خبر فوری :


سرگذشت شیرینی زنجبیلی

نان زنجبیلی و اشکال آن داستان درازی دارند. پخت اولین نمونه های نان زنجبیلی به زمان یونان باستان و مصریان برمی گردد، آنها از این شیرینی در جشن های خود استفاده می کردند. نان زنجبیلی را اولین بار صلیبیان در قرن 11 میلادی از خاورمیانه به اروپا بردند تا آشپزهای سلطنتی از آن ها استفاده کنند. از آنجایی که زنجبیل و دیگر ادویه ها برای عموم مردم مقرون به صرفه بودند، نان زنجبیلی مورد استقبال مردم قرار گرفت.

نان زنجبیلی در اروپا شکل گرفت

در جایی شکسپیر گفته « من اگر فقط یک پنی در جیبم مانده باشد حتما از آن برای خرید نان زنجبیلی استفاده می کنم.»
دستور تهیه اولیه ی نان زنجبیلی در اروپا حاوی بادام زمینی، آرد سوخاری، گلاب، شکر و زنجبیل طبیعی بود. خمیر حاصل از این دستور در قالب هایی چوبی فشرده میشد. این آثار هنری حکاکی شده داستانی با خود داشتند که دربردارنده ی تندیس شاهان، امپراطورها، ملکه های جدید و نمادهای مذهبی بودند. کوکی های آماده شده را با افزودن رنگ طلایی ( البته برای کسانی که توان خرید آن را داشتند) یا خامه ی تخت سفید، تزیین می کردند تا جزییات آن ها را برجسته کنند.

شیرینی زنجبیلی

در قرن 16 میلادی، انگلیسی ها آرد را جایگزین آرد سوخاری کردند و با افزودن تخم مرغ و شیرین کننده، محصولی سبک تر ایجاد کردند. اولین تجربه ی آدمک زنجبیلی توسط ملکه الیزابت اول رقم خورد، زمانی که او به افراد عالی رتبه ی خود نان زنجبیلی هایی به شکل خودشان هدیه کرد و آن ها را سوپرایز کرد. نان زنجبیلی ها در نمایشگاه ها با آن ربانی که دورشان بسته می شود معروفند و هدیه دادن آن ها نشانه ی عشق است.
زمانی که هنوز یخچال اختراع نشده بود، یکی از کاربردهای عملی نان زنجبیلی این بود که در دستور تهیه از آرد نان زنجبیلی برای از بین بردن بوی گندیدگی گوشت استفاده می کردند.

نان زنجبیلی امروزی

 نان زنجبیلی یک محصول پخته و شیرین حاوی زنجبیل، گاهی دارچین ، میخک، جوز، هل و رازیانه است که با ترکیبی از شکر قهوه ای، شیره، شربت ذرت تیره یا روشن یا عسل، آن را شیرین می کنند.
نان زنجبیلی می تواند اشکال مختلفی از کوکی های تارد ونازک را به خود بگیرند یا به شکل قلب و دیگر اشکال تجملی درآید.
همچنین نان زنجبیلی ممکن است به شکل کیک هایی تیره و و تند و گاهی حاوی عصاره ی لیمو باشد.
سومین شکلی که امروزه نان زنجبیلی می تواند به خود بگیرد، شکل خانه است که از خمیر کوکی های زنجبیلی مختلفی بدست می آید.

شیرینی زنجبیلی تاریخچه

حتما بخوانید: سرگذشت شیرینی کنله

مراکز اصلی نان زنجبیلی در اروپا

مردم در شهرهای نورنبرگ، آلم و پولسینتز آلمان، شهر تورن در هلند، تولا در روسیه، پِست در مجارستان، پردوبیک و پراگ در جمهوری چک و لیون در فرانسه( جایی که در قرون وسطا پخت نان زنجبیلی از سوی دولت ممنوع شد بود) نان زنجبیلی را یک اثر هنری می دانند.
مجموعه ی وسیعی از قالب های عتیقه ی نان زنجبیلی در موزه های شهر تورن و آلم به نمایش گذاشته شده اند و از برخی از آنها برای تهیه موم های تزیینات کریسمس که تقاضای بالایی دارند استفاده می شود.

خانه های نان زنجبیلی

بعد از اینکه برادران گریم مجموعه ی افسانه ای خود که شامل هانس و گرتل در قرن 19 میلادی هم می شد را منتشر کردند، خانه های نان زنجبیلی در آلمان به شهرت رسیدند. ساکنان اولیه ی آلمان، سنت پخت این خانه های نان زنجبیلی را به آمریکا بردند.
خانه های نان زنجبیلی هرگز در بریتانیا مثل آمریکای شمالی معروف نشدند، در آمریکای شمالی شما می توانید نمونه های خارق العاده ای از این خانه ها را پیدا کنید. اما آن ها در دیگر بخش های اروپا وجود دارند.
در دسامبر سال 2007 شیرینی پزهای شهر تورن در هلند تلاش کردن با پختن بزرگترین خانه ی نان زنجبیلی تاریخ، رکورد کتاب گینس را بشکنند. این اتفاق در منطقه ی Szczecin در کشور هلند افتاد و آن ها با 4 هزار قرص نان به شکل نان زنجبیلی، یک خانه ی نان زنجبیلی به ارتفاع 3.5 متر ساختند.  این کار یک هفته به طول انجامید و برای تهیه ی آن از 6000 تخم مرغ، یک تن آرد و 250 کیلوگرم روغن قنادی استفاده کردند. اما در نهایت آن ها به یک تیم آمریکایی باختند.

 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(6) 4.5/5
مطلب قبلی

سرگذشت عجیب شکلات نوتلا (nutella)

مطلب بعدی

شیرینی خامه‌ ای، دلبرهای کوچک سمی!

نظر کاربران

نظر خود را بنویسید

برای خبرنامه ثبت نام کنید

به خبرنامه ما بپیوندید و اخبار جدید ما را دنبال کنید.