خبر فوری :

آنچه درمورد پاستیل هاریبو نمی دانیدچیزهایی که باید در مورد پاستیل هاریبو بدانید

همه پاستیل دوست دارند، درست است؟ خب HARIBO (با تلفظ هاریبو)، سازنده آلمانی پاستیل محبوب، امسال 100 سالگی خود را جشن می گیرد! هاریبو از زمانی که بنیانگذار آن، هانس ریگل این شرکت را فقط با یک کیسه شکر، یک تخته سنگ مرمر، یک چهار پایه، یک تنور آجری، یک کتری مسی و یک وردنه در رختشوی خانه ای در یک حیاط پشتی کوچک در سال 1920 راه اندازی کرد، در حال ساخت پاستیل های مورد علاقه طرفداران از پاستیل های هپی چریز (Happy Cherries) و دایناسورها (Dinosaurs) گرفته تا فیزی کولا (Fizzy Cola) و سور اسقاتی (Sour S’ghetti) بوده است. همه چیزهایی که در مورد پاستیل های خرسی سبز و سفید می دانید دروغ است. یک روزهایی در زندگی وجود دارد که فقط یک شکلات Reese یا براونی نیاز دارید تا میل شدیدتان به شیرینی را برطرف کنید. بعد روزهایی هم هست که شکلات به تنهایی کاری از پیش نمی برد و شما به یک پاستیل خرسی قدیمی خوب نیاز دارید تا کارتان راه بیفتد. اگرچه این آبنبات‌ها از زمان بچگی وجود داشته اند، ولی احتمالاً خیلی چیزها در مورد آنها هست که هنوز نمی دانید. در گرامی داشت 100 سالگی این محصول در اینجا 9 مورد از حقایقی که درمورد هاریبو نمی دانستید را خواهیم گفت.

9 چیزی که قبل از خوردن پاستیل های خرسی باید بدانید:

1. یک داستان جالب پشت این نام وجود دارد.

در سال 1920، هانس ریگل یک کارگر شیرینی پزی بود که از شغل خود خسته شده بود. او شروع به کار در آشپزخانه کرد و روی یک تخته سنگ مرمر آب نبات درست کرد. هنگامی که رسپی آب نبات جویدنی وی، با موفقیت روبرو شد، کسب و کار جدیدی را راه اندازی کرد که برگرفته از ترکیب نام و زادگاه وی یعنی بن آلمان بود. هانس ریگل بن = هاریبو! همسر وی، گرترود، اولین کارمند این شرکت بود (او با دوچرخه خود آب نبات ها را تحویل می داد) ولی در دهه 1940 تعداد کارمندان این شرکت به بیش از 400 نفر افزایش یافته بود. این شرکت پس از مرگ ريگل، در سال 1945، به دو پسر او، هانس جونیور و پاول رسید.

2. این پاستیل ها در ابتدا "خرس های رقصان" نام گذاری شدند.

در سال 1922، ریگل به یک ایده منحصر به فرد نیاز داشت تا آب نبات های خود را از بقیه متمایز کند. طبق مجله Bon Appetit، ریگل با در نظر گرفتن اینکه بچه ها چقدر این آب نبات های ژله ای جویدنی را دوست داشتند، تصمیم گرفت آدامس میوه ای را به یک شکل خرسی تبدیل کند و آن را "خرس رقصان" بنامد. این محصول بعدها با نام امروزی خرس های طلایی (Golden bears) معروف و شناخته شد.

3. این پاستیل ها در سراسر جهان به فروش می رسند.

در آمریکا به پاستیل هاریبو ، گلدن بر می گویند، ولی کشورهای اسپانیایی زبان آن را Ositos de Oro می نامند؛ لهستانی ها Zlote Misie و آلمانی ها (جایی که آب نبات در اصل متعلق به آنجاست) Goldbären می گویند. 

4. این خرس ها حتی کارتون هم داشتند.

ماجراجویی های پاستیل های خرسی که برای اولین بار در سال 1985 در شبکه ان بی سی نمایش داده شد و شش سال تمام ادامه داشت، اولین سریال تلویزیونی انیمیشن مهم دیزنی بود که در آن خرس ها را با سنگ انداز به بخش روشن صحنه پرتاب می کرد.

5. شما می توانید یک پاستیل خرسی 11 کیلوگرمی بخرید.

اگر یک یا دو بسته از این پاستیل های کوچک برایتان کافی نیست، می توانید پاستیل های 11 کیلویی را بگیرید که در کل شامل 32000 کالری است (و یک کاسه سرو داخل آن ها وجود دارد). 

6. آمریکایی ها تا سال 1982 به هاریبو دسترسی نداشتند.

در این سال بود که این برند، بالاخره اولین شرکت خود را در بالتیمور، مریلند افتتاح کرد. با این حال، ترولی، رقیب هاریبو، (یکی دیگر از شیرینی سازی های آلمانی) یک سال پیش از این پاستیل کرمی را به آمریکا معرفی کرده بود. 

7. این پاستیل ها می توانند جایگزین استیک یا تخم مرغ شما شوند.

قبول، عبارت بالا ممکن است کمی اغراق آمیز باشد یا یک دروغ محض. ولی پاستیل های خرسی، کمی پروتئین دارند و بدون چربی هستند! از این گذشته، یکی از تحقیقات انجام شده در سال 2008 نشان داد كه پاستیل های زایلیتول می توانند به اندازه جویدن آدامس زایلیتول به عنوان راهی برای پیشگیری از کرم خوردگی دندان مؤثر باشند. (این تحقیق فقط بر روی 154 کودک انجام شد، بنابراین احتمالاً آزمایش های بیشتری نیاز است تا بتوانیم رسما بگوییم "خوردن یک پاستیل در روز شما را از دندانپزشک بی نیاز می کند".)

8. خرس ها را از روی ظاهرشان قضاوت نکنید.

پاستیل های خرسی سبز رنگ، که تصور می شود طعم سیب (یا شاید هندوانه) داشته باشند، در حقیقت طعم توت فرنگی دارند و پاستیل های سفید رنگ طعم آناناس دارند. بنابراین اساساً، هر آنچه می دانید دروغی بیش نیست. 

9. با این پاستیل ها جواهرات فوق العاده ای می سازند.

وقتی که آب نبات های خرسی شکل ژله ای رنگارنگ دارید، دیگر چه نیازی به الماس و مروارید خواهید داشت؟ یک صفحه کامل از وبسایت اتسی (Etsy) به جواهراتی اختصاص داده شده است که از دنیای هاریبو ساخته شده اند و خب، اگر آنها را بپوشید حداقل هر موقع گرسنه شدید چیزی برای خوردن دارید. 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید:
(0) 5/-
رضوان معلمی

رضوان معلمی

مجله اینترنتی شیرینیتا

شکلات کیت کت (kitkat) انگلیس | از تاریخچه تا انواع کاکائو کیت کت (مینی، قیفی، دو انگشتی و..) مطلب قبلی

شکلات کیت کت (kitkat) انگلیس | از تاریخچه تا انواع کاکائو کیت کت (مینی، قیفی، دو انگشتی و..)

انواع کره ی شیرینی‌پزی مطلب بعدی

انواع کره ی شیرینی‌پزی

نظر کاربران

نظر خود را بنویسید

برای خبرنامه ثبت نام کنید

به خبرنامه ما بپیوندید و اخبار جدید ما را دنبال کنید.