز برای تهیه شیرینی رشته برشته

ردیف نام مواد مقدار
1 آرد برنج به میزان کافی
2 آب به میزان کافی
3 روغن به میزان کافی
4 پودر قند به میزان کافی

طرز تهیه شیرینی رشته‌ برشته مرحله به مرحله

 

نکته:‌ با توجه به اینکه رشته برشته فقط نیاز به آب و آرد برنج در مرحله اول دارد میزان مواد اولیه به میزانی که می‌خواهید رشته برشته درست کنید مربوط است.

 

رشته برشته را در دو مرحله تهیه می‌کنند که در ادامه با آن آشنا خواهید شد. مرحله اول عمل‌آوری مواد اولیه و مرحله دوم طبخ رشته‌های آماده شده است.

مرحله اول: عمل‌آوری مواد اولیه

امروزه آرد برنج آماده برای طبخ شیرینی رشته برشته در اکثر شهر‌ها وجود دارد. شما می‌توانید از آرد برنج آماده استفاده کنید. در روش سنتی، دیباجی‌ها برنج را با آب مخلوط می‌کردند و آن را در آسیاب قرار می‌دادند تا از برنج، آرد برنج تهیه کنند. تهیه آرد برنج کاری سخت و زمان‌بر است و نیاز به آسیاب‌های سنگی دارد که انجام آن در خانه، کار ساده‌ای نیست. پیشنهاد ما استفاده از آرد برنج است. آرد برنج سفید را با کمی آب مخلوط کنید تا جایی که بتواند از آن به عنوان یک خمیر استفاده کرد. دیباجی‌ها به آرد برنج ورز داده شده با آب خمیر مات می‌گویند. توجه داشته باشید که خمیر باید چند ساعتی در جای خنک یا یخچال باشد تا آماده مرحله بعد شود. در انتهای این مرحله باید یک ظرف سینی شکل را بر روی گاز قرار دهید تا داغ شود. برای اینکه سینی سیاه نشود بهتر است از شعله پخش‌کن استفاده کنید. بهتر است از ظروف مسی برای این مرحله استفاده شود. سعی کنید سینی را به پشت قرار دهید و از پشت آن برای ساخت رشته‌ها استفاده کنید. حالا که سینی داغ شده است باید خمیر را با سر انگشتان به صورت رشته‌های باریک روی سینی بریزید تا رشته‌ها آماده شوند. این کار را باید با دقت عمل انجام دهید. رشته‌ها باید روی هم ریخته شوند و مانند تار و پود هم‌دیگر را قطع کنند. بعد از ریختن رشته‌ها بر روی سینی چیزی شبیه یک پارچه دارید که به هر شکلی بخواهیم می‌توانید آن را تا بزنید. مواد اولیه آماده شده را در جای خنک و تمیز نگهداری کنید. حداقل مدت زمان برای آماده شدن مواد اولیه برای مرحله دوم بین هفت تا هشت ساعت است.

مرحله دوم: طبخ رشته برشته

در این مرحله باید رشته‌های آماده شده را از یخچال یا جای خنک برداشته و داخل روغن سرخ کنید. توجه داشته باشید برای این کار از یک ظرف گود استفاده کنید و به میزانی روغن درون آن بریزید که رشته‌ها کاملا درون آن غوطه‌ور شوند. بعد از اینکه روغن داغ شد چند ثانیه رشته‌ها را درون روغن داغ قرار دهید و آن را سریع از روغن خارج کنید که حالت سوختگی پیدا نکند. خب همه کارها انجام شده و فقط نیاز است که با سرعت روی رشته‌های سرخ شده شکر یا پودر قند بریزید. پودر قند به دلیل ریز و سبک بودن بسیار جذاب‌تر است. البته می‌توانید از پودر قند یا شکر استفاده نکنید و این شیرینی را بدون شکر یا پودر قند سرو کنید.

 

 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(0) 5/-

خوشحال میشویم نظرتان را با ما به اشتراک بزارید

نظرات

طنین

۷ مهر ۱۴۰۰

به نظر خوشمزه میاد. مرسی از آموزش های خوبتون

ادمین

۷ مهر ۱۴۰۰

خواهش میکنم.خوشحالم آموزش ما رو دوست داشتید

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید