ثبت 26 بهمن به عنوان روز میراث ناملموس گز اصفهان

رئیس هیئت مدیره انجمن کارفرمایان صنایع غذایی استان اصفهان، یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد گز را ایرانی بودن آن دانست و قدمت آن را به پیش از جنگ جهانی دوم عنوان کرد.

علی سرشوقی، در نشست خبری «همایش گز اصیل اصفهان» که در دانشگاه اصفهان برگزار شد، با بیان اینکه قدمت تشکیل انجمن کارفرمایان صنایع غذایی استان اصفهان .به سال ۱۳۷۳ برمی‌گردد، اظهار کرد: در سال ۱۳۹۹ با تشکیل هیئت مدیره جدید، کار تازه‌ای در این زمینه آغاز شد

وی ادامه داد: یکی دیگر از موضوعاتی که این انجمن به آن پرداخته، بحث جایگاه گز اصیل اصفهان است. گز اصیل اصفهان یکی از با قدمت‌ترین سوغات‌های اصفهان محسوب می‌شود. با توجه به اینکه احتمال می‌رود تولید گز به زمان صفویه برگردد، اما در حال حاضر آنچنان که باید ارزش‌گذاری نشده است. 

وی همچنین شناساندن گز اصیل اصفهان در سطح کشور و بین‌المللی را علتی برای ایجاد ثروت‌آوری در استان اصفهان دانست.

ثبت-گز-به-عنوان-میراث-ناملموس

وی ادامه داد: در حال حاضر ما ۲۰۰ مهندس گزسازی داریم، صنعت گز حداقل ۱۰۰ سال قدمت دارد و و نکته جالب اینکه این صنعت قبل از جنگ جهانی دوم نیز وجود داشته است.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع غذایی استان اصفهان به بیان آماری کلیدی در صنعت تولید گز پرداخت و گفت: در حال حاضر بدون کمک از دولت، ما در این صنعت ۵۰ میلیون کیلو ظرفیت تولید بالفعل داریم و این یعنی ایجاد گردش مالی به میزان قابل توجه، در حالی‌که به این ظرفیت توجهی نمی‌شود. 

وی با بیان اینکه گز یک محصول اصیل ایرانی است و اتحادیه گز و شیرینی اصفهان، گز را ثبت اصالت کرده است، اظهار کرد: در حال حاضر ۱۰ هزار شغل مستقیم در صنعت گز وجود دارد.

شریفی، مسئول اتحادیه صنف گز و شیرینی اصفهان، نیز تصریح کرد: با در نظر گرفتن کارهایی که وابسته به صنعت گز انجام می‌شود، درواقع می‌توان گفت حدود ۳۵ هزار نفر در صنعت گز مشغول به کار هستند. 

عضو هیئت مدیره گز و شیرینی استان اصفهان، با تاکید بر اینکه گز در تقویم گردشگری به نام اصفهان ثبت شده است، به آمار فروش و صادرات گز پرداخت و تصریح کرد:  در سال ۱۴۰۰ به ۲۸ کشور گز صادارات کرده‌ایم. کشورهای کانادا، استرالیا، کشورهای حوزه خلیج فارس و نیز کشورهای اروپایی مثل فرانسه و آلمان، از گز اصفهان بسیار استقبال کرده‌اند، این در حالی است که متاسفانه در سطح ملی  و شهر اصفهان اهمیت چندانی به گز داده نمی‌شود. 

شایان ذکر است «همایش گز اصیل اصفهان»، ۲۶ بهمن‌ماه در سالن پیامبر اعظم دانشگاه اصفهان و با همکاری اتحادیه گز و شیرینی استان اصفهان برگزار می‌شود. این روز در تقویم گردشگری کشور به‌عنوان «روز گز اصفهان» ثبت شده است. 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(1) 5

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

نظر خود را بنویسید

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ثبت کنید